I; do vorigo week zijn te Rotterdam dertfen, to Katwijk vijf, te -Okarlois drio en te Delfehaven twco gevallen van pokken voorgekomen. Do vorige woek is to Schevoningon nien ;^od aan mazelen overleden. Officieel is thaüs bekend gemaakt dat de epidemie van mazelen aldaar heefe opgebonden. Kaar D. W. B. in hot Utr. Dbl. mede deelt, was do brug wacht or to Voorburg gedurende drie nachten werkzaam geweest. Overlading met werk en gebrek aan do noodige rust waron dos oorzaak van zijne onoplettendheid, waardoor bet laatste ongeval is ontstaan. Bij gelogenhoid van do teraardebestel ling van hot overschot dor slachtoffers van de ramp te Muidon luidden don geheolcn dag de kerk klokken. Met tusscbeopoozen werdon dc lijken weg gebracht. Te negen uren trok de eerste stoet door de straten van bet kerkhof aan den Weesperweg, oven buiten do Amsterdamsche poort, waar do weg rechts naar do fabriek en do ander links naar den doodenakker leidt. 'tWas do 19-jarige J. Vis. Zijn vader volgdo hot lijk mot twee kleine broertjes van den overlodene. To tion uren volgdo dat van Jongkind, een 35-jarig man. Bij het graf sprak de predikant Den Boer. ïlij zeido o. a. dat dezo Jong kind geeD lust had gehad om op do fabriek te wer ken on cr eerst op aausporing van zyne vrouw 's morgens too overgegaan was. Om twaalf uren had de begrafenis plaats van den kruitbaas, die aan de gevolgen van den scbrik is overleden. Aan hot graf werd het woord gevoerd door den predikant Den Boer en den beer Bredius, directour der fabriek, die den begravono roemde om zijn ijver, plichtsbe trachting en godsdienstigheid. Op uitnoodiging van don heor Karsemeijer, evangelist te Loosdrecbt, eon bloedverwant van don overledene, werd een gods dienstig lied gezongen en daarmede was ook dezo plechtigheid afgeloopcn. In den namiddag was Dog de beurt aan wijlen ICIok en Van der Slr.is; toen word eene kist met onherkenbare overblijfselen grafwaarts gedragou en toen eerst was de dooden- akker voorlocpig voldaan. Do vijf gewonden dio to Muiden worden verpleegd, zijn gelukkig beterende en ook do vrouw van den kruitbaas is herstellende. Naar men te Muiden zeide, zoncen bemiddelde Amsterdammers besloten hebben to zorgen voor het kind van den nog vermisten Vis, wiens vrouw ook is overleden. Nabij Dicmerbrugis gisteren een boom, dien mon bezig was te velleD, neergevallen op den arbeider II. II., teu gevolge waarvan zijn rugge- graat gebroken is en hij onder een smartelijk lijden dos nachts in hot binnengasthuis te Amsterdam overleed. De man laat eene vrouw met 3 kinderen onverzorgd na. Door de Zwolsche politie zijnGjongens van 9 tot 15 jaar aangehouden, die zich in 14 winkels aan onderscheiden diefstallen schuldig hadden gemaakt. BUITENLAND. Frankrijk. Gistermorgen kwamen de ministers onder voor zitterschap van den heer Duclerc bijeen on later werd op het Elysée een kabinetsraad onder voor zitting van den heer Grévy gehouden. Er waren geruchten in omloop betreffende eeno aftreding van het Kabinet. De afdeelingen der Kamer kwamen gisteren bijeen, om de commissie te benoemen, aan welke het onderzoek der voorstellen betreffende de pre tendenten zal opgedragen worden. Zij benooraden 7 leden, die voorstanders zijn van het voorstel- Floqnet, tegen 4 leden die het regeeringsontwerp ondersteunen, onder zeker voorbehoud. Daar de ministers het over de regoeringsverkla- ring niet eens konden worden, haddon zij zich niet naar de afdeelingen der Kamer begeven. Do „Intransigeant" zegt dat te Parijs door de royalistische comités 200,000 dolken zijn besteld in don vorm van kruisen! Gustave Doré, een der meest sympathieke figuren uit de kunstwereld, van wiens werken ook in bijna geen Hollandsch huisgezin eoue proeve gemist wordt, is gisteren gestorven. Doré's „Bijbel", zijn „La Fontaine", zijn „Sprookjes van Moeder de Gans1', zijn „Dante of Tennyson" maken hem ons allon tot een goeden bekende, een vriend wien wij genotvolle indrukken verschuldigd zijn. Gustavo Doré was een Elzasser; hjj werd in 1833 te Straatsburg geboren. Zijn talent ontwikkelde zich reeds zeer vroeg: het eerste wat van hem de aandacht trok, waren geestige schetsen in hot „Journal pour rire", die don 