EIDSCH DAGBLAD. N°. 7068. Vrijdag 2 Maart. A0. Avond- edLitie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leidea per 8 maanden.1.10. Franco per post.s 1.40. Afzonderlijke Mommers... 9 0.05. Deie Coniant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Ven 18 regele 1.08. Iedere regel meer 0.17$. GrooteTt letter» naar plaatsruimte. Voor het incassee* ren boiten de ctad wordt 0.10 berekend. Oflaolëclo Hemiisgevingen. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1S61 Staatsblad No. 72); Noodden de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aan femel den vóór den lsten April aanstaande, op een der werk dagen, tusschen des voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden, dat het over bodig is voor het vervolg, verzoeken om inlijving bij de zeemilitie tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan buiten beschikking zul len worden gehouden; dat derhalve belanghebbenden, van het verlangen om bij de zeemilitie te worden geplaatst, uitsluitend op de boven aangegeven wijze behooren te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Maart IS83. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 Haart. Heden is aan de universiteit alhier de heer F. Pijper, geb. te Hoogwoud, bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid, na openbare verdediging van een academisch proefschrift, get.: „Jan Utonhove, zijn leven en zijne werken." In do zitting der Tweede Kamer van liedenna- middig heeft de heer Van Lijnden verklaard dat het ministerie een collectief ontslag aan den Koning hoeft govraagd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middol van het stoomschip „Leerdam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantoro alhier moeten de brieven 6dz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Men schrijft ons heden uit Voorschoten Het wapperen der vlaggen uit do woningen van tal van particulieren is het teeken, dat in Voor schoten wordt feest gevierd. Toch is het een par ticulier feest, dat tot dit huldeblijk aanleiding geeft; maar, het geldt een man, wien Voorschoten zoo oneindig veel verplicht is, dat het bijzondere hier algemeen wordt. De waardige en algemeen geachte hoofdonderwijzer van de openbare school (in 't dorp), de heer M. Struick, gedenkt heden den dag, waarop hij voor vijf en twintig joren te Honselerdrjk, gemeente Naaldwijk, als hoofd onderwijzer optrad. Waar Voorschoten wijzen kan op de goede resultaten van zijn onvormoeidon ijver, van zijti zoo dikwijls aan minder door do natuur met aardscho goederen begiftigden verleenden bij stand tot het verkrijgen van keuüis, waar het er op mag bogen dat uit die eenvoudige dorpsschool mannen zijn voortgekomen, die der maatschappij tot sieraad verstrekken en in do geleerde wereld eene eervolle plaats bekleoden, daar kan het niet anders, of Voorschoten viert dankbaar feest met den jubilaris, die sedert 1 Januari 1861 hier zooveel goeds stichtte. Het prachtig versierde, met groen en vlaggen getooide schoolgebouw, waar de jubilaris dagelijks zoo onvermoeid van don vroegen morgen tot den laten avond bezig is, weergalmde dan ook van het gejuich der dartele jeugd, dio hem zoo na aan 't hart ligt. Keurige liedjes werden hom toegezongen, terwijl lieve, kleine, in het wit gekleedo meisjes hem schoone bouquetten en, namens alle leerlingen, een prachtig feestgeschenk aanboden. Maar, vierde de echooljengd feest, Voorschoten had begrepen d&t ook van zijne zijde een bewijs van belangstelling moest worden gegeven. Eene commissie, bestaande uit drie leden, de heeren F. H. Van Iterson en J. Steeneveld, leden van den ge meenteraad, en den heer P. De Bruin Jr. boden in den namiddag den jubilaris namens de voornaamste ingezetenen van Voorschoten, onder meer andere geschenken, een keurig geschenk in tafelzilver aaD, benevens een sierlijk bewerkt, uiterst fraai geschreven album, bevattende de namen dergenen, die daaraan hadden bijgedragen. De toespraak van den voor zitter der commissie bewees hoezeer de jubilaris de achting van Voorschotens burgerij verdient; terwijl het hem daarom zulk een voorrecht was dit feest geschenk te mogen uitreiken, overtuigd als bij is van de voortreffelijkheid van het onderwijs, omdat ook zijne kinderen daarvan thans de vruchten plukken. Maar ook anderen toonden hunne belangstelling. De kerkoraad der Ned.-Herv. gemeente bracht eene welverdiende hulde aan den maD, dio ook door ben zoo hoog geacht wordt. Oud-leerlingen, uit alle oorden des lands, gaven met geschenken en op andere wijzen hunne belangstelling en dankbaarheid te kennen. De leerlingen dor Rijksnormaallessen, raim dertig in getal, wilden riet achterblijven. Ook zij droegen bij om den directeur dier inrichting bewijzen van hoogachting en liefde te geven. Eindelijk zoowel de onderwijzers en onderwijzeressen, die onder de lei ding van den heer Struick bijdragen aan de ont wikkeling van Voorschotens jeugd, als de onder wijzers der Rijksnormaallessen droegen bij om do feestvreugde in het schoollokaal tot zelfs nog in den avond te verhoogen. Alle geschenken waron in zilver en vormden met het hoofdgeschenk der commissie oen prachtige col lectie, zooals die alleen in Voorschoten kan ver vaardigd worden. - Dat het den feestvierenden on derwijzer niet ontbroken heeft aan tal van bezoe ken, aan nog vele andere bowijzen van deelnemende, dankbare