LEIDSCH DAGBLAD, N°. 7042. Woensdag 31 Januari. A0. 1S83. Avond-editie. PRIJ3 DEZER COURANT: Teer Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. AXzonderlijke Nommcrs.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.i?$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het ineanee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. NOTIFICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZUID- HOLLAND, Gelet op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4den Juli 1850 (Staatsblad No. 37), Noodigen de inwoners der provincie Zuid-Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór 1°. April aanstaande aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uiltreksel uit de kohieren der Rijks directe belastin gen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der Lijst van de Hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot Afge vaardigden ter Eerste Kamer van de Stalen-Generaal. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van: 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2°. de Gemeente en de dagteekening zijner geboorte en 3°. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waArom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. De Gedeputeerde Staten voornoemd, 's-Gravenhage, FOCK, Voorzitter. 22 Januari 1883. F. TA VENRAAT, Griffier. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis \an belanghebbenden dat de passage in (le Pie- terskerkstraat op Woensdag 31 Januari a. s. van des morgens nepen tot des namiddags vier uren, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 30 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, SO Januari. De heer H. G. Yan der Waals alhier is benoemd tot onderwijzer aan do school voor moer uitgebreid lager onderwijs te Deventer, op eene jaarwedde van f 950. Hedenmorgen ontvingen wo per Nederlandscbe mail de Indische bladen van 28 en 29 December, ■en in den namiddag per Engelsche mail die van den Sisten tot en met den 27sten. Eerstgenoemde mail is dus vrij vlug geweest. Op 87-jarigen leeftijd overleed bier ter stede de beer H. Yan Leeuwen, oud-strijder van Waterloo. Voor een kunstenaar, die machtig veel van lacheudo gezichten houdt, zou het gisteravond in den Schouwburg do moeite waard zijn geweest tot het maken van studiën. Er was geen toeschouwer of hij barstte meermalen in een schaterlach uit, terwijl zijn. gelaat overigens steeds tot een glimlach bleef geplooid. Bij herhaling daverde de zaal van toe juichingen en werden de vertooners voor het voetlicht teruggeroepen. En dit alles was het gevolg van een zoogenoem den „Kunstgreep van Arthur", d. w. z. doordat de heer, om zich uit moeilijkheden te redden, de kleeding van zijn bediende aantrekt en omgekeerd, en zij ook elkanders „waardigheden" vervulden, waardoor de onaangenaamheden - voor het publiek allervermakelijkst - ten 6lotte des te grooter werden en het tevens niet aan vrij duidelijke „dubbelzin nigheden" ontbrak, van welke er enkele'minder voor kiesche damesooren bestemd waren (de heeren kunnen danr beter tegen). Het spel was vlug, geestig, in één woord zooals men het maar wenschen kan en met genoegen merkten we op dat de heer Ruysbroek mede veel werk van zijn rol had gemaakt, evenals mevrouw Rnysbroek - met haar nog nog niet geheel Neder- landsch accent - eene bijzonder „vrije" kamenier was. Het stuk eindigde met drie huwelijken te gelijk Ze kregen elkaar. „De Vonk", waarmede de voorstelling werd ge opend, mocht eveneens door het verdienstelijke spel veel bijval verwerven. Naar wij vernomen, zal de heer Van Zuylen a. s. Zondag avond een volksvoorstelling komen geven. Op den lOden Februari a. 8. hoopt de heer M. N. J. Moltzer, predikant te Haarlem, den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren het pre dikambt in zijne eerste gemeente, die van Wasse naar, aanvaardde. Van de 188 schuiteD, waaruit de Schevoning- sche vloot op het oogenblik bestaat, zijn 170 voor zien van bemanning; voor de overige ontbreekt de equipage geheel of gedeeltelijk. Drie vaartuigen, die omdat zij 9 jaar oud waren, door de Scheve- ningsche visschers ongeschikt voor de vaart werden verklaard, zijn dezer dagen door Katwijksche en Noord wijksche reeders gekocht om daar nog li a 2 jaren gebruikt te worden. De vloot, een paar jaar geleden 209 vaartuigen sterk, is nu geslonken tot 188 schepen, een natuurlijk gevolg van den min gun8tigen toestand der visecherij en het gebrek aan visschers. Aan hot bestuur dor „Vereeniging tot voort durende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte ScbeveniDgsche visschers" heeft Prinses Marianne eene gift van 300 verleend. Naar men vernoemt, is een belangrijk gedeelte van de modelkamer van hot ministerie van marine óf reeds in kisten verpakt óf zal het verpakt worden om, ovenals het Indisch en oudheidkundig museum, naar het Rijksmuseum to Amsterdam te worden overgebracht. De Koning heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den Hofmaarschalk baron De Con stant Rebecque. De Koning en de Koningin en hot kleine prinsesje worden den 3den April in hot Oatlands Park Hotel bij Londen verwacht. De geheele woster- vlongel van dat hotel, bestaande uit 36 zalen en vertrekken, wordt voor de vorsteljjke personen en bun gevolg in gereedheid gebracht. Het hotel ligt in de Dabijheid van Claremont, hot landgoed van den hertog van Albany, getrouwd met de znster van onze Koningin. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat ingevolge de bevelen des Konings, het Hof den 31 sten Januari den rouw zal aannemen voor den tijd van twee weken, te weten vier dagen hal ven en de overige dagen lichten rouw, wegens het overlijden van prins Frederik Karei Alexander van Pruisen. Aan de Tweede Kamor is ingediend een ont- eigenings-ontwerp voor den aanlog eener 12 meter breede straat te 's-Gravenhage, van den Prinsesse- wal tot het Kerkplein, geheel overeenkomstig het vroeger besluit van den gemeenteraad. Door samenwerking van verschillende leden van de redactiën en directiën der te Amsterdam verschijnende dagbladen, is een „Journalisten-ver- eeniging" opgericht, ten einde tijdens de aanstaande Internationale Koloniale Tentoonstelling den ver tegenwoordigers der binnen- en buitenlandsche bla den het verblijf in de hoofdstad zoo nuttig en aan genaam mogelijk te maken. De zorg hiervoor is opgedragen aan een uitvoerend comité, samenge steld uit twee leden van de directie en redactie van elk der zes Amsterdamsche dagbladen, dat tevens het recht heeft om ook medewerkers van andere bladen en tijdschriften, die in de hoofdstad het licht zien, tot deelneming uit te noodigen. De vraag of deze tijdelijke Vereeniging tot eene blijvende zal leiden, is nog onbeslist. Volgens gerucht zal de Koning de tentoonstelling openeD, en zullen de koning van Italië en de prins van Wales dan eenigen tijd verblijf houden in 'sKonings paleis op den Dam. In het gesticht voor ooglijders te Utrecht werden in het afgeloopea jaar 2491 personen be handeld. Heden is het 235 jaar geleden dat de vrede van Munster een einde aan den 80-jarigen oorlog tusschen Nederland en Spanje maakte. De onvermoeide strijder voor de beweerde rechten der familie Do Bourbon hier te lande op den Franschen koningstroon, de 89-jarige graaf Gruau De la Barre, is gisteren te Teteringen bij Breda overleden. Voor het gerechtshof to 's-Hage stond heden als appellant terecht de Rijnsbnrgsehe schipper en koopman J. Do B., dio zich bezwaard gevoelde met eene veroordeeliDg tot 183 dsgen eenzame opslui ting, hem door de rechtbank opgelegd ter zake van diefstal van eene som van oügeveer f 10 aan ver schillende muntspeciën en een pakje tabak ten nadeele van een kastelein te Katwijk aan Zee, in wiens herberg bekl. den 9den Nov. jl. een groot gedeelte van den dag, soms zelfs geheel alleen, had vertoefd. Voor den bekl., die alle schuld van zich afwierp, werd door den advocaat mr. J. Van Gigch tot vrijspraak geconcludeerd op grond dat z. i. niot was bewezen dat het bedoelde geld nog in do toonbanklade - waaruit het zou ontvreemd zijn - aanwezig was geweest korten tijd voordat bekl do tapperij onopgemerkt had verlaten. De adv.- gen. mr. Bijleveld wees echtor voor hot bewijs van de schuld van bekl. op verschillende aanwijzingen en requireerde de bevestiging van het vonnis. Do uitspraak is bepaald op aanst. Maandag. In een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van 27 dezer wordt bericht dat op 4 Januari onze troepen in Atjeh eene ontmoeting hadden mot de bende van Toekoe di Tirou, waarbij zij een verlies bekwamen van vijf gosneuvelde en acht gekwetste mindere militairen, terwijl de vijand is afgetrokken. Het stoomschip „Prinses Am alia", van Batavia naar Amsterdam, is gisterochtend te elf uren Dun- geness gepasseerd en werd heden te IJmuiden verwacht; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille. Z. M. heeft met 1 Febr. a. s. benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente 's-Gravenhage, mr. A. F. A. Leesberg. Gemengd Nieuws. Door do leden der tabak ver werkers- voreeniging „Hulp door Vriendschap" werd gister avond het negende jaarfeest gevierd, dat door den beschermheer den heer G. Wilhelmy Damsté werd bijgewoond. Een tweetal tooneelstnkjes werd opge voerd, dat aardig word afgespeeld en wel geschikt was om de feestelingen in vroolijke stemming to brengen. In de pauze richtte de beschermheer het woord tot de leden. Het was hem een behoefte hen geluk te wenschen met den vooruitgang der vereoniging; vooral was hij tevreden over den financiëelen toe stand en de handelingen van het bestuur, en beval hij den leden aan op denzelfden weg te blijven voortgaandan zeker zal „Hulp door Vriendschap" aan haar doel blijven beantwoorden. Ook werd op dit feest eene ongelukkige weduw vrouw niet vergeten; voor haar toch, die de zorg heeft zeven kinderen te moeten opvoeden en wier gezin nog 6taat vermeerderd te worden, werd f 21.67J opgebracht door het houden van een collecte. Ten slotte zij hier vermeld dat het eerelid W. het zich eene vleiende taak achtte den leden gelnk te kunnen wenschen van geen hunner op de ver gadering der sociaal-democraten, welke den vorigen dag gehouden was, te hebben aangetroffen. Het was z. i. een teeken van eene ontwikkeling, welke door de leiders dor gehouden vergadering als dom beschouwd werd. Volgens hem echter begrepen de leden dat het door den heer Domela Nieuwenhuis gevraagde „brood voor den werkman", dynamiet beteekende. Na afloop der voorstelling bleef men nog lang onder zaDg en dans gezellig bijeeD.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1