N°. 7052 Maandag 12 Februari. A0. 1883. Derde Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Toor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers... v 0.05. Deze Oomant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIE»! Ven 1—6 regels 1.08. Iedere regel meer 0.17* Grootere letter» neer plaetsrnimte. Voor het incassee» ren holten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Niouws. Men schrijft ons nit KatwijkaanZee dat aldaar wegens stormweer en tegenwind slechts 7 bommen met schrale vangst zijn aangekomen, welke besomden van f 20 tot 65 in 8 dagen. Ton gevolge van dien werd voor de levende visch een buitengewoon hooge prijs besteed: voor groote toug f 1.20 a f 1.30, klein soort tong f 0.50 a f 0.70, bunschol f 0.90 a 1 en roggen f 2 a f 2.50 per stuk, levende klein-schol f 16 a 17.50 per mand. Yischkoopers uit ScheveDingen waren ook bij den afslag. Yan de bomschuit van den reeder W. Dubbeldam, reeds 19 dagen geleden afgevaren, is nog niets bekend. Yijf en twintig schuiten zijn nog op de visscherij uitgegaan. De arbeider L. H. heeft gistermiddag een einde aan zijn leven gemaakt door zich geheel ontkleed in volle zee te begeven. Men trachtte den man nog met paard en kar te redden, doch alle moeite bleef helaas vruchteloos. Zijn lijk werd door de baren meegevoerd en is nog niet gevonden. Een dienstmeisje te Sohagen, dat tegen het verbod haars meesters heimelijk be zoeken bracht aan een typhuslijder, begon zich niet wel te gevoelen en begaf zich .daarom op weg naar haren vader, die in e9n naburig dorp woont. Zij werd echter door dezen naar Schagen terug gestuurd. Op den terugtocht namen hare krachten zoodanig af, dat zij in de nabijheid eener arbeiders woning in elkander zakte. De arbeider en zijne vrouw, zeer oppassende menschen, namen de zieke op en verzorgden haar als hun kind. Hoewel zich al heel spoedig verschijnselen van een hevigen typhus openbaarden, mochten de goede lieden zich eindelijk in de betersohap hunner beschermelinge verheugen. Die vreugde was van korten duur; hunne eigene doch ter, een ferm vroolijk meisje van 16 jaren, werd door de ziekte aangetast en bezweek weldra; ook do moeder en de tweede dochter zijn du aan typhus lijdende. De algemeen geachte kapelaan, N. Wes- sels, een man wiens grootste vreugde het was armen te helpen en zieken te verzorgen en te troosten, overleed Donderdag 1.1. blijkbaar als slacht offer zijner menschlievendheid. De typhus maakte een einde aan zijn nuttig leven. Als een voorbeeld van moed entrouw kan ongetwijfeld het volgende vermeld worden, hetgeen wij lazen in een particuliere correspondentie, welke ons welwillend ter inzage werd verstrekt. De hospitaal-soldaat De Greef, die belast was ge worden met het verbinden der gewonden van eene patrouille te Atjeh, kreeg, terwjjl hij bezig was de wonden der soldaten te verbinden, een schot in de haDd. Het kon hem echter niet verhinderen zijn arbeid met yver voort te zetten. Ten tweeden male trof hem een schot, thans in den rug, doch ook de door dezen kogel veroorzaakte wonde telde hij niet: met verdubbeld medelijden voor zijne dappere kameraden bleef hij bezig verzachting voor hunne wonden aan te brengen. Een derde schot echter, nu in 't been, noodzaakte hem zijn werk te staken. Hjj zonk neder, en men moest den dapperen militair met een draagbaar naar het hos pitaal vervoeren. Zijne daden werden niet vergeten zijn Koning benoemde hem per telegram tot ridder der Militaire Willemsorde, waarbij tevens zijne benoeming tot sergeant vergezeld giDg. Wanneer hij in leven blijft