-c-1 -.VT^rJ ■V'.-fljgl; verkeerde, te hebben hooren roepen„houd je stil, of ik jaag je een kogel door den kop", of wel„ik sla je met den kolf op den kop." Beech, bekende wel zijn zwager dien avond, omdat deze zooals hij zeide in zijne woning twist tegen hem was komen zoeken, do deur uit te hebben gesmeten. Hij beweerde evenwel het ge weer niet op zijn zwager te hebben aangologd, maar toen deze opnieuw het huis wilde binnen dringen, met het geweer, dat geladen achter de deur stond, naar hem te hebben geslagen, waarbij het schot, bniten zijn wil, was afgegaan. Besch. ontkende ook daarna zijne vrouw te hobben gedreigd. Dr. y. E., geneesheer te Noordwijkerhout, ver klaarde dat de toegebrachte verwonding wel niet doodelijk, maar toch levensgevaarlijk was geweest, en dat eerst den 29sten Nov. dit gevaar volko men was geweken en dat de gewonde dus voel langer dan 20 dagen buiten staat was geweest te werkeu. De vrouw van besch. verklaarde, buiten code, dat deze dien avond volstrekt niet beschonken was geweest of haar mishandeld had en dat haar broe der in huis gekomen was en haar man zonder eenige aanleiding had aaDgevalleu. Adv.-gen. mr. Bijleveld ging kortelijk na hetgeen op do terechtzitting was gebleken en kwam daarna tot de vraag, of het schot met opzet was gelost, hetgeen hij z. i. toestemmend moest beantwoorden. Besch. had op dat oogenblik goen aanval van zijn zwager te verduren en bchoefdo dus hot geweer niet als verdedigingsmiddel te gebruiken. "Waar men moest aannemen, dat de moedwil bewezen was, rees do vraagbestond er opzet om te dooden TJit volle overtuiging meende spr. ook daarop een bevestigend antwoord te moeten geven. Hij weos op de voorafgegane bedreiging en het lossen van het schot op zeer korten afstand. Het kwam hem bovendion voor, dat er niet alleen bedoeling had bestaan om te treffen, maar ook om te dooden. gpr. wees voorts op de houding van besch., na het plegen van hot feit, daar hot, wanneer or sprako was geweest van een ongeluk, natuurlijk op zijn weg had gelegen om hulp te bieden. Do jenevor had helaas in deze weder een groote rol gespeeld. Mooht het Hof van meoaing zijn dat er goon opzet om to dooden had bestaan, dan toch moest er een vcFoordeeling volgen, wegens het toebrengen van kwetsuur, waardoor beletsel om to werken van meer dan 20 dagen was ontstaan. Lettende op de eenige verzachtende omstaudigheid, don voorafge- gancn twist, requireerde hij voroordecling, wegens poging tot manslag, tot 5 jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. G. Landsberg hield zich over tuigd dat v. d. B. zich niet heoft schuldig gemaakt aan hetgeen hem ten laste wordt gelegd. Tot sta ving daarvan trad pleiter in eene uiteenzetting van do feiten en eene beschouwing van do getuigenver klaringen. Hij geloofde dat do opgaven van den besch. en dc verklaring van diens vrouw als do mee3t juiste moesten wordon aangemerkt. Het kwam hem voor, dat het geweer door een noodlottig toeval van zelf was afgegaan en dat het opzet om te doo den volstrekt niet was bewezen, op grond waarvan pleiter tot vrijspraak concludeerde. - Donderdag a. s. uitspraak. Het hof deed tevens uitspraak in den jl. Vrijdag behaudelden roggediefstal en veroordeelde H. "W. tot 1 jaar, J. v. E. tot 6 maanden on J. v. S. tot 18 maanden ceUtraf. Twee jongens, van ongeveer 14-jari- gen leeftijd, waren "Woensdag-namiddag bezig in de duinen te Egmond aan Zee, om verdorde helm bij een te harken, toen zij in de verte een jachtopzich ter bemerkten. Een hunner maakte zich zoo verlegen, dat hij op de vlucht sloeg. Bij het overklimmen van een duintje struikelt hij en blijft hij liggen; toen zijn kameraad en de jachtopzichter bij hem kwamen en de laatste hem opnam, bemerkte hij dat de jongen stervende was, en werd lijj met be hulp van andere personen die in de nabijheid waren, dood bij zijne ouders thuis gebracht. Naar het oor deel van den dokter is de dood waarschijnlijk door schrik of overspanning veroorzaakt. Als een bijzonderheid doelt het H.Dbl. mede dat een vijfenzeventigjarige vrouw, te Was senaar, een nieuwen tand gekregen hoeft. Hot is een geheel witte tand, die al ferm door is Door schipper L. De Best van Scheve- ningen is in zee opgevischt en te Scheveningen aangebracht een stuk van een reeling, afkomstig van