De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter opleiding tot de be trekking van oprichter bij de Rijkstelegraaf, na ver gelijkend onderzoek in de maand Juni a. s., twee adspirant-opzichters kunnen worden toegelaten, op een maandgeld van 50 gulden. Het stoomschip „Prins Alexander", van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde to Port-Said 22 Febr. en vertrok denzolfden dag. Z. M. heeft aan jhr. mr. W M. De Branw, op verzoek, eervol ontslag verleead als minister van koloniën, met dankbetuiging voor do gewichtige diensten door hem aan Z. M. en aan den lande bewezen, en aan den ministor van marine W. F. Van Erp Taalman Kip tijdelijk de functiën van minister van koloniën opgedragen- benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. M. A. Van den Acker, thans raadsheer in het geroohtshof te 's-Hertogenbosch- benoemd tot commandeur in de orde van den Nedcrlandschen Leeuw: mr. K. A. Meeussen, oud-lid van den Raad van State, en jhr. mr. W. A. C. Do Jonge, lid van dien Raad, en tot ridder in dio orde, jhr. J. De la Court, lid vau Gedep. Staten van Noord- Brabant; - met 1 April a. s. tot leer aar aan de Rijks H. B.-school te Gouda benoemd H. Pol, thaos leeraar aan de Rijks H. B.-school te Sappemeer, uit welko betrekking hem met dezelfde dagteekeniog eervol ontslag wordt verleend, en genoemden leeraar gemachtigd tot gelijktijdige waarneming der be trekking van leeraar aan het progymnasium te Gouda. Gemengd ISTiou w s. Hedenmorgen omstreeks halftwaalf had er een begin van schoorsteenbrand plaats in een huis op de Kaiserstraat alhier. Door spoedige hulp van deu heer K. werd de brand door middel van kardoezen gebluscht, waardoor ongetwijfeld grooten onheilen zijn voorkomen. Tu8schon „De Vink1' en het St.-Nico- laasbruggelje kwam hedenmorgen om halfelf de met een paard bespannen vleeschwagen van de weduwe B. to Voorschoten, die van do stad huis waarts ging, den van het dorp komenden stoomtram togen. Niettegenstaande do jongen die het paard bestuurde, reeds herhaalde malen gewaarschuwd was bij dergelijke ontmoetingen af te stappen en hot paard vast te houden, reed bij als gewoonlijk ook nu weder door, met het gevolg dat het paard schichtig werd en ten deele ondor de locomotief geraakte. Met een gebroken poot baalde men liet be est van onder het voortuig vandaan, tor wijl de wagen geheel beschadigd was en het vleesch over den weg verspreid lag. De jongen - reeds eenmaal had hij met paard en wagen in een sloot gezeten - had mede verwondingen aan zijn been bekomen, welke door dr. Fiermau Kruit, dio zich in den tram be vond, werden behandold. Deze tweede les zal hem voor het vervolg zeker wel voorzichtigor maken. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn do muren in de Koninklijke stallen, waar ran dezer dagen meermalen gesproken is, geheel over eenkomstig het bestek gebouwd. Ia het voorste gedeelte der stallen, rechts en links van den ingang, bevinden zich de tweo groote koetshuizen, grooto ruimten zonder muren, waarin het plafond in het midden door enkele pijlers wordt geschraagd. Boven die koetshuizen zijn koetsierskamers en gangen. Daar de ruimte onder de eerste verdieping slechts enkele tusschenmuren heefr, konden do afscbcidings- muren der kamers en gangen op de eerste ver dieping niet uit gemotseldou steen worden opge trokken; die muren zijn zoogenaamde „Engelsche" muren, uit betimmerde en gepleisterde houten ramen en oeu met krullen gevulde tusschenruimte samen gesteld, geheel overeenkomstig het bestek. Het be stek is indertijd door de vanwege den Koning be noemde commissie voor den bouw der Koninklijke stallen goedgekeurd. Aanvankelijk heeft niet het plan bestaan om het gebouw boven door kachels te verwarmen. Toen er later kachels geplaatst werden, zijn er schoor- steenen op de tweede verdieping gemaakt; de pijpen van de kachels op de eerste verdieping werden door de zoldering naar die schoorsteenen gelegd. Er kan dus geen sprake van zijn, dat de oorzaak van den brand indirect zou golegen zijn in minder soliden bouw of in een niet opvolgen van het bostek bij de uitvoering van het bouwplan. Daarmede vervalt ook alle grond voor geruchten, dio algemeen verspreid waren, als zou op de eene of andore wijze do bouwer der stallen voor verzuimen of fouten bij ^len bouw aansprakelijk wordcu gesteld. (Fad.) Naar