X°. 7045. Zkterdag 8 FelbmarL A0. 1SS3. Avond-editie. PRIJS DEZER COÜRAST: Toot Lcidea per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.9 0.05. Deze Conxant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar ploatsraimto. Voor het incaa^e- reo buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 25 Januari, bladz. 3 tot 6. Ofiiciöcle Keaoissevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDEBS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102) tot herziening van de arlt. 2G4, 265 en 266 der Gemeentewet Doen te weten dat het 3de suppletoir kohier der pi. dir. belasting, dienst 1SS2. in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente (financiëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat elke aange slagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de rnededeeling van 'sRaads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot het betalen v n den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Februari 1883. E. KIST. Secretaris. JLEÏÖEW, 2 Februari. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groeuesteeg ter aarde besteld het stoffelijk over schot Tan den heer J. Greeve, dezer dagen zoo on verwachts overleden. Eone kleine schare had zich, met de familie, om de geopende groeve vereenigd, waar, nadat de kist daarin was nedergedaald, dr. H. G. Hagen eeüige woorden sprak ter nagedach tenis van den man, die door allen, die hem hadden leeren kenneD, als een goed mensch en een waar Christen werd gewaardeerd, - echter niet om te dezer plaatse een lofrede te houden, daar dat in strijd zou zijn met het zachtmoedig en innig karakter, dat den overledene in zijn leven had gekenmerkt. Zelfs al werd deze als man tot uitvoering der wet meermalen geroepen om streng to zijn, dan toch verloochende hij zijne eigenschappen niet. Veel zal cr vooral door zijne naaste bloedverwanten door zijn heengaan verloren worden, doch niet het minst op diens zoon rust thans de taak do traditica zijns vaders voort te zetten en nu voor zijne moeder en zusters te ziju, wat hij nog zoo gaarne door een dankbaar gevoel zou willen wezen voor zijn vader, voor wien we thans niet anders meer kunnen doen dan bloemen strooien op zijn graf en die door zijn leven hier nu het eeuwige leven is iügegaan. Nadat de zoon des overledenen voor de treilende woorden had dank gezegd, verlieten allen, onder den indruk van de trearige plechtigheid, den doodenakker. Naar wij vernemen, heeft het Leidsch Stu dentencorps in zijn jongste vergadering besloten dat dit jaar de dies der universiteit geheel op do- zelfde wijze als het vorige jaar zal worden gevierd. Het oificiëele gedeelte van corpswego zal dus bestaan iu een gemeenschappelijk diner op 8 Februari in de Stadszaal, gevolgd door eene luisterrijke serenade aan de professoren, in het hotel Verhaaff vereenigd. De volgende week zullen voor de leden der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst en hunne dames in de Stadszaal optreden de drie gezusters Ludmilla, Herroioe en Bozèna Worlicèk uit Praag, in veroeniging met de pianiste Camila Oswald. Naar fcet vrij klassiek programma te oordeolen, heeft meu hier met een degelijk quartet - violine, alt, collo en piano - te doen. Zulk een dames-quar- tet heeft overigens op zich zelf reeds groote aan trekkelijkheid, zoodat we weder een volle zaal ver wachten. Gedurende do maand Januari zijn per Leid- echen paardenspoor 16,387 personen vervoerd. De minister van oorlog, gezien 's Konirgs kabinetsre8cript van 31 Januari, betreffende het lofwaardig gedrag der troepen bij het. op 19 Jan. jl. plaats gehad hebbend onheil nabij Muiden, brengt, krachtens de daarbij verleende machtiging, ter alge- raeeno kennis: lo. dat aan de troepen uit het garnizoen te Naar- den - en in het bijzonder aan het detachement ves ting-artillerie te Muideu en aan zijn commandant, den 2den luitenant jhr. F. W. A. baron Yan Asbeck, die met dat detackemont het eerst ter hulpe naar de plaats des onheils gesneld is - Hoogstdeszelfs bijzondere tevredenheid kenbaar zal worden gemaakt over den ijver, de voortvarendheid en het overleg, waarmede zij, bij voorschreven gelcgonhoid, tot we ring van verder onheil, bijsiand hebben verleend; 2o. dat die tevredenheidsbotuiging bij legerorder tor kennis van do landmacht zal worden gebracht, en dat daarvan verder, ten aanzien van genoemden 2den luit. en van het detachement onder zijn bevel, aanteekening in do stamboeken zal worden gehouden; 3o. dat aan den luitenant baron Yan Asback, die zich, bij de gelegenheid bovenbedoeld, bijzonder heeft onderscheiden, door hem, minister, namens Z. M., eene beschikking zal worden uitgereikt, waar bij hem, onder erkenning van do door hem bewezen diensten, ter zake van die diensten 'sKonings te vredenheid wordt kenbaar gemaakt; 4o. dat aan de onderofficieren en mindere mili tairen van hot garnizoen te Naarden en van meer- bedoeld detachement, die op 19 Januari jl. ter voor schreven plaatse dienst bobben verricht, eene nader door Z. M. te bepalen geldelijke belooüing zal wor den toegekend. Iu de plaats van joükvrouw baronesse d'Yvoy Yan Mydrecht is door den KoniDg benoemd tot hofdame van prinses Hendrik jonkvrouw baronesse Hardenbroek Van 's Heerartsberg on Bergambacht. De maskerade, door de Delftsche studenten in Juni a. s. te houden, zal tot onderwerp hebben het bezook van Jacoba van Beieren aan Philips van Bourgondië tot het sluiten van den vrede op 3 Juli 1428. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Rotterdam is men er eindelijk in geslaagd, de verordening vast te stellen tot het heffen van rechten van het gebruik der vischmarkt aldaar. Voor eene gewone bank zal thans betaald moeten worden f 40 per jaar en voor een bank met waterbassin f 50. Per dag moet daarvoor res pectievelijk betaald worden 25 en 30 cents. Voorts is bepaald dat voor het lossen van schuiten op het afgesloten terrein van de vischmarkt, zonder gebruik making van den afslag, f 1 per schuit moet be taald worden. De jaarwedde van den afslager is bepaald op V/k pet. van de opbrengst van den afslag en die van de vischopdraagsters gezamenlijk op 21 pet. Het nieuwo marktgebouw, dat een sieraad dor stad wordt genoemd, zal thans binnen weinige dagen in gebruik genomen kunnon wordeD. Volgons do Am8t. Crt., zal de rector-magni- ficus der universiteit in de hoofdstad zijne oratie voortaan niet meer op den derden Dinsdag in Sep tember uitspreken, maar op 8 Januari, den stich tingsdag van het oude Athenaeum. Het Nederlandsch Gymna3tiek-Vcrbond is voor nemens om tijdens de Koloniale Internationale Ten toonstelling te Amsterdam Tarnfeesteu te organi- seeren. Indien het Verbond er in slaagt een ge schikt terrein te verkrijgen van circa 5000 M2, dan belooven die feesten inderdaad schitterend te worden. Internationale wedstrijden zullen gehouden worden, waarbij geene geldprijzen of gouden cf zilveren medailles, maar een eenvoudige krans van eiken loof, evenals bij do Olympische spelen den over winnaars zal worden aangeboden. De leiding der uitvoering is opgedragen aan do heeren P. C. Adrian en F. C. Grate, leeraren in de gymnastiek aan do Hoogere Burgerschool te Amsterdam. Aan het Dgbl. wordt gemeld dat eerstdaags de nieuwe regeling van de soldijen der onderoffi cieren, schrijvers en werklieden te verwachten is. In de nota, door den minister van koloniën naar aanleidiog van het verslag der commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen de stukkon be treffende de overeenkomst met de Billitonmaat- schappij gesteld wareD, overgelegd, wordt een be roep gedaan op do verschillende adviezen der direc teuren en van den Raad van Iodië, aan de Iadische regeoriDg ingediend. Opdat niet bij do openbare beraadslaging de bedenking van onvolledige aan halingen worde geopperd, heeft de commissie hot wenschelijk geoordeeld alsnog die verschillende adviezen in extenso te doen drukken en als bijlagen van hun rapport, op 6 Dec. 11. ingediend, aan de Kamer over te leggen. Het stoomschip „P. Cal and" is gisterochtend voor Ooltgensplaat, in het Hellegat, aan den grond geraakt en heeft gisteren bij hoog water getracht vlot te komen, doch tevergeefs. Z. M. hoeft benoemd tot ridder der orde van den Nederïandschen Leeuw, mr. A. Telders, oOicier van justitie bij do arrond.-rechlb. te Amstedam; - den majoor A. Greve, van het 2do reg. vesting- art^ garnizoens-coinmandant te Naarden, benoemd tot ridder van den Nederl. Leeuw; - met 1 Febr. bij de Rijktelegraaf benoemd: tot onderdirecteur J. Leverland, G. Do Vries, G. AVolter, E. A. Bergsma, C. H. Ha88elkus, D. J. Goedhart en H. Vizjévene allen telegrafist 1ste kl.tot telegrafist lsto kl. A. Kolling, C. Koorn Jbzn., W. K. Kuiler, R. J. A. Rust, W. Smits, R. Van der Vecht, F. I. Schotel, J. C. WaDnée en H. G. Icke, allen tele grafist 2de klasse. Gemengd Nieu tv es. Ten voordeele van de nagelaten be- trekkingen der verongelukte visschers van Scheve- ningen, Katwijk en Noord wijk voerden de ondor- officiers-veroer.igingen der infanterie en schutterij „Door vriendschap veroenigd" en „Pugno pro Patria" gisteravond in den Schouwburg een drietal komedie stukjes op. Het eerste, getiteld „Tooneelstudiën", blijspel met zang in één bedrijf, werd door allen ving en goed afgespeeld en het stuk zelf, vervaardigd door don heer Justus Van Maurik Jr., was als gewoonlijk gekruid met diens bekenden humor. „Het Kind van den Huizo", vaudeville in één bedrijf naar het Fransch door W. Farber, werd mede op voor dilettanten zeer verdienstelijke wjjzo op de planken gebracht en de adspirant-soldaat Deciu8 verwekte door zijne onnoozele woorden dikwijls een algemeen gelach. Ook wat dit stukje betreft moet gezegd worden dat ieder zich op oven verdienstelijke wijze van de door hen opgenomen taak kweet. Iu beide stukjes vorleenden twee dames, die bij velen van vorige gelegenheden reed6 gunstig bekend zullen zijn, hare niet ODgewaardeeröe mode werking. Ten slotte werd opgevoerd „Tweehonderd gulden belooning", kluchtspel in één bedrijf, naar het Duitsch door H. SaliDgré, dat wel iets vlugger had kunnen worden afgespeeld, doch overigens mede vrij goed werd opgevoerd. Ia het bijzonder moet echter nog vermeld worden dat een der werkende leden, die zich reeds meer- malon door zijn degelijk spel onderscheidde, ook nu weder - on wel iu alle drie de stukjes - tot groot genoegen der aanwezigen optrad, terwijl velen ook met genoegen zullen opgemerkt hebben dat do muziek, onder leiding van den heer C. G. Lochor, in do pauzen eene aangename afwisseling aanbood.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1