De gisteren te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering der Amsterdamsche Kanaal maatschappij werd gepresideerd door den heer S. W. Josophus Jitta en was druk bezocht. De dis cussie over de voorstellen tot liquidatie der maat schappij was tamelijk levendig, maar leidde niet tot een resultaat; er was trouwens geen voldoend aantal aandeelhouders aanwezig om een besluit te nemen. Do vergadering werd ten slotte verdaagd tot over 14 dagen. Do voorzitter noodigde dengene, die een beter plan dan dat der directie mocht heb ben, uit, dit uitgewerkte plan vóór 15 Februari bij het bestuur in te zenden. Het programma is verschenen van de tuin bouwtentoonstellingen, welke tijdens do a. s. Inter nationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstel ling te Amsterdam zullen gehouden worden. Tot opzichter 2de klasso bij den provincialen waterstaat van Friesland is benoemd de heer S. Yan der Meyden, opzichter bij de gemeentewerken te Dordrecht. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben aan den minister van waterstaat een adres van hulde en dankbaarheid gezonden voor de talentvolle en onvermoeide pogingen, door hem aangewend in zake de wet tot heropening van do Oado Maas. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia Daar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en ging denzelfden dag het kanaal in. Z. M. heeft benoemd tot paardenarts 3de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, den heer A. Frederikse, rijks- veearts, geboren te Ermeloo; - G. Yan der Waals, te Utrecht, benoemd tot leeraar aan de R. H. B.- school aldaar- aan Hoogstdeszelfs minister-resident mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck Yan der Oye, lid van de eerste Kamer der Sfcaten- Generaal, op verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie tot het afnemen der diplomatieke examens, onder dankbetaiging voor do ia die be trekking door hem bewezen diensten; tot lid van voormelde commissie benoemd mr. W. H. De Beau fort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, terwijl als zoodanig is herbenoemd mr. T. M. C. Asser, raadadviseur aan het depart, van buiteul. zaken en hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Amsterdam- do bezoldiging van den commissaris van politie te Vlaardingen nader geregeld in dier voege, dat zij, te rekenen van 1 Januari 1S83; zal bedragen f 1150 'sjaars. Een niet zeer talrijk publiek woonde gister avond de muziekuitvoering bij, vanwege de afdee- ling Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst in do Stadszaal gegeven. Het programma vermeldde ditmaal in tegenstelling met dat der vorige uitvoering, een zevental nom- mers van verschillende componisten, in de eerste plaats Palestrina's „Stabat Mater" voor achtstem mig koor en solo's a capella. Zeer zeker is dit toonwerk belangrijk voor de kerk- en bare muziek geschiedenis, en mogelijk dat het in een grootsch tempelgebouw zeer schoon zal zijn, maar in een zaal klinkt het eentonig, terwijl nu bovendien de zuiverheid zoowel der koren als der solo's te wen- schen overliet. Obrechts „Agnus Dei" dateert volgens hot tekst boekje van een eeuw later, doch bood evenmin veel verscheidenheid aan. Het werd echter door het drie tal solisten niet onzuiver voorgedragen. Eerst met Sweelincks achtstemmig koor „Can- ticum" kwam er teekening, meer leven en begon men eenigen rythmus te hooreD, als 't ware tot eene voorbereiding voor het prachtige koor „Naoie" van Brahms, dat goed gezoügen werd, ofschoon de piano-begeleiding niet genoeg tot de koren door drong, daar deze telkens blijkbaar neiging tot zak ken gevoelden. Voortreffelijk was de voordracht der Sonate voor viool van Tartini door den heer Striening, die met zijn schoonen streek en gevoelvol spel de hoorders aan zich wist te boeien. Jammer alleen dat de be geleiding wel iets te sterk was. Bijna zoo eenvoudig mogelijk, te naïef misschien zelfs, waren de door den heer De Lange voor sopraan-solo bewerkte Hoofts Oud-Nederlandsche liederen. Ze werden bovendien zeer lief gezongen, waarbij het accompagnement van piano, viool en violoncel niet zonder gunstige uitwerking bleef. Met Verhulst's krachtige, aangrijpend schoone Hymne „Eeuwig is God" werd deze uitvoering besloten, welke, ofschoon ze niet bij allen aan de verwachting moge hebben beantwoord, niottemin veel kunstgenot