zal hem dns zijn vol pensioen als sergeant benevens de ridder-soldij worden toe gekend. De dokters, die alles doen wat zij kunnen om den dapperen krijgsman in het leven te be houden, wanhopen aan zijn herstel, zoodat hem dan ook op het ziekbed de Willemsorde is vereerd. Als voorbeeld van moed, beleid en trouw zal zijn onverschrokken gedrag niet alleen op Amboina, maar ook door geheel iDdië op 3 appèls aan zijne krijgsmakkers wordeD voorgelezen. Te Pont-h-Celles, in Henegouwen, is een man van 75 jaar, door een persoon, wiens spoor men nog Diet gevonden heeft, aangevallen en met een stok doodgeslagen. De schurk deed daarop de klompen van zijn slachtoffer aan en ging aan de denr van diens woning kloppen, waar zijne zuster, eene vroaw van 64 jaar, hem open deed. Ook haar gaf hij een geweldigen slag met zijn stok, maar zij bleef om hulp schreeuwen gd, daardoor verschrikt, nam de moordenaar zonder eenige vrucht van zijne misdaad geplukt te hebbeD, de vlucht. INGEZONDEN. Tijd ls geld. Hoewel de Spaarbank zoowel hier als elders als een onderdeel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het publiek ten goedo komt, is haar bloei toch zeker van groot belang voor de Maatschappij zelve; hoe zulks echter zij, geloof ik toch dat het spreekwoord, hierboven genoemd, als leuze in hare handelingen tegenover het publiek voor de deel nemers zeer nuttig en voordeelig zou zijn en door hen worden op prijs gesteld. Bij gewone zittingdagen ziet men aan die inrichting hopen menschen uren staan wachten, doch bij dagen als gisteren, be stemd voor de rentebijschrijving, is het waarlijk verschrikkelijk. Ik zelf heb van 10 u. 15 min. vóór tot 1.30 dó, den middag moeten staan wachten om geholpen te worden en hoevelen met mij hebben het beste deel van hunnen dag zien verloren gaan Hoeveel werklieden zijn wellicht niet van hunnen arbeid gekomen zonder hun maal gereed to vinden? Hoe veel kinderen niet uren laDg alleen geweest door dien de moeder naar de Spaarbank moest? Hoeveel huismoeders hebben niet op hare dienstboden staan wachten, die daarvoor wellicht eene onverdiende schrobbeering kregen P Zonden commissarissen hierin geen andere regeling kunnen brengen, waarbij zij zeiven wellicht ook gebaat zonden zijn, bijv. door de bepaling dat op- zegging van golden, boven zeker bedrag, ook schrif telijk kan geschieden op de zittingdagen in te leveren en voor de rentebijschrijving de boekjes te doen inleveren, bijv. gednrende de óéoe week, en een vol gend tijdperk te bepalen voor de ternghaling, alsmede afzonderlijke nren te bepalen voor inbreng en terug neming van sommen boven vijftig of honderd gulden Wellicht zal men mij toevoegon dat de Spaarbank geen Deposito-bank behoeft te worden, doch zulks zon in de eerste plaats toch maar betrekkelijk zijn en voor haren financiëelen bloei niet schadelijk wezen. Mocht het bestuur overtuigd worden van het tijdroovende voor de deelnemers onder de tegen woordige bepalingen en van de waarheid dat tijd ook voor den mindere veeltijds geld is, dan erlangt het zeker den dank van een goed deel der burgerij en zullen waarschijnlijk velen méér van die inrichting gebruik maken, die er zich nu om bovengenoemde redenen van laten terughouden. Met do plaatsing dezer regelen, geachte Redac teur, zult u zeer verplichten Leiden, UEd. dienstw. Dr. 8 Februari '83. X. Mijnheer de Redacteur, Ik behoor tot de „luitjes" die op de trekvaart buiten onze voormalige Witte Poort eigendom heb ben en heb daardoor steeds een open oog voor al wat op het gebied van bonwen en verbouwen daar ter plaatse van