Ramp te Huiden. laten proeven en voornamelijk om te zien of de geleerden in dit vak spoedig zouden fcomorken wat gras- en wat hooiboter was (hooiboter was er ook). En wat was de uitslag? dat de meesten de gras- boter voor hooiboter en omgekeerd aanzagen. Wel een bewijs, zegt onze berichtgever, dat de onaan gename reuk, welke aan het gras behoort, geens zins invloed heeft (namelijk bij oen goede behan deling) op den smaak van melk of boter. Burg. en Weths. van Den Haag hebben voor gesteld met het consortium van do heeren Reiss, Coblijn, De Sonnaville en Uyttenhooven (Goldsmidt behoorde hiertoe niet) een overeenkomst aan te gaan tot afstand in erfpacht voor 99 jaar van het gemeentobadhuis te Scheveningen tot stichting van een Kurzaal of Casino. Do baron Yon Turckheira, ambassaderaad ter beschikking en sedert eenigen tijd te 's-Hage aan wezig, is, ten gevolge van plotseling opgekomen omstandigheden, belast met de waarneming der werk zaamheden van secretaris der legatie van den keizer van Oostenrijk aldaar. Mr. D. Visser Van Hazerswoude wordt heden bij den Koning toegelaten tot het afleggen in handen van Z. M. van den eed als lid van de Eerste Kamer. De gemeenteraad van Rotterdam heeft aan genomen het voorstel om de begrooting van 1883 te verhoogen met een milloen voor den aankoop van schatkistpromessen. Zes honderd gulden werd toegestaan voor de inzending van teekeningen van gemeentewerken op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam. Verder besloot de Raad de gronden, thans door de manége in erfpacht bezeten, aan haar te verkoopen voor f 63,000. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei a. s., aan J. Van Galon, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van het postkantoor to Tiel; - aan mr. R. Van Eibergen Santhagens, laatstelijk industriëel te Batavia, thans in Nederland verblijf houdende, vergunning verleend tot aanneming dor versierselen van ridder der nationale orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fran- eche republiek geschonken; - met 1 Mei a. s. de betrekking van directeur en commandant der marice te "Willemsoord, te Amsterdam en te Hellevootsluis, resp. opgedragen aan de schouten-bij-nacht W. K. Van Gennep, jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, adj. des Koniügs in buitengewonen dienst, en W. Eoslie; aan 'sKonings adjudant in buitengew. dienst den schout-bij-nacht F. H. P. Van Alphen, opge dragen de waarneming der betrekking van comman dant der zeemacht en chef van het dep. der marine ia Nederl.-Iudië, en zulks met den datum, waarop hij dat bevel van den vice-admiraal J. Van Gogh zal overnemen's Konings adj.-gen. der marine, 2den chef van het Militaire Huis, den vice-admiraal jhr. J. H. Van Capellen en 's Konings adj. in bui- teng. dienst, den schout-bij-nacht jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, met 1 Mei a. s. gesteld in hot genot der inkomsten, verbonden aan hunnen rang van vice-admiraal en schout-bij-nacht. Gemengd Nieuvrs- Twee Leidsche sjouwerlieden, II. v. L. en G. S., stonden gisteren voor het gerechtshof te 'a-Gravenhage terecht ter zake van diefstal te zamen en in vereenigiDg gepleegd in een bewoond huis. Ia den ochtend van 8 Oct. jl. vervoogden zij zich bij iemand die tijdelijk verblijf hield in een stal in de Kruisstraat en hielden daar allerlei praatjes, waarop de ander weinig gesteld was. Er was een ernstige vermaning noodig om de ongewone gasten te verwijderen en toen dit eindelijk gelukt was, was ook een paar bottines verdwenen. De beide besch. werden later in het bezit van het gestolene aangehouden na vooraf, doch vruchteloos, te hebben getracht de bottines te gelde te maken. Zjj ontken den hun schuld en die ontkentenis hielden zij ook heden volde een laadde de schuld op den ander. - Adv.