ütxsa aijsc Dit is, in het kort, de inhoud van het stuk, bij welks eerste opvoering hier ter stede Zaterdag-avond alle rangen in den schouwburg zeer goed waren bezet en waaraan we in afwjjking van onze ge woonte, met het oog op de betrekkelijke ruimte, waarover we te beschikken hebben hier meer regelen wijdden dan anders. Een en ander was Faassens nieuwste drama alleszins waard. Niet alleen toch is de Nederlandsche letterkunde weder met een oorspronkelijk tooneelwerk verrijkt geworden, maar tevens is dit van zoodanig gehalte dat we er den schrijver niet anders dan dankbaar voor kunnen zijn. Dat hij van zijne veeljarige ondervinding als tooneelspeler, waardoor hij met de eischen van het publiek bijzonder vertrouwd is geworden, uitmuntend partij heeft getrokken, spreekt van zelf. Het boeit van het begin tot het einde, al ligt nu juist niet in de intrige de kracht van het drama, maar juist in de tafereelen en karakterschetsen, welke men moet zien om Zwarte Griet" te waardeeren. Het zal wel overbodig zijn te zeggen dat de opvoering uitstekend slaagde. Immers, waar de auteur zelf meespeelde en hij alzoo de overige artisten meer dan anders in den geest van het door hen te vertolken werk kon doen doordringen, was niets anders te verwachten. Tal van treffende en aangrijpende tooneeltjes en tooneelen komen in dit drama voor, dat zich van die van den ouden stempel door de natuurlijkheid onderscheidt, terwijl het meermalen ook geenszins aan geestige zetten ontbreekt. Telkens en telkens daverde de zaal van de luide toejuichingen, welke niet enkel den vertooners ten deel vielen, maar ook den auteur-acteur, wien ten slotte aller hulde werd gebracht door de aanbieding van een fraaien lauwerkrans en do herhaalde te rugroepingen voor het voetlicht, nadat ook aan mevrouw Beersmans, die de titelrol, en aan mej. Jeanne De Groot, die de rol van Anna vervulden, ieder twee bouquetten, en aan den heer J. Haspels die als Noorman en den heer Mutters, die ten ge volge van een plotselinge ongesteldheid van den heer D. Haspels in diens plaats als Jozef optrad (en dit op een wijze dat hij ieders tevredenheid moest verwerven) ieder mede een krans was aan geboden. Nog een bouquet was er ter beschikking, doch we konden niet bemerken voor wie deze bestemd was, hetzij 6f voor mevrouw Faassen-Van Yolzen of voor mej. Mina Beersmans, die beiden zoo aller- verdienstelijkst als Noormans zuster of als Roosje, de aanstaande tuinmansvrouw, speelden. In 't kort, het was een avond gelijk we er dit seizoen nog zeidon gehad hebben. Met genoegen ver nemen we daarom voor hen, die thans niet tegen woordig konden zijn, dat dit schoone drama heden over veertien dagen hier nogmaals zal worden op gevoerd. Gemengd Nieuws. De soldaat S., van het 4e regiment in fanterie, te Haarlem in garnizoen, is wegens voort durend wangodrag mot een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente gebracht. Yan 13 tot 19 Januari zyn in de ge meente Rotterdam 49 gevallen van mazelen aan gegeven. De bladen vermelden het feit dat een veldwachter te Harderwijk met zijne vrouw schaat- sengereden heeft. Het spreekt van zelf dat dit feit hoegenaamd geen beteekenis hebben zou, als de veldwachter niet 78 en zijne vrouw niet 21 jaar oud was. Nu is Jt vrij kras. De atoommeel- en zoutfabriek van den heer Alex. Goossens, te Yenloo, is door een tot nog toe onbekende oorzaak afgebrand. Ook het huis is vernield. Een spuitgast werd levensgevaar lijk gekwetst. De verwarmingstoestellen in het paleis van justitie te Parijs, die tijdens denhoogen waterstand der Seine niet waren gestookt, ver spreidden, toen zij het eerst weder dienst deden, een alleronaangenaamsten reuk. Bij onderzoek bleek dat een groot aantal ratten, die 's winters een warm verblijf schijnen te zoeken in de kanalen van die toestellen, daar in het steeds hooger stijgende water waren verdronken. Do tot verbranding overgaande lichamen van die knaagdieren ontwikkelden den o u-draaglijken stank. Een vakterm. - Een paardrijder in een cirque had na zijn afmattende toeren kon gevat en was dientengevolge ziek geworden. Toen de ontboden geneesheer met wat al te groote open hartigheid verklaarde dat de lijder de „galoppee- rende" tering had, vroeg de zieke den dokter of hij dan zijn best wou doen de ziekte „in den stap" te brengen. Te Yvoir nabij Din an t hadden tweeper sonen tijdens den hoogen