LEIDSCH DAGBLAB N\ 7029. Dinsdag 16 Januari. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.a 1.40. Jizondarlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^ Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het ineassee* ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevinffen. GRONDBELASTING. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van LeideD, brengt ter algemeenc kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 12den dezer maand invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1883, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoeD. Wijders worden de ingezetenen herinnerd aan de bepalingen der Wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad N°. 82), dat zij verplicht zijn van alle stichtingen, herbonwingen, bij- of opbon- wingen, of gedeeltelijke vernieuwingen, in de termen der Wet vallende, binnen drie maanden na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der gebouwen, aangifte tc doen bij het Bestnnr 4Ïer gemeente waar de eigendommen gelegen zijo, terwijl die aangifte rechtstreeks, zonder tnsscbenkomst van derden, dagelijks van negen tot vier oren, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Ier secretarie dezer gemeente kan geschieden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Januari 1883. DB KANTER. LEIDEN, 15 Januari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag, den 20sten Jan. a. s., des morgens te halftien. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Gedurende het laatste kwartaal van 1882 werd 's Rijks Museum van Oudheden alhier (Breestraat) bezocht door 835 en het gebouw op het Rapenburg, waar de afgietsels van Olympia zijn tentoongesteld, door 100 personen, samen 935. Het Rijks-Kabinet van Prenten en Pleisterbeel den werd in het geheel niet bezocht en het Rijks- Ethnographi8ch Museum was gedurende dien tijd gesloten. Het overzicht van het aantal bezoekers over het geheele jaar is als volgt: Het Museum van Oudheden benevens het gebouw op het Rapenburg door 5259 personen; het Rijks- Kabinet van Prenten en Pleisterbeelden (3 kwarta len) door 253 personen en het Rijks-Ethnographisch Museum was gedurende het geheele jaar gesloten. Yoor het af breken en weder opbouwen van een kantoor en magazijn aan den Ouden Singel n*. 58 alhier was minste inschrijver de heer S. Yan Leeuwen, voor f 3490, aan wien het werk is gegnnd. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prijzen f 34.00, ƒ17.50, f 3.80 en 1.80; de laagste 34.00, 17.50, f 3.50 en f 1.75. Op de onder voorzitterschap van mr. H. Gode- froy gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Noord-Zuid-Hollandsche- Stoomtramwegmaatschappij deelde de voorzitter mede dat van den heer Gerken telegraphisch be richt was ontvangen, dat hij wegens zijn verblijf buitenslands niet aanwezig kon zijndientengevolge belastte dr. A. Nuyens zich met het secretariaat. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deed vervolgens een kort verslag van hetgeen sedert de vorige vergadering geschied was. In het algemeen kan de toestand niet gunstig genoemd worden; het college van commissarissen kromp van 5 tot 2 in, en dezen deden pogingen om door het verkrijgen van dubbeltallen het col lege weder voltallig te maken; znlks mislukte bij de gespannen verhouding in deze tram-maatschappij, door het bedanken van de heeren Heemstra en Watering. Hij gaf daarna een overzicht van de bezuinigingen op wier invoering commissarissen waren bedacht geweest. De commissarissen zagen de toekomst der Maat schappij donker in en beaamden volkomen de grie ven, die in de vorige vergadering door de aandeel houders waren uitgesproken. Zij weDschten reorga nisatie vermindering der salarissen, wijziging in het tarief, vermindering van het personeel. Aan den directeur werd gevraagd een juist plan van reor ganisatie in te dienen, wat deze echter meende niet te kunnen doen, omdat hij ten eerste de toe komst der Maatschappij niet zoo duister inzag en ten tweede weinig heil van reorganisatie verwachtte. Tevens deelde hij mede dat dit verschil van ziens wijze hem noopte zijn ontslag te verzoeken. De commissarissen, die hunne goede plannen dus danig zagen mislukken en overtuigd waren dat zij van de zijde der aandeelhouders evenmin op steun en medewerking konden rekenen, meenden nn even eens niet langer de Maatschappij te kunnen dienen en namen collectief hun ontslag, na nog voorgesteld te hebben aan den directeur tegen 1 Mei eervol ontslag te verleenen. De secretaris, de heer Gerken, had reeds zijn ont slag genomen, doch was op verzoek zijne functiën tot de eerstvolgende vergadering blijven waarnemen. Aan het einde deelde do president nog mede dat de commissarissen de dubbeltallen door de groep der aandeelhouders, die de oppositie uitmaakten en waarvan mr. J. Kappeyne Yan de Coppello de woord voerder was, zou overnemen. Door den secretaris werd daarop voorgelezen de tu8schen commissarissen en den heer Kappeyne gehouden briefwisseling, die tot deze vergadering ge leid had. Op voorstel van den heer Kappeyne werd het verleenen van ontslag aan den directeur tot een volgende vergadering uitgesteld. Daarop werden de candidaten der oppositiepartij voor het commissariaat voorgelezen en een stemming gehouden, waarbij de volgende heeren ieder met 341 van de 353 stemmen benoemd werden: mr. Th. De