Te Kralingen is een poklijdor overle den. Zijne vrouw blijft halsstarrig weigeren hare acht kinderen te laten vaccineeren. In de Leeuw. Crt. van gisteren komen niet minder dan 45 aankondigingen vau hardrijde rijen op schaatsen voor, waarvan 32 voor manDen, 11 voor mannen en vrouwen en 2 voor vrouwen. De waarde der prijzen, op eene enkele uitzondering, alle in geld, bedraagt f 3200 a f 3300. Verleden Donderdag is bij Marseille eene boot met vier lijken gevonden, naar het schijnt afkomstig van den Franschen stoomer „Amélie", tusschen Cette en Marseille vergaan. Te Dieppe heeft iemand zioh in het Hotel de Rouen doodgeschoten. Hij had geen pa pieren bij zich en scheen 40 jaren oud te zijn. Te Niort schermde de deken der advo caten Trouillard met een zijner vrienden. De fleuret van dezen laatste raakte den hals van Trouillard en doorsneed de strotslagader. Trouillard overleed na weinige oogenblikken. Te Veriores (Zwitserland) is een dienst maagd gestorven, die 80 jaren bij dezelfde familie diende. Zij zag 5 geslachten opgroeien. Het Fransche stoomschip „Ville de Dnnkerque" is op reis van Genua naar Marseille in volle zee, weinige uren na zijn vertrek, verbrand. De bemanning werd gered. Het schip had een waarde van 700,600 fr. Een der voorsteden van Raab (met 500 huizen) staat geheel onder water en kan zelfs niet door booten worden bereikt, omdat hot water met een dikke ijskorst is bedekt. Twee dorpen zijn ge heel vernield en het herstel van de dijken is door het ijs onmogelijk. Sedert Vrijdag is de Donau te Pest tamelijk gevallen, maar te Neusatz nog ge wassen. Het water staat daar tot boven aan de ves tingmuren. Bij Mohacs-Zombor is weer een dijk be zweken en alles vlucht in den omtrek. - In het district Frankenthal zijn ongeveer 2000 huizen door de overstrooming ingestort. Te Bordeaux hebben de koetsiers en conducteurs der tramwagens den arbeid gestaakt, loonsverhooging en wijziging van het reglement eischende. Een tramwagen, waarmede de dienst werd voortgezet, is door de werkstakers aangehou den en van de rails getrokken, waarop de verschrikte passagiers uitstapten en de wagen ledig naar do loods werd teruggebracht. Te Brugge hadden twee knapen van vijftien jaar zulk eene hartstochtelijke genegenheid opgevat voor oen meisje van gelijken leeftijd, dat het tot een tweegevecht met messen tusschen hen kwam. Eén hunner werd daarbij zoo ernstig in den buik gewond, dat men voor zijn leven vreest. BUITENLAND. Frankrijk. Do heer Duclerc, die nog niet volkomen hersteld is en zich naar het Palais-Bourbou moest laten overbrengen, heeft gisteren in de Kamer van Afge vaardigden de verklaring betreffende Egypte voor gelezen. In dit stuk wordt een overzicht van den tegenwoordigen stand dezer quaestie gegeven, in afwachting van de overlegging der documenten, welke er op betrekking hebben. De verschillende gebeurtenissen sedert 1876 worden in herinnering gebracht, vooral wat de Engelsch-Fransche controle betreft. Eene toespeling wordt gemaakt op de Engel- eche interventie. Frankrijk vermeed om de gevoelig heid van Engeland te wekken, en het nam zelfs gematigdheid in acht na de militaire gebeurtenissen, die het er toe brachten om de gevolgen van den nieuwen toestand te onderzoeken. De onderhande lingen werden zonder wrok voortgezet, met het eenige doel de wettige belangen en verkregen rech ten van Frankrijk te beschermen. Deze houding werd door geheel Europa gewaardeerd. Na een geschiedkundig overzicht van de zaak vóór en na 1876 wijst de heer Duclerc er op dat de in hare gevolgen zóó vruchtbare verstandhou ding en eensgezindheid tusschen Engeland en Frank rijk ophielden, den dag dat het oproer uitbrak. Engeland achtte eene onderdrukking door den sterken arm noodzakelijk. Frankrijk was van een tegenovergesteld gevoelen. „Zoolang het En- gelsche leger in het veld was", dus gaat de minister voort, „moesten wij de grootste terughoudendheid in acht nemen. Wij bleven vriendschappelijk ge zind, ons vertrouwen ging niet verloren en wij vermeden elk vertoon van lichtgeraaktheid en van wantrouwen. Deze houding werd naar waarde ge schat. Onze zucht naar verzoening had geene andere grons dan het besof onzer waardigheid. De