Op bet Damrak, ter hoogte van de Zouïüteeg, te Amsterdam, is een verpleegde uit eeD der gestichten voor ouden van dagen door den tram overredoD. De ongelukkige was terstond een lijk. Te Woenael zou heden, als er geen tegenbevel kwam, een levende haan geaabeld worden. In oen verbeterhuis to Aberdeen heeft een jongen van zestien jaren, Duobar ge naamd, den onderwijzer met esn zakmes een steek in don arm toegebracht. Dunbar is thans in de gevangenis. Te Camerès kwam zekere Bosc, oud ach tien jaren, 's avonds dronken thuis. Zijn vador berispte hem hierover; de dronkenlap nam daarop een mes on sneed zijn vader daar den hal9 moe af. De moordenaar is gearresteerd. Te Dresden is de koopman Schmidt, die aan de Saksische politie geruimon tijd als spion bij de verbannen Duitsche sociaal-doraocra'en te Zurich diende, wegens bedrieglijke bankbreuk en vervalsching van stukken, tot vier jaren tuchthuis straf veroordeold. Een jonggehuwd paar verliet de kerk te Renaix, waar zij zoo pas door den geestelijke in den echt waren verbonden, toen hen een lang niet aangename verrassing wachtte. Aan do kerk deur stonden twee gendarmes, die, met een bevel tot inhechtenisneming gewapend, den echtgenoot mecdoogenloos bij den kraag pakten en naar do ge vangenis overbrachten. De jonge vrouw, even onbe kend als do omstanders met do reden van die arres tatie, verwijderde zich weenende. De voorbijgangers op het plein vanden toren van Saint-Jacque3 te Parijs werden plotseÜDg opgeschrikt door oen afgrijso'yke verschijning: op de ballustrade om het plat van don toren vertoonde zich een persoon, die doordringende kreten uitstiet. Nog voordat de bewaker van den toren den man kon bereiken, stortte deze zich van do ijzingwek kende hoogte neder. Het lichaam van den ongeluk kige viel te pletter op hot hek aan den voet van den toren. De zelfmoordenaar droeg een pet, gelijk die bij de beambten der Spoorwegmaatschappij van Lyon in gebruik zijn. Overigens was hij onbekend, zoodat zijn lijk naar de Morgue werd overgebracht. Volgens de „Kölnisoha Zeit." hoeft de Oostenrijksche regeering de vergunning geweigerd om een feest ter nagedachtenis van Schiller to hou den, dat te Brünn zou plaats hebben, en wel omdat men voornemens was aan die plechtigheid een poli tieke beteekoni8 te hechten. De Dnitschers uit die streak zouden nl. dat feest ter eere van den dichter der vrijheid hebben doen dienen tot een demon stratie ten gunste der Duitsche eenhoid, waarvan Von Bismarck de voorvechter is. De Israëlieten in Rnmenië, wier toe- 8tand lang niet benijdenswaardig is, verhuizen in grooten getale naar Palestina, waar zij grond koopen om er landbouwkoloniën te vestigen. Meer dan veertig Joodsche familiën hebben Rnmenië reeds verlaten om zich in het dorp Summario te vestigen, niet ver van den berg Carmel, op een hoog plateau, ruim 400 voet boven den waterspiegel der zee. In de buurt der nabijgelegen haven van Tantura liebben zij 700 acres land gekocht ter bebouwing en beweiding. Reeds zijn zij druk bezig om huu nieuwe vestiging in orde te brengeü, terwijl inmid dels hun vrouwen en kinderen te Haifa vertoeven. Alvorens de vergunning te erlangen om zich in Palastina neer te zetten, moesten de landverhuizers zich doen inschrijven als Turkscho onderdanen. Het eerste jaar zullen do emigranten den grond voor gezamenlijke rekening bearbeiden, maar daarna zal ieder gezin zijn eigen stuk gronds verkrijgen. Een andore Rumeensche volksplanting, uit 35 Joodsche familiën bestaande, heeft zich te Janna gevestigd, op een mijl afstands van Safed. Een daglooner te Serrigny-en-Bresse (Saóne-et-Loire) was met zijn vrouw naar het naburige bosch gegaan om hout te sprokkelen, hun drie kin deren te huis achterlatende. Toen zij terugkeerden, vonden zij hun woning door de vlammen verteerd. "Wat was er van huu kinderen geworden Het oudste, een meisje van negen jaren, had niet zoodra gezien, dat het vuur uit de kachelpijp zich aan het dak meedeelde, of zij had het jongste kind uit de wieg in hare armen genomen, het andere kind gezegd haar te volgen, en zoo hun aller leven gered. Niet iedere dame kan er zich op beroe men een Japannees op haar schoot te hebben ge had. Dat gebeurde zekere mejuffrouw David, terwijl zij in de Folies-Bergère