LEIDSCH DAGBLAD. A0. 7062. Vrijdag 23 Februari. A°. 1883. Avond-edlitie. PRIJS DEZER COURlffTi Foor Leiden per 8 maanden.1.19. Franco per post.1.40. AIzoodcrUjk® Nommers.0.05. Deze Ooorant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee» ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisjjo-vingroii. VOLKSCONCERT. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat op Woensdag den 28stcn Februari a. s., des avonds te 8 uren, in de Stads- Gehoorzaal een volksconcert zal plaats hebben, waarvoor toegangkaarten tot een beperkt aantal zijn te verkrijgen bij het commissariaat van polilie op Maandag, den 26sten Februari a. s., van des middags 12 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DIS KANTER, Burgemeester. 22 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 22 Februari. Op or zo drukkerij is weder een jubilaris. De zetter P. J. Van Assen is er 25 jaar aebteroenvolgen8 werkzaam geweest. Het is een knap typograaf. Heel wat wetenschappelijke werken gingen er in dien tijd door zijne banden. Zijq arbeid is niet in lettors te beroken eD, want vooral was tabel werk en bet zetten van formules „zijn lust en zijn leven." Daarvan getuigen de Algemeene Statistiek van Nederland, de LogaritbmeDtafels van prof. Van Pesch, de Nieuwe Logarithmiscbe-, zeevaart- en ster renkundige tafeleD, de verzameling van wis- en zee vaartkundige vraagstukkon en de daarbij behoorende formules en voorbeelden voor do oplossing er van door L. Janse Bz., zoomede de Voorbereidende en Middelbare Scho'on in Nederland door dr. D. J. Steyn Parvé in de Noderlandöcho, Franscho on Duitsche talen enz. enz. Zijne zetkast is thans smaakvol versierd en als een bewijs van achting en vriendschap ontviüg hij van de vakbroeders, drukkers on binders, mede bij den hc-er A. W. Sijtlioff werkzaam, een gemakke- lijken vouwstoel met rooktafeltje en van zijn patroon een fraaie pendule, terwijl hem hedenavond een feestje i9 bereid. Eigenaardig mag het heeten, dat de jubilaris tegen dezen dag geheel onvoorbereid wasde juisto datum waarop hij hier in dienst trad was hem zelf onbekend. Bij de heden gehouden aanbesteding voor het bouwen van twee woüingen aan den Marendijk waren ingekomen 13 biljetten, waarvan het hoogste bedroeg f 5238 en het laagste, dat van do heeren Gebroeders Couvde alhier, f 4400. Tot leeraar in de natuurlijke historie en schei kunde aan de H. B.-S. te Tiel is benoemd do heer J. De Lint, doctorandus in de natuur-philosophio alhier. Burg. eD Weth. van Den Haag hebben gisteren ten raadhuize aldaar aanbesteedlo. het afbreken van eenige gebouwen, behoorende tot het paleis aan den Kneuterdijk te 's-Gravenhage, waarvoor de hoogste aanbieding was van den heer J. B. Schadde te Dordrecht voor f 16,136, en 2o. het bouwen van een scheidingsmuur tusschen de ter reinen behoorende tot het paleis aan den Kneuter dijk en de eigendommen der gemeente 's-Graven- hago, waarvoor minste inschrijver was de heer A. Plateel aldaar voor f 2977. Aan de Bell-telephoonmaatschappij is door den gemeenteraad van Haarlem vergunning gegeven voor den aanleg van leidingen aldaar. De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd den hoer H. Meursiüge, med. doctor, en toegelaten tot het lste gedeelte de heeren D. J. Scböofeld, doctorandus, en C. E. Fiedeldy, cand.-arts. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd tot hoofden aan eenige openbare scholen aldaar die heeren F. Berkenhoff te Lisse, J. Stamperius te Alkmaar, N. Lubsen to Nieuwendam en N. B. Grolleman te Muiden; tot 3de onderwijzeres aan die scholen mej. H. C. J. D. v. d. Busche te Alk maar, tot 2den onderwijzer H. J. Schoonenberg te Leideu en tot 3den onderwijzer D. Yan Oostveen te Zegveld. Aangenomen is een voorstel van B. en Ws. om het getal hoofdcommiezen ter gemeente secretarie met dén te vermeerderen, die o. a. belas wordt met de bewerking van de vorslagon der raads zittingen en met de samenstelling van het gemeen toblad in ziin geheelen omvang. [Het Hbl. verneem dat voor dit ambt in de eerste plaats in aanmer king komt de heer F. C. De Brieder, vroeger hoofdredacteur der Amst. Crt.] De gasthuiequaes- tie, tegen gistermiddag aan de orde gesteld, kwam eerst des avonds in behandeling en zal "Woensdag worden voortgezet. Onder de ingekomen stukken komt o. a. een verzoek voor tot het aanleggen eener Passage van den Voorburgwal naar den Nieu wen dijk. Uit goede bron verneemt het D. v. N. dat onderhandelingen gevoerd zijn tusschen den heer Van Zuylen en de directie van het Londensche Aquarium-theater over het bespelen van dien schouw burg gedurende 'sKonings aanstaand verblijf te Londen. Deze onderhandelingen zijn echter zonder gevolg gebleven. De heer Van ZuyloD, die zelf te Londen was, heeft toen ook nog over het Dnrry- Lane-theater gedacht, maar tot heden zonder goeden uitslag. Hetzelfde blad verneemt dat de heer Bouw meester zich op het Eogelsch toelegt om te Lon den gastvoorstellingen in Shafeespeare-rollen te kunnen geven. Inderdaad een blijk van eerzucht en werkzaamheid, die de ontwikkeling van een rijk begaafd kunstenaar als Bouwmeester zeer te stade kannen komen. BuveDdieu zal het zeker ieder zeer verhengen, wanneer de goede naam van het Hollandscho tooneel gelegenheid vond zich aan de overzijde van het Kanaal uit te breiden. Naar wij vernemen, is het beruchte besluit van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië om trent het voorloopig uitstellen der triangulatie van Sumatra, aan welk besluit de koninklijke goedkeu ring was onthouden, eindelijk ingetrokken, zoodat men mag verwachten, dat er met dat belangrijke werk spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Het wekt slechts bevreemding, dat do intrekking van bedoeld besluit zoolaDg op zich heeft doen wach ten, niettegenstaande de minister volgens zijne mede- deeling in de memorie van beantwoording op do Indische begrooting, reeds in de maand Augustus van het afgeloopon jaar den gouv.-gen. had mede gedeeld, dat de koninklijke goedkeuring op het door hem genomen beslait niet kon worden verleend. Vad Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben eene beslissing genomen omtrent een verzoek van A. Kloyn te Meerkerk, om vernietiging van het door de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Botersloot genomen bosluit om in vereeniging met die der overige drie polders onder Noordeloos: Noordzijde, Grootowaard en Over-Slin- geland, de besturen dier polders te machtigen tot het inwinnen van een rechtskundig advies omtrent het jacht- en vischrecht onder de gemeente Noor deloos. - Op verschillende gronden hebben Gedep. Staten verklaard dat er geen termen bestaan om aan des adressants verzoek te voldoeD. Aan het departement van waterstaat werd gisteren aanbesteed het boawen van eene schutsluis aan het benedeneind van Rozenburg, ten dienste van de grondberging op de Maasvlakte, voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar Zee. (Raming f 139.000) Minste inschijver was de heer P. Reinders te Valkenswaard, voor f 137.800. Uit Stokholm wordt geseind dat baron Nordens- kjöld, de beroemde Noordpoolreiziger, bij den Ne- derlandscben