waterstand der Maas zich in een bootje begeven. Te midden van den onge woon snellen stroom konden zij het vaartuigje niet meester blijven, dat tegen een brug werd verbrij zeld. Beiden zonken in de dieplo weg. Hetzelfde onheil trof drie andere personen nabij Gent, op het kanaal van Moorkerko. Yan dezen echter werd één gered door een vrouw, die hem van de brug een touw toewierp. BUITENLAND. Franltrjjk. In de Zaterdag door do Kamer der Afgevaar digden gehouden zitting la3 de minister Fallicres het regeering8ontwerp voor betreffende do ledon der vroeger regc-erende familiën en tot het nemen van voorzorgsmaatregelen in het belang der veilig heid van den staat. De zinsnede, waarin geziuspeeld wordt op de prinsen die posten bij het leger be- kleeden, gaf tot protest van den kant der rechter zijde aanleiding. Het ontwerp strekt om aan do regeeriDg machtiging te verleenen tot ontzegging van verblijf in Frankrijk aan hen, die haar gevaarlijk toeschijnen. De minister Devès gaf voorlezing van het ont werp, waarbij eenige wijzigingen in de drukperswet worden gebracht, met het doel om aanvallen op den republikeinschen regeeriDgsvorm te beteugelen. (Twee leden der rechterzijde, dio den minister in de rede vielen, werden tot de orde geroepen). Het ontwerp strekt om de delicten van oproerige manifostatiën en verbreiding van oproerige zinne beelden naar de correctioneole politie te verwijzen. Luid rumoer rechts). De ministers vroegen de urgentie van beide ont werpen en verzending naar ecno commissie. De heer Ballue vroeg do verzending naar de commissie van het ontwerp, waarbij al do leden der familie Orleans uit de kadors van het leger geschrapt wordeD, omdat zij krachtens koninklijke verordeningen aangesteld zijn. Met 407 tegen 94 stemmen werd de urgentie toegestaan. In de parlementaire kringen is het gerucht in omloop dat do ministers van oorlog en marine zouden verklaard hebben te zullen aftreden, indien het voorstel-Ballue werd aangenomen. De aanneming van bedoeld voorstel wordt evenwel onwaarschijn lijk geacht. De „Soir" zegt dat de regeering besloten heeft hare voorstellen te handhaven en niet verder te gaan, wat de militaire rangen betreft, welke door de prinsen bekleed worden. Derhalve zou zij het voorstel-Ballue bestrijden. In de couloirs werd verhaaM dat de Bona- partistische afgevaardigden eene bijeenkomst hebben gehouden. Met de eenparige steramen der 31 tegen woordig zijnde leden word een manifest aangenomen, waarin ten behoeve van prins Jéröme de voor rechten der drukperswet worden ingeroepen. De onderteekenaren van het manifest betuigen hunne sympathie voor den prins en verklaren dat slechts een beroep op het volk Frankrijk kan redden. Oroot-OBrltannië. Lord Harrington heeft te Blackburn eene rede voering gehouden, waarin hij verklaarde dat de regeering besloten had Egypte te verlaten zoodra aldaar oen sterk nationaal bestuur zou gevestigd zijn. De houding van Engeland tegenover Egypte vindt bij voortduring de hartelijke toestemming van alle mogendheden. Frankrijk vat het gewicht der controle te ernstig op en heeft valsche denkbeelden over het doel, dat Engeland zich voorstelt. De spre ker geloofde dat deze verkeerde opvatting zou ver dwijnen. De Engelsche financiëele raadsman van den khedive zal niet slechts de Engelsche belangen, maar ook do Egyptische regeering en bevolking beschermen en aan de andere mogendheden nuttig zijn. Zaterdag kwam te Dublin de zaak voor van de 22 samenzweerders, beschuldigd van poging tot moord op regoeringsbeambten. De voornaamste getuige is zekere Farell, dio zijne makkers ver raden heeft. Hij behoorde tot do raoordclub. Farell I deelde Terachillcrade bijzonderheden over do zaak mede en leverde het bewijs der medeplichtigheid van de meeste der beschuldigden in de onlangs ge pleegde moorden en in de mislukte poging tot moord op den heer Fors ter. Zijne verklaringen maakten een diepen indruk. Over acht dagen zal de behandeling voortgezet worden. Uit Dublin wordt gemeld dat Miles Kavanagh is gevangengenomen en dat deze arrestatie in ver band staat met den onlangs gepleegden moordaan slag op het lid der jury, mr. Field. De werkstaking op den Grooten Schetschen spoorweg is geëindigd; de werklieden hebben er in toegestemd, weer aan den arbeid te gaan. Heden zou de maatschappij hunne grieven overwegen. KOLONIËN. BATAVIA, 20 December. Naar men verneemt, zal na afloop van den "West- mouBson in Mei, op Atjoh het leggen van den tramweg, langs den sinds lang voltooiden grooten weg van Kotta Radja naar G!