lating in de maand Maart vóór den 15den Februari, en de overige vóór 15 October a. s. Gisteren had, in tegenwoordigheid van het hoofdbestuur, de leden en afgevaardigden van elders, de pleobtige inwijding plaats van het nieuwe ge bouw der Loge „De drie Kolommen" aan den Op pert te Rotterdam. In de verwachting dat ook de grootmeester-nationaal, de Prins van Oranje, de plechtigheid zou bijwonen, word men teleurgesteld; een telegram berichtte dat Z. K. verhinderd was te komen. Graaf Yan Lynden Yan Sandenburg, minister van financiën, is door den shah van Perzië benoemd tot ridder 1ste kl. der orde van den Leeuw en de Zon. Pans Leo XIII heeft tot kanunnik van het kathedraal kapittel van het bisdom 's-Bosch be noemd den heer P. P. Fleyssen, pastoor te Grave, deken van het district Cuyck. In het „Amstel-Hotel" te Amsterdam zijn tegen het einde van Maart weder apartementen voor de koningin van Zweden besproken. Naar men verneemt, zal de kroonprins van Zweden zijne moeder vergezellen en zullen de vorstelijke personen waarschijnlijk tot Mei hier blijven. Het stoomschip „Pollux" is Dinsdag van Nieuw- York naar Amsterdam vertrokken; de „Prinses Wilhelmina" verliet, na opklaring van den mist, eerst gisteravond te negen uren het spoorwegbassin te Amsterdam, met bestemming naar Batavia; de „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag Dover. Gemengd Niouws. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Yan de 14 schuiten, welke in de vorige week naar de verschvi88cherij zijn uitgegaan, zijn er 8 wederge keerd met redelijke vangst. De viscbprijzen waren zeer hoog: voor 1 tarbot (klein soort) en 80 ton gen werd in één koop besteed 66; voor tarbot (klein soort) ƒ6 a ƒ7, tong 0.60 a 0.75, kabeljauw 2.50 a 3, schelvisch 0.30 a ƒ0.60 en roggen 0.50 a 0.70 per stuk; levende schol 8 a 10 en roggen 6 a 7 per mand. Tot heden zijn 30 schuiten ter visscherij afgegaan. De aan monstering bij den waterschout van schippers en bootsgezellen gaat geregeld en zeer bevredigend voort. Een 83-jarige vrouw te Arnhem is met een warme stoof in slaap gevallenhare kleederen vatten vuur en zij werd ernstig gewond naar het gasthuis vervoerd, waar zij spoedig overleed. Als eene bijzonderheid meldt men dat te Bergen op Zoom op 14 Januari nog aardappe len zijn gerooid, en bij hoeveelheden verkocht, die in het voorjaar van 1882 zijn gepoot. Te Charlois zijn aan de pokken overle den twee meisjes, die te Rotterdam op een koffie- zolder werkten. Een ander meisje, door die ziekte aangetast, is herstellende. Ook zij werkte op zulk een zolder. De justitie te Dordrecht heeft zich wederom naar Gorkum begeven en van daar naar Vuren, ten einde nog nader onderzoekingen in te stellen in verband met de zaak van Jannetje Struik. Den 15den Januari zijn te Amsterdam nog nieuwjaarskaartjes over de post bezorgd met den stempel van 31 December 1882! Onduidelijk heid der adressen schijnt de oorzaak te zijn. Te Bedum heeft iemand de ijsbaan, die voor een wedstrijd op schaatsen zou dienen, zóó bedorven dat de hardrijderjj onmogelijk was. De verontwaardiging daarover is zeer groot. De directie der IJsclub heeft een premie van 25 uitgeloofd aan dengene, die den dader kan aanwijzen. De bediende van een rij k Parijzenaar was verliefd op eene der dienstboden van het huis. Deze wilde niets van hem weten; de wanhopige minnaar schoot het beminde voorwerp dood en joeg zich daarop zelf een kogel door het hoofd, zoodat hij in levensgevaar verkeert. Het circu6, dat te Berditscheff ver brandde, is het circus Costali, dat zich veertien dagen geleden in een houten gebouw, op ongeveer twee kilometers van de stad gelegen, gevestigd had. Het was juist dien avond eene benefice-voorstelling van mile Loisset, de welbekende paardrijdster. Volgens een nieuw bericht zou de brand in de stallen zijn uitgebroken door een vonk van een cigaret, die een der grooms rookte. Het eerste alarm werd door een clown gegeven, maar het publiek sloeg er in het begin geen geloof aan, meenende dat het een aardigheid was. Ter zelfder tijd dat de vlammen zich in de zaal verspreidden, vluchtten de paarden in dolle vaart in de amphitheaters, terwijl