LEIDSCH &S& DAGBLAD, Derde Blad. N°. 7064. Maandag 126 Februari. A°. 1883. PRIJS DEZER COURAST: foor Leiden per 8 maanden...1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Gemengd Nieuws. Omtrenthetgisteren vermeldde onheil in eene meisjesschool te Nieuw-York wordt nader gemeld, dat ettelijke honderd kinderen in hunne verbijstering de trap afstormden, waarbij de leu ning brak en de meesten naar beneden stortten. Zestien hunner kwamen om het leven en zes wer den gekwetst. Het blijkt dat de behandeling in cassa tie van het vonnis, waarbij Lóón en Armand Pelt- zer te Brussel tot de straffe des doods veroordeeld zijn, toch veel vroeger zal kunnen geschieden dan in den beginne was voorzien. Bereids is verleden Maandag het dossier der voorziening in handen ge steld van de advocaten Lejeune en Edm. Picardi die de vernietiging van het vonnis zullen beplei ten. De zaak zal denkelijk den negentienden Maart dieneo, op het rapport van den raadsheer Casier, de tweede kamer van het „verbrekingshof" voor zittende. Het is die magistraat, die indertijd, als raadsheer bij het Hof van appèl, de assises in zake 't Kindt De Roodenbeeke, den beruchten millioenen- dief, de debatten heeft geleid. Mag men loopende geruchten en de overtuiging van de raadsleden der veroordeelden gelooven, dan is de vernietiging van het vonnis verzekerd. Yan de veertien of vijftien middelen van cassatie is het voornaamste het niet herroepen failliet van een der gezworenen. Wel is waar is deze indertijd in Frank rijk gefailleerd en heeft hij sedert, op één na, al zijne 8chuldeischer8 schadeloos gesteld, maar het is juist die eene, wiens vordering in het vergeet boek wa3 geraakt, die, naar het schijnt, genegen is bevondeu den veroordeelden een reddingsplank toe te steken en het failliet in België gereohtelijk heeft doen bekrachtigen. Yan een anderen kant wordt gemeld dat het Brusselsche parket eene nieuwe instructie in de zaak heeft geopend. Naar allen schijn is over deze afschuwelijke moordgeschiedenis het laatste woord nog lang niet gesproken. Armand Peltzer heeft verzocht dat niemand vóór hem aan zijn dochtertje zal meededen, wanneer zijn beroep verworpen wordt. Onkruid vergaat niet. Een rijke ren tenier te Berlijn had veel verdriet van zijn losbol- ligen zoon en besloot eindelijk hem naar Amerika te zenden; er werd plaats genomen op de „Cim- bria" en het zoontje vertrok naar Hamburg om zich aan boord te begeven. De „Cimbria" verging en vader weende groote tranenhad hij maar an dere middelen ter bekeering aangewend! Maar zie, daar komt een telegram uit Hamburg van den schip breukeling, met dringend verzoek om nieuw geld, daar hij wel wonderdadig gered was, maar geen cent meer bezat. De verheugde vader tastte diep in den buidel en zond zijn zoon een rijk bedrag met een vrome vermaning om een beter leven te beginnen, nu hij zoo wonderbaar gespaard was. Den volgen den dag vernam de oude heer, dat zijn zoon niet op de „Cimbria'' was geweest, hij vond het te Ham burg te prettig om scheep te gaan en, daar zijn geld spoedig op was, koos hij den meest geschikten vorm om zijn beurs weer te vullen. BUITENLAND. Frankrijk. De Democratische Unie, gisteren vergaderd, be sloot bij meerderheid van stemmen de regeering te ondersteunen ten aanzien van hare maatregelen tegen de pretendenten. De decreten betreffende de toepassing der wet van 1834 (non-activiteit der prinsen) zullen heden in het „Journal officiel" verschijnen. Zij zullen al leen de hertogen van Chartres en Alengon betref Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. fenniet den