tijd tot tijd wordt aangebracht. De huizenbouwi van Yoermans, kleerbleeker al daar, heeft zelfs in die mate mijne opmerkzaam heid gewekt, dat ik na de voltooiing in gespannen verwachting don uitslag heb verbeid van zijn ver zoek aan Leidens gemeenteraad om twee boomen te mogen doen rooien. - Wat ik heb gevreesd, is gebeurd: het verzoek is van de hand gewezen. Niet alleen is dit met schier algemeene stemmen geschied, zelfs een der leden heeft don verzoeker aan de kaak gesteld, als ware hij eon half krank zinnige, als een die in zijne hersenen is ge prikt. Had dat lid het recht daartoeP Zoo ja: op wel ken grond A. J. Yoermans, wien ik sinds lang ken en als volijverig huisvader hoogacht, moest bonwen; de bouwvalligheid der woning waarvan hij bezitter was geworden noodzaakte hem daartoe Achterzijds kon hij niet bouwen de groote behoefte aan open terrein voor zijn beroep als bleeker verbood hom dat. De voorzijde had hij vrij, en daar heeft hij gebouwd tot aan de uiterste grens van zijn recht. Is dit nu het werk geweest van iemand die in zijne hersenen is geprikt?? - Tegen één die dit gelooft staan er honderd die er in zullen blijven zien een wijs partij trekken van vroegere vergun ningen, waarvan men de gevolgen niet ver ge noeg schijnt te hebben doorzien. Gedachtig aan de spreuk: de aanhouder wint, zal A. J. Voer- mans wellicht opnieuw het wagen zijn verzoek om te mogen rooien bij Leidens gemeenteraad indienen. Mocht do waarschijnlijk onhoudbare toestand hem werkelijk daartoe noodzaken, dan hoop ik dat aan zijn verzoek bij de Edel Achtbare Heeron van Leidens Gemeenteraad een beter onthaal moge ten deel vallen. Ik eindig, Mynheer de Redacteur 1 mot de ge bruikelijke formule en onderteeken mij Leiden, Uw dw. Dienaar, 9 Februari 1883. J. H. Jansen. Mijnheer de Redacteur, Ik ben blijde dat G. in uwe courant van 8 Fe bruari de aandacht vestigt op onhoudbare toestan den in onze gemeente Zoeterwonde. 'tls waar, wij wonen wel wat ver van de kom der gemeente af, maar mogen toch niet vergeten worden. Als er wat te halen is, weet men ons adres zeer goed. 't Is natuurlijk dat men ons tot de gemeente rekent. Wat G. mededeelt is volkomen waar. Ook aan den Hoogen Rijndijk worden de 4 gas lantaarns die er staaD, vreeselijk ongelijk aange stoken. Soms heerscht er een Egyptische duisternis, maar geen pitje brandt er; en of het stil of ruw weer is, onverbiddelijk wordt het vóór of om elf uren uitgedraaid. En dat op dezen weg waar veel passage is, ook nog na elf urenl Wat de onveilig heid betreft, nog niet lang geleden keek mijn buur vrouw even voor het naar bed gaan nog eens door haar koepelraam, en zag tot hare ontsteltenis een kerel in den boom zitten. Wat zijn plan was, nie mand weet het, want bij de nadering van menschen, die stadwaarts gingen, liet hij zich spoedig zakken en liep hij vooruit. Een andere buurvrouw klaagde mij haar nood dat een kerel haar en haar dienst bode op eene onbetamelijke wijze tot aan haar wo ning had nagezeten. Een andere dienstbode riep de hulp in van dr. v. R., die naar huis giDg, om haar te vergezellen tot aan huis, want een persoon maakte het haar zeer lastig. Enz. En hierbij komt nog, M. de R., onze lieve mod dersloot, welke hier en daar gestopt, voor de gezond heid volgens dr. N. zeer schadelijk is en zoo nu en dan een alles behalve liefelijke reuk geeft. Mocht onze geachte Burgervader hierin eenige verbeterin gen tot stand knnnen brengen, wij zouden hem van harte er voor dankbaar zijn. Zoeterwoude, 10 Febr. 1883. B.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1