te Parijs de gevaarlijke toeren van een equilibrist bewonderde. Bij een saat pórilleux deed de kunstenaar een misgreep en kwam eensklaps op don schoot dor achttienjarige schoone terecht, die nogal van stovigon lichaamsbouw schijnt te zijn geweest, althans zij kwam er met eenige lichte verwondingen af. Niettemin werd Torikaka- Cosakiki, het hoofd van de Japansche artisten, tot 16 franken boete veroordeeld wegens verwonding door onvoorzichtigheid. Bovendien werd hem gelast de oefeningen zoo in te richten, dat do artisten bij her haling van zulke misgrepen in hnn eigen net zou den worden gevaügen. BUITENLAND. Frankrijk. De minister Devès heeft het ontwerp betreffende de pretendenten bij den Senaat ingediend. De Senaat heeft besloten heden de commissie van onderzoek te benoomeD. De afdeelingen van don Senaat zullen heden of Donderdag de commissie tot onderzoek der preten- dentenwet verkiezen; het debat zal waarschijnlijk den daarop volgenden Donderdag plaats hebben. Men gelooft dat de wet zeker niet zonder wijzigingen zal worden aangenomen. De rechterzjjde van den Senaat zal in de afdeelingen stemmen voor de republikeinen, die het voorstel ten eenenmale verwerpen. Het linkercentrum heeft zich tegen het ontwerp verklaard, doch zou geneigd zijn eene transactie aan te nemen, waardoor de wet niet op bepaald aangewezen personen be trekking zon hebben en van algemeenen aard zou worden. De ministers hebben gesproken over de wijze waarop het wotsontwerp waarschijnlijk in den Senaat zal worden ontvangen on constateerden dat de stemming in dit lichaam ongunstig is. De heeren Fallières en Duclerc blijven vooruitgaan. Zoolang do minister Fallières niet hersteld is, zullen geen officiëole stappen gedaan worden ter benoeming van ministers voor marine en voor bui- tenlandsche zakeD. Mon verzekert dat graat Ducbatel den post van Fransch ambassadeur te Weenon zal neerleggen. Te Parijs is het gerucht in omloop dat alle prinsen van het huis Orleans Frankrijk zullen ver laten, indien de Senaat het voorstel van Fabvre aanneemt. Eenige afgevaardigden zijn voornemens de ver beurdverklaring voor te stellen van het in 1871 aan de leden der famile Orleans teruggegeven vermogen. Aan het begin dor zitting van Donderdag jl. is door den voorzitter een brief voorgelezen, waarbij de republikoinscbe afgevaardigde Ca9imir-Pórier zijn ontslag nam. CJit eon brief aan zijne kiezers schijnt men te mogen opmaken, dat genoemde heer, als kleinzoon van den bekenden minister van koning Lodewijk Philips, geene vrijheid vond om te stemmen voor het ontwerp togon de prinsen van Orleans, gelijk hij toch naar zijne overtuiging zou hebben moeten doen. België. De Rumeensche prins Mavrocordato, die eenigen tijd geleden te Parijs word gearresteerd, omdat hij door het parket van Brussel werd vervolgd wegens oplichterijen, aldaar gepleegd, ter waarde van 5 a 6 maal honderdduizend franken, is thans aan de Bel gische justitie uitgeleverd. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron heeft de kouiog van België 6edert drie weken aan ontsteking in de ingewanden geledon en is de toe stand later weder in geringe mate verergerd. Thans neemt de beterschap geregeld toe, zoodat de koning nog slechts uit voorzichtigheid zijne vertrekken niet verlaat. G root-Britanulë. De behandeling van het rechtsgeding te Dublin tegen de personen, die van een moordcomplot op beambten beticht worden, is Zaterdag voortgezet. Acht der gearresteerden worden tevens beschuldigd van deelneming aan den moord op lord Cavendish en den heer Burke. Do getuige Fitz Simons ver klaarde, gewoond te hebben in het huis, waar de beschuldigde James Carey zijn intrek had. Na de inhechtenisneming van Carey vond hij op den zolder lange messen, welke hij aan het hof vertoonde. Door de experts onderzocht, bleek dat met moord tuigen van gelijken aard lord Cavendish en de heer Burke om het leven werden gebracht. Andere getuigen herkenden vier der beschuldigden als de personen, die zij in het Phoenix-park zagen, eonige oogenblikken vóór den moord. De verdere behan deling is op heden bepaald. De aanhangers van don heer Bradlaugh te Northampton hebben eene vergadering bijeenge roepen, om met verontwaarding to protesteeren tegen het besluit