LEIDSOÏÏ DAGBLAD. Eerste Blad. N°. 7040. Maandag 29 Januari- A0. 1883. PRIJS DEZER COURANT: Year Leiden per 3 maandenf 1.10. Frecco per post.L40. Afcooderftjke Nommers.-0.05. Dit nommcr bestaat uit DTÏIE BLADEN, Ofliclëelo Kcanisgevingen. NATION i LE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op 5rtïlcel 2G der Wet van den 19den Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie (Staatsblad No. 72); Doen te weten dat het register van inschrijving in de alphabelische naamlijst der in 1882 voor de nationale militie ingeschre venen van den 23sten tot en rnet den 31sten Januari e k. ter gemeentesecretarie voor elk ter lezing worden neder- gelegd dat bszwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, kan worden ingebracht aan den Com missaris des Konings in deze provincie, schriftelijk, op ♦ngczegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Jan. 1883. E. KIST, Secretaris. Aflossing geldlcenlng. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemcene kennis dat van de geldleening ad f 125,000, ten behoeve van de gemeente Leiden, aangegaan krach tens de raadsbesluiten van 21 November, 12 en 30 December 1878, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, bij resolutiën van 10 December 1878 en 14 Jan. 1879, op Maandag den 29sten Januari 1883, des middags te twaalf uren, in een der vertrekken van het Raadhuis zal worden overgegaan tot de openbare uitloting van acht «biigatiën, ieder groot een duizend gulden, en eene obligatie Yan tweehonderd eii vijftig gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L e i if e n, DE KANTER, Burgetnees'er. 26 Januari 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat de passage over de Lan- Sobrug, van de rieterskerkkoorsteeg tot de Diefsteeg, •p Maandag 29 Januari a. s, van des morgens negen tot des namiddags vier uren, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten- Burgemeester en Wethouders voornoemd, jLeiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Jan. 1883. E. KIST, Secretaris. Yerzokerïng tegen invaliditeit en ongelukken. In het vorige jaar kwam te 's-Gavenhage een maatschappij tot stand, die «n omdat zij de eorste van dien aard is in ons land, èn omdat zij voor velen van groot nut kan zijn, wel een nadere be spreking verdient; wij bedoelen de „Eerste Neder- landeehe Verzekeringroaatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken." Yerzekeringmaatechappijen op het leven - er bestaat hier te lande zeker evenmin gebrek aan als in het buitenland; tegen invaliditeit en ongelukken och ter kon men zich in Nederland tot dusver niet nssureeren. Dat was oen bepaalde leemte in ons verzekeringswezen. Menigeen toch, in staat en ge neigd een kleine bijdrage te storten om zich iügeval van invaliditeit of een of ander ongeluk de zeker heid van een geldelijke uitkeering te verschaften, miste daartoe de gelegenheid, die hem thans door genoemde Maatschappij wordt aangeboden. Op welk ongewoon terrein zij zich beweegt, moge eenigszins uit het volgende blijken. Hot sproekt van zelf dat het eene vak, ambt of betrokking heelwat meer gevaar voor ongelukken meebrengt dan het andere. Daarom heeft de Maatschappij twaalf gevaarklassen vastgesteld, in een van welke elk persoon, die zich bij haar tegen persoonlijke ongelukken wenscht te ver zekeren, wordt gerangschikt naar mate van de gevaren, waaraan hij door beroep, bedrijf, stand, bezigheid of gewoonten is blootgesteld; hij, die weinig resico beloopt, in de 1ste klasse, tegen de laagste promïe van het tarief, hij, die geacht kan worden aan grooter kans van ongeluk te zijn bloot gesteld, in een hoogore klasse, tot de 12de klasse toe, natuurlijk steeds tegen hooger premie, echter niet zoo hoog dat het bedrag iemand ook met zeer beperkte