15-jarigen knaap in de Parijscho kunstwereld beschermers en vrienden bezorgden. Yan dien tijd begint do eindeloos vrucht- baro arboid van Dcré. Als schilder heeft Doré eenige malen tentoon gesteld; een „Jeu a Bade" trok indertijd do aan dacht; hier zocht hij echter meer het effect dan de blijvende schoonheid. Zijn ware roem Ï9 die van illastrateur, cn dezen betwist hem geen zjjner tijdgenooten. Ccx-oot-SritttnaiS. Do morgeLblauen zijn gemachtigd het gorucht, door do „"Morning Advertiser'' medegedeeld, als zou do hertog van Edinburg zijno aanspraken op het hertogdom Coburg-Gotha aan Duitschland verkocht of te koop aangeboden hebben, voor ongegrond te verklaren. Telegrammen. PARIJS, 23 Januari. In do couloirs wordt ver zekerd dat in den ministerraad, welke heden op het E'.yaée gehouden is, besloten werd dat do regee ring voor de commissie van rapporteurs verklaringen zou afleggen. Morgen zal een Diouwe ministerraad gehoudon wor den. - De ministers die in de conloir3 aanwezig wa ren, ontkennen hot bestaan van eeno ministeriëole crisis. BERLIJN, 23 Januari. Verschrikkelijke verhalen hebben de 17 geredden, die in de masten een toevlucht zochten, gedaan. Terwijl do masten van de gezonken „Cimbria" slechts één voet boven water staken, kenden de meosten, met één hand of voet vastgebonden, tot den hals in het water, zich boven houden. Ouraiddollijk bij bon drovon lijken van personon, dio in de zwemgordels van koude gestorven waren. Een stoker, mot name Schmidt, stond met cén voet in het touwwerk en ldemdo zich met beide handen aan de touwladder vast, in we^ke positio hij zich negen volle uren boven water hield. Deze 17 gereddon beweren dat op het oogenblik van het onheil de lucht opklaarde, zoodat zij nauw keurig konden zien hoe op 80 a 100 meter afstand de „Sultan" een boot met vier man neerliet, die do schade van de „Sultan" aan het voorgodeelte bezichtigden. Op hetzelfde oogenblik echter dat de „Cimbria" zonk, keerden ze naar de „Sultan" terug, zonder de verongelukten op te zoeken. Aan boord van do „Cimbria" waren 402 passa giers, waaronder 72 vrouwen on 87 kinderen, be nevens 120 koppen, die tot do bemanning behoor- don. Hiervan zijn 34 passagiers, waaronder slechts 2 jongo meisjes, geen kind, en eeno vrouw, bene vens 22 personen van de bemanning, gered. Alle passagiers waron emigranten, waarvan de helft uit Hongarije en Bohemen kwamen. Cok bevonden zich vele Russische Jodeu aan boord. Alleen uit Soros (Hongarije) waren 44 landverhuizers, die allen verdronken. De „Sultanis te Hamburg door do politie in beslag genomende kapitein boet Cuttill. Yan liet oogenblik dat do aanvaring plaatshad, lot het zinken van het schip vorliepon slechts der tien minuten. De kapitein, de eerste officier cn de loods verdronken op do brug van hot schip. PARIJS, 23 Januari. (D. v. N.) Het ontslag van het ministerie is voor het oogenblik uitgesteld tot den ministerraad van morgen. Het schijnt moeilijk het terrein voor eene verzoening te vinden. Men spreekt reeds van eene nieuwe combinatie onder leiding van Ferry of De Froycinet. PARIJS, 24 Januari. Volgens de „France" heeft het Fransche ministerie ontslag genomen, maar volgens dc „Temps" is dit nog niet het geval. LEIDEN, 24 Januari, Het weerbericht van hedennamiddag doel voor morgen zuidelijken wind verwachten. In de zitting der Eerste Kamer van heden ig - na uitvoerige verdediging door den minister van waterstaat, dio de dichting der Ileerewaardscho overlaten als nimmer schadelijk kenschetste, daar ze ook niet baton tenzij de Maasdijken zijn door gebroken, die eene misrekening onmogelijk achtte en het financieel bezwaar bestreed met de opmerking dat de spoorweguitgaven binnen eenige jaren op houden - het ontwerp tot verlegging van de uit monding der Maas nog breedvoerig bestreden door de lieeren Borsius, Huydecoper en Yan Naamen en ton slotte aangenomen met 21 tegen 18 stemmen. - Morgen komt do Staatsbegrocting aan de orde. In het „Panopticum" to Arasterdam wordt onder leidrng van den kunstschilder Bisschop eea Hinloper kamer in orde gehracht, geheel gemeubeld met antiek (geen nagemaakt) huisraad. Door het ceutraal-comitó van het „Roodo Kruis" to Batavia