Britsche staatslieden hadden herhaaldelijk hun voornemen te kennen gegeven om verkregen rechten te eer biedigen. Wij wachtten op herstel van den vroegeren toestand en bleven aan dit standpunt getrouw. Het kwam niemand in de gedachte dat Frankrijk een stelling zou kunnen aannemen, waarbjj het een merkbare vermindering in rechten zou ondergaan. Engeland heeft echter van de gemeenschappelijke handeling afgezien, om alléén de regeling der quaes tie te aanvaarden, en Frankrijk hernam dus zijne vrijheid van handelen. Wij deden dit zonder wrok, overtuigd dat onze waardige en gematigde houding door de Kamers, door Europa en zelfs door onze naburen zal gewaardeerd worden. Wij zullen ons beijveren, onze verkregen rechten, wettige belangen en overleveringen te beschermen." In de gisteren gehouden zitting van het hof, dat de zaak der anarchisten behandelt, deelde de president mede dat hij negentien dreigbrieven had ontvangen, waarvan vele uit Duitschland, Zwitser land en Rusland. - Krapotkine droeg zelf zijne verdediging voor. Hij trachtte aan te toonen dat de wet op de Internationale niet toegepast kan worden, omdat de Internationale niet bestaat. Hg eindigde met de voorspelling dat de aanstaande tien jaren niet zonder maatschappelijke omwenteling zullen verloopen, en bezwoer de maatschappij haar te voor komen door de quaestie te onderzoeken, niet door de anarchisten te vervolgen. Groot-Britannlë. De „Times" bevat een uitvoerig overzicht van den inhoud van Lord Granville's nota betref fende Egypte. In dit document wordt ver klaard dat de Britsche regeering het bezettings leger wenscht terug te roepen, zoodra de nood zakelijkheid van de tegenwoordigheid dezer troepen zal zijn weggenomen, door het toepassen van de voldoende middelen ter handhaving van het gezag van den khedive. Middelerwijl acht zij het haren plicht aan den khedive den raad te geven welke geschikt is om den nieuwen toestand des lands bevredigend, duurzaam en in overeenstemming met de eischen der toekomst te maken. In de nota wordt aanbevolen het aangaan van eene interna tionale overeenkomst voor de vrije scheepvaart door het kanaal van Suez, met beperking evenwel in tijd van oorlog, zoolang oorlogsbodems der krijg voerende mogendheden zich daar zullen bevinden. Het inschepen van troepen en het aan boord nemen van munitie zal niet geoorloofd zijn. Yerder be vat de nota voorstellen tot wijziging van ver schillende fiscale bepalingen, ten einde te geraken tot bezuiniging en voorts te verkrijgen, dat vreem delingen gelijkelijk met de inboorlingen belast worden. Wijders stelt lord Granville voor, de hooge rangen bij het leger aan Britsche officieren te ver- leenen, een Europeeschen financiöelen raadsman te benoemen, ter vervanging van de controle, en nog andere hervormingen in te voeren. De telegraaf heeft reeds melding gemaakt van arrestatiën te Dublin. Volgens de laatste berichten is de politie zeer geheimhoudend daaromtrent. Maar de zaak schijnt nogal van beteekenis geacht te wor den. De correspondent van de „Globe" zegt uit betrouwbare bron vernomen te hebben dat in de vorige week een aantal personen, tot een geheim genootschap behoorende, eene bijeenkomst te Dublin hielden, waarin besloten werd, sommige van de ijverigste leden der politie te Dublin te vermoorden. Dit zou door twee van hen aan de politie medege deeld zijn. Het onder de in hechtenis genomen per sonen zich bevindende raadslid van Dublin, Carey genaamd, is een metselaarsbaas, die bekend staat als een vurig aanhanger van de nationalistische partij. De correspondent gelooft echter dat de moord plannen buiten Carey zijn omgegaan. Telegrammen. PARIJS, 15 Januari. Baron Hirsch verklaart, in een door hem openbaar gemaakten brief, dat het bericht aangaande een schrijven van wijlen graaf Wimpffen, in het „Berliner Tagblatt" opge nomen, volkomen ongegrond is. De Senaat heeft den heer Teisserenc deBort tot zijn vierden vice-president benoemd. BERLIJN, 15 Januari. Het Huis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp tot het verleenen van drie millioen voor de noodlijdenden door de overstrooming van den Rijn onveranderd aangenomen. Bij den Rijksdag zijn ingekomen ontwerp- verdragen met Oostenrijk, Nederland en België betreffende het wederzijdsch toelaten van personen, bevoegd tot het uitoefenen der geneeskunde, in j de grensstreken. LONDEN, 16 Januari. De „Times" verneemt uit Cairo dat Cherif-pacha den Franschen consul- generaal heeft medegedeeld dat de Egyptische regeering, nu Engeland zich uit de contróle terug trekt, gaarne de inzichten der Fransche regeering nopens dezen stap zou vernemeB. ST.