LEIDSCH DAGBLAD ft0. 7038. Vrijdag Januari. A0. 1 883. Avond-editie. PRIJS DEZER COÜRAKT; foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Aüonderfijk* Nommers.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEK ADVERTENTIES Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|w Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- reo buiten da stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 25 Januari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", waarvan de'laatste bus- lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Vrijdag den 26sten Januari a. s., des avonds te tien uren. Ten postkantore alhier moeten -de brieven enz. dus uiterlijk des avonds te halfzes hezorgd zijn. Nu do voltooiing nadert van de verbouwing van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinder huis alhier geeft het bestuur in een brochure aan het publiek eenige toolichtingen en roept allen be langstellenden toe: „Komt en ziet!" Het gansche gesticht is opnieuw geordend, zoo dat waar vroeger de jongens verblijf hielden, thans do meisjes verblijven zullen. Een groot aantal lo kalen die niet gebruikt werden, zijn in vroolijke kamers veranderd. Ongeveer een derde gedeelte va* het gebouw, niet wat de oppervlakte betreft, maar wel wat het aantal vertrekken aangaat, kwam daardoor ledig. Het zijn de gebouwen aan den Rijü, waar tot nog toe de meisjes en kinderen zich op hieldon. Hooge vensters ten oosten en westea lieten weinig licht eu zon door en gaven genoegzaam geen gelegenheid tot nitzicht. Zij zijn verdeeld over drie verdiepingen, waaronder een kelder en waar boven een zoldor. Hoe geschikt ook voor een werkplaats of fabriek, zij hadden nooit moeten dienen voor een opvoedings huis van kinderen. Ieder, die ze zag, mocht over de orde en netheid tevreden zijn, doch een gevoel van beklemdheid, dat zich lucht gaf in uitdrukkin gen als: „Hoe somber, hoe gedrukt, hoe donker, hoe ongezellig, het gelijken wel stallen!" kon hij niot verbergen. Dat govoel kwelde het bestuur sinds het meer dan een tiental jaren aan het hoofd van het wees huis werkzaam was. Het besloot de bewaarschool op te heffen en de kinderen naar de openbare bewaarschool te zenden. De weeshuisschool voor lager onderwijs werd in overleg met de stedelijke regeering afgeschaft en de redelijk goede school lokalen kwamen ledigze werden wat opgeknapt voor een kinderkamer en eene moisjo3-conversatiezaal, waaraan dringende behoefte was. Tot nog toe ver toefden de meisjes in do bovenkamer van de bakkerij. Tal van kleine kamers kwamen ledig, toen de maatregel genomen was, om de weezen op hun een en twintigste jaar te ontslaan; want daarmede ging gepaard het afschaffen der onder-suppoosten of om- megaanders, die elk eene afzonderlijke kamer hadden. Vóór drie jaren besloot men opnieuw tot verbou wing, al meende ook de deskundige, die werd ge raadpleegd, dat het maken van onkosten aan dit oude gebouw geldverspilling was. Wanneer men den tegenwoordigen toestand met den cuden vergelijkt, dan vallen de verbeteringen terstond in het oog. De drie onderdeelen zijn door korte verbindende gaügen voreenigd, zoodat meD, beneden of boven in het middolgebouw voor do trap staande, met weinige schreden links of rechts, de gansche afdeeling kan overzien. Vroeger was het onmogelijk, van den eonen kant naar den anderen te gaan zonder trappen op of af te loopen en een of twee plaatsen over te steken. Is het overzicht en daardoor het toezicht gemakkelijker geworden, het vereischt minder tijd, daar de inrichting in be knopter vorm tot stand kwam. Al de kamers waar de weezen verblijven, zullen thans