K°. 7056. Vrijdag 16 Februari. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH ■it DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: franco per posL1.40. Dew Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIE!!i Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.f7|t Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het incasse ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofllciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van het Bestuur der op te richten Praktische Ambachtsschool, houdende verzoek om vergun ning tot oprichting van eene smederij in het pand in de St.-Josephs- of Sionsteeg No. 15 (Caecilia-Gasthuis.) Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 <Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den Isten Maart aanst.. 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen ■dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Febr. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 Febrnarl. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd: *de heer A. J. F. Fokker, geb. te Zierikzeo, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Het Bestuur van het waterschap SchouweD. Hi8torisch-slaat8rechtel|jk onderzoek naar de geschiedenis van dat bestuur, in verband met -de wijze van beheer dor overige Zeeuwsche polders1', - de heer H. C. J. Testa, geb. te Tripoli (Barbarije), mede tot doctor in de rechtswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.: „Oorlogscontribntie", en dezelfde bovendien tot doctor in do staatswetenschap met stellingen. Uit 90 sollicitanten naar de betrekking van •directeur der Praktische Ambachtsschool alhior is gekozen de heer A. J. Yan Achterberg uit Utrecht. Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag zal vanwege de officieren der dd. schutterij in de Stads paal een concert gegeven worden. Naar aanleiding van een vanwege het Rijks- Ethnographisch Museum te Leiden aan den gouver neur-generaal van Nederl.-Iudië gericht verzoek, om ondersteuning van de Indische regeering, ten einde de verzameling van dat Museum zooveel mo gelijk te helpen verrijkeü, is de directeur van onder wijs, eeredionst en nijverheid uitgenoodigd om bij het doen van voorstellen tot vordeeling van of be schikking over inlandscho wapenen, kleodingstuk- ken en andere ethnographischo voorwerpen, verkregen of buitgemaakt bij gelegenheid van expedition, ver kenningstochten of kruistochten tegen zeeroovers, gelijkelijk te letton op de belangen van het Museum van het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en "Wetenschappen - voor zooveel het niet beroids in het bezit is van de eventueel te verdoelen voorwerpen - •en vau het Rijks-Museum te Leiden, en is tevens dien hoofdambtenaar opgedragen de belangen van deze wetenschappelijke instelling aan te bevelen aan de gouverneurs van Atjoh en Onderhoorghoden en Celebes en Onderhoorigheden, en aan de residenten van Timor, Menado en Amboina, en om voorst ge noemden gewestelijken bestuurders de noodige in lichtingen te geven omtrent hetgeen in de voor naamste plaats voor het Museum gewenscht wordt. Eindelijk is meergenoemde departements-chef ge machtigd om ten behoeve van do bibliotheek van 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden gratis te doen verstrekken één exemplaar van alle ter lands- drnkkerij uitgegeven, nog voorradige en in den vervolge uit te geven inlandsche werken, alsmede van die, welke voor het inlandsch onderwijs bij particulieren in Indië aangekocht en bij het depot van leermiddelen verkrijgbaar gesteld worden. De heeren A. F. Brodio te Rotterdam en P. H. Hoos Zoon te Leiden hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij trachten aan te toonen dat in het verslag der spoorweg-enquote het handeldrijven van spoorweg beambten ten onrechte als niet of weinig schadelijk wordt beschouwd. De klachten daarover ingediend, zoggen zij, gaan niet alleen uit van belanghebben den, maar ook groote lichamen hebben daaraan deelgenomen, zooals b. v. de Kamers van Kuop- handel te Amsterdam, Amersfoort, Apeldoorn, Deven ter, Den Haag, Oosterhout en de Twentsche Ver- eeniging tot bevordering van Nijverheid en Handel. Gedurende de eerste helft der maand Jan. van 18S3 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de vol- gonde voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: België: J. Grambeek, Mme. Brengolman, Ant werpen; L. NeveD, Brussel;- Frankrijk: Paulinè Gevers, Parijs; Mme. Arrigbee Yan Sijpesteyn, Fran. Mej. P. Strang, te Rotterdam, is benoemd tot onderwijzeres aan oone bijzondere school voor voorbereidend onderwijs te Leiden. Naar aanleiding van het afwijzend praoadvies van B. en Ws. van 's-Gravenhage omtrent het ver zoek van den heer Leon Ecthoven, tot aankoop van het Badhuis te Scheveningen, heeft de gemeen teraad gisteren besloten, deze en alle verdere aan biedingen tot aankoop aan te honden tot na de definitieve beslissing over de aanhangige onderhan delingen met de heoren Coblijn en Reiss. B. en "Ws. hebben bezwaar tegen het uitschrij ven van een prijsvraag voor de bebouwing der overgebleven terreinen in het Noordeinde, ten einde geen vertraging in het loven te roepen. - Zij onder steunen bij den gemeenteraad het adres der vor- eenigiDg voor Schevec'ngons belangen, bij den minister van waterstaat ingediend, tot aanleg van een zeehaven aldaar, wegens hot plan-Waldorp, mot toekenning van gemeente-subsidie. De