heeft aangeboden GJ-ercieiass'cl PM 6 e n S. In do Sckayk8che hei, op de hoogte van den Reekschon molen, is een lijk gevonden. Hot schijnt dat van een messenkooper te zijn; al thans naast het lijk lag een pak messen. Het lijk was gekleed in een blauwen kiel. Het was onken baar door den vergevorderden staat van ontbinding. Het kan op die eenzame plek wel langer dan een maand gelogen hebben. De „Riga -Zei tung" meldt dat gister nacht het Schrickenhöfer Theater is afgebrand. Het vuur ontstond des avonds te halfelf, door welke oor zaak is onbekend. Gelukkig werd er geene voor stelling gegeven. Hot is aan de brandweer gelukt de vlammen tot het gebouw te beperken. Yaleriani, die onlangs een steen naar het rijtuig van den Oostenrijkschen ambassadeur geworpen heeft, is gisteren door de rechtbank te Rome tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Aan de „Indépendance beige" wordtuit St.-Petersburg gemeld dat de politie te Odessa eene geheime drukkerij heeft ontdekt, waarbij talrijke brochures en oproerige proclamaties in beslag zijn genomen. Yele personen werden in verband met deze ontdokking gearresteerd. Men schrijft uit Rijsel: De wegens moord op een veldwachter bij verstek ter dood ver oordeelde strooper Brioacque, die in de dagbladen had meegedeeld dat hij zich vrijwillig in arrest zou begeven om zijn onschuld te bewijzen, heeft werkelijk woord gehouden: hij heeft zich aan het huis van bewaring aangemeld mot verzoek in hech tenis te wordon genomen. Nu dezer dagen ten gevolge van de be kende aanplakbiljetten de aandacht op prins Jóróme Napoleon werd gevestigd, wordt omtrent zijne ge malin prinses Clotilde, dochter van wijlen koning Victor Emmanuel, do volgende bijzonderheid mee gedeeld. De jeugdige, eenvoudig opgevoede vorstin was nauwelijks zestien jaar, toen zij in het huwe lijk trad. Na afloop der plechtigheid had er een luisterrijk déjeuner op het „Palais „Royal" plaats, waarna de prins met zijne jeugdige gemalin haastig naar Meudon vertrok. Die grcote haast deed echter de prinses een harer schoentjes verliezen, en daar de schroomvallige vorstin niets hiervan durfde te zoggen, stapte zij in het rijtuig, haar ongeschoeid voetje onder haar kleed verbergende. Spoedig daarop verscheen er een renbode met een verzegeld pakje, dat door eene hofdame in tegenwoordigheid van het jonggehuwde echtpaar geopend, het verloren schoen tje bleek te bevatten. De blos, die bij deze ont dekking het gelaat der prinses bedekte, verhoogde, voegt het verhaal er bij, nog hare schoonheid. Bij een der laatste voorstellingen in het cirque Carré te Brussel had een voorval plaats, dat een pijnlijken indruk maakte. Ten ge volge van oen mistred stortte het paard Vladimir neder, in zijn val zijn berijdster meesleepende, die er echter zonder ongeval afkwam. Het edele dier even wol deed driemaal tevergeefs een poging om op te staan; het had een poot gebroken en moest door de bedienden uit het cirque worden gesleept. Na afloop der voorstelling werd het kostbare dier afgemaakt. Een zonderlinge bedelaar. Te Luik werd een 83-jarige grijsaard op heeterdaad op bedelarij betrapt. Aan het bareel van politie vond men in zijn zakken verscheiden beurzen, gezamenlijk het niet onaardige bedrag van 6894 fr. bevattende. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 2 Februari. De keizer heeft den heer Yon Giera ontvangen. Des avonds heeft een groot bal in het "Winterpaleis plaats gehad, dat door den hertog en de hertogin van Edinburg werd bijgewoond. De heer Yon Giers maakte van zjjn bezoek te Weenen gebruik, om met officiëele stukken te bewijzen dat de veel besproken militaire spoorweg en de vestingwerken aan de zuidwestelijke grenzen van ^island, geen offensief karakter tegen Oosten rijk hebben en bovendien eerst over jaren voltooid zullen zijn. BERLIJN, 2 Februari. De keizer heeft aan prins Frederik Karei getelegrapheerd dat hij zijne reis door het Oosten gerust kan voortzetten. De prins gaat dus waarschijnlijk over Athene naar Konstan- tinopel. WEENEN, 3 Februari. De gezant van Frankrijk, graaf Duchatel, heeft aan zijne regeering per tele graaf bericht dat hij ontslag zal moeten nomen, indien maatregelen tegen de prinsen van Orleans getroffen worden. LONDEN, 3 Februari. Gisteravond groeide de 6torm allengs aan tot orkaan. Onderscheiden schip breuken worden gemeld. LKIDKN, 3 Februari. Het