voldoende zonlicht ontvangen, do gezelschaps zalen en slaapzalen genieten zuiderzonlicht; een flinke tuin met veranda dient als recreatie voor meisjes en kinderende jongens, overdag slechts weinig te huis, hebben in hun recreatie-zaal een biljart, op de plaats een kegelbaan, een werkkamer voor teeken- of knutselwerk en een lokaal voor gjmuastiek als ontspanning. De kolhuizen of straf plaatsen voor eenzame opsluiting zijn afgebroken; een huis voor besmettelijke zieken is daarvoor in do plaats gekomen. De aanzienlijke kosten van f 30,000 hebben een groot offer van de financiëele kracht van het ge sticht gevraagd, dat door de verhuring van heten ongebruikte gebouw aan don Ouden Rijn niet wordt vergoed. Doch het bestuur hoopt op do bekende liefdadigheid van zoovele edelmoedige stadgenooten. Het wenscht dat de weezen in de hervormde in richting beter nog dan vroeger het geval kon zijn in de zooveel minder aanlokkelijke omgeving, mo gen opgroeien tot flinke burgers onzer stad, dank baar zich herinnerende Diet alleen het nuttige, maar ook het vriendschappelijke en aangename van hun opvoedingsgesticht. In eene facultcits-vcrgadoriog van de studenten in de rechten aan de Rijks-universiteit alhier is besloten, een adres te richten tot den minister van binnonlandsche zaken, om hem te verzoeken zijn invloed aan te wenden tot wijziging van het konioklijk besluit van den 27ston April 1877 (Staatsblad No. 87) voor zoover betreft de regeling van het doctoraal examen in de rechts- en staats wetenschappen, en do promotie in óóo dier beide vakkeü, in dien zin dat lo. bij de cxamioa het schriftelijk gedeelte worde afgeschaft; 2o. bij de promotie in beide vakken hot schrijven van een proefschrift facultatief worde gestold. Naar wij reeds meldden, zal de door onzen stadgenoot dr. P. J. Kaisor, verificateur van 's Rijks zee-instrumenten, uitgevonden clinometer aan boord van het stoomschip „Bonaire" beproefd worden. De clinometer is een instrument, waarmede men de helling van het schip meet. De gewone soort bestaat uit een stang, die opgehangen is en om een sp 1 kan draaien en van onderen bezwaard is met gewicht; onder het gewicht is een wijzer aangebracht, dio zich laDgs een in graden verdeelden boog beweegt. Het nadeel dezer olinometers is het doorslingeren ten gevolge van de traagheid, waardoor do aflezing altijd te groot is; tevens werkt ook de wrijviDg van de spil weder om de aflezing onnauwkeurig te doen zijn. Deze gebreken zijn, volgens het Hb!., niet te vinden in het instrument van den heer Kaiser, uitgenomen misschien een weinig wrijving, waarvan de uitwerking echter gerust ah nul kan beschouwd worden. Daar het o. a. voor het bepa len van de afwijking der compassen die, als ze ten minste niet volmaakt gecompenseerd zijn, gewijzigd wordt bij verschillende hellingen, van het hoogste belaDg is do helling nauwkeurig to kennen, zal men lichtelijk kunnen begrijpen dat de verbeterde clinometer van dr. Kaiser van zeer veel waarde is voor de zeevaart. Mej. A. P. Lens to Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken te Leiden. Wij herinneren belanghebbenden dat alle kennis gevingen of declaratiën van verschuldigd schoolgeld of quitantiën wegens schoolgeld vrij van zegel zijn, mits op doze stukken gesteld wordevrij van zegel ingevolge koninklijk besluit van den 14den April 1871 N°. 