mannen, vrouwen en kinderen verpletterden. Het juiste getal der slachtoffers is 260, waarvan 120 vrouwen, 60 kinderen en 80 mannen, waaronder een kolonel der gendarmen, de president van het beurscomité en twee Engelsche clowns. Het gerucht loopt dat mile Loisset ook onder de slachtoffers behoort. Yan de 31 paarden, die in de stallen waren, zijn 27 verbrand; ook zijn 12 prachtige honden omgekomen. De materiëele schade bedraagt ongeveer 24,000 roebels. De gouverneur van Kiew is aldaar aangekomen om het gerechtelijk onderzoek te leiden. Met het begraven der slachtoffers is een aanvang gemaakt. Uit Tomsk wordt bericht dateenaantal staatkundige gevangenen door eene onderaardsche tunnel uit de gevangenis trachtten te ontsnappen. Sommigen maakten, toen zij uit Bessarabië naar Odessa werden gebracht, gebruik van de omstan digheid dat hunne wachten in slaap waren gevallen, om de vlucht te nemen. Uit S t.-L ouis wordt bericht dat er brand uitbrak in het Planter's Hotel. Bij de paniek werden vier personen doodgedrongende overige bewoners van het hotel ontkwamen. Er zijn nog 16 lijken uit de puichoopen van het hotel te Milwaukee voor den dag gobracht. BUITENLAND. Fraukrijk. De heer De Cassagnac velt in de „Pays" een zeer scherp oordeel over het manifest van Napoleon. Hij zegt: „De prins heeft eene dwaasheid begaan en bijna de geheele Bonapartistische partij is aan dit potsierlijk incident volkomen vreemd." De „Figaro", het manifest afdrukkende, merkt aan dat de candidatuur van prins Yictor voor het keizerschap er geheel door ter zijde wordt gesteld, en vestigt voorts de aandacht op de zinsnede in het manifest, rakende den godsdienst, welke, zegt zij, in den mond des prinsen zeker opzien baren zal, maar een blijk is dat de prins nader bij de conservatieve beginselen staat dan men tot dusver meende. Het manifest des prinsen is niet alleen te Parijs, maar ook in de departementen aangeplakt. Het aantal te Parijs verspreide exemplaren wordt op 5000 geschat. Aanvankelijk hield het publiek de zaak voor een grap. De minister van binneDlandsche zaken heeft den overheden in de departementen bevolen, de ver spreiding van het manifest te beletten. Naar men verzekert, is de regeering, alleen voor don aandrang der afgevaardigden en der dagbladen zwichtende, tot het in hechtenis nemen van den prins overgegaan. Duitschland. Hoe ontzettend de toestand aan Duitsche univer siteiten is, kan o. a. blijken uit de rectorale rede, waarmede dr. Zarncke onlangs den wintercursus van de hoogeschool te Leipzig heeft geopend. Hij moest den dood herdenken van elf studenten, in het jongste jaar gestorven. Doch slechts vier waren hun natuurlijken dood gestorven. Van de overige zeven was er één in een tweegevecht bezweken en hadden zes zich zeiven van het leven beroofd. De wensch van dr. Zarncke, dat aan deze gruwelen een einde mocht komen, is niet vervuld; weinige weken daarna hebben weder twee studenten door zelfmoord een einde aan hun leven gemaakt. Vereenigde Staten. Het door de financiëele commissie bij de Kamer ingediende tariefontwerp wordt voor de voorstan ders van den vrijen handel onaannemelijk genoemd. Indien het wet werd, zou het voor vele artikelen, waaronder katoen, geweven wollen stoffen, ijzer, staal, suiker, prijsvermindering ten gevolge hebben. Het ontwerp stelt eene verlaging van 3/,0 pet. op het pond voor op ijzer van 11 dollars de ton. De geweven wollen stoffen worden bijna 10 pet. miDder belast dan volgens het tegenwoordig tarief De voorstanders van het tarief-ontwerp in het Huis der Afgevaardigden verklaren dat in het geheel een reductie van verscheidene millioenen dollars zal verkregen worden, mits die reductie met zorg geschiedt, ten einde elke nadeelige terugwerking op de nijverheid des lands te voorkomen. De ver minderingen zullen niet zóó groot zijn als in het ontwerp van den Senaat. Een bericht uit Lima zegt dat Casma geregeld geblokkeerd wordt door het Chileensch pantser schip „Huascar" en dat de Chileenen de haven zullen bezetten. Yolgens een bericht uit Nieuw-York van den 15den dezer, zijn in Noord-Amerika weder verschei dene menschen ten gevo'ge van de felle koude