LEIDSCH DAGBLAD. A0. 7063. Zaterdag 24- Februari. A°. 1883. Avond-editie. PBIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.9 0.05. Deze Courant worêt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ABVEBTB5TIEK» Van 1fl regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grooiere lettert naar plaatsruimte. Voor hel ioctsste- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Kostelooze Inenting met stof afkomstig van het Kalf. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter bennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccüiatie, met stof afkomstig van het kalf, voor onvermogenden in htt lokaal der Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Dinsdag 27 Febr Woens dag 7 Maart, Donderdag 15 Maart, Zaterdag 24 Maart, Maandag 2 April, Dinsd'g 10 April, Woensdag 18 April, Donderdag 26 April, Zaterdag 5 Mei, Maandag l i Mei, Dinsdag 22 Mei, "Woensdag 30 Mei, Donderdag 7 Juni, Zaterdag 16 Juni a. s., en zoo vervolgens met eene tus- schenruimle van achtof als die dag op een Zondag of "Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. VOLKSCONCERT. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat op Woensdag den 28sten Februari a. s., des avonds te 8 uren, in de Stads- Gehcorzaal een volksconcert zal plaats hebben, waarvoor tcegangkaarten tot een beperkt aantal zijn te verkrijgen bij het commissariaat van politie op Maandag, den 26r,tcn Februari a. s.. van des middags 12 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Februari 1S83. E. KIST, Secretaris. LEIDEV, 23 Februari- Onzo stadgenoot de heer J. Van Benten, chef ter secretarie van Rijnland, geniet heden het voor recht den dag te hordenken waarop hij vóór 50 jaren bij dat Hoogheemraadschap in dienst trad. Deze dag ging geenszins onopgemerkt voor hem voor bij; integendeel: hy ontving tal van bezwijzen van belangstelling in zijn gouden jubileum. Dijkgraaf en hoogheemraden, de secretaris, rentmeester en ingenieur vereerden hem een fraai voorwerp in zilver met toepasselijke inscriptie en van de ambtenaren ter secretarie outving bij eveneens een sierlijk stof felijk bewijs van waardeering; terwijl hem door dijk graaf en hoogheemraden bovendien nog een diner zal worden aangeboden. Van hot Gemeenlaodshuis wappert do vlag. De Loidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld Schoolbezoek hield gisteravond hare alge meene vergadering in het gebouw tot Nut van 't Algemeen. Uit het verslag van den secretaris bleek dat, zooveel mogelijk, de werkzaamheden geregeld worden voortgezet. Schoolverzuim komt zeer weinig voor; men heeft evenwel grond om te vermoeden dat er nog een aantal kinderen gevonden worden die de school in het geheel niet bezoeken. Die op te sporen en naar de school te brengen is hetgeen de Vereeniging beoogt. Voor rekening der Vereeni ging bezoeken negen jongelieden de Burgeravond school. De Herhalingsschool blijft steeds aan de goede verwachting beantwoorden; 44 leerlingen bezoeken meestal zeer getrouw deze school. Het ledental neemt af, tot groot nadeel der financiën. Mochten velen gevonden worden die het goede doei dezer Vereeniging door stoffelijke middelen willen onder steunen Ia de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Haarlemmermeer kwam weder aan de orde het adres, ingediend aan Gedep. Staten, waarbij bezwaren worden ingebracht tegen de onlangs vastgestelde verhooging van schoolgeld voor meer uitgebreid lager onderwijs. De in de vorige verga dering benoemde commissie bracht daaromtrent rap port uit en na vele discussiën werd besloten, dat rapport in te zenden aan Gedep. Staten als ant woord op het verzoek van Gedep. Staten om te adviseeren