11. „De Verzameling" voor de posterijen bevat de mededeeling dat briefkaarten, waarbij de ont vangst van gelden bericht wordt, mogen voorzien worden van een plakzegel, mot geschreven hand en dagteekening. - Ook een vaslhechting aan een plakzegel op gedrukte kaart- of andere formulieren, mits geen andere schriftelijke bijvoeging bevattende dan de hand- en dagteekening op het plakzegel, is geoorloofd. Bij do aanbesteding te Katwijk aan Zee voor het egaliseeren van oDgeveer 45,000 kub. meter duingrond van af het Groote Badhuis tot aan Rijnlands-Kanaal met de beplanting er van en het bestraten tot aan het Prms-Hondrik-Kanaal, was do laagste inschrijver do heer Miechielse, uit Lim burg, voor f 11,470. De Koning en de Koningin zullen zich, naar men verneemt, na een verblijf van 18 dagen uit Engeland den 21sten April a. s. rechtstreeks naar Luxemburg begeven. De geneeskundige staatscommissie to Amster dam heeft toegelaten voor het 1ste gedeelte van het natuurkundig examen de heeren U. G. Ringe ling en H. L. Van Linden Van don Heuvel, beiden doctorandi. Do hoogl. Chantopie De la Saussaye te Amster dam wenscht niet in aanmerking te komen voor het hem aangeboden hoogleeraarsambt te Utrecht (vaca ture-Oosterzee). De heer Rosier Faassen hoeft zich van do plicht dor dankbaarheid gekweten door mevrouw Catharina Beersmans oen fraai geschenk aan te bieden. „Zwarte Griet" ontving een sierlijk album, waarin een portret van den tooneelspeler-auteur, rus tende op eon kunstig bewerkt kussen. Een schoon piëdestal verhoogde de bruikbaarheid en bevallig heid van hot geheel. In de zitting der Eerste Kamer van heden bestreed, bij het algemeen begrootingsdebat, de heer Pickó krachtig het program van don minister Hordijk omtreDt het onderwijs en verklaarde do overgroote meerderheid dezer Kamer zich voor hand having van art. 194 der Grondwet om eiken poli- tiekon invloed van den clerus te keeron. De heeren Van Royen, Van Swinderen en De Sitter sloten zich geheel daarbij aan. De minister van binnen- landsche zaken verklaarde uitdrukkelijk namens do Regeering dat zij volledige handhaving van art. 194 der Grondwet als algemeonen wensch der Kamer overneemt. Zijne rede in de Tweede Kamer strekt© enkel om te bestrijden de richting der jonge libe ralen, welke dwang vóór vrijheidsbeginsel kiest. Hij en do minister van financiën verklaarden dut eene oplossing der schoolquestie nooit gestaan had op het program dozer Regeering. Laatstgenoemde bestreed tevens de financiëele bedenkingen der heeren Van do Putte en Schimmelpeuninck Van der Oye. Het algemeen debat is gesloten en Hoofdstuk II aangenomen. Morgen voortzetting. De Haagscho gemeenteraad heeft in zijne zitting van hedennaraiddag in beginsel met 24 tegen 10 stemmen besloeten het gemeontebadhuis te Scbe- veningen voor 75 jaron in erfpacht uit te geven aan de heeren Cobdijn en 3 andere aanvragers. De voorwaarden zullen echter nader door den ge meenteraad worden vastgesteld. Gemengd Nienws. Het was voor do kleinen gisteren on getwijfeld een aangename dag. Wery, de man die zich met zijn honden- en apendressuur schier overal een goeden naam heeft verworven, gaf gisteren in de Stadszaal eene middag- en avond-voorstelling. Groot was het aantal belangstellenden niet, doch zij die er zijn geweest - en daaronder de jeugd niet het minst, voor wie de voorstelling dan ook do meeste aantrekkelijkheid had - zullen zich zeker wel geamuseerd hebben, 't "Was dan ook een aardig gezicht eenige aapjes geschaard te zien om een ronde tafel, terwijl ze bediend werden door een knecht cn eene meid, eveneens van het apengeslacht. „De maaltijd op het strak gespannen koord" trok mede zeer do aandacht en de volbloed Deenscho tijgerhond, gedresseerd als paard, voldeed almede zeer goed. De hond Snip word algemeen bewonderd om zijn springen door vloeihoepels enz., ja zelfs

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1