LEIDSCH $f§| DAGBLAD. K°. 7051. Saterdag ID Februari. A0. 1883. Avob cl-eclitie. PBÏJS DEZER COUBAJfTs 'Lot Leiden per 8 maanden1.1G. Fresco per pest.1.40. ikcaderltjke Kommer:.0.05. Voor de In teekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 20 tot 32 der Ingekomen Stukken I van den Gemeenteraad. UKIEïISJS, 9 Februari. Het bestuur van het Heilige Geest of Arme Wces- eu Kinderhuis, wenschen.Ie te voorzien in do vaca ture ontstaan door het eorvol ontslag aan oioj. W. M. Pluygors als regontesse verleend, biedt het volgende tweetal aan, opdat daaruit eone kenzo door den gemeenteraad g9schiodo: mevr. de wed. J. L. Van Hasselt, gob. Van dor Hcyden, en mevr. M. R. C. Kist, geb. Bequor. De commissio van financiën kan z'ch vereenigen met het college van B. en Ws. in zake het ver huren van hot Raamland ondor Zoeterwoude, zoo dat zij in overwoging geefï dienovereenkomstig te besluiten. Onder overlegging van de betrokkelijke stukken geven B. on "Ws. in overweging aan N. P. J. Woensdregt eorvol ontslag te verleenen als tweeden onderwijzer aan de school eerde klasse No. 3, met ingang van 1 Maart a. s. - Zij geven mede in overwoging om bet bestuur van het Invalidenhuis de gevraagde vergunning te verleenen, om langs don Ouden Rijn oene bnitonschoeiing te maken. Evenmin bestaan er bedenkingen tegen de inwil liging van do verzoeken vauA. Korenhoff om een hards teec en stoop te mogen leggen op den open baren gemeentegrond voor zijn huis op de Oude Vest; van D. F. P. P.ceser om een duiker te mogen loggen door het Delftsche jaagpad, en van het bestuur van het H. G.- of Arme Wees- en Kinder huis om de stoep voor het gebouw aan den Ouden Rijn te mogen vervangen door een trottoir met een aftrede van twee treden voor den toegang naar den kolder, mits die treden worden voorzien van ijzeren vlougelhekken. Blijkens bericht van do commissie van do bewaar scholen zijn thans aan de school in do Scheistraat werkzaam 6 kweekelingoD, aan die op de Oude Vest 2 on aan die in de Groenesteeg 1. De kwee- kelingen in de eerstgenoemde school werken slechts halve dagen, die in do boide andere zijn meer ge oefend en doen den geheelen dag dienst. Er zijn dus niet meor dan zes kweekelingen tegelijk in do drie scholen werkzaam. Dit aantal is volstrekt onvol doende, terwijl het onmogelijk is thans meer kwee kelingen aan te stellen. De commissie heeft daarom verzocht twee onderwijzeressen van de 3do klasse tijdelijk aan te stellen op een traktement van ƒ400 'sjoors. [Volgens do bestaande regeÜDg bestaat het hulppersoneel uit 3 hulponderwijzoressen 1ste klasse op een maximum-jaarwedde van 550, 3 der 2de kl. ad f 500, 3 der 3de klasse ad f 400, 3 der 4do klasse ad f 300 en 3 der 5de klasse ad f 250 en 24 kweekelingen ad f 100.] B. en Ws. adviseoren gunstig. De meerdere uitgaven kunnen zonder be zwaar worden gevonden uit den post der begrooting voor de kosten der bewaarscholen. Door H. Boom is wegens vertrok uit de gemeente met 1 Februari jl., restitutie verzocht van betaald Bchoolgeld voor twee kinderen, leerlingen der school 2de klasse op de Oudo Vest. Op grond van de be staande bepalingen geven B. en Ws. in overweging de gevraagde restitutie te verleenen voor de maanden Februari en Maart van het eerste kwartaal 1883 tot een bedrag van f 4, zijnde het volle bedrag ad ƒ0 door adressant voldaan. Na overleg mot den voorzitter der commissie ■van fabricage bestaat bij B. en Ws. geene beden- Iking togen het verzoek vac I. Boudri, om voor do nieuwgebouwde huizen in de Valkensteeg, op Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. openbaren gemeentegrond cone stoep te leggen, roits de stoep niet