LEIDSCH DAGBLAD. iV. 7060. Woensdag £1 Februari. A0. 1883. PBIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijk» Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVEBTESTIElfj Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groot era letters naar plaatsruimte. Voor het in ren boiten da stad wordt ƒ0.10 berekend. ^Lvoaicl-editie. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag -15 Februari, bladz. 7. Oflloiëole Jteunisgfoviuaren. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van de Firma GEBRS. VAN WIJK Co., houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van eene nieuwe stoommachine in hare fabriek aan het Levcn- daal No. 150; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven by deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den Gden Maart aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Febr. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Februari. Een stampvolle schouwburg bij de opvoering voor de derde maal van hetzelfde stuk, ziedaar voor Leiden iets ongelooflijks en toch gisteravond kon men er getuige van zijn dat zoo iets wel mo gelijk is. Geen plaats bleef onbezet: wel een bewijs dat de inwoners van Leiden goede stukken weten te waardeeren. De voorstolling van gisteravond was dan ook als het ware opnieuw eeno vergoeding voor de vele - men vergunne ons de uitdrukking - teleur stellingen, in den laatsten tijd zoo menigmaal in onzen schouwburg opgedaan. Er moet sprake zijn van een vierde opvoering van Faassen8 „Zwarte Griet" alhier. - De heer De Brauw, minister van koloniën, heeft als zoodanig den Koning zijn ontslag aange boden naar aanleiding van het in de Tweedo Kamer gevallen Billiton-votum. Te Sas6enhoim werd gisteren het stoffelijk overschot van den heer A. Van Riessen, lid van den gemeenteraad, zetter van 's Rijks directe belastingen ea sinds 45 jaren werkzaam aan de werken van de Haarlemmermeer, ter aarde besteld. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de heeren Van "Wickevoort Crommelin, loco dijkgraaf, Lant- zendorffer, Donner en de. Weisman, die don over ledene herdachten al9 uitstekend ambtenaar en christen. De broeder van den overledene dankte do aanwezigen. De gemeenteraad te Loosdainen heeft de jaar wedde van den burgemeester op f 750 en die van den secretaris op f 600 gebracht. Voor de betrekking van gemeenteveldwachter te Zoetermeer (op eene bezoldiging van f 300 sjaara en eenige emolumenten) hebben zich onge veer 40 sollicitanten aangemeld. Aan den met 1 April a. s. eervol ontslagen gemeenteveldwachter A. Schaap is behoudens nadere beschikking eene jaarlijkscho toelage van f 200 toegekend. De avondfeestelrjkheïd in de residentie ter eere van 'sKoniügs verjaardag in het Malieveld uitstekend gelukt, dank zij het heldere weder, noch door regenvlagen, noch door wind verstoord. Zelden, zelfs in den zomer, slaagde een vunrwerk heter. Duizenden stroomden tegen negen uren naar iet ruime veld, dat, schoon niot kurkdroog, toch seer begaanbaar was. De flinke tribune was vrij wel gevuld met de door het stedelijk bestuur uit- ;enoodigde autoriteiten en hunne dames, waaronder r©lo leden van den gemeenteraad. Toen preeie9 'P het aangekondigde oogenblik de burgemeester Ier residentie, do heer Patijn, die in galakostuum 'eo gastmaaltijd, door den minister van buitenland se zaken gegeven, verlatende, zijn plicht als hoofd het gemeentebestuur ook hier was komen ver» j vullen, het sein had gegeven dat het vuurwerk kon aanvangen, liet het muziekcorps dor jagers, dat in eene verlichte tent ter zijde van de tribine feest muziek deed hooren, het Volkslied weerklinken, to midden van de sissende pijion, bouquetten en zwermpotten die den blaawen hemel doorkliefden. Een bjzonder fraai programma was door den kunstvuurwerkmaker A. Gall van Rotterdam voor deze gelegenheid gekozen. Geen nummer mislukte en herhaaldelijk toonde een daverend applaudisse- ment op de tribune den vuurwerkkunstenaar den bijval, welke zijn werk genoot. Vooral was dit hot geval by het keurige nummer: een grooto vaas van bengaalsch licht, die zich plotseling vulde met lichtende veelkleurige bloemen en bij het slot nummer, een hulde aan Z. M. den Koniüg, een eerepoort met 'sKoniügs gekroond naamcijfer en het „Leve de Koning" met de jaartallen 1817 en 1883 in vlammen8chrift. Hoogst voldaan en in ongestoorde orde verliet het publiek de Maliebaan om nog een kijkje te nemen aan de departem8Dten van algemeen bestuur, waar - behalve aan het departement van buitenlandsche zaken, dat nog zijn oude lampion-eerepoort behield - overal de gewone gasilluminatiëa voor den ingang prijkteD, die dit maal alle eveneens als aan het provinciaal gouver nementsgebouw, bij de volkomen windstilte geheel tot hun recht kwamen. Ook het Hotel des Indes had voor de hoofddeur eene nette gasverlichting. De Koring en de Koningin gaven gisteravond te zes nren een gala-diner ten Hove. Prinses Hendrik nam daaraan deel. Tot de gasten behoorden de leden van Zr. Ms. civiele en militaire Huis, de hoofden der departementen van algemeen bestuur, de president van de Tweede Kamer, verschillende opperofficieren van het leger en de marine. De Koninklijke Militaire Kapel onder directie van den heer Yöllmar deed zich gedurende den maaltijd hooren. Prinses Marianne