weeskinderen van alle gezindten te 's-Hage zjja door den raad van beheer der Koninklijke vereoniging „Het Nederlandsch Tooneel" uitge noodigd ter bijwoning bij gelegenheid van 's Konings verjaardag, van eene buitengewone voorstelling in den schouwburg op den 20sten dezer. Aan het stadhuis te Amsterdam is men bezig do leidingen aan te brengen voor de illuminatie op Maandag a. s., 1s Konings verjaardag. Do geneeskundige staatscommissie heeft be vorderd tot arts de heeren C. C. C. H. Möllor, med. doctor, en J. A. Vrijheid, candidsat arts. Voor het eerste geneeskundig gedeelte werdon toegelaten de heeren J. A. Portengen, N. M. J. Jitta en C. Th. Smits, doctorandi, en J. Nord, candidaat-arts. Naar wordt meegedeeld, is niet de heer Cd. Basken Huet, maar de heer A. G. Yan Hamel de Parijsche correspondent van de Haarl. Crt. Bij het hoofdcomité is voor do slachtoffers van de ramp te Muiden ingekomen van den Koning een gift van f 300 en van do Koningin f 200. Totaal reeds f 13,189.10. Het stoomschip „Celebes1' der stoomvaart maatschappij „Java", op de werf der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam verbouwd en herdoopt als „Soenda", zal den lOden Maart naar Indië vertrekken. Prinses Marianne heeft f 200 ter beschikking gesteld van het comité voor de oprichting van een gedenkteeken op het graf van wijlen prof. dr. J. J. Van Oosterzee. De onthulling van het standbeeld voor graaf Jan Van Nassau zal in Mei a. s. te Utrecht plaats hebben. Naar onder reserve wordt medegedeeld, heb ben de direction der Nedorlandsche spoorwegen, met uitzondering van die van den Ned. Rijnspoor weg, beloofd voor een kosteloos vervoer der goe deren, voor de aanstaande Internationale Tentoon stelling te Amsterdam beslemd, te zullen zorg dragen. De loterij der tentoonstelling zal bestaan uit 30 serieën, ieder van f 100,000, en moot dus ƒ3,000,000 opleveren, waarvan de helft zal worden besteed tot aankoop van prijzen. De prijs van het lot zal 50 cents zijn. Het „Journal de Bruxelles11 bevat de vol gende, vrij geheimzinnige mededeeling: Z. E. de minister van den Koning dor Neder landen bij het Belgische Hof en mevrouw do baro nes Gericke Yan Herwijnen maken op dit oogen- blik eene reis door Italië. Baron Gericke is door den paus in bijzonder gehoor ontvangen. Gedurende deze audiëntie, welke moer dan een unr duurde, is de oud-minister van buitenlandsche zaken het voorwerp der bijzondere welwillendheid van den Heiligen Vader geweest. „Zij die de voorzichtigheid en de wijsheid van den uitstekenden Nederlandschen diplomaat kennen, zullen m9t genoegen vernemen dat zijne reis onder de gelukkigste voorwaarden volbracht wordt." Tweede Kamer. De nadere „Adder"-stukken zijn heden commissioriaal gemaakt. De discussie over het Billitonrapport werd voortgezet. De heer Yan Gennep, die alleen met de commissie in de wijze van afdoening dezer zaak verschilt, verde digde zijne conclusie als moer practisch en parle mentair. De heeren Do Casembroot en Cremers achtten de goede trouw van den minister en den gouverneur-generaal onbetwistbaar. Laatstgenoemde zou voor de conclusie van den heer Yan GenDep stemmen. De heer Heydennjck wilde eene andere conclusie, deels van den heer Van Gennep, deels van den heer Van Nispen. De heer Gleichman achtte overwegend de wetschennis. Ook de heer Yan der Hoeven bestreed de handeling van den minister en den gouverneur-generaal. Do conclusie van den heer Van Nispen werd verworpen met 52 tegen 26 stemmen, die van de commissie aange nomen met 57 tegen 20 stemmen. Morgen komen do kleinere wetten aan de orde en daarna de geldloening. Do „Wostindische Maildienst" zal nu tot stand komen, volgens besluit der deze week gehouden vergadering. Er is voor ongeveer 9 ton aan aan- deelen ingeschreven, en do regeering heeft door mail- en passagierscontracten den gewonen steun verleend. De vergadering heeft mede besloten nog een poging te doen, om de nog ontbrekende 3 ton van het aandeelon-kapitaal te plaatsen, waardoor een obligatieleening onnoodig zal worden. De jaarwedden van de leeraars in de Fran- sche, Duitsche, Eogelsche en Nedorl. taal aan de H. B.-S. met 5 jarigen cursus te Haarlem zijn van 2000 op f 2200 gebracht. Het bestuur van de „Brakke Grond" te Am sterdam meldt dat het bij het „Vreemdelingen-Bu reau der Tentoonstelling" aangegeven aantal kamer9 thans ruim 1500 beloopt. Het stoomschip „Zaandam" is gisteren van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken; de „Zuid- Holland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez. Het gerechtshof te 's-Hago veroordeelde heden J. G. S. uit Rotterdam, wegens het aangaan van een huwelijk vóór de ontbinding van het vorige, tot 3 maanden eenzame opsluiting; S. M. S. oifc Heile, gemeente Sluis, tor zake van kindermoord, tot 5 jaren tuchthuisstraf, en F. W. M. uit Rotter dam, wegens diefstal met binnenbraak, tot 6 maanden celstraf. Door den verdediger van S. M. S. is tegen '8 hofs arrest cassatie aangeteekend. Ia eene tapperij aan het Droograk te Amster dam is een boortje gisteravond een paar honderd galden kwijt geraakt in het kaartspel. Baron Nordenskjöld zal dit jaar weder een tocht door de Noordelijke zeeën ondernemen, en is voornemens de oostkust van Groenland te bezoeken. Het was gisteren 400 jaren geleden dat Reenen door de Utrechtschen werd overrompeld. Het stoomschip „C. Fellinger", van Amster-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1