men verneemt, hoeft een mari nier zijn vechtlust op 'sKonings verjaardag met den dood moeten boeten. Hij is aan do bekomen verwondingen bij een kloppartij in de Runstraat bezweken. Op den dag dor begrafenis van don heer M. Hakkert, een der bouwmeesters van de Passage te Rotterdam, was de Passago gisteren geheel in rouw gehuld. Allo winkelkasten warou met rouw- draperieën bekleed. De gaslantaarns op de middel balustrade waren half brandende en eveneons in rouwfloers gehuld. Do sedert eenige maar.den te Scheve- ningen uit Breda gedetacheerde maréchaussees onder bevel vau den wachtmeester Vogel, zullen 1 Maart naar Breda terugkeereD. In het dorp Surhuister veen bestaat een „Schapenfonds", dat tot doel heeft om door hot uitloven van premies, schapendioven op het spoor to komen. Tc Hollo voetsluis hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad lusschen de mariniers en de leerlingen van Zr. Ms. instructieschip „Mamix", en wel van dien aard dat een marinier met ernstige wondon naar het hospitaal is getransporteerd en mon aan het behoud van zijn leven wanhoopt. Do persoon, die onlangs uit eon vleeschwinkel to Maastricht een gedeelto vau een varkeo had ontvreemd, is voor dit feit dcor de arrondissements-rechfchank aldaar tot vier maanden oenzamo opsluiting veroordeeld. Eene hevige ontploffing heeft gis teren te Vlissingen plaats gehad in do salmo- niak-inrichting der gasfabriek. De machinist of stoker, een gehuwd man, werd onmiddellijk gedood. Werd gistoren gemeld dat racn zich te Scheveningen ongerust maakt omtrent de bomschuit „Avontuur", ook van een andere schuit, de „Vrouw Johanna Maria", dio eveneens drie weken geleden in zee ging, heeft men sedert niets vernomen. Beido vaartuigen konden bij do hecrschende N. en N.-W. wiuden der laatste dagen te Scheveningen, te Nieu- wendiep of te IJmuiden reeds lang aangekomen zijn. Do heer Willem Van Zuylen kwam juist gistermiddag uit zijne komedie te Rotterdam, waar bij ooqo repetitie had bijgewoond, toen een spelende knaap in 't water van de Cool vest vlak voor zijn schouwburg ondordook. Een enkoio kreet slechts werd gehoord, toen was alles stil, de knaap was verdwenen. Gelukkig echter dat de heer Van Zuy- lon, eerst meenende niet goed gehoord te hebben, toch door dien kreet ongerust geworden was en naar den kant van 't water liep, waar kort daarop een band van den knaap zichtbaar werd. Die band te grijpen en den drenkeling naar den kant te trek ken was het werk van een oogenblik. Daar werd de knaap op het droge gebracht en gelukkig vau een wissen dood gered. Een jacht in don volston zin dos woords is te Lacken gemaakt op con persoon, dio des nachts in een manufactuurwinkel had ingebro ken. Toen in het begin alles goed ging en niemand hem stoorde, ging hij op zijn gemak door, doch ongelukkig vcor hc-rn had een hond, die het zaakje niet erg vertrouwde, door zijn aanhoudend blaffen de bewoners wakkergemaakt, die zich nu in allerijl kleedden om den bezoeker te vatten. Juist kwamen ze in den winkel toen do dief zijne slag geslagen had en mot de opbrengst van zijn „handenarbeid" op den schouder, in den vorm van een kolossaal pak linnen goederen, het op een loopen zette. Reeds had men verschillende straten afgerend, toen do voortvluchtige in zijn loop gestuit werd door een gracht Hij bedacht zich echter niet lang, sprong in het water, dook als een otter ou kwam, met het bcwu8to pak steeds bij zich, aan den andore kant. in handen van twee politio-ageuten, die, door het hulpgoroep der bestolenen, den man op den kant hunne opwachting maakten. Eenmaal op het droge gekomen, stond hij te beven als een poedel en het nachtelijk bad had den man geheel van zijn stuk gebracht. Men leidde hem dadelijk naar hctpolitie- buroel, waar de commissaris, met 's maus lot be gaan, hem van droge kleeren voorzag. Bjj onderzoek bleek dat do dief kleinhandelaar in manufacturen was en het gestolene in zijn winkel wilde verkoopen. Voor eenige weken ontsnapten twee personen uit de strafgevangenis te Lucca in Italië. Een van hen, Eugenio Flocchi genaamd, die wegens moord en diefstal in oen kerk tot 20 jaar dwang arbeid veroordeeld was, is dezer dagen dicht bij Florence, waar zijn moeder woonde, opnieuw gevat. Bijna ongelcoflijk luidt hot verhaal vau de wijze, waarop bij uit de gevangenis oatkomeu is. Reeds aas■s.-aai'gsü.