hertog van Penthièvre, die reeds bui ten dienst is, noch prins Roland Bonaparte, die niet als pretendent beschouwd wordt. Naar men verneemt, heeft generaal Thibaudin de portefeuille van oorlog slechts behouden onder voorwaarde dat de heer Jules Ferry zich met hem solidair verklaarde. Generaal Thibaudin hoopt op deze wijze het plan te verijdelen, om hem, na de uitvoering der tegen de prinsen gerichte decreten, door generaal Campenon te doen vervangen. Te Gardanne (Frankrijk) heeft zich een ge vecht voorgedaan tusschen Franschen en Italianen. Een der eersten overleed aan de bekomen wonden. De schuldigen zijn onbekend. De advocaat-generaal heeft gisteren conclusie genomen in de zaak van de „Union générale" en bevestigd het in eerste instantie gewezen vonnis, strekkende om te verklaren dat de nieuw opgerichte maatschappij nietig is en de operatiërt der tweede uitgifte ongeldig zijn. De uitspraak is op over acht dagen bepaald. „Burger" Pyat heeft ter vervanging van wij len den heer Gambetta als lid dor Kamer den be- faamden Pool Berezowski candidaat gesteld, inder tijd wegens een moordaanslag op den czaar ver oordeeld. „Werklieden", zoo schrijft Pyat in zijn Vengeur: „Berezowski is werkmanrepublikeinen, hij is koning8moorder; burgers, hij is galeiboef. Handhaaft dan voor hem, door hem, in hem het recht op den arbeid, het recht op de republiek en de eer van den plicht. Ja, herstelt den plicht in zijne eer, huldigt het pistool.Het zal u te pas komen tegenover de drievoudige verloochening uwer souvereiniteit, prinsen, priesters en patroons. Genoeg van woorden en geschriftenAlsof het om talent, kwijl en inkt te doen was! Op bloed, op kracht komt het aan.... De repabliek is in gevaar. Hebben wij niet genoeg aan zeventien dagblad schrijvers op twintig arrondissementen, zonder een enkel werkman?" Groot-Britannlë. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting deelde sir Stafford Northcote mede dat hij eerstdaags eene motie zal indienen, strekkende tot benoeming eener byzondere commissie, aan welke het onderzoek zal worden opgedragen van alles wat met de vrijlating van Parnell, O'Kelly en Dillon in het voorjaar van 1882 in verband staat. De discussie over het adres in antwoord op de troonrede is daarop voortgezet. De heer Parnell verklaarde, bij den laster waarmede hij overstelpt wordt, zich slechts tegenover de Ieren te willen rechtvaardigen. Carey's getuigenis berust slechts op hooren zeggen. Hij (Parnell) had zich sedert zijne vrijlating weinig met de politiek bemoeid. Tegen vooroordeelen was het thans onmogelijk te kampen, maar Ierland zou de verdrukking overleven. Het amendement van den heer Gorst (waarbij de houding der regeering in de Iersche quaestie als te conciliant werd afgekeurd) werd met 259 tegen 176 stemmen verworpen, en de voortzetting van het debat over het adres van antwoord op Maandag a. s. bepaald. De „Times" verneemt uit Philadelphia dat op het Amerikaansche stoomschip „Valencia", te Nieuw- York van La Guayra aankomende, door den kapt. gerapporteerd wordt dat het Hollandsche fort te Curasao de „Valencia" met scherp beschoot, terwijl de bemanning bezig was te salueeren. Een projectiel plofte neer in het water in den omtrek van het schip. De kapitein zegt dat hij de oorzaak van het schieten niet kent. Hij handelde stipt wettelijk. De consul der Unie te La Guayra bevond zich aan boord en rapporteerde de zaak aan zijne regeering. Men ge looft dat de Hollandsche fortcommandant eenvoudig wilde terugsalueeren, maar dat een ondergeschikte een fout beging. PRIJS DER ADVERTENTIES: V«n 