middelen zou behoeven af te schrikkon; waarbij men vooral niet uit het oog moet verliezen Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. dat voor hom, diG aan het grootste gevaar bloot staat, ook de verzekering tegen ongelukken do meeste waarde hoeft. Maar niet alleen met de kans voor ongelukken, ook met do gevolgen daarvan had de Maatsohappij bij de samenstelling van haar tarieven rekening te houden. Die gevolgen onderscheidt zij in a. den doodb. levenslange geheele of gedeeltelijke onbe kwaamheid tot werken, on c. tijdelijke onbekwaam heid tot werken. Nu kan mon zich ook togon twee van die gevolgen in verschillonde combinaties ver zekeren of zelfs tegen de drie gevolgen te zamen; naar gelang daarvan ondergaan de premiën dan ook meer of minder verhocging. Zoo blijkt nit de tabellen dat b. v. iemand, vallende in do eerste, de geringste gevaarklasse, per jaar slechts f 1 be taalt voor elke f 1000, waarvoor hij verzekerd is volgens ff., dat wil zoggen om die som bij overlijden ten gevolge van oen ongeluk na te laten aan hen, dio door zijn arbeid worden onderhouden; wanneer hij verzekerd is volgens voldoet hij per jaar slechts f 1.20 voor elke f 1000, die hij dan ingeval van levenslange geheele of gedeeltelijke onbekwaam heid tot werken ten gevolge van een ongeluk krijgt uitbetaald, en indien hij zich tegen c verlangt te verzekeren, stort hij bovendien f 1.80 voor eiken gulden, dien hij ingeval van tijdelijke onbekwaam heid tot werken por dag wenscht te ontvaugon. Van de talrijko andere combinaties, waartoe zeker de verschillende tarieven uog aanleiding geven, willen wij om baar eigenaardigheid alleen nog de volgendo vermelden: Stel men heeft een gewoon levensverzokeringcontract bij de Maatschappij ge sloten; na loopt men natuurlijk altijd gevaar, dat men bij tijdelijke of voortdurende onbekwaamheid tot werken ten gevolge van een ongeluk niet in staat is de vereischte premiën te blijven voldoen. Ook hierin voorziet de Maatschappij door verzeke ring voor het bedrag der premiën, in dit bijzonder geval afwijkende van haar beginsel dat het mini mam, waarvoor zij verzekert, f 100 bedraagt. Om eon juist oordeel te kunnen vellen over de voordeelen, die de voorwaarden der Maatschappij onder verschillende omstandigheden aanbieden, b. v. bij gecombineerde verzekering, bij vooruitbetaling voor premiën enz., zou men natuurlijk volledige inzage van do verschillende tarieven moeten nemen, waar toe het trouwens belanghebbenden niet aan de ge legenheid zal ontbreken. Ons doel was het alioen de aandacht te vestigen op dezo geheel nieuwe rn- briek van verzekering, welke, mits op degelijko grondslagen gevestigd, ongetwijfeld blijken zal levens vatbaarheid te bezitten. Terecht zegt dan ook de „Verzekeringsbode", van de onlangs in werking getreden afdeeling van verzekering tegen ongelukken van de Haagsche Verzekeringmaatschappij gewag makende, dat het hier in Nederland een eerste schrede geldt op het gebied dor verzekering tegen invaliditeit en onge lukken, een eerste schrede op den goeden weg. Het kan niet genoeg herhaald, het kan niet genoeg duidelijk gemaakt worden, dat zoodanige verzeke ring vooral voor don arbeidenden stand een grooto weldaad is. Yoor den arbeider is zijn werkkracht zijn kapitaal. Tijdelijke of duurzame stoornis van deze kracht leidt tot tijdelijke of algeheele vernie tiging van dat kapitaal. „Deze verzekering", zoo vervolgt het blad, „doet dat kapitaal behoudeniets, wat uit een staathuis houdkundig oogpunt van het hoogste belang is voor de maatschappij. En nu de philantropische zijde van de zaakBijna geen dagblad kan men ter hand nemen, of men leest van ongelukken, die een ge heel gezin ten gronde richten, armoede en ellende ten gevolge hebben, wanneer de