doende gesloten Maar niets heeft bewezen dat men daarmede de ware oorzaak had gevonden. Integen deel, do gaskraan was gesloten, geen gaslicht was in het vertrek aanwezig en bovendien heeft de dour van het vertrek, die op eene lange gang uitkomt, gedurende den ganschen naoht een handbreed open gestaan. De oorzaak van het overlijden is door den geneeshoer van het gesticht opgegeven als „onbe kend". Vrijdag-avond had nabij het station te Meppel een vreeselijk ongeluk kunnen plaats heb ben, dat evenwel door de vastberadenheid van den brugwachter is voorkomen geworden. Eece vrouw uit Meppel had zich op do rails neergelegd, op hot oogenblik dat de treiu naar Zwolle omstreeks 5 uren het station verliet. De wachter kon nog juist bijtijds door zijn signaal den trein doen stoppen en daardoor een menschenleven van een anders wis sen dood redden. Te Weenen werd inApril van het vorige jaar in den Donau het lijk gevonden van een nacht wacht. Aan zelfmoord kon niet morden gedacht en aan het lijk werden volstrekt geen sporen van mis handeling gevonden. De zaak bleef een raadsel, tot onlangs een zwerveling als zonder vast verblijf werd opgepakt, die aan den gendarme zeide dat een zware schuld hem drukte. Hij had in April een einde aan zijn leven willen maken en was op hot punt in den Donau to springen, toen een nachtwacht hem greep en terugwierp. Hij zelf bleef toon op den oever, maar zijn redder verloor het oven wicht en verdween in den stroom. Toen hij den ongelukkige met don dood zag worstelen, begaf hem de moed om een zelfmoord te begaan. In een dorp in denabijheid van Brussel heeft oen dynamiet-ontploffing plaats gehad, welke tot de arrestatie leiddo van twee personen, van welke er een doodelijk gekwetst was. Uit de onder vraging is gebleken dat zij Cyvoca en Metayer heeten en beiden in hot proces der anarchisten van Monceaux-los-Mices veroordeeld waren. De „Etoile beige" beweert dat Metayer bekentenissen heeft afgelegd, welke aan do zaak bijzonder gewicht bijzetten. Den doodelijk gekwetsten persoon vond men in een sloot bij den dorpsweg vrec-selijk bloe dend en gehavend liggen. Zijn rechterarm en rech terbeen waron deels afgeschenrd, deels verbrijzeld; zijn klecderen hingen aan flarden. Men zag ook nog een ander man, die zich haastig uit de voeten maakte en dadelijk uit het gezicht verdwenen was. De zwaargekwetsto werd dadelijk naar het hospitaal St.-Jean te Brussel overgebracht. Tevens werd uit Molenbeok-St.-Jean de gendarmerie ontboden. Dezo kwam in allerijl naar de plek, ging terstond alles rondzoeken en vond weldra do overblijfselen van een dynamietbom. Bij verdere nasporing zag men dat vele zware boomen aan den kant der sloot, waar de gekwetste govondea was, door do ontploffing beschadigd waren. Terwijl men nu met verdero nasporingen bezig was, kwam do man, die bij de aankomst van het gezelschap op den loop was ge gaan, per rijtuig terug, naar hij zeide om te ver nemen hoe het met den gekwetste was afgeloopen. Onmiddellijk werd hij gearresteerd en naar Brussel gebracht. De in Andalusië gearrosteerde leden van de Internationale verklaren dat de geheime wereenigingen in Spaüje 7000 leden tellen; sedert zes maanden hadden herhaaldelijk nachtelijke aan vallen, rooverijon enz. plaats. Te Charleston is het stoomschip „Morio Castle" verbrand. De schade bedraagt 270,000 dollars. Geveilde pcrccelcn. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 21 Febr. 11., ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Een huis en erf aan hot Utrechtscbe Veer, No. 21, Sectie D, No. 121, koo- per P. Van der Meer Jr. q.q voor 3004; een huis en erf aan de westzijde van de Kraaiorstraat, op den hoek der Gortestraat, No. 25, Sectio E, No. 670, kooper D. Kooreraan q.q., voor 800; drie huizen en erven aan de noordzijde van de Gor testraat, No8. 