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De Londensche vereeniging van journalisten telt thans 488 leden. In 1882 bedroegen hare in komsten 3080 pd. st., waarvan aan pensioenen en toelagen voor zieken en hulpbehoevenden en loo pende uitgaven 2370 pd. st. werd uitgegeven. In het geheel werd sedert 1864, het jaar der oprich ting, aan pensioenen ongeveer 10,360 pd. st. uitge keerd. Het kapitaal bedraagt ruim 14,000 pd. st. De weduwe van lord Cavendish heeft een brief geschreven, in antwoord op een verzoek van een geestelijke om haar eene preek, door hem gehouden naar aanleiding van den moord van haren echtge noot, te mogen opdragen. Zij verzoekt hem in die preek geen enkel woord, dat tot wraakneming wekt, te doen voorkomen. Zij wenscht, dat noch hare groote droefheid, noch de boosheid der moordenaars ooit iemand van de Engelsche natie moge doen vergeten den plicht van geduld, rechtvaardigheid en sym pathie, dien men jegens Ierland te vervullen heeft. Yolgens een telegram uit Cairo aan het „Jour nal des Débats" zijn de geruchten van oproerige bewegingen onder do inlandsche bevolking van Egypte van grond ontbloot. Duitscliland. De „Norddeutsche Allgemeine Ztng." maakt de nota van den kardinaal-staatssecretaris Jacobini openbaar, gedagteekend van 19 Jan. De nota doet uitkomen dat door den laatsten brief des keizers toenadering gekomen is tusschen de wenschen van den pauselijken Stoel en de bedoelingen van het Berlijnsche Kabinet. De Paus was geneigd toe te geven dat het onderzoek der voor de Kerk nadee- lige wetten voorshands tot enkele puoten beperkt werd en het toelaten der aangifte van te benoe men geestelijken aan de regeeriog gelijken tred hield met de herziening der Meiwetten. De Paus beval den kardinaal te verklaren, dat den bisschoppon last gegeven zou worden tot aangifte ten aanzien van de titularissen in alle thans vacante parochiën, die daar volgens katholieke wetsvoorschriften aan gesteld moesten worden zoodra aan de wetgevende vergaderingen voorstellen gedaan zouden zijn, vol doende om de vrije uitoefening der kerkelijke recht spraak te waarborgen, alsmede de vrijheid der op leiding van geestelijken. Zoodra die voorstellen wet geworden zouden zijn, zou de aangifte, dan nog beperkt tot de voorhanden vacatures, een voort durend karakter verkrijgen in dien vorm, welken men na gemeenschappelijk overleg zou vaststellen. De minister van eeredienst antwoordde gis teren in het Huis van Afgevaardigden op eene vraag van dr. Windthorst, dat de briefwisseling tusschen den Paus en den keizer wordt voortgezet. Op 's Pausen laatsten brief was een antwoord afge zonden, maar de beleefdheid verbood daarover meer te zeggen voordat de inhoud van den brief aan den geadresseerde bekend was. Prins Friedrich Carl is den 6den dezer van Kamel naar den Sinaï vertrokken en zou van daar over land langs de Mozesbronnen naar Suez gaan, om van deze plaats uit zijne rei3 naar Jaffa en Jeruzalem voort te zetten. Rusland. Door het Russische hof worden voor do aan staande kroningsfeesten 6000 kellners verlangd, die vreemde talen spreken. Zij, die Fransch en Duitsch spreken, genieten de voorkeur en kunnen 10 roe bels daags verdienen. Alleen voor het bedienen der vreemde prinsen worden 2000 bedienden aangeno men; ze moeten echter goede aanbevelingen hebben. Op gezag van den heer Pobedonoszeff, een van des czaars vertrouwde raadgevers, heeft de heer Aksakoff het Russisch publiek verwittigd, dat er bij de kroning noch eene constitutie, noch amnestie zal verleend worden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1