ïY. 7044. Vrijdag Februari. A0. 1S83. Avon cl - editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 traandenf 1.10. Franco per post,1.40. Alzonderlybe Nonuners.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17- Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Officieel e Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden; Ontvangen hebbende den staat no. 75, aanwijzende de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en on gebouwde eigendommen, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad no. 82) be trekkelijk de grondbelasting; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave gedurende dertig dagen Ier secretarie dezer gemeente is nedergelegd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 1 Feb. 1883. DE KANTER. UR]gli$jEr&, 1 Februari. Do zaak van het Prentenkabinet alhier is beslist on wel ten gunste van Leiden. De directeur der universiteits-bibliotheek toch, dr W. N. Du Rien, alsmede do rector magnificus der Leidsche universiteit kregen gibteravond daaromtrent bericht van den minister van binnenlandsche /.aken, die hun in antwoord op de indertijd ook door ons medege deelde adressen schrijft, dat. „vau het voornemen, om het Kabinet van Prenten en Pleisterbeelden van Leidon naar Amsterdam over te brengen, is afgezien." Mot algetneene belangstelling zal dezö beslissing vernomen worden, want er is alleezins reden om er ons in to verheugen dut een Kabinet, zoo rijk aan stof voor de beoefening van kunstgeschie denis, hier tor stede gevestigd blijft, en we tevens eene inrichting blijven bezitten, welke eeno zoo schoon© gelegenheid aanbiedt tot ontwikkeling voor de vele kweekeiingen op het gebied der beeldende kansten, die het verbeterd teekenonderwijs allengs opleidt. Nu het pleit beslecht is en do plaats van den vorigen directeur nog onvervuld, mogen we zeker wel hier mede den wensch uitspreken dat nu ook aan 't hoofd van dat Kabioet zoo spoedig mogelijk een ervaren kunstkenner geplaatst worde, die de vele schatten ten voordeele van de kunst zal weten te beheeron. Op de modelkamer van het ministerie van marine te 's-Hage worden tal van voorworpen bewaard, die als van geschiedkundigen aard, meer in een oudheidkundig museum dan in een „model kamer tehuis behooren. Behalve dat die voorwerpen, gelijk reeds gemeld, in den loop van dit jaar naar het Rijksmuseum te Amsterdam zullen overgebracht worden, zal men o. a. de modellen van Indische vaartuigen naar het Rijks-Ethnographisch Museum te Leiden overbrengen. Door de Gedeputeerde Staten van Zaid-Hol- land is met vernietiging van eeno weigerende be slissing van Burgemeester en Wethouders van Aar- landerveeD, alsnog vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein verleend aan J. K. aldaar. De weigering van B. en Ws. was gegrond op de overweging, dat de vroogero vergunning voor het onderwerpelijk perceel door hen wa3 ingetrokken wegens faillissement van don primitieven houder, waartogon deze niet had geappelleerd. - J. K. had 5 dagen na don dag der intrekking voor de failliete affaire, die hij vóór het faillissement heimelijk ge kocht had, opnieuw vergunning gevraagd en tege lijk zich voorzien van patont als tapper en slijter, waaruit naar het oordeel van B. en Ws. volgde dat van het oogenblik der onbevoegdheid tot han delen van den gefailleerde tot aan den dag waarop de nieuwe verzoeker patent had genomon, in wel ken tusschentijd do affaire ook feitelijk op last van den curator voor een paar dagen gesloten was ge weest, de localiteit van bestomming was veranderd, door op te houden aan hare bestemming te beantwoorden, en gevolgelijk