LEIDSCH 48% DAGBLAD. Avond- editie. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.19. Franco por post.1.40. Afzonder fijk« Nommars... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Groot ere letters naar plaatsroimte. Voor het incasscs® ren bruten de stad wordt 0.10 berekend. ÏaB3»BW, Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor- I respondentia naar Ned.-Indiö en Padang door middel van het stoomschip „Drente", waarvan de laatste I" buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den lOden Febr. a. 8., des morgens te halftwaalf. Ten postkantoro alhior moeten de brieven enz. das uiterlijk des morgeus te h&lfacht bezorgd zijn. Tot hot vergrooten van de school der tweede klasse voor jongens aan het Pieterskerkhof alhior, waarvan heden ten Raadhuizo de openbare aanbe- steding plaats vond, waren ingekomen 14 inschrij- I vingsbiljelten, bedragende f 39,300, f 37,990, f f 35,284, f 31,700, f 34,555, f 34,373, f 33,981, f 33,843, f 33,642, f 31,793, f 30,985, f 30,600 f 29,665 en f 24,900. Het werk is gegund voor een som van f 30,600 aan den heer S. "Van Leeuwen, aannemer alhier. Hedon herdenkt J. T. O verdijk den dag waarop 85 hij voor 25 jaar als arbeider aan den Leidecben Hortus in dienst trad. Door ijver en getrouwe plichts- Ibetrachting heeft hij zich zoowel de achting zijner kameraden als die zijner meerderen verworven, j zoodat het den jabiiaris dezou dag niet aan blijken van belangstelling heeft ontbroken. Aan den heer J. L. A. Desertine, officier van gezondheid 2de kl. bij do dienstdoende schutterij te Loiden, is bij koninklijk besluit de personeele vang van officier van gezondheid lsto kl. verleend. Bij ae heden gehouden openbare verkoopiüg van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waron de hoogste prijzen f 34.00, 17.50, f 3.80 en f 1.85; de laagste f 34.00, f 17.50, f 3.50 en f 1.75. Aangenomen is het beroep naar Rotterdam door da. F. Lion Cachet te Valkenburg. Tot onderwijzer aan de openbare school te Lexmond is benoemd de heer W. J. C. Yan Ewijk, thans te Nieuwkoop. 7, Door den gemeenteraad van Alphen aan den Rijn ïs in beginsel besloten tot het toekennen van een subsidie uit de gemeentekas, ten behoeve van de in 1884 te Amsterdam te houden internationale landbouw-tentoonstelling. Het bedrag van het sub sidie zal eerst later wordeu vastgesteld, in verhou ding tot gelijken steun, door andere gemeenten in Nederland eventueel te verleenen. Tevens besloot de Raad tot het maken van eene ten deele over dekte speelplaats voor do leerlingen dor openbare sqhool voor gewoon en uitgebreid lager onderwijl en regelde hij het op die school voortaan te geven onderwijs in het handteekenen. Te Haarlemmermeer bedraagt het getal inge schrevenen voor de lichting 1884 dor nationale militie 145, zijnde 28 minder dan in het vorig jaar. Bij do viering van het vijfendertigjarig be staan van het Delftsche studentencorps zal ook eep tweedaag*ch muziekfeest worden gegeven, waarop onder de leiding van den heer J. C. Boers zullen ten gehoore worden gebracht Handei's „Mes sias' „Finale aus Loreley" van Mendelssohn eD „Ncujahrslied" van R. Schumann. In eono te Amsterdam gehoudeD vergadering van aandeelhouders in de Electrische Tramweg- Maatschappij te Zandvoort is nit het verslag over het afgeloopen jaar gebleken dat er een Dadoelig saldo was van ruim f 3000 en dat electricitoit als beweegkracht voor Zandvoort niet geschikt is. Over eenkomstig een voorstel van het bestaur is besloten do genoemde Maatschappij te ontbinden