belangstelling zal wel geen vermelding behoeven, vooral niet, als mon weet dat zoowel voorstanders van het bijzonder als van het opon- baar onderwijs deelnamen aan de feestvreugde, dat de Ambachtsheer van Voorschoten en Vear, jhr. mr. H. A. Steengracht Van Duivenvoorde, een tref fend bewijs van belangstelling in dit feest gegeven heeft, dat allen, die daartoe lust hadden, door den jubilaris gastvrij werden ontvangen, dat zoo velen weten, hoe hunne kinderen, onder goede leiding, zijn opgegroeid tot wèlontwikkoldo burgers. Algemeen is de wenscb, dat het den heer Struick moge gegeven zijn nog tal yan jaren met onver- flauwden ijver, in het genot eener goede gezond heid, werkzaam te zijn tot heil van Voorschotens jeugd, tot nut van zoovelen, die door hem worden bekwaamd èn voor de hoogere burgerschool, èn voor het gymnasium, <jn voor het onderwijzersvak. In dezen wensch deelen zeker niet allerminst de armeD, die evenals de schooljeugd door den jubi laris feestelijk zijn onthaald. Zijn werk blijve rijke vruchten dragen! Beroepen 13 naar Haarlemmermeer ds. Veder te Abcoude. De kapitein H. J. F. Dommere van het reg. grenadiers en jagers te 's-Hage en do kapitein W. Ilingman van het instructiebataillon te Kampen, zijn beiden gedetacheerd voor 5 jaar bij het leger in Oost-Indië. De bouw van de cellulaire gevangenissen te VGravenhage eu te Breda is door het departement van justitie gegund aan de aannemers gebroeders Schaafsma te Harlingen. Prinses Sophie, groothertogin van Saksen- Weimar, heeft aan de slachtoffers van de Muider- ramp f 200 geschonken. Totaal is thans voor hen bijeengebracht f 19,967.62. De commissie voor het geneeskundig staats examen heeft bevorderd tot arts den heer J. Van Gelder, candidaat-arts, en toegelaten tot het lste gedeelte de heeren J. A. Hammos, doctorandus, J. A. Voorthuis en L. E. Winsser, candidaat-artsen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de behandeling der gasthuisvorordoning voortgezet. Na breedvoerige discussie werd een amendement van dr. Berns, om de commissie dor gasthuizen slechts toezicht en geen beheer op te dragen, ver worpen met 20 tegen 12 stemmen. Niettegenstaande in de avondzitting de verordening in haar geheel werd behandeld, is ze echter nog niet afgedaan. Over de quaeslie of de directeur al dan niet een ziekenzaal voor zjjne rekening zal kannen nemen, - art. 61 - hebben de stemmen gestaakt; er moet dus in eon nieuwe zitting over gestemd worden en daarna eerst kan de verordening worden vastgesteld. Omtrent de voornaamste punten van geschil is bepaald: dat de commissie over de gasthuizeu zal oefenen toezicht en héheer\ het eerste over de zorg voor en de verpleging van de zieken; dat de commissie alleen door aan den Raad daar toe een voorstel te doen, kan trachten zich een dames-comité toe te voegen; dat er zal zjjn een secretaris buiten de commissie (niet genaamd secretaris-boekhouder) die door B. en Ws. wordt benoemd; dat bij huishoudelijk reglement, vast te stellen door B. en Ws., hot aantal vergaderingen der commissie zal worden geregeld; dat er zullen zijn een directenr-grcueesfcandt^c en een adjunct-directrice (het amendement van dr. Berns op de laatste bepaling, strekkende om den directeur in hot huishoudelijk beheer te doen bij staan door een huismeester, werd verworpen); en eindelijk dat de geheele verordening na hare vaststelling binnen drie jaren zal worden her zien. Do heer Teixeira stelde voor: binnen twee jareu; de voorzitter achtte binnen vijf jarm al 6poodig genoeg; toen werd het verschil zoo onge veer gedeeld. De pokken verminderen in Rotterdamsedert 23 Februari zijn slechts twee nieuwe gevallen aan gegeven. Door de officieren van de dd. schutterij te HarliDgen is aan don oud-burgemeester aldaar, baron Yan Heemstra, als aandenken een prachtige zilveren bokaal aangeboden. Vanwege de Japanscbe regeering is aan de Nederlandsche het aanzoek gedaan om een kundig genie-officier te willen aanwijzen, die bekwaam en geneigd zoude zijn zich gedurende eenige jaren naar Japan te begeven, om zich mot den aanbouw van forten aan de zeokust te belasten. Tweede Kamer. - Na de mededeeling omtrent het ontslag van het ministerie verklaarde de heer Van Lijnden dat de Regeering bereid is eenige spoed- eischende ontwerpen van administratieven aard af te uoen en is do Kamer verdaagd tot a. s. Maandag te twee uren. Z. M. heefc benoemd tot president der arrond.- rechtbank te Alkmaar: mr. J. G. Vogel, kanton rechter in hot eerste kanton te Rotterdam; tot no taris binnen het arrondissement Arnhem, standplaats Nijmegen, T. F. A. Hekking, candidaat-notaris al daar, en jhr. E. F. M. Van Rijckevorsel Van Kes- sel, candidaat-notaris en burgemeester te Stratum- aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapt. der infanterie van het leger in Nederl.-Indië, R. De Lannoy, ter zake van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen Gemengd Nieuws. Het volksconcert, gisteravond door een strijkorkest onder leiding van den heer O. G. Locher in de Stadszaal gegeven, lokte vele Leidenaars tot zich, die zich zonder twijfel best amuseerden en wien de muziek, te oordeelen naar de bij ieder stuk uitgebrachte bijvalsbetuigingen, zeer goed beviel. De burgemeester werd bij hot binnenkomen der zaal met de noodige „hoezees" begroet, en tot

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1