niet meer kon vallen onder art. 28 der drankwet. De Ged. Staten waren echter van oordeel dat bjj het Diet verstreken zijn van den termijn voor hooger beroep (lé dagen) toen de nieuwe aanvrage inkwam, van eene veranderde bestemming geen sprake zijn kon. Het geval dat Gedeputeerde Staten vergunning geven, is naar'tD.v. N. meent in de praktijk derjdrank- wet nieuw en in verband met art. 13 dier wet niét' van belang ontbloot. Ook rijst de vraag, of de ge volgen der vernietiging door de Gedeputeerde Staten bij art. 11 der drankwet wel behoorlijk gevolgd zijn. Op de voordracht voor onderwijzer of onder wijzeres éde kl. te 's-Hage komt o. m. voor mej. B. J. J. Florijn to Koudekerk. Do vorstin van Waldeck-Pyrmcnt wordt Zater dag-namiddag te 's-Hage verwacht, om een drietal dagen bij de Koningiü, bare dochter, to logceren. De vorstin zal vergezeld zijn van eene hofdame en baren hofmaarschalk, benevens eenige bedienden. Prinses Marie, vorstin Yon Wied, is Zondag zeer voorspoedig bevallen van eeno dochter. Moeder en kind zijn heel wel. De geneeskundige staatscommissie te Amster dam heeft bevorderd tot art6 de heeren C. Eykrnan en A. J. Yan den Heuvel, doctorandi, en R. Tymstra, candidaat-arts; verder toegelaten tot het. eerste gedeelte do heeren I. O. Stoltz en Th. W.'H. Paulus6eD, candidaat-arts. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteren besloten het voorstel tot onderbandscbe verhuring van het logement „Do Munt" voor 20 jaren te renvoyeeron naar de commissie van bijstand voor do publieke werken. Daarna kwam do tram-quaestie aan de orde. Het voorst ei-Heihekeu c. s. om de rails in de Vijzelstraat te verleggen en de trottoir» daar te verbreoden werd, na verdediging door de voorstellers, de heeren Heinekon en Pijnappel, en na bestrijding door den wethouder Bergsma en anderen, o. a. op grond dat do straat dan slechts in éóne richting kon worden bereden, verworpen met 20 tegen 15 stemmen. Daarna is het voorstel van B. en Ws. om een proef met den bestaaodon toe stand te nemen, met 18 tegen 17 stemmen aan genomen. Het bestuur van bet Instituut tot Ondorwijs van Blinden te Amsterdam heofc eene circulaire ver spreid met het doel om gelden in te zamelen voor het bouwen van een nieuw Blinden-Instituut. Het gebouw, waarin de kweekeiingen sedert 1823 ver zorgd worden en dat algemeen bekend is, kan onmogelijk langer voldoen aan de steeds klimmende aanvragen om plaatsing. De inwendige inrichting daarvan laat, wat lucht en rnimto betreft, zeer veel te wenschen over, terwijl er veel ontbreekt van datgene, wat tegenwoordig voor dergelijke ge stichten als onmisbaar beschouwd wordt. Het getal kweekeiingen bedraagt meer dan het dubbele van dat, hetwelk er redelijker wijze slechts in zoude moeten gehuisvest worden. Het bestuur heeft daarom een bij uitstek geschikt terrein gekocht, aan den rand van het Vondelspark, om daarop een nienw gebonw te stichten, waarin do blinde kinderen alles vinden kannen, wat hun toestand verei6cht. De kos ten van het terrein en het te stichten gebouw wor den op f 150,000 geschat. Krachtige hulp voor dit goede doel is ze6r gewensoht en zal wel niet te vergeefs worden ingeroepen. De Rotterdamsche Slachtersvereeniging heeft bij adres aan den minister van binnenlandsche zaken verzocht dat het afcnakingsstelsel bij longziekte onder het vee in het spoelingsdistrict verlaten en de aan getaste runderen slechts afgezonderd zullon worden. Zij beweren door het afmaken van GGé rnndoren (in 18S2) en den verkoop van h6t vleesch groote nadeelen geleden te hebben. Onze landgenoot Jacob Kwast, ïeeraar aan het conservatorium te Keulen, oogst tegenwoordig grooten lof in wegens zijn pianospel te Kopenhagen. Blijkens ingekomen ambtsberichten, is ïd het tijdperk van vier weken, dat op 27 Jan. jl. is ge ëindigd, één geval van longziekte waargenomen buiten het spoelingdistrict in de gemeente Yi ar- dingerombacht. In de slachterijen binnen het t- oe- lingdistrict bleken de longen van 6 renderen van veehouders door longziekte te zijn aangetast. Ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, zijn 96 runderen, die met de zieke in aanraking w ren geweest, na onteigening afgemaakt. Het stoomschip „Prins Alexander" ver'rok gisteren van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Marie", van Amsterdam «aar Batavia, vertrok dien dag van Suez. Z. M. heeft aan den mot verlof hier te lande aauwezigen off. van gez. 2de kl. van het leger in Ned.-Indië J. B. Yan Delden, wegens lichaam- ge breken, eervol ontslag verleend uit den inilit *en dienst, met toekenning van pensioen- aar len mot verlof hier te lande aanwezigen kapitei» der infanterie van het leger in Ned.-Indië, A. C. S.ven hoven, op zijn verzoek, ter zaken van lichaam3ge breken, eervol ontslag verleend uit deu milit -.'.ren dienst, met toekenning van pensioen - den heer P. A. Do Feyfer, laatstelijk ingenieur der 2do kl. bij deu waterstaat en 's lands burgerlijke opei are werken in Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst o sla gen, met toekenning van pensioen. Gemengd 1ST i o u w s. Toen M. Verhagen, eerste onderkn chfe in de branderij van den heer Alb. Jansen op da Noord vest te Schiedam, op deu rnwketel wa om eenige werkzaamhodea te verrichten, week de helm, welke zich in slechten staat bevond en waarvan do rand los was, door de kracht van den stoom uit, waardoor het kokende vocht Verhagen over het lichaam vloeide en hij ernstige brandwonden bekwam. Na van don ketel te zijn afgesprongen, liep hij in verbijstering de branderij uit. Eenige molenaarsknechts van den „Noordmolen", die juist aan die branderij meal opdroegen, volgden den ongelukkige en dompelden hom in de Noordvest ten einde verlichting van pijn aan te brengen. Na door den heer P. La Verge in de branderij heel kundig te zijn behandeld, werd Verhagen per vigi lante «aar zijn woning in de Konijnenbuurt ver voerd, waar hij des nachts overleed. Bij de O.-Z.-A r m s teeg en de "Wijngaard- steeg te Amsterdam, die aan de stille bewonerh van den omtrek voortdurend menig onaangenaam tooneel te aanschouwen geven, heeft weder het volgende tragisch-komische voorval plaats gohad. Een joDk- man, in de Armsteeg, geraakte met zijne minnares in twist en nam het kort en bondig besluit, zich het leven te benemen. Hij voegde de daad bij het woord en sprong gekleed van den vrij hoogen wal, in den O.-Z.-Voorburgwal. Maar hetzij de zucht om te loven bij hem boven kwam, terwijl hij naar beneden giDg, hetzij dat bet koude Jannari-bad zijne zenuwen tot bedaren bracht, spoedig trachtte hij zwemmende zich te redden, bijgestaan door een paar mannen gewapend met haken en touwen, waarvan door hem gretig gebruik werd gemaakt. Intus8chen wilde zijne geliefde, gedachtig aan het trouw tot in den dood, hem volgen, maar hierin werd zij door do omstanders verhinderd. Nadat de drenkeling op het droge was gebracht, beerden beiden naar hunne woning terug, onder het gejubel van eene begeleidende menigte. Een 7 2-jarig besje, verpleegde in het Amsterdamsche Oudemannen- en Vrouwenhuis, laveerde Zaterdag-avond in de Nieuwe Kerkstraat, dat het een aard had. Van storm was toen nog geen sprakede drank was 't, waar do oude ziel

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1