moor dan drie decimeters buiten den gevel en niet hooger dan vijf centimetors boven de straat uitspringe. De ongunstige toestand van den Rijnsburger sin gel is niet alleen veroorzaakt door den menigvuldig gevallen regen, maar ook door het leggeu van duin water en gaslcidiog voor de nieuw gebouwde hui zen en vooral door het tweemaal daags berijden met melkwagens. Ten einde tegemoet te komen aan de klachten van do bewoners, por request van J. Rinkes Borger c. s. ingediend, zou eene bestrating over 400 meters lengte eene uitgaaf vereischon van ruim f 3200, het leggen van een bestraat voetpad van f 780 en het herstellen van eon behoorlijk rijpad van f 600. De commissie van fabricage is van oordeel, dat een bepuind en begrint rijpad den toestand zou verbeteren, omdat ook daardoor de afloop van het hemelwater naar do Singelgracht en raar de Singelsloot zoude verbeteren en het voetpad aan beide zijden van het rijpad begaanbaar zou wor den, waarmede een uitgaaf van f 600 zcu gepaard gaan en waardoor aan do ingediende klacht zou zijn te gemoet gekomen. Ia dien geest adviseeren dan ook B. en Ws. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan A. L. Hondius verleend eervol ontslag, is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van eene derde onderwijzeres aan do openbare school der 2do klasse voor jongens en meisjes, op eene jaarwedde van f 550, als: mej. E. S. Micholsen, thans tijdelijk met do waarneming dier betrekkiug belast, J. Prins, en J. J. A. Longepee, beiden mede werkzaam aan genoemde school. Naar aanleiding van eon missive van J. C. Dok kers, fabrikant van balansen te Leur, deelt de ccmm. van fabr. mede dat de door hom gedane her stelling aan do groote balaüs dor stadswaag ten gevolge heeft het met do meeste juistheid wegen dor voorwerpen, zoodat daaruit voortvloeit do wonsch om nog eon balans te doen herstellen en de twee overige, waarvan de ongeschiktheid tot herstelling volgens het oordcel van dsn arrondissements-ijker niet mag worden betwijfeld, door nieuwe te doen vervangeD. De bestaande weegbrug is echter vol doende voor het weinige gebruik dat daarvan ge maakt wordt, zoodat de aanschaffing van eene betere volgens het gevcelon van genoemden ijker en van den waagmeester onnoodig kan worden geacht. Do com missio meent derhalve te moeten voorstellem om een bedrag van f 125 beschikbaar te stellen tot de aanschaffing van twee nieuwe balansen en de herstelling van de derde. In de maand Jan. zijn binnen doze gemeente geboren 148 kinderen, als: 86 zoons en 62 dochterSj waaronder zijn begrepen 4 tweelinggcboortenover leden 105 personen (waarvan 9 elders woon achtig), als: 26 mannon, 9 vrouwen, 31 zoons en 39 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 9; gehuwd 17 paren. Tot onderwijzeressen aan de openbare meisjes school te Tiel zijn benoemd de dames M. Yan der Willigen te Leiden en Yan Steden te Borculo. Op 31 December 1881 bedroeg de bevolking der gemeente Hazorswoude 3234 zielen. In den loop van het jaar 1882 werden geboren 66 mannen en 65 vrouweD, hebben zich in die gemeente ge vestigd 72 mannon en 86 vrouwen, zijn overleden 37 mannen en 40 vrouwen, levenloos aangegeven 6, - en zijn naar elders vertrokken 102 mannen en 104 vrouwen, zoodat de bevolking op 31 December 1882 bedroeg 3240 zielen. In het afgeloopen jaar werden 22 huwelijken voltrokken. Met de contractanten over de uitgifte in erf pacht van het Badhuis te Scheveningen is overeen stemming verkregen omtrent de bij amendement in de voorwaarden gebrachte bepalffig betreffende het PRIJS DER ADVERTENTIES* Van 18 regels f 1.05. Iedore regel meer 0.17^. Groot ere lettere naar plaatsroimte. Voor het incasseo- ren baiten de stad wordt/0.10 berekend. toelaten van spel in het tot sociëteit in te richten gedeelte der to bouwen kurzaal. Het struikelblok tegen de aanneming der voorwaarden schijnt dua uit don weg geruimd. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is bepaald: lo. dat de uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op Donderdag 1 Maart a. 8.; 2o. dat de uitoefening van het woispel mot kwar talen, met steekgaren of vliegnet is toegelaten van 28 April a. s. tot en met 7 Juli d. a. v., doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelcn mag worden gebruikt; 3o. dat de visschorij in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgosloten, zal zijn gesloten van den 2den April a. 8. tot en met 2 Juni d. a. v., met uitzondering: a. van de visschorij door middel van fuiken, aalscharon, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en pa ling; b. van do visscherij met de gebbe om kleine viscbjes te scheppen tot aas voor dobbers; 4o. dat het visschon met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van den 2den April a. s. tot en met 16 Juni d. a. v. is verboden 5o. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken van den lOden Maart tot en met 28 April en van 9 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Doer B. en Ws. van Amsterdam is aan den gemeenteraad aangeboden het ontwerp tot reorga nisatie van de gasthuizen aldaar. In de toelichting herinneren zij er n dat da thans nog bestaande verordening word aangenomen, hoewel het bekend was dat velen der hoogleeraren, mot de genees kundige behandeling belast, zich daartogen ver klaarden. De tegenwoordige voordracht, zoowel wat haar boginselen als bepalingen betreft, geschiedt met hnn vollen steun. De verordening van 1869 werd voorgedragen toen de voormalige regenton dor gasthuizen, hunne werkzaamheid moede, hun- taak sedert vijftien maanden hadden neergelegd. Het nieuwe ontwerp steunt op de voorbereiding van het burgerlijk armbestuur en mag thans in al zijne bepalingen op don steun der afgevaardigden van dat bestuur rekouen. In verband met do nieuwe organisatie deelon B. en Ws. verder aan den Raad mede, dat daarin, naar hunne meening voor den directeur-genees kundige dr. E. H. G. Thij88en geen plaats zal zijn. De heer Th., met die organisatie in kennis gesteld, heeft dan ook verzocht, om, wordt de organisatie aangenomen, hem op wachtgeld te stellen, of, zoo daartoe tormen zijn, hem pensioen te verleenen. B. en Ws. stellen dientengevolge voor, bij aanneming der nieuwe verordening dr. Thijssen eervol van zijn tegenwoordige betrekking te ontheffen, een wachtgeld toe te kennen tot een nader te bepalen bedrag en onder nader te stellen voorwaarden. Den heer W. Kos is de betrekking aange boden als eerste directeur van het nioawe Park-orkest te Amsterdam, welke betrokking hij tegen 1 Mei a. s. heeft aangenomen. Naar men verneemt, zou een ontwerp van wet, waarbij den minister van financiën machtiging wordt gogeven om twintig millioen zilveren stan- daardmnnt te doen versmelten en to verkoopen, bij den Raad van State in behandeling zijn. Te Utrecht is overleden jhr. mr. A. A. Van Oldenbarneveld, genaamd Witte Tullingh, officier van do Eikekroon en versierd met het Metalen Kruis. Hij was bij besluit van 25 Juni 1840 benoemd tot substituut-griffier en bij besluit van 27 Januari 1854 tot griffier van het hoog militair gerechtshof. De ziektetoestand van den burgemeester van 's-Hertogenbosch is in de laatste dagen dermate ver ergerd, dat alle hoop op zijn behoud verloren schijnt*

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1