LEIDSOH DAGBLAD, N°. 7034. Maandag 22 Januari. A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE AD VERTESTIEN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- roD buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nommer ijestn.it uit TWEE BLADEN. Ofllciëcl© Kennisgevingen. IVATHKVALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te Weten, dat ingevolge art. IS der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den Isten Januari hun 10de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1SG4), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussclicn den Isten en den 31 sten Januaridat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden o.erleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van f 25 tot, 100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Januari 1883 LEÏlöENÏ, 19 Januari. Dr. J. A. Beyermau alhier staat N°. 1 en dr. J. Cf. Hagen te Oude-Wetering N°. 4 op het zestal voor predikant te Meppel. -r Op de voordracht voor onderwijzer 1ste kl. aan hot Ivortenbosch te 's-Hage staan de hoeren N. P. J. Woensdrecht te Leidon, A. Stoïkto to Middolharnis en C. Moris te Loosdoinen. Namens prinses Marianne is nu ook bij don Raad van Voorburg het verzoek ingekomen om het bosloit te herroepen, waarbij vergunning is ver leend om den stoomtram van Leiden door hot dorp en langs de villa van H. Iv. H. to doon rijden. De Indische coail wordt morgen alhier verwacht. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6584 volwassen personen en van 1217 kinderen. Zr. Ms. gaffolschoener „Argus'', commandant luit. tor zee 2e kl. jhr. H. M. Speelman, is naar '8 Rijks marinewerf te Nieuwediep gegaaD, ton einde aldaar de kompassen te compenseeren. Dr. P. J. Kaiscr te Leiden komt voor cat doel te Nieuwediep. Bij de Ned. Herv. Kerk to Zuidland i3 be roepen dr. F. Bartstra, te Wassenaar. Dezer dagen kwam in ons blad oen bericht voor eocer eerste uitvoering der Rederijkerskamer „AnDa Van der Aar do Sterke", te Woubrugge. Aangaande den naam of do patrones dier Kamer wordt aan de De'ftscho Crt. het volgende mede gedeeld De dichteres A. v. d. A. d. S. is dezelfde, die ouderen van dagen in Delft hebbon gekend als mevr. do wed. mr. Maximiliaan 's Gravesande, wolko indertijd het huis bewoonde aan het Oude Delft, thans No. 2 en eigendom van mr. 's Grave- 8ando Gnichert. Haar echtgenoot was in zijn loveu Raad in de Vroedschap en Schopen der stad Delft, zoomedo bowindhebber der W.-I. Comp. Te Wou- bruggo geboren, overleed zij te Delft den 24sten Januari 1831. Zij zal wel de eouige dichteres zijn, die te Woubrugge hot levenslicht aanschouwde; vandaar dat de Rederijkerskamer, te dier plaatse opgericht, zich onder do bescherming stelde van de vrcuw, welke tal van gedichten moet hebben ver vaardigd in letterkundige tijdsthriften verspreid, en baar naam als die eaner gunstelinge van de Muze der dichtkunst in de banier der Kamer plaatste. Dea afgetreden directeur van de Rjjnlandsche Stoomtramwogmaatschappij, den heer Crans, zal vanwege het personeel een geschenk worden aan geboden. Volgens een correspondentie in het Utr. Dbl. is de oorzaak van hot voorgenomen ontslag van den directeur der Haagsche Hoogoro Burgerschool dr. W. F. Koppeschaar, hierin gelegen dat hij niet goraadpleegd is in een geschil, tnsschen een der leeraren, den heer Salvorda De Grave, en eenigo leerlingen der 5de klasse gerezen. Deze waren d1. door hem wegens onbehoorlijke handelingen in de school bij Burg. en Weths. aangeklaagd. Het college van Dagelijksch Bestuur schreef de jongelieden daarop aan, dat zij óf excuus moesten vragen aan don belcodigden leeraar, óf de school moesten ver laten. Drie leerlingen vroegen excuus; een vierde deed dit in zoodanigen vorm, dat do heer S. Do G. niet voldaan was; do jongeling werd daarop van do school verwijderd. Dit alles nu geschiedde zon der raadpleging van of overleg met dan directeur, die zich daardoor zoodanig in zijne rechten en waar digheid acht aaDgerand, dat hij zijne betrekking zal neerleggen. De commissie van rapporteurs over het leenings- ontworp heeft haar eindverslag uitgebracht cn acht do openbare beraadslaging genoegzaam voorbereid. Do afdeeling Alkmaar dor Holl. Maatschappij van Landbouw heeft besloten den lGden Maart aldaar de Paaschtentoonstelling to houden. Volgens de Prov. Dr. en Asser Crt. is het geoorloofd op briefkaarten, die voor quitantiön dieneD, plakzogels te hechten. Door wijlen mr. C. J. A. Van Rijckevorsel te 's-Bosch is aan do Vereeniging van den II. Viccontins tt Paulo aldaar een som van f 1000 gelegateerd. Bij do Arnhomscho politie bestaat een zeer nuttige instelling. Zoodra een der beambten komt te sterven, houdt zijn traktement op, waardoor zijn gezin broodeloos wordt. Vier jaren geleden word daarom een fonds uit vrijwillige maandelijkscho bijdragen opgericht, dat zoo in blceï is toegenomen, dat voor het jaar 1883 voor de achterbhjvenden bij afsterven een uitkeeringin eens van f 350 is verzekerd. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerdo gisteren te Aden en vertrok denzelfden dagde „Prinses Wilhelmina" arri veerde gisteren van Amsterdam te Southampton. Z. M. heeft bij do rastende schutterijen be noemd in de prov. Zuid-Holland, lldo bat., tot 2den luit. C. Groeneveld De Kater, thans schutter; - den heer W. G. Leembruggen, gewezen controleur dor lste kl. bij het binnenlansch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. De heer Ph. Verbruggon, zoo gunstig bekend in ons land als aannemer van grooto bouw werken, ontving dezer dagen bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest vele verrassende blijken van waardocring. In zijno qualiteit als opperbrand- meester ontving hij van de gemeente WaddiDgsve9n een prachtig zilveren inktkoker met inscriptie en de sociëteit „Harmonie" Tereerde hem, als haar voorzitter, met twee kristallen fruitschalen op zil veren voet, terwijl het hem aan bewijzen van sym- phatie, zoowel uit ons land als buitenslands, niet ontbrak. Men bericht uit Noordwijk dat Dins dag jl. een begin is gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg dor badplaats „Noordwijk aan Zee". Ongeveer zestig werklieden zijn thans bezig met het nivelleeron van een terrein in het duin en van dat, hetwelk voor den straat weg, die over de buitenste duinen zal loopen, is afgebakend. Naer men verneemt, zal hot werk met kracht worden voortgezet en zullen hoogstwaar schijnlijk nog velen, dio zonder werk rondloopon, eerstdaags in de gelegenheid worden gesteld brood te verdienen. In de Tuindwarsstraat te Amsterdam is een venter door een beroerte getroffen. Binnen v.einige oogonblikken was hij overledeD. E9n man in de Tainstraat heeft zjjne vrouw zoo mis handeld dat deze naar het gasthuis moest worden vervoerd. Te Rotterdam worden verschillende personen vervolgd, die op Vrijdag 12 dezer des avonds aan den Diergaardesingol op wreedaardige wijze een paard mishandolden, door gloeiendo kolen of briketten tusschen do beenon van het paard en onder den staart nan te brengen, en waarvan één bovendien den chef-tuinman Boomkons uit de Dier gaarde, dio aanmerking op die mishandeling maakte, een stomp tegen een dor schouders toebracht, waar door hij zoodanig tegen den grond viel, dat hij zijn rechtervoet erg bezeerde, zoodat er verscheidene dagon zullen verloopen oer bij weer van dien voet gebruik zal kunnen maken. Jannetje Struik houdt do ambtenaren der justitie nog voortdurend op reis. Zoowel te Vu ren als te Utrecht zijn nadere onderzoekingen inge steld. De dame schijnt even karig in hare mede- deelingen te zijn, als ze vroeger kwistig met hare rijksdaalders was. Al zoekende komt het fijne van do zaak echter ook zonder hare mededeelingen wel aan 't licht, 't Schijnt haar overigens in do gevan genis volstrekt niet te vervelen; ze is zoo gezond als een visch en laat zich den gewonen kost der gevangenen goed smaken; in hare jeugd was ze trouwens niet beter gewend, 't Eenige wat haar hin dert en waarover ze klaagt, is dat ze 't bijzijn van haar vriend Hoetink moet missen. Deze schikt zich echter veel minder goed in zijn toestand dan de millioGEon-juffrouw. (it. N.) De verschrikkelijke ramp teMilwaukee is het gevolg eoner misdaad. Het hotel Newhall- honse werd moedwillig in brand gestoken door den pachter dor boffetton aldaar. De naam van dit monster is George Scheller. Diep in schalden gestoken, hoopte hij door het ontvangen van de assurantie penningen in beteren toestand te geraken. Bijna veertig menscken zijn door liem in do vlammen omgekomeD. Hij wordt in de gevangenis streng bewaakt, want verscheidene pogingen zijn gedaan om hom te lynchen. BUITENLAND. Frankrjik. De „Temps" zegt dat do bekend geworden feiten betreffende de logitimistische ku'perijen over het algemeen juist zijn, maar de rogeering daarvan sedert eenigen tijd kennis droeg en voorzorgsmaat regelen had genomeo, zoodat elke poging krachtig onderdrukt kon worden. To Lyon is gisteren vonnis gowezen in do zaak der anarchisten. Ze3 der beschuldigden zijn vrijgesproken, tien veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, 50 fr. boete en vijf jaren ontzeg ging der burgerschapsrechtenelf tot één jaar ge vangenisstraf. 100 fr. boete en vijfjaren ontzegging; dertien tot vijftien maanden gevangenisstraf, 20O fr. boete en vijf jaren ontzegging; vijf tot twee jaren gevangenisstraf, 300 fr. boete en vijf jaren ontzegging; vijf tot drie jaren gevangenisstraf, 50O fr. boete, tien jaren opzicht der politie en vijf jaron ontzegging der burgerschapsrechten; vier tot vier jaren gevangenisstraf, 1000 fr. boete, tien jaren opzicht en vijf jaren ontzegging. Krapotkir.o is veroordeeld tot vijf jaren gevan genisstraf, 2000 fr. boete, tien jaren opzicht der politie en 5 jaren ontzeggiogder burgerschapsrechten. Anderen zijn bij verstok tot verschillende strafFen veroordeeld. Bij het voorlezen van het vonnis ontstond groot

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1