N°. 7066. Woensdag £8 Februari. A0. 1883. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. FruECO per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. D«e Oonrant wordt dagelijks, met mtzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regtli 1.05. I.der» regel meer 0.17$: Groolere letten naar plaatsraimte. Voor het incissts- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Avoiid-editie. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 37 en 38 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LBIBEW, 27 Februari. Bij de op laatstleden Zaterdag gehonden open bare verkooping aan den Burg zijn voor de gemeente aangekocht de navolgende huisjes en erven, als3 aan de oostzijde van de Oostvolmolensteeg, Nos. 13, 15 en 17, en 6 in de Lijsterpoort uitkomende in de Oostvolmolensteeg Nos. 1, 2, 3, 4, 5 en 6, tezamen groot 1.93 are, met inbegrip van de kosten voor de som van 4447.52. Do huisjes zijn thans elk per week verhuurd voor 0.75. Zooals bereids aan den gemeenteraad werd mede gedeeld, zal bedoeld terrein, gelegen in de onmid dellijke nabijheid van de Gasfabriek, vermoedelijk eerlaDg benoodigd wezen o. a voor ecne vergrooting van het zuiverhuis der voormelde fabriek. B. en Ws. geven alsun in overweging dien aankoop goed te keuren en de daardoor vereischte gelden be schikbaar te stellen door verhoogiDg der begrooting, dienst 1883, in ontvangst en uitgaaf met f 4500. De gelden zullen kunnen worden gevonden uit de onlangs gesloten 4-percentsgeldleening ad ƒ500,000, zijnde alstoen een hooger bedrag opgenomen dan voor de directe behoefte benoodigd was. Uit den aard der zaak zal door de Gasfabriek 5°/# der gel- dep aan de gemeente jaarlijks moeten worden uit gekeerd. Ter benoeming van eene derde onderwijzeres aan de jongensschool der lste klasse, op eene jaarwedde van 550, is de volgende voordracht opgemaakt: mej. J. J. De Haas, tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast, A. M. Middelkoop en C. Dikshoorn, de beide laatsten mede werkzaam aan openbare scholen in deze gemeente. De commissie voor de Volksbijeenkomsten had gieteravond aan belangstellenden een paar genot volle uren bereid. Toonde zij reeds vooral in dit seizoen dat ze alles deed wat in haar vermogen wa3 om door afwisseling dezé samenkomsten zoo aangenaam mogelijk te maken, thans bleek dit opnieuw: de burgerzangvereeniging „Oefening baart Kunst" toch gaf er eene uitvoering, die tot genoegen <l»n van de commissie der volksbijeenkomston èn van do zangvereenigiDg-zelvo zooveel bezoekers tot zich getrokken had, dat ue groote zaal en de gaanderij van de Stadszaal geheel gevuld wareD. En ieder die er geweest is, zal zich ongetwijfeld geamuseerd hebben, daar de nog jeugdige vereeni- ging, die onder de verdienstelijke leiding van den heer B. J. De Goey staat, een goed gekozen pro gramma ten gehoore bracht. Ieder nummer mocht dan ook luide bijvalsbetuigingen uitlokken en vooral by de „Meerestille'1 van Reissiger, dat door twee dames, en Spohr's „Betet an der liebe Kinder", dat door een dame en heer (alt en tenor) gezongen werd, was het applaus zoo sterk dat zo zich den aange- namen plicht opgelegd zagen een bis-nummer ten beste te geven. Een extra-lied, door het geheele koor gezongen, besloot dezen avoDd. De luits. ter zee 2de kl. R. O. J. Verschoor en A. C. Zeeman, thans gedetacheerd te Leiden, worden met 1 April overgeplaatst de eerste op bet opleidingsschip Admiraal Van Wassenaer" en de tweede op de „Anna Panlowna". De heer C. Goedeljee alhier i9 benoemd tot 1 eeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de hoogero burgerschool te Breda. Het spijt ons te moeten constateeren dat het gehalte van de in den laatsten tijd gegeven stukken werkelijk opnieuw van invloed was op de opkomst ^an gisteravond. De schouwburg toch was - althans voor eene abonnementsvoorstelling - slecht bozot. De aanwezigen amuseerden zich echter niet weinig met het blijspel „Marietje", dat menig aardige scène bevatte; het is eene aaneenschakeling van vergis singen en men is zeker ieder oogenblik ©en nieuw misverstand te zien plaats grijpeD. Reeds in het begin neemt de verwarring oen aanvang, toen name lijk „Staecx de kantonrechter" over de schoonzuster van den heer „Ubberg den wynkooper" spreekt, terwyl laatstgenoemde meent dat bij hot over zyn wijn heelt en de twee zusters, waarvan de eene ge trouwd is, hunne rollen omkoeren, om daarmede den kantonrechter, die gaarne wilde hertrouwen, eens beet te nemon. Dit alles gaf telkens tot iets vermakelijks aanleiding, dat ten laatste werd opge helderd en de aanwezigen afwisselend een aange naam oogenblikje verschafte. Het na8tukje „De laatste rit" behoort tot de goede ond-bekenden. Yan Zuylen heeft er gelegenheid in zich goed te doen kenüen en sloot dan ook cp waardig wijze de voorstelling van gisteravond. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van hot stoomschip „Zeeland", waarvan de laatste buslichting aan hot postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 3den Maart a. s., des namiddags te halfdrio. Ten postkantoro alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des middags te twaalt uren bezorgd zijn. In den cursns 18811882 werden aan de universiteit te Leiden 12 colleges niet gegeven, wegeDS gebrek aun toehoordors; door één hoog leeraar werd geen enkele der aangekondigde lessen wegens die oorzaak gegeven. Te Utrecht werden 6 colleges, te Groningen 18 colleges wegens gebrek aan toehoorders niet gegeven. Onder de niet-gegoven lessen telt men te Leiden en te Groningen het college in do politieke geschiedenis en te Utrecht het internationaal privaatrecht. Tegenover deze niet-gegeven colleges staan echter verscheidene lessen en privaatcolleges, die niet aangekondigd waren. In de openbare Nntsvergadering to Boskoop trad als spreker op de heer KoopmaDs Yan Boe- keren, van Leiden, die zijne hoorders onthaalde op eenige fragmenten uit het leven van de dienstmaagd- dichteres Francyntje De Boer. Do leziDg was, vol gens sprekers getuigenis, Daar echte bronnen be werkt. Na de pauze droeg hij eenige harer ge dichten voor. De volle zaal toonde dat de be langstelling van Boskoop's ingezetenon in de-3 heeren Yan Koekeren voordrachten er met de jaren niet op vermindert, terwijl de somtijds luide bijvalsbe tuigingen bewezen hoezeer de spreker de kunst verstaat, om het eenvoudigste onderwerp door zijn vernuft te kruiden en smakelijk te maken. Heden zal de eerwaarde heer H. Yan den Hurk, pastoor te Wassenaar, zijn veertigjarigpriester schap herdenken. Yoor het beroep naar do Christelijk-Gerefor- meerde gemeente te Haarlem is door den heer A. De Ylieg te Noordwijk aan Zee bedankt. Door de afdeeling Alfen en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw is besloten het voorstel-Beemster, tot het toekennen van sub sidie aan inzenders op de veetentoonstelling te Ham burg, niet te steunen, daar het voorgestelde bedrag van 500 voor het beoogde doel veel te geringen do kas der Maatschappy vooral ook met het oog op de subsidie van f 5000 voor do internationale tentoonstelling in 1884, tot grooter bydrage buiten staat is. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering te Amsterdam werden benoemd de hee ren A. P. Zaalberg en Chr. J. Van Eeghen. Men spreekt or van dat mr. C. Yan der Ylies, burgemeester van Hazerswoudo, een der oudste leden der Provinciale Staten van Zuid-Hol land en tot nu toe zoo gezonde en sterke grijsaard, ten gevolge van een ernstigen en zeer pijnlijken toestand van den voet verhinderd zal worden de buitengewone vergadering dier Staten op 2 Maart a. s. by te wonen. De aan de Tweede Kamer ter goedkeuring aangeboden internationale overeenkomst tot regeling van de politie der visschery in do Noordzee, buiten de territoriale wateren, is, zooals uit de memorie blijkt, het uitvloeisel van de bekende klachten over geschillen en feitelijkheden in de Noordzee tusschen visscher8 van verschillende nationaliteit, het daarop gevolgde voorstel der Engelsche regeering om eene internationale regeling van de politie der visschery in de Noordzee in het leven te roepen, en de be antwoording van de opening der Engelsche regeering onzerzijds, met het voorstel om een internationale conferentie te 's-Hage te doen bijeenkomen tot deel neming waaraan aan de andere om de Noordzee ge legen Staten eene uitnoodiging is gericht. Zooals men verder weet is daarvan het gevolg geweest de internationale conferentie in October 1881 te 's-Gravenhage gehouden en waarin Neder land, Engeland, Frankrijk, Duitschland, België, Denemarken en Zweden en Noorwegen door gede legeerden waren vertegenwoordigd. De in die con ferentie ontworpen en hierboven vermelde overeen komst is op 6 Mei 1882 door gevolmachtigden der genoemde atateü, met uitzondering van Zweden en Noorwegen, te 's-Hage onderteekond. Tot verdere toelichting dor zaak worden bij deze voordracht verschillende bescheiden overgelegd. Do bepalingen noodig tot uitvoering der overeenkomst en tot rege ling van enkele daarbij in aanmerking komende punten, maken het onderwerp uit eener afzonderlijke wetsvoordracht, die de Regeering spoedig hoopt in te dienen. Commissarissen van de Sociëteit „Harmonie" (Doelen) te Rotterdam hebben een geldleening van ƒ500,000 uitgeschreven ten behoeve der verbou wing van de sociëteitslokalen en het bonwen van eene groote concertzaal. De oud-strijder L. J. Warners is te Giethoorn op 86-jarigen leeftijd overleden. Gisteren is te Utrecht aangevangen met de voorloopige werkzaamheden ter plaatsing van het standbeeld voor graaf Jan van Nassau, op het Munsterkerkhof aldaar, vóór don ingang van het Academiegebouw en de Domkerk, waar de Unie van Utrocht word gesloten. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 April a. 8. de betrekking van leeraar in Hoogduitsch en Engelsch aan de R. H. B.-S. met 3-jarigen cursus te Sappemeer te vervullen is. Jaarwedde bij tijdelijke aanstelling 1400, bij defioitieve aanstelling 1800. C&ndidaten moeten zich vóór of uiterlijk op 10 Maart a. s. aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé te 's-Gravenhage. Door den heer J. Berens te Brussel is aan het Rijk ter plaatsing in hot Nederlandsch Museum ten geschenke aangeboden eene door hem vervaar digde copie naar het portret van Karei den Stouten, Hertog van Bourgondiën. Het origineele, geschilderd door Roger Yan der Weiden, tijdgenoot van ge noemden Vorst, bevindt zich in het Musée Royal te Brussel en is vermeld onder n°. 55 van den catalogus dier verzameling. St.-Crt Het stoomschip „C. Fellinger," van Amster dam naar Batavia, is gisterochtend Sagres gepas seerd; de „W. A. Scholten,van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerdo dien ochtend te tien uren Scilly. De gewone audiënties van deh minister van oorlog op Donderdag 1 en die van marine op Vrij dag 2 Maart aanst., zullen niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1