op het ingezonden adres. - Omtrent een voorstel van den beer Pruissen om de notulen der raadsvergaderingen te doen drukken (hetgeen A. v. d. Stadt wil doen voor 60 per jaar) en die notulen aan de raadsleden te zenden, staakten de stemmen, zoodat daarover io de volgende vergadering weder zal moeten worden gestemd. Tot predikant bij de Evang. Luth. Gem. te Bodegrave is beroepen ds. S. F. W. Gi ebo to Edam. Naar men verneemt, sal aan den kapitein ter zee jhr. A. C. Van Haoften het bevel worden opgedragen van het in dit jaar samen te stellen oefeniDgs-eskader. Mr. C. Van Bell, raadsheer in hot gerechts hof en I'd van den gemeenteraad te 's-Hago, heeft ten gevolge van een val ernstige verwonding ge kregen. Zijn toestand is zorgelijk. Het verzoek van den kerkeraad der Israelie- tische gemeente te Rotterdam, om vrijdom van zegelrecht voor do quitantiën betreffende de kerke lijke belasting, is door den minister afgewezen. De gemeenteraad van Rotterdam heoft zich met 20 tegen 7 stemmen vereenigd met het voor stel van den heer Philippi c. s. om bij Godeputoorde Staten aan te dringen op verhooging der jaarwedden van do wethouders. Naar de meaning der voorstel lers moest deze jaarwedde minstens f 4000 bedra gen. Van den schoolopziener in het district Rot terdam is ingekomen eeno voordracht voor hoofd een er openbare school. Daarop zijn geplaatst do heeren A. Schuddebenrs te Rotterdam, W. Haver- horst te "Weesp en P. Guittart te Rotterdam. Bij gelegenheid der plechtige feestviering van het tweede eeuwfeest van het Diaconie Oadovrouwon- en Mannenhuis der Nederdoitsch Hervormde ge meente te Arasterdam, vereenigden do verpleegden zich gisternamiddag aan een maaltijd in het met vlaggen en draperieën getooide gesticht, en des avonds werd het gobouw geïllumineerd, waartoe de gas- fabrikanten De Bruyn Zn. het bestuur gratis in staat stelden. Te halfacht kwam het muziekcorps der werkjon gens uit het Onde Weeshuis, door toortsdragers vergezeld, zich voor bet gesticht posteeren cm aan do Besjes oen serenade te brengen. Later bezocht 't het Corvershofje, het Bestedelingenhuis en de woningen voor de gehuwden, en trok toen naar de de groote zaal, waar de Besjes zaten. Deze intocht was voor de oude vrouwtjes, die toch al zooveel pleizier hadden, een kolossale ver rassing, want met de muzikanten kwam ook een reuzentaart binnen, een waar prachtexemplaar en een geschenk van den heer H. Wiogand op den Heiligenweg. De groote zaal zag er alleraardigst uit. Aan lange rijen tafels zaten de vrouwtjes zich te goed te doen. 't Menu bestond uit gehakt, snijboonen en aardap pelen, ham, sppelpent, taart on sinaasappelen bovendien kreeg ieder een halve flesch wijn, die vooral de mannen zich gced lieten smakon. Elke flesch was met een vlaggetje, waarop een feestlied, voorzien, wat het aanzicht van den welvoorzienen disch nog meer wemelend maakte. Overal was de feeststemming duidelijk merkbaar; zelfs in do ziekenzalen, waar men o. a. een oud vrouwtje, tusschen twee ledikanten in, aan een tafelstoel zag zitten, met al het lekkers van den avond vóór zioh. Eeno jonge dame, wier naam niet genoemd mag worden, heeft een uitnemend fraai en rijk bewerkte feestbanier gemaakt, die in de groote zaal was opge hangen, tegenover de estrade, waar boven de groote afbeeldingen hingen van de voor deze gelegenheid geslagen medaille. De tuin van bet gesticht was met geklenrdo lampions bont verlicht. De menigte schepen op den Binnen-Amstol hadden hunne vlaggen in top. Men meldt dat bij de feestviering in de Nieuwe Kerk ongeregeldheden ontstonden bij het op straat vertoevend publiek, zoodat do politie van de sabel heeft moeten gebruik maken. Eene