worden wederom eonigo kisten, in- houdendo versnaperingen, lectuur, gezelschapsspelen enz. voor do zieken en gewonden te Atjeh verzonden. Als burgemeester van Groningon in plaats van jhr. mr. Yan Pauhuys, die commissaris des Konings in de provincie is geworden, wordt genoemd mr. Jacqes Oppenhoim, thans secretaris dier gomeooto. INGEZONDEN. ®urc scholen Mijnheer de Redacteur In het Haagsch Dagblad van Zondag ca Maandag 14 en 15 dezer komt voor bet onderstaand bericht: „Rotterdam heeft gisteren een school met onderwij- zorswoning aanbesteed. „De Haagsche sehoolbouw-ontworpers kunnen daar leeren, hoe men een bestek kan maken, waarvan de uitvoering voor f 38,495 wordt aangenomen (door den heer J. Friuthamer te Schiedam), terwijl de hoogste inschrijver toch nog ruim f 24,900 bo- nedea de 70 millo bleef." Zouden de Loidscho schoolbouwontwerpcrs daar ook niet een lesje kunnen nemen Do scholen op do RuÏqg ko3ten iinmors óók f 70,000? Dat maakt dus een verschil van f 31,505, of nagonoog de helft. Zouden dc Rottordamsche scholen niot aau de eischen der wet voldoen, of zit het er niet aan zooals hior? X. Mijnheer dc Redacteur Gaarne wenschto ik or op te wijzen dat de veiligheid in het Plantsoen yoor kinderen of kinder wagons zeer vermindord is, nu artillerie-paarden herhaaldelijk dagelijks er door hoen trekken, en sommige dier paarden, do schrikachtige namelijk, er aan gewend worden rondom do vaas to rijden, waar misschien weldra Van der "Werff verrijzen zal. Het was toch meer dan voldoende, zoo alleen paardön gespannon voor wagens, die noodzakelijk een der huizen in het Plantsoen moeten bereiken, werden toegelaten, ea in dit go val zouden de artilleristen dos Zondags het plantsoen te voet kunnen bezoeken. U dankzeggende voor de gevraagde ruimte, toe kon ik, hoogachtend, UEd. dw. Dienaar, Leiden, Jan. 1833. X. BURGERLIJKE STAND FAN LEUVEN, van IS tot en met 24 Januari. BEVALLEN. M. C. Verplancke gcb. Ouweikerk D. C'. M. EraJcs gco. v. d. Nat D M. Beck geb. Rosier Z. M. Den Oude gcb. Davelaar Z. E. lireedevelt geb. Fakkel Z. N. Steenhauer gcb. Maat D. J. Van Abswotide geb. Looyestein Z. F. v. d. Pot geb. Kuyser Z. S. O. La Brce gcb. Borgcrdiüg Z. A. S SUkkeiornm geb. v. d. lteck D.- M. W. D. lüöte geb. Boef Z. G. Stockeu geb. Vermond D. G. Den Oj geb. v. d. Ouweleen Z. D. Smit geb. Zandvliet D. M. M. Htivcr geb. Klaossea 1). G. J. Lelv geb. Van Rinsnm Z. J. Moutagne geb. Westendorp D. M. C. Brokaar gcb. Audree D. C. v. d. Weyden geb. Smit E. Van As geb. Sasburg Z. D. (tnreelN. Snrag gcb. Vos Z. C. M. Vinkcstein geb. v. d. Linden D. M. v. d. Lelie geb. Brokkaar Z A. Cornelisscn geb. VitriDga Z. J. IV. v. d. Steen geb. Foreman Z. J. M. Dc Wolf geb. De Mey D. GEHUWD. J. Fasscur wedr cn G. PlaDjcr jd. N. Van Hooidonk wedr. cn J. S'avlcu wed. A. De Groot jm. eu M. J. Besier wed. OVERLEDEN. G. J. Wilde Z. 4 m. S. Breijer geb. Haa selaar W. 76 j. 15. Fakkel D. 10 m. Af. Wolters geb. Steiger D. lcvenl. S. Olivier D. 23 nr. J. H. Belterniann W. 80 j. P. Van Velzcn Z. 5 j. G. II. Jlaun Z. SGj. S. C. Derogcc D 2 j. F. Los W. 76 j. J). Den Os Z. l0 j. A. A. Pcltenburg M. 62 j. E. Kodbard D. 42 j. J. E. Be Laaf gcb. Hadelaar D. lcvenl. 11. Keerevveer Z. 1 m. W. F. Van Tongeren Z. 22 j. M. Bonte W. 57 C. Buitendijk I). 14 m M. S. De Graaf D. S m. L. Rljzeraveer geb. Gaillaard V. G5 j. La Fille du Tambour-major. Deze opéra-comique (in 3 actes en 4 tableaux, tekst van Duru en Chivot, muziek van Offenbach) of liever operette, welke Vrjjdag-avoDd alhier zal worden opgevoerd, speelt in Italië in 1800. Wij maken in do eerste acte kennis met de be woonsters van een kloostor te Biella. Eén daarvan is Stella, dochter van den hertog Delia Yolta, een wildzang, dio, terwijl de andere meisjes bidden, in den tuin bloemen en vruchten plukt cn hot gebed met een liedje afbreekt, waarvan het refrein luidt: „Mcquons nous de la réprimande „Et mordons au fruit défendu". Het i9 waar, de priores is in slaap gevallen onder het gebed en merkt dus niets van Stella's streken, maar wanneer Stella later een liedje zingt, dat zij eens bij haar vader vond en waarvan bet refroin is:

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2