LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7061. Donderdag 22 Februari. A0. 18S3. Tweede Blad. PBIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden,...1.10. Franeo per post1.40. A£zond«rtykd Nommera.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$, Grootere letter* naar plaatsruimte, Voor het incassee» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. G o m n d Nieu w s. Naar men ons meldt, bestaat het voor nemen om op de Hoogewoerd een atelier te openen van ingebrande glasschilderingen naar alle stijlen. De Alfensche brug over den Rijn is bij het doorvaren van een sleeptrein achter eene boot van de Stoomsleep-Reederij „De Blauwe Ster" te Rotterdam, zoodanig beschadigd geworden dat de passage over die brug tijdelijk geheel is gestremd. Ia den overtocht van voetgangers wordt op voeg zame wijze voorzien. Marie Mineur, eene zuster van de Haagsche „chanteuse legére", viel te Oran op het tooneel in een luik, met het ongelukkig gevolg dat een arm moet worden afgezet. De heer De Beer, regisseur te 's-Hage, verloor dezer dagen in het gebouw dor opera, bij eene repetitie van „Le Tribut de Zamora", een gouden doekspeld, met een fraaien brillant, hem door de zangeres Albani als „souvenir" geschonken en der halve voor hem dubbel van waarde. Te Oldeboom heeft in de vorige week eene winkelierster een einde aan haar leven gemaakt. Zij was veroordeeld tot eene geldboete van 31 of 10 dagen gevangenisstraf, omdat zij hare maten en gewichten niet aan den ijk en herijk onderworpen had. Het arme mensch had dit vergeten. Zij was nooit te voren met de justitie en politie in aanra king geweest en genoot de algemeene achting barer dorp8genooten. De politie te Deventer heeft in hechte nis genomen Albert Temmink, een ontslagen tucht huisboef, die in den laatsten tijd allerlei diefstallen pleegde door insluiping in bewoonde huizen. Te Vollenhove zijn uit zee teruggeko men de vischschniten van Ts. Schuurman en Jan Yspeest, welker netten door twee Vollendammer botters die met de zoogenaamde wonderknil (verbo den vischtuig) vischten, moedwillig vernield en af gesneden waren. Men schrijft deze daad toe aan wraak over de invoering der wet op de moordvis- scherij, welke ten deele wordt toegeschreven aan de klachten der Vollenhoofsche visschers over het visscben met de mooidkuil, en ten gevolge van welke wet in de afgeloopen week verschillende be keuringen hebben plaats gehad. Aangifte bij de politie is gedaan. De visscherij, die gefuimen tijd door vorst, drijfijs en laag water belet werd, be gint er thans weer te herleven. De opbrengst blijft evenwel beneden het middelmatige. Verscheidene gegoede ingezeten en van de dorpen Oosterzee en Echten, en de gemeente Lem8terland, laten tegenwoordig aan alle arme kinderen, die de scholen aldaar en aan de Middel vaart bezoeken, dagelijks boterhammen uitreiken, zoo ter bevordering van het schoolbezoek als tot leniging der armoede. Op deze wijze worden dage lijks 80 a 90 boterhammen uitgereikt. Naar de N. Bred. Crt. meldt, heeft de justitie een onderzoek bevolen naar de oorzaak van den dood van het 9-jarig dochtertje van A. B. te Geertruidenberghet openbaar gerucht wil nl., dat het arme kind vaak zeer hevig door de moeder werd gekastijd, en „men" beweert zelfs, dat de kleine met een stukgeslagen armpje in de kist zon zijn gegaan. Het hotel „Barendsz" te IJ muiden is verkocht aan den heer ScholteD, te Haarlem, voor f 19,700. Op la9t van den minister van bin- nenlandsche zaken moeten de 35 runderen in den stal van den landbouwer A. S. te Cappelle aan