28, 30 en 32, Sectie D, Nos. 806 807 en 808, gecombineerd, kooper P. F. Coert, voor f 1868; twee huizen en erven aan de westzijde van de Singelstraat, Nos. 4, 6 en 8, Sectie C, Nos. 358 en 361, gecombineerd, koopster wed. L. Ouwor- kerk, voor 1080; twee huizon en erven aan de oostzijde van do Singelstraat, Nos. 23 en 21, Sectie C, Nos. 1096 en 1097, gecombineerd, kooper J. Ouwer- kerk, voor ƒ914; een huis on erf aan de oostzijde van do Singelstraat, No. 5, Sectie C, No. 871, kooper J. Smit voor 414; een huis en erf aan de westzjjde van de Looierstraat No. 18, Sectie C, No. 1332, kooper P. Van der Meer Jr. q.q., voor 547; een huis en erf naast het voorgaande No. 20, Sectie C, No. 1333, kooper J. Onderwater, voor 500; twee huizen, erven en pakhuizen aan de noordzijde van den ZuidsiDgel, Nos. 50, 52 en 54, Sectie C, Nos. 214, 1209 en 215, gecombineerd, kooper J. Laman q.q., voor 1174; negen huizon en erven aan de oostzijde van de Oostvolmolenstceg, Nos. 13, 15 en 17, Sectio B, Nos. 1410, 1411 en 1412, en in do Lijstorpoort aldaar Nos. 1, 2, 3, 4, 5 on 6, Sectie B, Nos. 1458, 1457, 1456, 1460, 1461 en 1462, gecombineerd, kooper W. F. Van der Heydcn q.q., voor 3971 oen hnis en orf in do Ooïter- poort, aan do oostzijde van Oranjegracht, No. 1, Sectie C, No. 861, kooper P. C. Van Booren, voor 314twee haizen en erven ia de Greenepoort, aan de oostzijde van de Uiterstegracht, Nos. 1 en 2, Sectie J, Nos. 1412 en 1411, gecombineerd, kooper L. Ouwerkerk voor 812; een hais on erf aan de Nieuwe Waardstraat, aan den hoek der Korte Lange- straat No. 4, Sectie C, No. 110G, koopster wed. L. Ouwerkerk voor 400. Ten overstaan van den notaris \V. F. Kaiser: Een buis en erf aan do zuidzydo van do Oude Hoefstraat No. 35, Sectie E, No. 1228, in bod ƒ2030, niet verkocht; een huis eu erf aan de Westzijde van de Looierstraat No. 2, Sectie C, No. 329, koo per J. A. Karstens q.q., voor 616. Ton overstaan van den notaris inr. J. M. Gordon Een huis en erf ingericht tot zomer- en winterver blijf met voor- en achtertuin enz. in do Aioëlaan nabij den Marecdijk onder de gemeonto Oegstgcest, Sectie C, No. 1048, in bod 4250, niet verkocht; een dito aldaar, Sectie C, No. 1007, in bod ƒ3950, niet verkocht. B UITENLAND. Frankrjjk, In de Kamer der Afgevaardigden heeft de heer Jules Ferry, op eene interpellatie van den heer Jolibois over do rechten, waarop do regeering in de ministerieels verklaring ten behoeve van de verdediging der Republiek aanspraak maakt, o. a. hot volgende gezegd: liet geldt hier een opperge zag, dat aan een republikeinschen regceringsvorm meer dan aan eiken anderen toekomt, want hij vertegenwoordigt rechtstroeks de volkssouvereiniteit. Het is overigens onmogelijk dienaangaande eene nadore omechrijving te goveD. Alleenlijk wenschte de minister den heer Jolibois en zijnen vrienden in ovorweging te geven, om voorzichtig te zijn en de lankmoedigheid der Republiek niet te zeer op de proef te stellen. Dezo woorden werden luide toegejuicht. Do heer Do Cassagnac viel do decreten van 1834 heftig aan en meende dat zij zullen leiden tot de vernietiging van het leger en van Frankrjjks prestige in Europa. „Men is zijn bloed aan Frankrijk, niet aan do Republiek verschuldigd", zeido doze spreker ten slotte. De heer Brisson, voorzitter der Kamer, kwam tegen dezo wijze van voorstelling op en ver klaarde dat do Republiek in Frankrijk wettig is geconstitueerd. Do heer De Cassagnac riep daarop den steun in van generaal ThibaudiD, maar deze minister pro testeerde oveneens, onder do toejuichingen der go- heele linkerzijde. Do rechterzijde riep: „Gij hebt het keizerrijk gediendwaarop do minister antwoordde „Neen, ik diende het vaderland!" Daarop werd de discussie geopend over de inter pellatie van prins Leon, waarbij aan do regeering hot recht wordt betwist om aan den eigendom to raken van militaire graden, welke krachtens niet vervallen ordonnantiën verleend zijn. In den loop der discussie kondigde de heer Jules Ferry aan dat do decreten den vorigen dag geteekend zijn. De prioriteit dor motio van orde van den heer Jolibois, houdende „dat de Kamer weigert om mach tiging te geven tot maatregelen, waarbij de vrij heid aan banden wordt gelogd", werd mot 395 tegen 92 stemmen verworpoD, en eene motie van vertrouwen met 368 tegen 93 stommen aangenomen. Goneraal Thibaudin beantwoordde do interpellatie en zeide, dat hij eene beknopte opheldering zou geven over do toepassing der wet van 1834 door de rogeeriDg. „Wij zijn geenszins voornemens", verklaarde hij, „om aan den eigendom der graden to tornenmaar de sogeering heeft over het begeven dor posten te beschikken." Op de aanmerking dat do v/et alleen doelt op handelingen, merkto hij op, dat de verklaiiug van