juffrouw word gewond. Te Amsterdam is overleden do kaart- en steen- teekenaar Braakcnsiek, op ruim 71-jarigen leeftijd. De heer Braakensiek, een nauwgezet beoefenaar der aardrijkskunde, was een man, die alles aan eigen vorming en krachtsinspanning te danken had. Tal van kaarten en plattegronden, die in goeden naam staan, getuigen van zijn arbeidzaam en welbesteed loven. Onder de geschenken, welke do hoogleeraar aan de K. Mil. Academie dr. J. J. De Hollander bij zijn 40-jarig jubiló ontviüg, bevond zich een van zijne oud-leerlingen in Oost-Indië, bestaande uit 12 paar zilveren lepels en vorken, 2 zilveren vla lepels, 2 id. vischlepeU en 2 id. presenteertrom- mels. De officieren, leeraren en oud-leeraren der K. M. A. boden hom 2 sierlijke boekenkasten aan. Tot lid der Provincialo Staten van Groningen is gekozen mr. Yan Swinderen, lid der rechtbank, anti-revolutionnair, in herstemming tegen mr. Op- penheim, liberaal. De eerste collecte voer den bouw eenor chris telijke school te Ede heeft ruim f 3000 opgebracht. Uit Nieuwediep is vertrokken de gaffelschoe ner „Argus", commandant jhr. H. M. SpeelmaD, luit. ter zee lste kl., tot het houden van een oefe- ningstocht op de Zuiderzee. Z. M. heeft aan den gepensioneerden kapitein ter zee jhr. A. F. Meijer de vergunning verleend tot het blijven dragen van do activiteitsuniform van zijnen rang. Thans zijn de ontwerpen botreffonde ons munt wezen in druk verschenen. De minister van finan ciën wordt daarbij gemachtigd om, wanneer en in zoover als bij het met hot oog op den toestand van ons muntwezen raadzaam acht, een bedrag van ten hoogste vijf en twintig millioen gulden in Nederland8che rijksdaalders te doen versmelten tot baren en die baren te verkoopen. Na onze be schikbare goudvoorraad reeds sedert eenige weken tot ODgevcer 5 millioen is gedaald, nu ondanks ons hooger disconto van 1 a l'/2 percent niets of nage noeg niets van het in de laatste twee jaren uitge voerde goud terugkeert, omdat het buitenland be vreesd is vcor eeno aanstaande waardeverminde ring van ons ruilmiddel en dus aarzelt om hier kapitaal te plaatsen, nu acht de minister het oogen- blik gekomen om in den toestand to voorzien en ons ruilmiddel op de tegenwoordige goudwaarde to handhaven in het belang van onzen handel op het buitenland, van recht en billijkheid, van zijn eigen krediet en van zijn eigen financieel belang. Een waarborg tegen depreciatie onder allo omstan digheden zou bestaan in het versmelten en verkoo pen van al ons zilver, behalve datgeen wat voor odzo binnenlandsche circulatie strikt vereischt werd. Dit zou echter voel te kostbaar en met het oog op eene nog altijd mogelijke bimetallieke unie, niet raad zaam wezen. Vandaar het na gedane voorslol, in overeenstemming met de adviezen van de heeren Vrolik en Pierson. De som is echter op 25 millioen gesteld met het oog op de voortdurende toeneming van den zilvervoorraad bij de Bank, terwijl de machtiging zoo is gesteld, dat zij ook toelaat tot verkoop over te gaan wanneer de tijdelijke stand dor zilverprijzon dit naar het oordeel van den mi nister van financiën raadzaam maakt. Een tweede wetsontwerp strekt om het kapitaal onzer muntbiljetten van 10 op 15 millioen gulden te brengen, zoodat de belangrijke uitgaaf welke van de versmelting en verkoop van zilver vroeger of later het gevolg zal wezen, door eene vermeer dering onzer rentelooze schuld, in ieder geval meer dan gedekt kan worden. Het verlies toch op die versmelting en verkoop zal zeker nog geen 20 pet. bedragen. Van de machtiging zal de minister met do meeste omzichtigheid gebruik maken en tot

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1