broodwinner door het ongeval is getroffen. Welnu, wil men een groot deel dier ellende verwijderen, men steune met PRIJS DER ADYERTENTIEN: Vm 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor hel iacisjee- reo baiten de stad wordt 0.10 berekend. kracht on ijver do lofwaardige pogingen om voor don werkman toegankelijk te maken: verzekering niet alleen op het loven, maar ook tegen invalidi teit on ongelukken." Allen, die beseffen welk een ramp een overigens onvermogend gezin treft, wanneer hij, die in het onderhond daarvan voorziet, door invaliditeit of een ander ongeluk wordt getroffen; allen, die overtuigd zijn, welk een voorrecht het mag heeten, welkeen vertrouwen het schenkt, wanneer men de zekerheid bezit in dergelijk geval zich niet terstond tot broo- deloosheid te zien gebracht, zullen met ons die eerste schrede op den goeden weg met ingenomen heid begroeten. SiSIBEN, 27 Januari. De luitenants ter zee der 2de klasse R. O. J. Verschoor en A. C. Zeeman, gedetacheerd bij bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier, zullen met April. a. s. respectievelijk overgaan aan boord van Zr. Ms. opleidingschepen „Admiraal VanWas- scnaer" gd „Anna Paulowna." Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6580 volwassen personen en van 1016 kinderen. Men schrijft ons: Evenals de kinderen, ver» heugen zich ook de landbouwers over den winter, al tellen we de winters dan ook bij het dozijn in dit kwartaal. Do grond, vooral de taaie kleibodem, wordt door de vorst voel gemakkelijker te bewerken en gedraagt zich ook veel milder voor den planten groei. Het jaar 1882 is voor den teelboor heenge gaan, zonder gunstige resultaten. Het beschot valt over 't algömeen erg tegen en de prijzen gingen in den laatsten tijd nog steeds achteruit. Dat dit van invloed moet zijn op de koop- en huurprijzen van landerijen kan niet missen. Maar toch is die verhouding nog lang niet evenredig. Het land is veel te duur, vooral de huurprijzen zijn voel to hoog. De boeren beginnen de weeldeartikelen te verminderen en zoeken zoodoende het hoofd boven water te houden. Het eerst lijden daarvan de am bachtslui en neringdoenden. Yandaar dan ook dat het aantal bankroeten aan het Hoofddorp schrik" barend toeneemt, en al kunnen ze niet allo aan de tijdsomstandigheden geweten worden, het is zeker dat deze ook slachtoffers maken. Op de stallen ziet het er bijna overal goed uit: de boer heeft voeder in overvloed; het getal bees ten is bij velen minder dan andere jareD. De prijzen van het vee zijn hoog. Alles wat vet genoemd mag worden, het zij rund, schaap of varken, wordt door grage kooplieden op gezocht. Ook het melkvee heeft in 1882 uitmun tend geproduceerd. Het behoeft waarlijk geen voorspelling meer te heeten, dat de toekomst van onze landbouwers in. in weiderij ligt. Langzamerhand beginnen de land eigenaars en pachters dat te begrijpen en als het zoo voortgaat bestaat de Haarlemmermeer binnen tien jaren ten minste voor de helft nit weideland. Als het tij verloopt, moet men de bakens verzetten. Te Haarlemmermeer hebben enkele dames, naast de bestaande jongedochtersvereeniging, opge richt eone voreeniging van jongere meisjes, die eenmaal per week zullen bijeenkomen om onder behoorlijke leiding handwerken te vervaardigen, welke bij feestelijke gelegenheden aan behoeftige kinderen zullen worden uitgereikt. Op de voordracht voor onderwijzeres lste klasse te Groningen zijn geplaatst mej. S. K. Freye te Westerlee, mej. N. Posthuraa te Waddingsveen. en mej. G. J. Wolbers te Sappemeer. Naar Goudswaard is beroepen ds. A. Veenhui- zen, pred. te Nederhorst den Berg. Bedankt is voor het beroep naar Gouderak door ds. W, A. Houbolt, pred. te Westbroek c. a-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1