-gen. mr. Gregory geloofde dat voldoende was bewezen dat beiden te zamen in vereeniging den diefstal hadden gepleegd en eischte beider veroor deeling tot zes maanden gevangenisstraf. - De ver dediger mr. baron Michiels Van Verduijnen stolde de vraag: wie als heler en wie als steler moest worden aangemerkt; dat beiden den diefstal gepleegd hadden oordeelde hij niet wettig bewezen; daarom concludeerde hij tot vrijspraak maar wees overigens op verzachtende omstandigheden. - Het hof deed nog gisteren uitspraak en veroordeelde beide be schuldigden tot zes maanden celstraf. Doorhetbrokenvanhetlemoengeraakto gistermiddag te Koudekerk eon njtuig te water met 7 personen, waaronder drie kinderen. Allen werden woldra gered en op het droge gebracht. Hot paard echter vervolgde alleen den weg met het lemoon op de kooten, met het ongelukkig gevolg dat het de pezen doorsneed van een zijner achter- beenen en zoodoende weer te water geraakte. Als eene bijzonderheid wordt ons uit Aarlanderveen meegedeeld dat de heer L. Van Leeuwen Dzn. te Nieuw veen op den hoogen leef tijd van 82 jaar nog in vijf schoten vijf hazen, op de jacht in do Haarlemmermeer, doodelijk trof, zoodat hij aan 't edele jagersbedrijf nog alle eer aandoet. Reeds 67 jaren is hij ook in 't bezit van eene jachtakte. Uit het Kanaal bij de Waterpart ij in de Scheveningsche boschjes is het lijk opgehaald van een militair, waarschijnlijk een Belg. Het lijk, dat in vergevorderden staat van ontbinding ver keerde, is onmiddellijk naar de algemeene begraaf plaats overgebracht. Het circus-Renz wordt dezen zomer te Zandvoort verwacht. Het gerechtshof te Arnhem heeft P. Maréchal, wegens moedwilligen doodslag, tot 5 jaron tuchthuisstraf veroordeeld. De „Leeuw. Crt." vermeldt hettreurige feit dat de vrouw van een spoorwegarbeider te Workum van honger is gestorven. Sedert Zondag worden te 's-Hertogen- bosch vermist de 18-jarige De B., klerk op het telegraafkantoor aldaar, de ingenieur R., alsmede een korporaal van het garnizoen. Omtrent het lot van geen hunner is tot dusver iets met zekerheid bekend. Bij het vergaan vande „City of Brussels", die door aanvaring zonk, gingen behalve de om gekomen opvarenden, nog duizenden, ja wellicht millioenen levende wezens verloren. Tot de lading behoorden namelijk ettelijke vaten met levende Amerikaansche oesters, die volgens het oordeel van deskundigen, ofschoon de zee hun waar element is, hun verblijf in dien toestand op den bodem van den zilten waterplas niet lang zullen overleven. Te Londen zijn 5 personen omgekomen bij een brand in de City in "Windsor-street; vier werden gewond. Te Bordeaux heeft een meisje van 19 jaren zich met zuringzout vergiftigd. Ondanks de verleende hulp stierf zij 3 uren nadat zij het ver gif had gebruikt. De drijfveer van den zelfmoord is niet bekend. Omtrent den doodslag te Uffelte ver neemt men nader, dat het drama gepaard moet zijn gegaan met een ontzettend verwoed vechten. Op de wanden van 't vertrek moeten op verschillende plaatsen bloedvlekken ontdekt zijn. Te Moskou heerscht zulk een strenge koude, dat dagelijks op straat lijken gevonden worden van personen, die van koude zijn omgekomen. De directeuren van hot circus te Ber- ditscheff zjjn gearresteerd, omdat zij twee der uit gangen hebben doen dichtspijkeren, op grond cat het te veel tochtte. Toon deze deuren werden ge opend, vielen ongeveer 50 staande lijken in één hoop op den grond. Van de dooden zjjn een derde ongeveer Joden. Van velen zijn de lijken onher kenbaar. De lieden loopen als waanzinnigen door de straten van Berdit6chefF, rukken zich de haren uit en ver scheuren de kleederen. Wat oorzaak was van de ramp is reeds gebleken. In den houten stal had een oppasser cigaretten gerookt, en het stroo, waarop hij lag, was in brand gevlogen. Hij en een kame raad wilden het vuur uitdooven; de een stampte met de voeten op het stroo, de ander ging een emmer water halen. Bij het openen van de deur ontstond zulke een sterke tocht, dat de vlam nog meer aanwakkerde. Beiden zijn ook omgekomen. De directeur van het circus en zijn gezelschap zijn geheel geruïneerd. Twee clowns zijn verbrand. De ontzettende ramp had nog een schrikkelijk naspel. Een burger van Berditscheff, Moses Berc- sowak, verloor zijne vrouw en drie kinderen; hij beweerde dat de oudste van het gild der kooplie den, Ivarasilow, de vrouw, aan wie de kinderen zich hadden vastgeklemd, in de vlammen had ge- stooten om eigen leven te reddenhij bracht daarom den volgenden dag aan Karasilow op straat ver scheidene mossteken toe en trachtte toon met een scheermes zich zeiven den hals af te snijden. Vier vrouwen, die hare mannen bij do ramp verloren, zijn waanzinnig geworden. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer vroeg de heer Cuneo gisteren vergun ning om de regeering te interpelleeren over het recht van aanplakking. De minister Devès antwoordde dat de rechtbank alleen daarover te beslissen heefthjj is niettemin bereid, alle mogelijke inlichtingen te geven. De interpellatie is op Maandag bepaald. - De heer Lockroy zal morgen, Zaterdag, vergunning vragen tot eene interpellatie, ten einde te doen uitmaken of de prinsen van Orleans hnnno militaire betrekkingen kunnen bohouden. De ministerraad heefteen ontwerp vastgesteld, waarbij aan de regeering het recht gegeven wordt om pretendenten, die de openbare rust storen, te verbannen, en tevens de drukperswet gewijzigd wordt met het dool om het aanplakken van oproerige plakkaten te verbieden. De vensters der vertrekken, door prins Napo leon in de Conciergerie ingenomen, zijn ter helfte met plauken dichtgespijkerd, om hem voor de blikken der nieuwsgierigen op de Quai de l'Horlogete vrijwaren. De prins, die den vorigen avond vroeg tijdig ter ruste was gegaan, stond gistermorgen te negen uren op. Hij vroeg om de dagbladen, die hem terstond werden gebracht. Het consigne, om hem van zijn vrienden gescheiden te houden, wordt minder gestreng in acht genomen. Velen hunner, o. a. de heeren Maurice Richard, Brunet en Berthot, hebben verlof gevraagd en gekregen om hem te bezoeken. Voor 's prinsen vertrek is een schild wacht geplaatst. De aanhangers van prins Napoleon hebben ge tracht een manifestatie op het getouw te zetten, voor 's prinsen hotel 20, Avenue d'Antin. De politie moest tusschenbeiden komen om hen uiteen te jagen. Eenige personen werden in hechtenis genomen. Duitschland. De Rijksdag heeft gisteren het voorstel van eene Beursbelasting in behandeling genomen, en bet debat ten slotte tot hoden verdaagd. De minister van financiën verklaarde dat het doel om nieuwe middelen te vinden, door het mobile kapitaal te treffen zonder handel of industrie te schaden, de sympathie dor regeering had. Maar het voorstel bevat onduidelijkheden; de strekking is niet ge noeg doordachtzooals het geformuleerd is, kan het niet aangenomen worden. Het zal de taak eener commissie zijn, de gezonde kern er uit te voorschijn te halen. In de gisteren door het Elzassor landscomité te Staatsburg gehouden zitting hebben van de 56 afgevaardigden 17 tegen de uitsluiting van gebruik der Fransche taal geprotesteerd. Zij zullen niet temin de zittiDgen blijven bijwonen. Hedenochtend te 7.40 zijn de zoogenaamde kruit- stoven van de kruitfabriek bij Muiden in de lucht gevlogen. Drie verschrikkelijke ontploffingen wer den gehoord. Alles in do nabijheid is verwoest. De oïgonlijke kruitmolen of toren staat nog, maar daar de puin- hoopen van de droogkamers brandende zijn, wordt ook voor dit gedeelte der fabriek gevreesd. Het vreeselijke van den toestand is, dat aan redden niet valt te denken. Alles staat in volle vlam, en niemand durft het tooneel der verwoesting te naderen of te betreden, uit vrees voor verdere ontploffing. De fabriek was naar ons, doch niet met zeker heid wordt medegedeeld, reeds in werking en het personeel was dus voltallig. Te Muiden is geen glasruit heel gebleven. Te Weesp, Abcoude, Nigtevegt, Baambrugge en Bus- sum hebben vele huizen veel schade. Te Amsterdam werden de drie slagen tot op het Rembrandtsplein duidelijk gehoord. Men geloofde aan een aardbeving. In de omstreken van Muider- en Weesper-Poorten, in Diemen, aan do Weesperzijdo, in de "Watergraafs meer, op de Manritskade zijn glasruiten verbrijzeld. Schier alle huizen te Muiden zijn geheel of gedeel telijk van dak beroofd, en nog verder in den om trek zijn glasruiten verbrijzeld. De vreeselijke slagen werden op verren afstand gehoord, en zelfs hier te Leiden zij* ze door enkele personen waargenomen, althans ze vernamen om streeks kwart voor achten een geluid, dat hun geheel vreemd voorkwam, niet wetendo waaraan het moest worden toegeschreven. Het lot van de in de gebouwen aanwezige per-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2