LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7053. Donderdag 15 Februari. A0. 1833. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leideo per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nom mere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ABYEItTENTIEUl Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Groolere lellen naar plaatsruimte. Voor hel incuset- ren bailen da stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIBKN, 11 Februari. De gemeenteraadszitting zal morgen niet te twee, maar te drie uren beginnen. De koninklijk goedgekeurde statuten van do vereeniging „De Praktische Ambachtsschool'* te Leiden zijn opgenomen in de Staatscourant van hedeD. Bij do gisteren gehouden jaarlijksche verkie zing voor praeses van het Loidsch Studentencorps is de heer A. C. Visser als zoodanig herbenoemd. "Wij vernemen evenwel dat hij voor die herbenoe ming heeft bedankt wegens drukke bezigheden. De vergadering der afdeeling Leidon en Om streken vap de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, gisteravond in hetLoge- gebouw alhier gehouden, was zeer druk bezocht. Na hot aannemen van twee nieuwe leden ging men over tot de behandeling van een brief van den heer C. De Vos betreffende het snoeien der etads- boomeD, dat op z. i. zeer afkeurenswaardige wijze geschiedde; ze worden niet gesnoeid, maar gehakt. Kon do vergadering zich vooreerst al niet ver- eenigen met eone zinsnede door den schrijver in zijn brief gebruikt, waarover eene vrij langdurige dis cussie ontstond welke van te huishoudelijken aard was om hier vermeld te worden, - omtrent den hoofd inhoud was men het over het algemeon ook al niet met den schrijver eens, en nadat door verschillende Jaden aangetoond was dat hier ter stede, behoudens kleine uitzonderingen, met het snoeien der boomen zeer goed te werk werd gegaan, stond blijkbaar bij ieder deze overtuiging vast, zoodat men kon over gaan tot de mededeelingen aangaande de Primula- tentoonstelling, op 7 April a. s. in de Stadszaal te houden. Daaruit bleek dat deu leden alsdan tevens eene „verrassing" te wachten stond, in het geheim waarvan werden opgenomen, ten einde daarvoor eene commissie te vormenuit bet bestuur de heeren Bosch, Van Lelyveld en "Witte en uit de leden de heer Heenk te Warmond. De commissie voor de tentoonstelling werd mede gisteravond gevormd en zal bestaan uit de heeren J. Mater en A. C. Kriest u't het bestuur, alsmede A. Den Older, G. Bolt Jr. en F. Homerik uit de leden. Een voorstel van den heer Speet, waarvan de strekking (opleiding van jongelieden in den tuinbouw) reeds bij eene vorige gelegenheid is aangetoond, moest uitgesteld worden tot eeDe volgende vergade ring, opdat de heeren Bonrsse Wils en Witte, die het voorstel in overweging hadden genomen, nog eens met den ontwerper er van in nadere beschou wing konden tredeD. Genoemde heeren waren voor namelijk gestuit op de vraag: Door wie en wanneer zal het theoretische onderwijs moeten gegeven worden? Bovendien leverde de financiëele toestand der kas mede geen gering bezwaar. Het voorstel lachte het bestuur overigens zeer toe en het zou te bejammeren zijn indien de zaak door overhaas ting in duigen viel. Ten slotte besloot men een subsidie aan het hoofd bestuur der Maatschappij te vragen ter tegemoet koming in de kosten voor medailles enz. voor de a. s. primula-tentoonstelling, terwijl het tevens mede geen bestrijding vond om uit de kas der afdeeling een krediet te nemen voor die tentoonstelling-zelve met de verrassing incluis. De bespreking van eene in de bus gevonden vraag werd ook tot een volgende vergadering verdaagd. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in ©enige groote gemeenten des lands in December 11., was de verhouding der overledenen tot 1000 in woners per jaar: Amsterdam 28.8, Arnhem 19, Dordrecht 26.6, 's-Gravenhage 28.3, Groniogen 3.32, -sarlem 25.3, 's-Hertogenbosch 28.8, Leeuwarden ,36.3, Leiden 31,9, Maastricht 20.8 Botterdam 3-1.7, Utrecht 36.8. Bij gelegenheid van den dies natalis der L>id- sche hoogeschool, die jaarlijks te Tiel door eenige oud-studenton feestelijk wordt herdacht, is besloten een sub-comité in het leven te roepen voor do stichting van een gedenkteeken ter eere van Hugo Do Groot. Door den Koning zijn o. m. benoemd in de commissie tot bevordering der belangen vaü de Nederlandsche inzenders op do in 1883 to Hamburg to houden internationale veetentoonstelling: de heeren C. J. Van der Oadermealen te Wassenaar, Herman F. Bultman te Haarlemmermeer en P. F. L. Waldeck te Loosduinen. Do uitslag der gisteren door het gemeente- besluur van Haarlemmermeer gehouden aanbeste dingen is al3 volgt: a. Het bouwen van een provoost. Inschrijvers, allen te Haarlemmermeer: W. P. v. d. Hoogen f 660, A. De Winter f 671, B. Kruïkcraeier f 684, G. De Vries f 691.50, H. Bakker f G94, H. Do Bree f 696.96, J. Ligtenberg f 703, J. Den Ouden f 749, D. Ruiter f 995 on P. Van Essen f 1087. b. Het beplanten van wegen. Inschrijvers: J. W. Baarse te Aalsmeer f 111.25 en J. H. Reynen te Opheusden f 249. Beide perceelen zijn aan de laagste inschrijvers gegund. Burg. en weths. van Gouda hebben den gemeenteraad voorgesteld, bij do Crabethstraat een nieuw plantsoen mot wandelpark aan te leggen. De Raad besloot gisteren, der IJselstoomtramweg- Maatschappij een stuk grond af te staan in genoemde straat ton behoeve van de te bouwen remises. Benoemd is tot leeraar in het Hoogduitsch aan het Progymnasium de heer H. Pol, leeraar aan de Hoogere Burgerschool to Sappemoer. Ook dit jaar zullen de manschappen bij do verschillende corpsen, te 's-Hage in garnizoen, bij gelegenheid van 's Konings verjaardag onthaald worden op worst, bier en sigaren, terwijl aan de onderofficieren een extra-maaltijd met eene halve flesch wijn per hoofd zal verstrekt worden. De minister van koloniën heeft aan de beide Kamors doen toekomen een achttal met inlandsche vorsten in den Oost-Indischen Archipel gesloten contracten of daarmede gelijk te stollen stukken. Naar men verneemt, zal de spoorweglijn Velsen-IJmuiden met Juni a. s. in exploitatie komeD. Te Assen is overleden jhr. mr. Pieter Adam Van Holthe Tot Echten, oud-presidont van het pro vinciaal gerechtshof van Drento, in den ouderdom van 76 jaren, na eene korte ongesteldheid. Hij was ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en sedert tal van jaren lid van den Gemeenteraad. Bij het gemeentebestuur van Alkmaar is de kennisgeving ingekomen, dat de gemeente in het bezit zal komen van eene cellulaire gevangenis, dat de gelden voor den aanbouw zijn toegestaan en dat als plaats daarvoor is aangewezen het door de ge meente aan het Rijk afgestane terrein van het exer citieveld aan het einde van den Kennemerhont. De „Nieuws- en Handelecourant" te Nieuw- York verneemt dat een kleinzoon van den dichter Helmers, een man van ongeveer 60 jaren, in diepe armoede en ziek van kommer en gebrek in het Bellevue-Hospital aldaar overleed. De overledene voorzag een tijdlang in de noodigste levensbehoeften door bet venten van gedroogde visch, doch kon, helaasdaardoor niet genoeg bijeengaren om honger en lijden te voorkomen. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, arriveerde gistermorgen te Southampton. De minister van financiën heeft bepaald dat handcopiëerpersen niet behooren tot de fabrieks werktuigen of gereedschappen die van invoerrecht zijn vrijgesteld: zij zijn mitsdien naar haar hoofd bestanddeel als „ijzerwerk" enz. belast. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd de discusssie over het Billiton-contract voort gezet. De minister van koloniën hield vol dat het staatsbelang en do goede trouw eene verlenging van het contract eischten, dat geen verordeningen zijn overtredon en dat deze verlenging geen nieuwe concessie is. De heer Keuchenius achtte het contract nietig wegens de overtreding der zegelwet, betoogde dat het verleenen der oorspronkeljjke concessie was oen gunst, daar vroeger slechts voor 20 jaar mijo- concessiën werden uitgegeven. De concessionarissen wisten dat dat zij niet langer dan 40 jaar concessie kregen en later zijn nooit toezeggingen gedaan op verlenging. De heer Rutgers verdedigde krachtig de conclusie der commissie, achtte het kabinets rescript des Konings scheurpapier, do wet geschon den en het landsbelang opgeofferd. Morgen voort zetting. Bij de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad te Amsterdam zijn uitgebracht 1441 stemmen. Yan onwaarde 7; geldig 1434. Volstrekte meerderheid 718. Uitgebracht werden op de heeren Jacob Ankorsmit Jr. 733, mr. C. M. J. Willeumier 657, mr. D. P. D. Fabius 456, J. Wiegman 44*2 P. C. Van Beeck Vollenhoven 263 en A. L. Van Tienen 233 stemmeo. Alleen de heer Ankersmit if dns verkozen. Herstemming tusschen de heeren Willeumier en Fabius. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Am sterdam, arriveerde gisteren te Batavia; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Aden en vertrok dienzelfden dag. Gomengd Nieu tv s. Menigeen zal zich nog herinneren welk een bijval de Tyrolers ondervonden toen ze zich enkele jaren geleden hier te lande deden hooren. Voor velen hadden ze iets nieuws, èn door den eigenaardigen zang èn door de nationale kleeder dracht: - en het nieuwe trekt in den beginne ge woonlijk aan. Gaandeweg wordt die belangstelling minder, tot ze eindelijk bijna tot nul gereduceerd is, gelijk gisteravond het geval was in de Stadszaal, waar opnieuw zulk een gezelschap optrad, ditmaal onder directie van den heer Franz Junder, uitlns- briick. Het bestond uit zes dames en drie heeren, onderscheidde zich gunstig van de vorige zoowel wat de voordracht der eenvoudige liederen als der citer-solo's betreft, terwijl ook het jodelen in den smaak der aanwezigen viel. Bovend;en waren ook deze Tyrolers zeer mild in het ten beste geven van nummers naast het programma, zoodat - getuige het herhaald applaus - zeker alle bezoekers voldaan huiswaarts keerden. De aandacht wordt gevestigd op de ge legenheid die er voor onvermogenden bestaat om morgennamiddag in een lokaal op de Oude Vest direct van het kalf te worden ingeënt. Een loteling kreeg hedennamiddag omstreeks twee uren op de Mare ruzie met zijn kameraad. Eeosklap9 stormde de eerste een winkel binnen, greep er een kaasmes van de toonbank en zou er zijn tegenstander mee te lijf zijn gegaan, al8 deze inmiddels niet het hazenpad had gekozen. Zjjne woede toch willende koelen, zocht hij met iedereen handgemeen te worden, maar niemand scheen er eenige behoefte of lust toe te gevoelen. Eindelijk greep hij nabij de Warmonderbrug een koetsiersknecht aan, wien hij mot zijn mes reeds kennis deed maken. De politie, bjjgestaan door oen paar brugwachters, maakte den woestaard weldra onschadelijk door hem naar het politiebureel te breDgen. In de vorige week zijn voorgekomen de volgende gevallen van pokkenRotterdam 14, Katwijk 8, Charlois 6, Leiden 3, Lisso l(legpT3D

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1