omgekomen. Verscheidene personen werden vermist ten gevolge van de sneeuw, welke in Dakota, Min nesota, Iowa en het noorden van "Wisconsin grooto stoornis in het verkeer veroorzaakt. Telegrammen. ODESSA, 17 Januari. De haven is met ijs be dekt en de scheepvaart gestaakt. Te Reval dry ft de zuidoostenwind het ijs van de reede. Baltishpost is voor de schepen toegankelijk. CAIRO, 17 Januari. De rogeering heeft uit Sudan een telegram ontvangen, meldende dat de valscho profeet de overwinning op een Egyptisch bataljon behaald heeft. Gesneuveld zijn 240 Egyptonaren en 260 bevinden zich als krijgsgevangenen in zjjne macht. BERLIJN, 18 Januari. De Rijksbank heeft het disconto tot 4 en de rente voor beleeningon tot 5 pet. verlaagd. BERLIJN, 18 Januari. De „Nordd. Allg. Zeit." meldt dat de keizer aan den Pruisischen minister van financiën heeft opgedragen om, zoolang de staatssecretaris Bötticher ziek is, in plaats van den zelf nog niet herstelden Rijkskanselier de aange legenheden der Rijkskanselarij te behandelen. De heer Bötticher neemt wel in beterschap toe, doch zal, om tot volkomen herstel te geraken, zich nog geruimen tijd ten eenenmale van arbeid moeten onthouden. PARIJS, 18 Januari. Yolgens hier ontvangen be richt nit St. Petersburg gelooft men daar, sedert de circulaire van lord Granville verschenen is (welke staatsman naar het schijnt EDgelands plannen be treffende Egypte aan Europa mededeelt, maar niet aan het oordeel van Europa onderwerpt), dat weldra vier mogendheden (Frankrijk, Duitschland, Oosten rijk en Rusland) het zullen eens worden over een hervorming op dezen grondslag: zij bewilligen in de afschaffing van de controle, maar dulden niet dat het Egyptische vraagstuk voorgoed opgelost worde, zonder de toestemming van Europa. ST-PETERSBURG, 18 Januari. In het antwoord des keizers op den gelukwensch van den gouver neur-generaal van Moskou kwam o. a. deze zinsnede voor: „Ik begin het nieuwe jaar met een vast ver trouwen op God en Zijn bescherming. Het verheugt mij voor Rusland dat de dag niet meer verre is, waarop Moskou en geheel Rusland zich met ons, voor de heiligdommen van het Kremlin vereenigea zullen, tot het vieren eoner groote godsdienstige plechtigheid." LEIDEN, 18 Januari. De verwachting voor morgen iszuidelijke of zuid westenwind, betrokken weer. Eene jeugdige vereeniging - ze heeft den leeftijd van nog slechts 2'/2 maand bereikt - geeft reeds teekenen van een krachtige ontwikkeling. De liedertafel „Leidens Mannenkoor" nl. gaf gister avond in de Stadszaal hare eerste huishoudelijke uitvoering en bracht bij die gelegenheid een pro gramma met composities van Lachner, Mendelssohn, Verhulst, Fischer, Schumann, Von Weber, Hiiser en Zöllner ten gehoore, op een wijze die haar een schoone toekomst belooft. Wel is de verhouding der verschillende partijen van het reeds uit bijna vijftig leden bestaande koor nog niet zoo - de eerste tenoren b. v. kunnen nog wel eenige versterking ondergaan - als noodig is, töch mag men vertrouwen dat dit heter zal worden. Alles getnigde van flinke studie, degelijke krachten en goede leiding van den heer Taylor. De pianiste mej. Schulz-Lessig en de tenor-zanger de hr.Withake verleenden hunne door het talrijk opge komen publiek evenzeer gewaardeerde medewerking. Een koornommer moest zelfs worden herhaald. In een inleidend woord had de president vooraf de aanleiding tot en het doel van de oprichting dezer liedertafel in herinnering gebracht, welke zich spoedig in veler sympathie mocht verheugen. Behalve de zangers zeiven, telt ze reeds 40 belang stellende leden, terwijl sedert hare oprichting door twee stadgenooten, die onbekend wenschen te blij ven, door den eenen 25 en door den anderen f 10 was geschonken. Evenals vroeger de Avondster" en Euterpe", hoopt ook zij nog dikwijls onzen stadgenooten genot volle avonden te verschaften, doch zij rekent daarbij tevens op hunnen verderen steun. Zeker zal hast die niet ontbreken, evenmin als de herinneriog aas de Leidsche Zangvereeniging, waaruit deze lieder- I tafel is voortgesproten, bij de oud-leden zal ver- I Hauwen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2