der spoorwegmaatschappijen, die op 15 Februari geene goedkoope treinen naar Londen willen laton gaan, dewijl do aanhangers van den hoer Bradlaugh op dien dag te Londen eene de monstratie willen doen. Er wordt geld ingezameld, om op dien dag eene groote menigte kiezers, gratis naar Londen te kunnen vervoeren. Effypte. De khedive teekende gistermorgen het decreet, houdende benoeming dor intornationale commissie voor de schadeloosstellingen. Zij zal voor het eerst den 6den dezer bijeenkomen. De khedive heeft thans ook hot decreet geteekend, waarbij de heer Col vin benoemd wordt tot Europeeschen financiëelen raads man van het Egyptisch gouvernement. Telegrammen. MADRID, 5 Februari. De Kamer verwierp met 162 tegen 13 stemmen het ontwerp tot afschaffing van den parlementairen eed. CAHORS, 5 Februari. Bij de verkiezing tot lid voor den Senaat is de republikein Verninac gekozen, met 226 stemmen tegen den heer Pagès-Dnport, conservatief candidaat, die er 114 verkreeg. PARIJS, 5 Februari. Bij de verkiezing in het 5do arrondissement van Parijs werden van de 11570 kiezers door 7077 stembiljetten ingeleverd. Gekozen werd de intransigent Bourneville, met 3424 stem men. De radicaal Engelhard verkreeg 2673 stemmen de anarchist Gauthier 460, de candidaat der werk lieden Allemaue 29. Op verschillende personen werden 49 stemmen uitgebracht. Wegens eene lichte ongesteldheid van graaf Munster (den Duitschen gezant) is de bijeenkomst de Donau-conforentio uitgesteld tot 12 Februari. De ondersecretaris van staat Fitzmaurico zal met lord Granville Engeland vertegenwoordigen. NIEUW-YORK, 5 Februari. Hier is het bericht ontvangen van groote overstroomïngen in Ohio, Indiana en Pennsylvauië, waardoor buitengewoou groote schade is aangericht. Op vele plaatsen staan de spoorwegen onder water; bruggen zijn wegge slagen en een aantal steden overstroomd. LEIDEN, 5 Februari. De verwachting voor morgen is: zuidelijke wind. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in zjjno heden gehouden correctioneole zitting vernietigd het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij D. Yan M. aldaar is veroordeeld tot een half jaar celstraf wegens het door onvoorzichtigheid veroorzaken van don dood van haar kind. De bekl. werd vrijgespro ken omdat het haar ten laste gelegde niet voldoende was bewezen. Het hof heeft voorts bevestigd een vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij J. De B. uit Rijnsburg is veroordeeld tot 183 dagen celstraf ter zake van diefstal in een herberg te Katwijk; en eon vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij A. v. d. V. uit Overschie is vrijgesproken van de aanklacht van het brengen van vee in een besmette weide. De rechtbank heeft heden alle personen uit Lei den en Delft, die verleden week wegens dronken schap bij herhaling op den openbaren weg terecht stonden, tot gevangenisstraf van 10 tot 14 dagen veroordeeld, met uitzondering van een der beklaag den uit Leiden, die vrijgesproken werd op grond dat hij, door een politieagent uit een woning ge haald zijnde, niet kon gezegd worden in het open baar beschonken te zijn geweest. Door den Hoogen Raad zijn bij arrosten, heden gewezen, o. a. verworpen de cassatieberoepen van lo. J. v. S. en diens huisvrouw, door het gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot twee en negen maanden eenzame opsluiting wegens hot houden van een huis van hazardspel en het daarin toelaten van het publiek; 2o. J. T., door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot vier maanden celstraf ter zake van valschheid in een onderhandsch ge schrift; 3o. J. L. S., door hetzelfde hof veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf wegens diefstal met ge weldpleging; eo 4o. H. L. R. c. s., door hetzelfde hof veroordeeld tot gelijke straf ter zake van dief stal met geweldoefening. Dezer dagen is uit een handwageu van het expeditiekantoor der firma Yan Gend en Loos te '8-Hage, een pakje ontvreemd bevattende verschil lende gouden en zilveren voorwerpen, vertegenwoor digende eene aanzienlijke waarde. Gisteravond kroeg een welgekleed heer op den Haarlemmerdijk te Amsterdam een beroerte. Hij werd dood naar zijne woning gebracht.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2