Frohsdorff eene handeling is. (Algemeeao toejuiching der linkerzijde). De aan wezigheid dor prinsen in het leger is een levend protest tegen de Republiek. Het is juist tot ver hindering van staatkundigen hartstocht onder het logcr, dat do rogeering maatrogolen togen de prinsen neemt en tegen de mogelijkheid om ver deeldheid te zaaien. Hij (minister) neemt do ver antwoordelijkheid der gonomen maatregelen op zich. (Horhaalde en levendige toejuiching.) Eene motio van orde van den hoer Margaine, houdende „dat de Kamer vertrouwen stelt in de regeering voor do toepassing der maatregelen tegen de prinsen", werd mot 395 tegen 103 stemmen aangenomen. - De zitting werd daarna opgeheven. G root-Brit» nnie. De Donau-conferentie kwam Zatordag-namiddag te drie uren bijeen. Al de mogendheden waren ver tegenwoordigd, met uitzondering van Bulgarije en Rumenië. Naar mon verneemt, heeft de conferentie grooten voortgang gemaakt. Alle voorname vraagpunten kwamen in behandeling en werden in beginsel afgedaan. Zoover men daarover met eenige zeker heid kan oordeelen, is de beslechting der qnaestie gunstig voer Rusland en Oostenrijk. De conferentie heeft gocne kennis genomen van het voornemen van Rumenië, om aan Galatz, Ibraila onKustendje de hoedanigheid van vrijhaven to ontnemen; zij maakte daarop ook geone toespeling hoogeDaamd. De eerstvolgende bijeenkomst zal waarschijnlijk Woensdag gehouden worden. De heer Harrington, secretaris van het Nati- onaal-agrarisch Bond to Dublin, die zich thanB wegens het houden van oproerige rodevoeringen in do gevangenis bevindt, is Zaterdag, zonder oppo sitie, tot afgevaardigde voor Westmeath gekozen. Gladstone zal do volgende week van Cannes vertrekken eu wordt 1 Maart te London torug- verwackt. Telegraramen. PARIJS, 24 Februari. Het „Journal Officiel" maakt do decreten beskond, waarbij de hertogen van Aumale, van Chartres en van Alen^on in hunne ambten geschorst wordon. Do decreten worden voorafgegaan door een rapport van Thibandiu, waarin hij verzoekt dezen maatregel te nemen, daar de openbare mcening opkomt tegen het zich in het leger bevinden van officieren, die aan oude regeeriDgsgeslachtcn bohooren, omdat de grootste beginselen van militaire subordinatie en do eenheid der discipline bonadeeld zouden kunnen worden doordien zich aan het hoofd der troepen officieren bevinden, wien hunDe geboorte buitengewone positiën verstrekt. BRUSSEL, 25 Februari. Ten gevolge van de dynamiet-ontploffingen van gisteren is beslag gelegd op een aantal papieren, die het bestaan van een belangrijk compkt in België on verschillende andere Europeescbo Staten aan hst licht hebben gebrachte Depeches in cijferschrift zijn gisteren naar Parijs, Weenen, Berlijn en St.-Petersburg verzonden. Een aantal arrestatiün wordt te gemoet gezien. In Brussel worden drie huizen streng bewaakt. Metayer is gisteren opnieuw in verhoor genomen. ST.-PETERSBURG, 25 Februari. Op bevel van den czaar is eene bijzondere commissie ingesteld om al de rijkswetten, die op de Israëlieten betrek king hebben, te onderzoeken en to wijzigen. Het telegraaf bureel van Rondi vermeldt dat de minis ter van binnenlar.dsche zaken Tolstoi aan de „Go- los" eene derde waarschuwing heeft doen toeko men, de uitgave vau het blad gedurende zes maan den heeft geschcrst en het bij het weder uitkomen onder preventieve censuur heeft gesteld. WINDSOR, 25 Fobruari. Do hertogin van Albany is hedenavond bevallen van eene dochter. DUBLIN, 25 Februari. Gisteren werd aan het postkantooor to Ballydehob een brief ontdekt, die dynamiet bevatte en geadresseerd was aan den onderkoning van Ierland. BRUSSEL, 26 Februari. De koffers, die na de dynamiet-ontploffing zijn in beslag genomen bevatten brieven en stukken voor het grootste deel in hot Russisch en Italiaansch geschreven en betrokking hebbende op eene door anarchisten op gezette uitgebreide samenzwering. Sedert gistereu zijn onophoudelijk telegrammen gewisseld met Parijs en St.-Petershurg; een aantal! uitgewekenen wordt nauwkeurig bewaakt, en men verwacht dat vele personen zullen worden in hech tenis genomen of over de groncen gezet. ROME, 26 Febraari. Volgens dc „üiritto" heerscht te Berlijn groote verstoordheid tegen het Vaticaan

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2