heeft de aanzienlijke som van f 7000 toegezegd als bijdrage in de kosten tot het bouwen van eene nieuwe pastorie, ten be hoeve van den predikant bij de Ned. Horv. Gemeente te Voorburg. De Koning heeft den minister van justitie verzocht de noodigo maatregelen te bevelen om een onderzoek te doen instellen naar do aanleiding van den brand in de koninklijke stallen op jl. Zaterdag. Men zegt dat het gebleken is dat de bouw van die stallen uit het oogpunt van soliditeit on voorko ming van brandgevaar veel te wenschen overlaat. Er zouden zelfs tusschenmuren zijn, met een of andere stof gevuld en met wat pleisterwerk be streken. Het gerucht komt ons zeer vreemd voor, omdat de stallen zoo ontzaglijk veel geld gekost hebben. Er zijn tonnen gouds aan besteed, en de bouw mag dan ook wel zoo goed mogelijk zijn. Telkens als er meer geld door de RegeeriDg voor die stallen op de bogrooting werd aangevraagd, werd die verhooging van de oorspronkelijke aan vraag verdedigd met do bewering, dat de stallen zoo goed mogelijk moesten gebouwd zijn. Het zou dus een heel vreemd resultaat zijn, als het nu bleek dat zij vrij slecht en schriel gebouwd waren. Vad.) Blijkens een ontvangen bericht is de kapitein J. J. Staal, van het wapen der genie in Oost-Indië, tot majoor bevorderd. De heer Staal is slechts 13'/a jaar in dienst. Het „Evang. Zondagsblad" verneemt dat bij de Regeering het voornemen bestaat om de werk zaamheden der posterij op Zondag aanzienlijk in te krimpen. Tot dat einde worden gegevens verza meld, op welke wijze deze beperking van dienst het best is overeen te brengen met de wenschen der belanghebbenden. Degenen die voor het jaar 1883 in aanmer king wenschen te komen voor de betrekking van adsistent te Utrecht bij de medische polikliniek a f 500 'sjaars, worden uitgenoodigd daarvan te doen blijken bij een op zegel geschreven verzoekschrift aan den minister van binnenlandsche zaken, dat vóór 26 Februari bij den secretaris van curatoren moet worden ingediend. De Haag6cbe politie en militaire patrouille hadden gisteravond omstreeks 11 uren op de Kal vermarkt de handen vol met een troep grenadiers, meer dan 100 man sterk, die tegen den zin van den tapper een kroeg wilden binnendringen. De kastelein, die naar het nabijgelegen politie-commis- sariaat snelde om hulp ia te roepon, werd door een van de militairen met de blanke sabel achtervolgd, waarmede hem zeker eene gevaarlijke wonde zou toegebracht zijn indien de soldaat hem had achter haald. Ook meerdere soldaten maakten misbruik van hunne wapens. De patrouille wist het clubje tot rust te brengen en te verwijderen. Aan het ministerie van justitie werd heden aanbesteed: lo. het bouwen van eene cellulaire ge vangenis te '8-Gravenbage (raming f 527,000), waarvoor minste inschrijvers waren de heeren A. S. en J. Schaafama te Harlingen, voor f 488,800, en 2o. het bouwen van eene cellulaire gevangenis te Breda (raming f 575,187), waarvoor minste inschrij vers waren dezelfden voor f 538,480. -- In de zitting der Tweede Kamer van heden is ingekomen een ontwerp tot goedkeuring der toe treding van Nederland tot het voorstel van Egypte betreffende de gemengde rechtbanken. Bij de discus- sio over de geldleening, waarin de minister van finan ciën ook Damens dien van koloniën, die zijn ont slag indiende, het ontwerp verdedigde, verklaarde de heer A. Yan Dedem namens zijne vrienden tegen te zullen stemmen op grond der ontbrekende finan- ciëele planneD. Verschillende bedenkingen werden voorts ontwikkeld. De minister van financien ver dedigde uitvoerig do noodzakelijkheid, het bedrag en den rentevoet der leening, en verklaarde in hot votum over dit ontwerp geen uitspraak te zullen zien over zijn financieel beleid. Hij kondigde eene zeer spoedige indiening van het muntontwerp aan. Door den heer Gleichman eu anderen werd voorgesteld den rentevoet op 4 pet. te bepalen. Het algemeen debat is gesloten. Do gewone audientiea van de ministers van. fioanciën op 22 en van marine op 23 Febr. a. s. zullen niet plaats hebben. Gemengd Nieu w s. Gisteravond te zeven uren vereenigden zich de leden der Schilders- en Behangersveroeni- ging in het lokaal van den heer Ncë op de Bees tenmarkt, om hun gewone jaarfeest te vieren.. Nadat door den president, don heer Mieremet, een welkomstgroet aan heeren patroons, donateurs en aan de leden met hunne vrouwen was uitgesproken, ging men over tot de opvoering van een paar too- ncelstukjes, nl.: „'tWas maar een Loods" (eene kroon voor den ouden zeeman), oorspronkelijk too- neeUpel in drie bedrijven en vijf tafereelen, door A. Ruijsch, dat door de werkende leden, bijgestaan door een tweetal damos, flink en naar wensch werd afgespeeld. Daarvan getuigde het daverend applaus, dat hun bij herhaling ten deel viel. Ia het bijzonder moet het vrij en vlug spel van een nog jeugdigen knaap vermeld worden, die reeds bij meer gelagenheden zijne medewerking verleende en wien dan ook, evenals den jeugdigen zeeloods, in het laatste bedrijf een prachtige krans werd vereerd. Na de pauze ging men over tot de opvoering van„Te zijn en niet te zjjn", blijspel in één bedrijf, dat evenals het eerste stuk zeer goed ten uitvoer werd gebracht en de toeschouwers in vroolijke stemming bracht.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1