centrum der depressie, onder welker invloed wij gisteravond buiig weder, vergezeld van storm» vlagen, hadden en die in Engeland zelfs de wind kracht tot die van een orkaan deed verheffen, bevond zich hedenmorgen noordwaarts van ons in de Noordzee. De barometer verschillen zijn nog te groot om het weder goed te vertrouwen. Hoewel de berich ten uit Engeland er geen onmiddellijke aanleiding toe geven, komt het ons toch voor, dat het met deze depressie wol niet uit zal zijn. De verwachting voor morgen is: krimpende wind, veranderlijk, meest buiig weer. De Rnmeen8che kolonel Yornescho uit Bucha rest, die in verschillende landen van Europa, ook in hot onze, de vestingwerken zal bezoeken, is heden in het Hotel Bellevne te 's-Hage aangekomen. Do minister van justitie, voldoende aan de opdracht hem door den Koning gedaan, betuigt aan den brigadier-majoor der rijksveldwachtN. Lamen en aan de overige rijksveldwachters, die dezer dagen op de terreinen van de kruitfabriek nabij Maiden hebben dienst gedaan, 's Konings hooge tevreden heid over hun gedrag. De namen der rijksveld wachters, die zich bij deze gelegenheid bijzonder hebben onderscheidon, en de gratificatiën hun toe te kennen, zullen Dader vermeld worden. Door den hevigen wind zijn gisteravond te Amsterdam vier in aanbouw zijnde huizen in de De Witstraafc buiten de Willemspoort ingestort, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken, hetgeen zeer te verwonderen is, daar de steigers vlak voor do tegenoverliggende perceelen neerkwamen. Yan de omgewaaide huizen is niets dan een hoop puin over. Hedenmorgen had op de drukkerij van het Nieuws van den Dag een man het ongeluk, met zijn arm tnsschen de machine te geraken. Per draagbaar werd hij naar het gasthuis vervoerd. Een matroos van de „Amsterdam" aan het Wes terdok is over boord geslagen. Zijn lijk is nog niet gevonden. Bij het bestuur dor Yereeniging voor den Ef fectenhandel is hedenochtend, in antwoord op zijn aanvrage, het volgende telegram ontvaDgen van den heer De Retes, te Parijs, voorzitter dor Spaan- sche commissie van fioancion in het buitenland „De houders van obligation hebben tijd genoeg gehad om zich tot de conversie aan te melden. „Uit achtiDg evenwel voor de waardige vertegen woordigers der Am sterdam 8che beurs, zend ik aan onzen gedelegeerde een telegram, waarin ik hem gelast, nog uiterlijk tot 8 dezer maand de stukken aan te nemen." Het stoomschip „Zeeland", van Java naar Rot terdam, arriveerde gisteren te Marseille. Het gerechtshof te 's-Gravenhage hoeft bij heden gewezen arresten 1°. eene correctioneele ge vangenisstraf van zes maanden opgelegd aan E. G. J. W. Y. uit Amsterdam, die zich had schuldig gemaakt aan schriftelijke bedreiging met moord onder voorwaardenen 2°. tot 9 maanden celstraf, twee boeten van f 50 en twee van f 12.50 ver- oordoeld D. W. S. uit 's-Hage, ter zake van valsch- heid in een onderhandsch geschrift en misbruik van vertrouwen. Leiden, 3 Febr. Heden aangevoerdTarwe 8 hectoliter. Win tertarwe f 9.a f 10.Zomertarwe f 8.a f 8.50. Rogge 6 H. L. Winterrogge f 6.50 a 7.Zomerrogge f 5.50 a f 6.Gerst 7 H. L. Zomergeret f 5.a f 5.60. Chevalier-gerst 6.a f 6.50. Haver 8 H. L. Zware Haver f 4.a ƒ4.50.Lichte Haver/3.a /"3.50. Duivenboonen 5 hectol. f 7.50 a 8.—. Paarden booaen 6 bectoL 7.a 7.50. Boter3710 kilogr., lste qnalit. V* vat 78.a f 84. 2de qnalit. 1/4 vat 70.a 76.Boter l«te qualit. per kilogr. f 1.95 a f 2.10, 2de qnalit. per kilogr. 1.75 a f 1.90. Nieuw-Yorkj 2 Febr. Petroleum raw a/d. bronnen (per barril) 102, dito geraffin. (per gallon) 73A- Suiker, Moseovadoi, 6%. Meel 430. Mais 711/»- Roode Wintertarwe 118, per Jan. llSVs» per Febr. 1193/4, per Maart 1213/4, roode voor jaar» dito 110. Vracht voor Granen n. Liverpool 7 d., idem voor Katoen V4. Londen, 2 Februari. Friesche Boter 137/ a Amsterdam, 3 Februari. Trijsen der CouponsOostenr. papier/ 21.05; dito Zilver 21.05; diverse in f 11.67Vf? dito dito met affidavit 11.97V94Portngeesche I2.OII/2; Fransche ƒ47.55. Belgische 47.55. div. Reicbsmark f 58.50; Hamburg Raslaud 1.16; Ru93. zilv. Roeb. 1.16; dito papieren Roebels Poolsche per zilv. Roebels Spaansche piasters buiteul. f dito dito Juli in franken 47.55: dito dito binnenl. f dito dito Juli/ 2.29; Amerik. gouden dollars dito pap. Dollar 2.45Vs«

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2