den monitor „Adder". In den nacht van Dinsdag op Woens- dag is een Utrechtsch student, gelogeerd in het hotel „Mille Colonnes", op hot Rembrandtplein te Amsterdam, geheel onbewust, in den slaap, na de ramen van zijn slaapkamer geopend te hebben, uit de derde verdieping op de binnenplaats gestort. Blijkbaar is hij langa den muur gegleden, aangezien het lichaam onderscheidene schrammen bekwam, zonder dat echter, ongelooflijk genoeg, eoniglichaams deel gebroken was. Geheel door schrik on slaap bevangen en zonder hulp te roepen, is hij in de keu ken terecht gekomen, waar hij des morgens door do huisgenooten bewusteloos werd gevonden. Deze schrikten niet weinig en liepen, hulp roepende, het hnis door. Spoedig bleek echter de treurige waar heid dat do logé slaapwandelaar was en io onbe- wusten toestand zoo deerlijk zich bezeerd had. Des ochtends is hij in het gasthuis verpleegd en verbonden. (Stand.) Door de a r r o n d i s s e ra e n ts-r echtban k te Botterdam is Idsinga -, die de vorige week terecht stond wegens moedwillige mishandeling van den chef-tuinman der Rotterdamsche diergaarde, omdat doze hem verwijten maakte over dierenmishande ling, thans veroordeeld tot zes weken celstraf en f 8 boete. R. v. d. B. is door het Hof to Arnhem, wegens poging tot moord op den veldwachter te Loenen, veroordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf. In do strafgevangenis to Gorkum heeft zich gisternacht zekere A. S. in zijn cel op gehangen; hij had reeds verscheiden vonnissen ondergaan en nog verscheidene te goed. Aangaande de dynamiotoutploffing in een dorpje nabij Brussel kan nog gemeld worden dat er in verbaud hiermede nog een individu, S!om- bochi geheeten on 26 jaren oud, in hechtenis ge nomen is. Hij is eon fabrikant van optische voor werpen cn wordt beschuldigd van het dragon van een valsciien naam en het gebruiken van een pas poort, dat bij zich op frauduleuze wijze aange schaft had. Civoct, de andere beklaagdo, zal dezer dagen voor het hof van appèl verschijneu dat advie3 moet uitbrengen over zijno door Frankrijk gevraagde uitlevering. Ook do BrusseLche justitie zal echter nog eerst mefc hem af to rekenen hebben over do bekende ontploffiagsgeschiedenis. Op bevel der justitie is het Ijjk yan zijn met gezel Metayer gerechtelijk geschouwd. De moeste papieren, welke in beslag zijn ge nomen, blijken in de Russische of in de Rumeenscho taal te zijn geschreven. Civoct blijft zijne uitdagende houding volhouden; hij schijnt echter zeer bevreesd dat de justitie do hand zal leggen op zekere vrouw, Brancas geheeten, zijne minnares, wier tegenwoor digheid in België gesignaleerd wordt. Bij de begrafenis van Metayor, don anderen medeplichtigo, is door een burger-anarchist eene ijkredc gehouden, die eindigde met eene aansporing tot nauwe aansluiting, daar het uur der bevrijding nabij was en ondanks alle vervolgingen weldra overal de kreet zou weerklinken van: „Leve do sociale cmwontoling!" „Rust in vrede" - zoo zeide hij o. a. - „moedige kameraad, te vroeg ontrukt aan do partij, welke op u staat maakte! Uw voorboeld zal ons leeren onvervaard voort te gaan met hot berennon vau de maatschappij, welke ons onderdrukt.Laten wij zonder ophouden, zonder verflauwing strijden totdat over de bouwvallen der oude omvergeworpen wereld het tijdperk der vernieuwing en der gerech tigheid aanlicht, waaraan wij ons leven hebben ge wijd", enz. BUI TENLAN T>. Frankrijk. In het budget voor 1884 komen voor het eerst onder do gowone uitgaven 25 millioen voor, als kosten der Tuneesche expeditie. De gezamenlijke uitgaven van het budget gaan die van het vorige jaar met 15 millioen te boven. In den gisteren gehouden ministerraad is besloten om aanstaanden Maandag de in-overweging-nemiüg van het voorstel betrefFendo do grondwetsherziening te bestrijden. De uiterste linkerzijde heeft den tekst vastgesteld van het verzoek, strekkende om amnestie te yer- leenen aan de anarchistische veroordooldon. Zij zal het indienen, nadat het hof van appèl to Lyon uit spraak zal gedaan hebben. In den Senaat heeft generaal Robert de regee ring geïnterpelleerd over do toepassing Ö6r wet van 1834 op do prinsen. Hij betoogde o. a. dat do wet van 1S34 slecht opgovat on verkeerd toege past was. Generaal Thibandin, minister van oorlog, beant