en met een vergroot kapitaal een Tramwegmaatschappij Zand voort op te richten, die een stoomtram zal aanleg gen van het station naar het dorp. Naar men verneemt, zal aan de gecombineerde manoeuvres van het leger en de marine, die in den herfst van dit jaar in den omtrek van "Weesp zullen plaats hebben, deelgenomen worden door een detachement mariniers van het te "Willemsoord in garnizoen liggende bataljon, dat alsdan bij do landmacht wordt ingodeeld. Tot nu toe heeft een afzonderlijk detachsruent mariniers Dooit deelgenomen aau dergelijke manoouvros, terwijl het jaren geleden is dat eene compagnie van dit corps met de landmacht te Milligen kampeerde. De vacature van onderwijzeres aan de school te West-Kuollendaro, veroorzaakt door het vertrek van mejuffrouw Honig naar Wageningen, is sedert 15 October Dog altijd onvervuld gebleven wegens gebrek aan sollicitanten. Te Haarlem is eene bijzondere Katholieke school voor meisjes geopend. Heden viert de heer J. J. Stadig zijn 25- arig deurwaarderschap bij de rechtbank te Am sterdam. De Londensche correspondent der N. R. C. meldt dat, ondanks alle tegenspraak, hij op do stelligste wijze kan verzekeren dat do koninklijke familie den derden April, en niet later, in het „Oatlands Park Hotel," te Weybridge, zal aan komen, daar aldus de officiëele kennisgeving aan de directie van het hotel namens den Koning luidt. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat tegen don 3den April a. s. weder een vrij groot getal pupillen op de Pupillen school te Nieawersluis zullen worden geplaatst. Het stoomschip „Utrecht" is Zaterdag van Batavia, via Padang, naar Rotterdam vertrokken de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is Zaturdag aldaar aangekomen; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, passeerde dien avond bij Lissabon. Z. M. heeft heeft met 1 Maart a. s. benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, J. Metz, cand.-notaris aldaar; - peneioea verleend ten laste van den Staat aan A. SchobboD, gewezen rijksveldwachter 3de kl. (opziener der jacht en visscherij), ten bedrago van f 270 'sjaars, en aan C. J. Abraas, gewezen rijks veldwachter 2de kl. (brigadier), ten bedrago van f 350 's jaars- benoemdtot inspecteur der ge vangenissen en der gestichten Ooimerschans en Yeenhuizen L. J. B. YerBchoor, gepens. kapt. der inf., tijdelijk mot do iospectie belast; totingeniour- arckitect Toor de gevangenissen en reehtsgebouwen W. C. Metzelaar, oiviel-ingenieur, gemeente-archi tect te Deventer; - benoemd tot kapitein-adjudant der d.d. schutterij te Amsterdam, den voormaligen kapitein der infanterie Joehems. Gemengd Nieuws. Voor do volksvoorstelling, door het gezelschap van den heer Willem Yan Zuyleu gis teravond in den Schouwburg alhier gegeven, bleef niet alleen geen plaats onbezet, maar zelfs moesten er nog personen, di© om kaarten kwamen, onv«|- richterzake terugkeeren. Het opgevoerde stuk, ffij vele bejaarden reeds van hunne jeugd bekend, voldeed uitmuotend, getuige het herhaalde applaus dat den vertooners, in het bijzonder den heer Moor als Don Cesar do Bazan, ten deel viel. Een driejarig jongetje, dat zich hedenmiddag even over twaalven met hoepelen vermaakte, had het ongeluk in den YJiet te valleD, waaruit het niet dan na veel moeite door een voor bijganger werd gered. Men schrijft ons uitNoordwijkaanZee: Gisteravond kwamen er treurige berichten voor odzo plaats. Schipper J. Vink, varende met eene Noord- wijksche eqaipage, op eene ScheveniDgscüe bom schuit, zond