a/d. IJsel, waaronder de longziekte is uitgebroken, worden onteigend en afgemaakt. De Donderdag 11. gepraaide logger van C. en M. Van der Toorn kwam gisteren voor den wal te Scheveningen, aanbrengende een groot aan tal manden rog en schol. De besomming bedroeg ruim f 450. Gisternacht is een hooiberg, toebehoo- rende aan W. Bade, wonende te Delfgauw, gemeente Vrijenban, in brand geraakt. Het vuur deelde zich mede aan eene schuur, waarin een vijftigtal schapen in de vlammen zijn omgekomen. Een paard en eenige varkens zijn gered; de eigenaar was afwezig. De burgemeester en de brandweer van Vrijenban waren spoedig op de plaats desonheils; het huis en andere belendende perceelen zijn gespaard gebleven. Uit genomen de levende have was alles verzekerd. Verongelukte schepen.-Volgens op gave van „Bureau Veritas" zijn in het jaar 1882 de volgende zeilschepen verongelukt: 561 EDgelsche, 161 Amerikaansche, 146 Duitsche, 138 Noorsche, 110 Fran8che, 57 Zweodsche, 54 Italiaansche, 49 Deensche, 46 Nederlandsche, 24 Grieksche, 23 Rus sische, 21 Portugeesche, 17 Oostenrijkscbe, 15 Spaan- sche, 3 van Haïti, 2 Turksche, 1 Belgisch, 1 Bra- ziliaan8ch, 1 van Chili, en 1 Mexicaansch, totaal 1431. Gedurende hetzelfde jaar zijn vergaan 187 stoomschepen, als: 130 Engebcho, 10 Amerikaan sche, 14 Duitsche, 1 Noorsch, 11 Fransche, 2 Zweedsche, 2 Italiaansche, 1 Deensch, 4 Ne derlandsche, 1 Grieksch, 2 Russische, 6 Spaansche, 2 Belgische, en 1 Brazilaansch. Te Philadelphia kondigde een dokter eene populaire lezing aan onder den titel: „Wat moet men doen, voordat de dokter komt?" Toen hij zijne lezing begon, stond een der aanwezigen op en zeide dat men de vraag in drie woorden kon beantwoorden, namelijk: „Zijn testament maken". Het lijvige dossier-Peltzer is bij het hof van cassatie van Brussel overgelegd en zon gisteren ter beschikking van de advocaten worden gesteld. Volgens het „Journal de Liège" zal de uitspraak niet vóór Mei geschieden. De memorie ten gunste van het appèl beroept zich op 14 gron den tot vernietiging van het vonnis. Dicht bij Galion (Ohio) is een treinont- spoord, waarbij vier personen gedood en vijftien ernstig gewond werden. Drie dezor laatsten zouden wel spoedig den geest geven. Men zegt dat de weduwe van Richard Wagner in de laatste zes dagen niets dan een kleine hoeveelheid melk gebruikt heeft, zoodat men ten zeerste voor hare gezondheid vreest. Te Saint-Brieuc (Frankrijk) is zekere vrouw Harry in hechtenis genomen, als do moor denares van den man, wiens verminkt ljjk onlangs in het water bij een molen gevonden werd en die haar echtgenoot blijkt geweest te zijn. Zij verklaart, tegen acht uren des avonds Harry met een stok to hebben doodgeslagen, het lijk den geheelen nacht bij zich gehouden en des ochtends in den kelder gesleept te hebben, waar zij het in stukken sneed en er drie pakken van maakte, welke den volgen den nacht achtereenvolgens door haar naar de ri vier gedragen werden. In het Engelsche graafschap Shrops hire is in het dorpje Kennersley eenigen tijd geleden een half onnoozel meisje van tien jaar verdwenen, en het gelukte niet, eenig spoor van haar te ontdekken. Thans heeft een hond in de nabuurschap een zak uit het water opgehaald, waarin een kinderhoofdje was, dat klaarblijkelijk van den romp afgesneden en dat van het vermiste meisje was. De stiefmoeder van het kind en haar man zijn in hechtenis geno men. Thans is de aandacht er op gevestigd dat vóór eenigen tijd nog een ander stiefkind van dat echtpaar verdwenen was. De politie had moeite, hen, toen zij naar de gevangenis gebracht werden, tegen de woede der menigte te beschermen. Yoordeelige manier om zich van een nieuwen hoed te voorzien. - Eene schijnbaar deftige dame kwam bij een modiste te Parijs, zocht een duren hoed uit, liet haar ouden achter en zeide dat ze dien dos avonds door een dienstbode zou laten halen, die dan ook meteen het gold zou bren gen. De dienstbode bleef echter weg en de dame is nergens te viudeD. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Mijne dankbaarheid betuigende voor de plaatsing van mijn ingezonden stuk van 8 Februari jl., heb ik teven9 gezien in uwe courant van den 12dea dezer maand dat er iemand is die met het onhoud bare van den tegenwoordigen toestand instemt. Daardoor bemoedigd, verzoek ik n nogmaals een plaatsje in uw veelgelezen blad. Het is in het algemeen belang nog eens op de reeds door mij besproken sloot terug te keeren, die vooral des zomers zoo'n onaangename lucht afgeeft. De glasruiten van huizen die er zich in de nabij heid bevinden, zien dikwijls groen en bij hot open gaan der huisdeur verspreidt zich zulk een onaan gename reuk door het huis, dat het bepaald ondraag lijk is. Ongetwijfeld zal dus de wenschelijkheid van de demping dier sloot door niemand bestreden worden. Ea nu nog iets over de veiligheid. Omstreeks acht jaar geleden reisde ik veel naar Oldenzaalcn raakte er ook zoodoende bekend in de omstreken. Daar nu heeft men een groote bel aangebracht, die tegen den nacht, wanneer de burgers naar bed gaan, geluid wordt. Dat beteekent: „De nachfpolitie (in Oldenzaal zou men zeggen de „Waakzaamheid") is op post om voor do veiligheid der inwoners te zor gen, ge kont u dus ter ruste begeven!" En des morgens, wanneer het voor de „Waakzaamheid" tijd was om naar bed te gaan, werd do klepel der bel nogmaals in beweging gebracht, ten teeken dat de politie ter ruste ging en ieder dus maar voor zijn eigen boeltje moest zorgen. Hier moet het echter net andersom zijn en ik stel dus voor, als er geen nachtwaker komt, tegen den nacht ook een bel te laten luiden, waardoor dan te kennen wordt gegeven: „Burgers, waakt! de politie gaat naar bed!" En des morgens, als zij goed is uitgeslapen, kan de bel nogmaals geluid worden, ten teeken dat de „Waakzaamheid" van uit de veeren te voorschijn is gekomen en ieder zich ter ruste kan begeven. Eindelijk zal ik overstappen op het drinkwater, M. de R., dat hier zeer slecht is en waarvan het niet ondienstig is een staaltje aan te halen. Ik heb nl. het drinkwater gezien uit een put, dat bij het koken een laag zaksel vertoonde van een duim dik, hetgeen veroorzaakt wordt door oen zich in do nabijheid bevindenden ongemetselden beerput, het geen gelijkstaat met wat ia Ezechiël 4 vers 12 geschreven is. Wie zal ontkennon dat zulk drink water schadelijk voor de gezondheid is? En dat moet nu gedronken worden, let wol, door pl. m. tien huisgezinnen! Wat nu het water betreft, dat zon te verbeteren zijn als de aan de stad grenzende gedeelten door Zoeterwoudo verkocht of geschon ken werden aan de gemeente Leiden. Men zou dan evengoed het gezoude en smakelijke onbetaalbare duinwater krijgen. En dan nog, flink gaslicht, dat naar maangetijden ontstoken en gebluseht wordl, een behoorlijke nacht wacht, Vreewijk bebouwd on voortvluchtige Leidsche schutters gevangen en tot hun plicht gebracht, zie daar M. de R., alle voordeelen die ons alsdan nog te wachten zouden staan. In de hoop dat deze regels bijval zullen vinden, verblijf ik onder dankbetuiging Zoeterwoüde, UEd. dienstw. Dienaar, 13 Februari 1883. G.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1