woordde den spreker. Hij stelde het onderscheid ib het licht tus8chen de geschiktheid voor eeD rang en die voor het vervullen dor daaraan verbonden func- tiën; hii beriep z'ch op :Jst gevoelen van verschei dene generaals om bet recht der regeering tot vrije beschikking over de posten aan te loonen. Door den maatregel wordt op den eigendom der- graden geen inbreuk gemaakt; het doel dar rogee- ring was alleen, om uit bet legor do prinsen te verwijderen, wier aanwezigheid inconstitutioneel was. De heer D'Audiffret Pasquier achtte de ophel deringen des ministers nvoldoende. Hij verklaarde het verschil tusschen graad en post niet to be grijpen, en meende dat de officieren voortaan aan do willekeur des ministers zouden blootstaan. Hij verweet generaal Thibaudin, te hebben gedaan wat anderen niet wilden doen. Hij eindigde mot eene uitnoodiging tot den Senaat om zijn wil, waarmede geen rekening gehouden was, te doen eerbiedigen. De Senaat nam ton slotte met 154 tegen 110 stemmen de eenvoudige orde van den dag aan, zooals door den minister-president, Jules Ferry, verzocht was. Do Kamer der Afgevaardigden heefc met 384 tegen 88 stemmen een amendement verworden van mgr. Freppel strekkende om in de gemeentewet de bepaling to herstellen, dat do gemeenten ver plicht zijn het beheer van den eerediecst geldelijk te ondersteunen. Met 348 tegen 120 stemmen is echter oen amendement aangenomen, waarbij de gemeentebesturen van het onderhoud der kerkge bouwen worden vrijgosteld. Groot-Brila :nlë. Het Lagerhuis heeft gisteren, roet 163 tegen 33 stemmen, verworpen het amendement, dat door den heer O'Connor op het adres van antwoord gesteld was en ten doel had do regeoring te laken, omdat zy niet genoeg tot vermindering van dea nood onder de Iersche landbouwers en geen enkele toe zegging van hervormingen in Ierland gedaan had. Het adres van antwoord op de troonrede is daarop definitief aangenomen. De heer Playfair kondigde aan dat hij zijn ont slag had genomen als voorzitter der ficanciëele commissie. Lord Hartington deelde mede dat hij heden den heer Otway als opvolger van den heer Playfair zou voorstellen. De heer Ashly verklaarde geen officlëele beves tiging te hobben ontvangen van de geruchten be treffende vijandelijkheden in Pondo-land. Do Donau-conferontio kwam gisternamiddag bijeen. Al de vertegenwoordigers der mogendheden waren aanwezig. "Vóór de zitting had Musurus- pacha een onderhoud met lord GranTille. Reuters office vernoemt dat de conferentie be vredigende vorderingen maakte. Verscheidene vraag punten waren aan do orde. Oosteurijk wil eenige concession doen ten opzichte van die quaestiën, waarbij hot voornamelijk betrokken is. Slechts over eenige ondergeschikte punten met betrekking tot de Kilia monding moet nog beraadslaagd worden. Men gelooft dat ze in de zitting van aanstaanden Maan dag zallen worden geregeld. Naar men verzekert, zal de conferentie alsdan ook beraadslagen over do quaeatio betreffende den duur d6r Donau-commïssie, of voorstellen prins Ghika, als vertegenwoordiger van Rumenië, in de gemengde commissie toe te laten. Rusland. De minister van oorlog heeft het voorbeeld zijner nmbtgenooten van binnenlandscho zaken en van financiën gevolgd door op strenge straf aan alle tot zijn ressort behoorende personen eenige verbinding met de dagbladen te verbieden. De geringste mede- deeling aan de bladen wordt met do zwaarste straf fen bedreigd. Met den Ruasischen vastentijd (8 Maart) ver huist hot keizerlijk hof weder naar Gatschina, waar het tot aan de kroning te Moskou zal verblijven. De reden van dit vertrek ligt vermoedelijk in den gezondheidstoestand der keizerin, die vermoeid is van de feesten, alsmede in het Petersburgsche kli maat, dat de kinderen des keizer3 niet kannen ver dragen. Yan een anderen kant verneemt men dat er aan de Russische grenzen onderscheidene arres taties hebben plaats gehad, waardoor een wijdver takt nihilisteucomplot te St.-Potersburg is ontdekt. Feitelijk hebben de nihilisten eon vervalscht kronings manifest verspreid, waarin do ezaar aan het arme volk groote laodschenkingen belooft: wel een mid del om de bestaande ontevredenheid onder de Mou- jiks (de kleine man) tegen de gegoeden te doen toenemen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2