telegraphieche tijding, dat bij drie men8chen verloren had en te Egmond geland was. Yan de drie verongelukten is er één gehuwd, die eene werluwo met een kind achtorlaat; een der beide anderen was kostwinner zijner zuster, een weduwe met een groot gezin, en die gepasseerd aar in den October-storm haren man verloren had. De ouders van den derden verongelukto hebben ook een half jaar geleden een zoon op zee verloreD, zoodat ook zij een zwaar verlies lijdeD- Het vergunningsrechtvoorden verkoop van sterken drank in het klein heeft in 1882 te Haarlemmermeer opgebracht f 1755 yoor 85 ver gunningen. Te Sassenheim had Zaterdag-avond het volgend treurig ongelnk plaats. Een oppassend jongmeosch viol bij het afspringen van een rijden den tramwagen tus6cben de rijtuigen en werd door het laatste rijtuig zoodanig overredon dat hij on middellijk dood bleef. Het is te wenschon dat do menigvuldige ongelukken, welke reeds bij het af springen van tramwagens hebben plaats gehad, tot afschrikwekkende voorbeelden zullen strekken. Donderdag zijn in do ringvaart b ij BöDnebroek tweo schepen tegen elkander gevaren. Eon ongeveer 20-jarig jongeling trachtte de bot sing te voorkomen, doch geraakte daardoor roet zijn voet zoodanig bekneld, dat zijn eukel geheel verbrijzeld werd. Zaterdag-nacht omstreeks drie uren stegen plotseling de vlammen op nit de behuizing van den waardsman J. Peters op hot Groenondaal onder Bemmel in do Betuwe, terwijl deze mot zijn gezin in do diepste rust verkeerde. Eonige visschsrs, die in de nabijheid de wacht hieldeD, snelden on middellijk ter hulp en kwamen nog juist bijtijds om de bewoners te wekken en van een anders ge- wissen dood te redden. Door don feilen wind aan gewakkerd, greep het vuur zoo snel om zich hcon^dat aan geen blusschon viel te denken, zoodat hot huig en de gansche inboedel weldra in de asch lagen, terwijl een koe, een paar varkens on een géit daarbij omkwamen. Naar men verneemt, was alléén het huis togen brandschade verzekerd. De oorzaak ia nog onbekend. Er verschijnen hier te lande o. a. 244- staatkandige en nieuwsbladen (waarvan 122 ééns en 122 meermalen per week), 51 advertentiebladen (waarvan 35 ééns en 16 meermalen pGr weck), en 15 kerkelijke en godsdienstige weekbladen; voor onderwijs 8, rechtswezen en politie 7, effecton 8, Indiö 7, handel en nijvorheid 8 bladen. De nachtwaker in het gebouw van het N. v. d. D. heeft Zaterdag-morgen een beroerte ge kregen en is naar zijne woning vervoerd, waar hij kort daarop is overleden. Dit schijnt de aanleiding geweest te zijn tot de mededeeling van 'tongeval, hetwelk op de drukkerij aldaar zon zijn gebeurd. In Januari zijn te Rotterdam 229 ge vallen van mazelen aangegeven, terwijl zich gedu rende do afgeloop9Q week 33 gevallen voordedeD. In Wouterswonde (prov. Friesland) is bij den storm van 3 Februari een huisje omgewaaid eene onde vrouw, die daarin woonde, kwam daarbij om hot leven. In de gemeento Dantumadeol doetzich het zeldzame geval voor dat een meisje van 15 jaren zich in hot huwelijk gaat begeven. Te Hoorn zijn een meelmolen endrie huisjes een prooi der vlammen geworden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Door een der Belgische loodsvaar- tuigen zijn te Vlissingon aan wal gebracht de kapi tein en de stuurman van een Engelsche barge, welke in de Noordzee ongeveer op de hoogto van Dainkerken is gebleveD. Do derde man der equi page verloor daarbij het leven. N0. 7047. Dinsdag 6 Februari. A°. 1883.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1