é-Kambiog aanvangen. Door dcD "onverneur-geDeraal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel-Departement. Verleend: een 2-jarig verlof n. Europa w. ziekte, aan den a'hp.-contr. bij het binrenl best. op Java en Madura A. C. De Graaf. Ontslagen: eervol uit 'slands dienst, de coram. 3e kl. bij den postdienst K. II. Delprat; eervol uit zijne betr., de ads.-res. van Soemedang I. G. IJssel Du Schepper. Eervol, w. vertrek, als buiteng. subst.-griff. buiten bezwaar van den lande bij de rechtb. te Marababan, A. P. Van Deinse; eervol uit zijne betr. w. ziekte, do opz. l9te kl. brj hetboschw. op Java eo Madura P. F A. Lapré. Benoemd: tot ads.-rcs. van Soemedang, tevens vendun», aldaar, II. A. Van deu Bor; tot commies cp bet bnreau van den adsist.-res. van Tjilatjap S. De Brnin Veldkamp; tot hulp- oaderwyzcres J. M. G. De Waal, thans tijd. als zoodanig werk zaam; tot advocaat en proc. bij den raai van jast. te Makassar ror. J. A. Raedt; tot algem. ontv. te Tagal, de alg. ontv. te Pekalongan R. Drajer, tot opziener late kl. bij het boscbwezen op Java en Madura, J. F. Schalk; tot vcrif. 5de kl. by c'e iu- en uitvoerr. en acc., C. W. Doowes. Tijdelijk belast: met de waarneming der betrekking van adsp.-contr. bij bet binDenl. bestuur op Java en Madura, J. A. Van der Breggen. Geplaatst: als hnlpondcrw. aan de op. lag. school te Neira (Banda), de benoemde onderw. 3de kl. E. Blok; bij het hospitaal tc Batoe-Toclis, de oflic. van gcz. 1ste kl. N. L. Hol- werJa, ODlangs vaa verlof uit Nederland teruggekeerd. Departement van Oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol nit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pepsioen, de kapt. der inf. R. T. Loomeyer; eervol uit 's lauds dienst, de gewr. opz. over den timmermanswinkel en de hontbewerkiag bij den art. coostr.-wiuke te Soerabaia L. A. M. Ricmens, tbaus op non-activiteit, en de mil. apot. 2de klasse A. De Haan. Bevorderd: tot lstsn luit. bij bet wapen der art., de 2Je luit. W. Collard; tot mil. paardenarts 1ste klasse (kapt) bij den mil. gen. dieust, de mil. paardenarts 2de klasse (1ste luit 11. Mars. Departement van Marine. Ontslagen: eervol uit 'slanda dienst, de loods 1ste kl. bij het loodswezen te Soerabaia C. F. Van de Vijver. Geplaatst: bij het kustlicht der 4de orde te Batavia (ha venlicht), de ben. lichtopz. 4de kl. A. Ley; bij het kastlicht der 4de orde te Makassar (havenlicht), de ben. lichtopzichter 4Je kl. W. F. Boumano; bij het kustlicht der 4Je orde op Meindertsdroogte, de benoemde lichtopzichter 4de kl. H. G. J. W. D. Brantsma; op het Lucipara-lichtschip, de benoemde 2de gezagvoerder A. Wortman. Telegrammen, HAVRE, 21 Januari. De stoomboot „Picardie", der „Compagnie Générale Transallantique", op réis van Nieuw-York naar Havre, is in zee vergaan. Do gansche equipage is gered en werd opgenomen door de stoomboot „Labrador", die hedenochtend 'te Havre aankwam. NIEUW-YORK, 21 Jannari (Hbl De expres s- trein die gisteren van San-Francisco, langs den Southern.Pacific-Spoorweg vertrok, geraakte nal"j Los Angeles, waar de weg sterk daalt, iu vreesis- lijk snelle beweging, en werd bij een bocht uit ó'e rails geworpen en in een ravijn gestort. Tot overmaat van ramp ontstond er brand in d e opeengetaste waggons door de aanraking met he t vuur der locomotief. Vijftien personen hebben daarbij het leven verloren. De lijken die nit de smeulende massa te voorschijn werden gehaald, zijn onher-: kenbaar. Het getal der gekwetsten bedraagt elf. BERLIJN, 21 Jannari. Prins Karl is oven voor'- tweeën gestorven. (Prins Friedrich Karl Alexander, broeder van den keizer van Duitschland, was ge boren den 29sten Juni 1801. Uit zijn huwelijk met prinses Marie van Saksen-Weiraar zijn drie kin deren gesproten, waarvan de oudste is prins Frie drich Ivarl, de vader van prinses Hendrik der Nederlanden). PARIJS, 21 Januari. Grévy heeft aan Essad- pacha het grootkruis van het legioen van eer geschonken. CAIRO, 21 Jannari. De FranBche diplomatieke agent zal heden aan de Egyptische regeering bet protest dor Fransche regeering tegen de afschaf fing der dubbele controle overreiken. De toon van dit stuk is gematigd. Bredif, de afgetreden centre-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2