-PETERSBURG, 16 Januari. De brand in het paardenspel te Berditscheff brak des avonds te halftien, tegen den afloop der voorstelling, uit, door het ontsteken van vuurwerk, waardoor het gordijn in brand geraakte, waarna spoedig het dak en de wanden in vlam stonden. De 800 aanwezigen haastten zich en drongen naar de sleohts naar de binnenzijde te openen deuren. Twee zijdeuren waren dicht gespijkerd. Toen de deur geopend was, zag men geheele hoo- pen brandende menschen. Een half uur later kwam de brandweer. Zij kon echter niet blusschen, daar het water in de vaten en in de slangen bevroor. De leden van het orkest waren de eerste offers. Hoe groot het aantal der omgekomenen is, kon nog niet met zekerheid worden gezegd. Velen redden zich door naar beneden te springen. Het gebouw, de paarden en de garderobe zijn geheel en al verbrand. LEIDEN, 16 Januari. De verwachting voor morgen is: zuidelijke wind, betrokken nevelachtig weder. Hodennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 9 tot en met 14 Deo. Nabij Voorburg heeft hedenmorgen met den trein van den Rijnspoor, welke om 6.25 uit Den Haag vertrok, een ongeluk plaats gehad. De spoor brug aldaar stond namelijk open en daardoor schoot de locomotief den Vliet in, gevolgd door den tender, terwijl de bagagewagen gedeeltelijk verbrijzeld werd. Ofschoon de trein even te voren het station Voorburg had verlaten en dus nog niet in vollen gang was, was de schok toch hevig. Er zijn geen andere persoonlijke ongelukken te betreuren, dan dat de machinist met de machine te water geraakte, doch door zich aan een wiel vast te klemmen, kwam hij weer spoedig op het droge. De stoker werd van de locomotief geslingerd en bezeerde zich evenals de postconducteur aan het hoofd. De wagens bleven in het spoor, zoodat de passagiers in geregelde orde den trein konden verlaten. Als oorzaak noemt men dat de stationschef te Voorburg verzuimd had aan den brugwachter te vragen of de brug wel gesloten was. Het verkeer te water is gestremd. Te Gouda moest een andere trein in gereedheid gebracht worden ten einde de reis naar Amsterdam voort te zetten. De passagiers werden te Voorburg met een trein uit Gouda afgehaald. Het spoorwegverkeer wordt onderhouden door de reizigers aan de brug te laten overstappen. Van andere zijde meldt men ons dat de oorzaak van het ongeval te wijten is aan het niet op post zijn van den brugwachter, die zich verslapen zou hebben. Intusschen hing er hedenochtend vroeg een vrij dikke mist, die het onmogelijk maakte om uit Voor burg den toestand van de brug waar te nemen. De ligging van het ijzeren gevaarte is niet van dien aard, dat de belemmering van het verkeer van langen duur zal zijn. Met eenige inspanning van werkkrachten hoopt men dat de weg hedenavond ia orde zal komen. Het stoomschip „Prinses Marie", van Amster dam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.- Vincent. KOLONIËN. BATAVIA, 14 December. Luiden 8 een telegram van den resident van Djokjokarta van 6 dezer, deden zich op de hoofd plaats van dat gewest en in de omstreken gevallet van cholera voor en wel in de laatste dagen in toenemende mate. Volgens de „Pinang Times" zijn in den nacht van IS November te kampong Gedeh, waar eet depot van het 18de bat. gestationeerd is, twee Beaumontgeweren met patroontasschen en patrouen gestolen. - Oleh-leh is versterkt door een compagnie van het 3de bat. van Kotta Radja en men spreekt van een voorgenomen expeditie naar Lepong. - Ver ontrustende berichten loopen omtrent Poeloe Bras. - De Radja van de XXV Moekims, die Nja oemar en zijn bende vrijen doortocht door zijn land ge geven heeft, zal naar Batavia worden opgezonden. In eene particuliere correspondentie van den „Java-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2