gezant, jhr. E. W. F. Wttewaal Van Stoetwegen, een eisch heeft ingediend tot betaling van den prijs van 25,000 gulden, welke de Gene rale Staten in 1596 aan den ontdekker van eene Noordoostelijke doorvaart hadden uitgeloofd. Op de algemeene vergadering der Holl. Maat schappij van Landbouw, den 6den Maart te Amsterdam to houden, zal ook behandeld worden een voorstel der afdeelnig Beester-Edam-Purmerende, om f 500 te bestemmen voor eene inzending van Hollandsch vee op do tentoonstelling te Hamburg. De Staatscourant van heden bevat het konink lijk besluit van 6 Febr. 11. (Stbl. No. 21) tot wijzi ging van het kon. besluit van 4 Juni 1878 (Stbl. no. 81), houdende voorschriften ter uitvoering van art. 14 der wet op het notarisambt, aismede tot wijziging van het daarbij vastgestelde programma; de wet van 28 JaDuari 11. (Stbl. no. 17), houdende vaststelling van het 10de hoofdstak der Staatsbogroo- ting over het diensfjaar 1883 en een opgaaf der boedels oüder het beheer der Wees-, Onbehoerde- en Desolate-Boedelkamer op het eiland Sint-Eusta- tius, welko gedurende hot derde eener eeuw onop- gevorderd zijn gebleven. Met de „Koningin Emma" zijn gisteren uit Indië te Amsterdam aangekomen 54 militairen ouder leiding van den onder-adjudant De Jong. Tot hen behoort o. a. de ziekenoppasser Geelen, die onlangs wegens zijn uitstekend gedrag de Militaire Wil lemsorde heeft gekregen. Het stoomschip „Maas", van Rotterdam naar Nienw-York, den 16den dezer te Falmouth binnen met schade aan de machine, heeft, na volbrachte reparatie, gistermorgen de reis voortgezet. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Sumatra" vertrok gisteren van Batavia naar Am sterdam. Z. M. heeft benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië, den voor dat leger opgeleiden militairen student (arts) Chr. Eykman;- benoemd tot commies der posterijen 2de kl. A. Franken, commies 3de kl.; tot commies der poste rijen 3de kl. H. J. Messink, commies 4de kl.; - aan den eervol ontslagen adjunct-commies bij de topo- graphische inrichting, W. B. Kuypers, pensioen ver leend ten laste van den Staat, ten bedrage van 613 's jaars; - bepaald dat een postkantoor wordt gevestigd in do gem. Hardingsveld, prov. Zuid- Holland. Gemengd Nieuws. Vanwege het gemeentebestuur z al op Woensdag don 28sten Februari a. s., des avonds te acht uren, in de Stadszaal een volksconcert wor den gegeven. In hot belang der orde moet men zich echter vooraf aan het commissariaat van politie van toegangskaarten voorzien om het te kunnen bijwonen. De 25-jarige opperman A. K., werk zaam bij de verbouwing der school aan het Pieters kerkhof, verloor, toen hij met een balk langs den mnur van het dak liep, het evenwicht en had daar door het ongeluk naar beneden te vallen, ten ge volge waarvan zijn linkerarm uit de kom geraakte. Onmiddellijk werd hij per vigilante naar het zie kenhuis gebracht, ten einde daar heelkundige hulp te ontvangen. Aan don hoofd-agent der Singer-maat- schappij, den heer W. Kappelmeier, magazijn hou dende Kalverstraat 25 te Amsterdam en Haarlem merstraat 111 alhier, werd, nadat hij er zich ge durende de laatste jaren in mocht verheugen eakele naaimachines ten dienste van 's Konings hofhouding te leveren, thans vergunning verleend Zr. Ms. wapen te voeren. In de huishouding d er Noord-Zu id- Hollandscho Stoomtram-maatschappij (Leiden-Haar- lem) schijnt eene groote verandering plaats gehad te hebben. Althans dienaangaande meldt men uit Hlllegom dat de direotenr, de secretarie con con-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1