- zes jaren had bij gezeten en was om zijn goed ge drag on bekwaamheid (hij had zelfs een medaille voor zijn werk verdiend op do laatste tentoonstel ling te MilaaD) tol opzichter der timmerlieden be noemd, toen het plan tot ontvluchten bij hem op kwam. Hij boordo een gat in den bodem zijner cel, en kwam zoo in do souterrains van het gebouw, bestaande uit vijf groote leege ruimten. In de laat ste van deze begon hij met eigengemaaklc werktui gen to graven, en groef elf maanden lang iederen nacht, tot de tunnel op het laatst 20 meter lang was. Deskundigen meenden dat deze arbeid in niet minder dan twee jaar had kunnen volbracht wor den, en toch kau Flocchi er Diet allo uren van den nacht Yoor gebruiken. Tweo uren werkte hijdaarna keerde hij te twee uren in zijn cel terug, om uit te rusten van de bovenmenschelijko inspanning, en do nachtelijke ronde af te wachten. Toen hij een eind gegraven had, etuitte hij op water maar hij liet zich niet afschrikken, maakte zeif ?n pomp en verwijderde het water; zoodoondo o had hij een wagentje vervaardigd, waarrneo hij do uitge graven aarde wegreed, die langzamerhand none ge- hecle kamer van het souterrain vulde. Eindelijk loreikto hij de fondamenten van de go vanger. groef er met veel moeite doorheen, eii moest toen nog van ouder naar boven graven, om de straat to be reiken. Nu nog een ladder gom?akt, en eindelijk zag hij zich in vrijheid gosteld. Op het laatst had hj zijn geheim aan een makker verteld, lie hem hielp cn met hem vluchtte. Dit romantisch verhaal, dat bij onderzoek geheel waar bevonden wekte bij al de toohoorders deze twee gedachten .00 jam mer, dat zooveel geest- en lichaamskracht ivot waar diger besteed werd, on welk eene zonderlinge go- vangenis, waar noch de directie, noch do oppassers iets van dien Iaugdurigcn arbeid bemerkten. Do „Rappel" maakt melding van een rechterlijke dwaling, reeds in 1852 begaan <loor hot ter dood verocrJeelen van zekeren Cirasse, die thans zou blijken onschuldig to zijn. Ton gevolge van don staatsgreep was nl. do bevolking van Clamecy in opstand gokomen en begaf zich 0. a. naar het naburige dorp Fousseaux om or zich van wapenen te voorzien. Zekere Bonnean, eea aldaar woon achtig oud-godionde van het keizerrijk en oen ver woed Bonapartist, dio uit zijn raam op Je repu blikeinen aaulegdo, werd bij die gelegenh. :d dood geschoten en geccomde Cirasse onderging als zijn moordeuaar de doodstraf. Thans lieeft iemand ver klaard dat hij in staat is het bewjs to leveren dat Cirasse onschuldig was, ea wel om de een voudige reden dat diezelfdo iemand do persoon was, dio de noodlottige schoton loste. Naar België gevlucht, vernam h'j de veroordeeling van Cirasse te laat om bom te redden. INGEZONDEN. Mijnheer cle Redacteur, "Wanneer het bestuur der afdeeliug Leiden van do Groote Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst werkelijk schuldig is aan de feiten op ver schillende wijze vermeld in do tweo binnen Leiden dagelijks verschijnende couranten, dan kan het niet haastig genoegzich verwijderen, zooals de Nieuwe Rotterdamsche Courant indertijd vau een berucht man vermeldde. Dit is de ordeatelijksto op lossing voor onordentelijke handelingen. Q. Weled. Heer Het is mij wel bekend dat zoo nu en dan in het Liidsch Dagblad bijzonder merkwaardige berichten voorkomeD, door sommigen ook wel eens „sensatie- berichten" genoemd; daar ik een getrouw lezer bon kan ik zeer goed daarover oordeelen. Wat u gisteravond echter den volke verkondigde, kon ook i k in do eerste oogenblikken ternauwernood gelooveni Do Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afd. LeideD, zou mej. Kluit c. s. gewoon - wat men noemt - geëxploiteord hebben!! Dat scheen mij tc veel en ik spoedde mij naar de Sociëteit om zoo mogelijk nadere inlichtingen te kunnen vorkrijgen, en.uw bericht was juist. Zoo'n praktijk gaat niet aanEen liefdadig doel op zulk eene wijze in do wielen te rijden, dat is to sterk, en de zaak moet tot een goed einde ge bracht worden. Daaraan zou ik willen medewerken, M. de li., en ik veroorloof ino als mijDe opinie uit to spreken dat „de Maatschappij t. B. d. T. verplicht is aan de „Barendsz-vereeniging uit te betalen zooveel maal 1.25 als er bevonden wordt personen in de zaal „aanwezig te zijn geweest." Wie weet wat beters? H.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2