Haan Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem; J. J. Yan Heekeren, burgemeester van Sassenheim; J. A. Watering, te AmsterdamW. M. Van der Tak, te Amsterdam, en A. Fock, ingenieur der Staatsspoorwegen te Amsterdaïn. Ieder der aandeelhouders werd telkens opgeroepen om aan de bestuurstafel zijn stembiljet in te leveren, ten einde alzoo tot een juiste stemming naar het getal aandeelen te geraken. De heeren namen hunne benoeming aan en gaven te kennen dat zij geen aanspraak wenschten te maken op de bij de statuten voor commissarissen vastgestelde presentiegelden. De heer Henny vroeg ten slotte hoeveel van de obligatie-leening is uitgegeven en hoeveel obligatiën zich nog in kas bevonden, waarop de voorzitter antwoordde dat op het oogenblik nog 29oblig. van f 1000 in portefeuille waren. Met lichte maan zal op nader aan te kondi gen avond in de maand Februari a. s. in het ge meentehuis te Woubrngge, eene voordracht gehou den worden over veeteelt en paarden, door den heer M. J. Hengeveld, van Alkmaar, welke voordracht toegankelijk zal zijn voor de leden der afdeeling Woubrngge en omstreken, mitsgaders voor de leden der andere afdeelingen van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Gedurende het jaar 1882 werden in de gemeente Woubrngge geboren 85 kinderen (w. o. 2 wier ouders elders thuis behoorden), als 34 jongens en 49 meisjes; verder 6 levenloozen, waarvan 3 m. en 3 vr.; over leden zijn 21 m. en 29 vr. Gehuwd zijn 16 paren er vestigden zich in de gemeente 40 m. en 68 vr., terwijl naar elders zijn vertrokken 95 m. en 122 vr. De Rederijkerskamer „Anna Van der Aar de Sterke", onlangs te Woubrngge opgericht, gaf dezer dagen hare eerste uitvoering; een talriik publiek was opgekomen en het programma werd zeer goed uitgevoerd, terwijl het publiek meermalen bljjken gaf van bijval. Volgens onzen berichtgever is het wenschelijk dat de leden dier Kamer voortgaan op den ingeslagen weg en nn en dan van hunne vor deringen doen blijken ten einde zich zeiven en ande ren een genoeglijken winteravond te verschaffen. Door de directie van de Usel-Stoomtramweg- maatschappij werd heden aanbesteed het maken van een stationsgebouw met bovenwoning en remise te Voorschoten. Het minst was ingeschreven door den heer J. N. Boers te 's G raven h age, voor f 9345. De Raad der gemeente Voorburg heeft toe stemming verleend tot het loggen van rails door de kom der gemeente ten behoeve van een stoom tram LeidenVoorschotenYeurVoorburg over de Geestbrug en zoo naar 's-Gravenhage. Daar ook de gemeentebesturen van Wassenaar en Voorschoten hunne toestemming verleend hebben tot den aanleg van een stoomtramweg tusschen beide dorpen, heeft de stoomtramwegmaatschappij reeds opraetingen laten doen. Zelfs worden reeds aan den straatweg tus schen de beide dorpen, waar noodig, de boomen gerooid. De Raad der gemeente Ter-Aar heeft besloten bet gebouw der openbare school bij de Herv. kerk, thans buiten gebruik, te laten inrichten tot gemeente huis en secretarie, en het hiervoor thans in gebruik zijnde gebouw verkocht aan een particulier. Voor het beroep naar Buitenpost is door ds. Verhoeff te Bodegraven bedankt. De Staatscourant geeft thans eene volledige mededeeling omtrent de fÏDanciëole uitkomsten van het afgoloopen dienstjaar 1882. De middelen hebben wel is waar 3,399,476 meer opgebracht dan de raming, maar zijn gebleven rnim 1 millioen be neden de opbreDgst van het vorige jaar. Dit is aan verschillende omstandigheden te wijten. Niet alleen aan de gevolgen der wet op het gedistilleerd, al heeft dat 602,863.52 minder opgebracht. Dit wordt meer dan opgewogen door de hoogere op brengst van den accijns op do suiker met een bedrag van f 916,377.90; alle overige accijnzen hebben meer opgebracht. Het zout zelfs 154,750. Geza menlijk hebben zij het verlies op het gedistilleerd overtroffen met f 524,351. Ook de directe belas tingen hebben 213,344 meer opgebracht. Al is dit niet alles winst, door het vervallen van vrij dommen moet toch de grondbelasting jaarlijks klimmen. Dat zou ook de successie-belasting moe ten doen, door het gaandeweg inkomen der opge schorte rechten op de successie van de bloote eigen dommen, na het vrijvallen van het vruchtgebruik, zooals dit vóór de laatste wijzigingen in de succes siewet van 28 Mei 1869 (Staatsblad n°. 95) bestond. Doch desniettemin hebben de successie-rechten f 839,211 minder opgebracht dan het vorige jaar. Ook de zegel-, registratie- en hypotheekrechten hebben nagenoeg 12 ton minder opgebracht, zoodat wij op de gezamenlijke indirecte belastingen meer dan 2 millioen achternit zijn. De inkomende rechten brachten f 53,102 minder op. De loodsgelden daar entegen f 54.258 meer. De opbrengst der posterijen was met f 253,305 gestegen. Het bestuur van de Maatschappij „Arti et Amicitia" to Amsterdam heeft den prijs in den wedstrijd 1882 (fonds Willink Van Collen) toege wezen aan de schilderij „Laster" van den heer E. S. Witkamp Jr., terwijl de premie is toegekend aan de schilderij „Zomer1 van den heer H. J. Haverman. Bij den burgemeester van Amsterdam is 1000 ontvangen voor den watersnood in Gelderland en Noord-Brabant, en 500 voor de weduwen en weezen te Scheveningen. Het onderhoud dor gebouwen aan de Rjjks- landbouw8chool te Wageningen is aan op 2 na den hoogsten inschrijver gegund, voor f 4469, omdat de lagere inschrijvers hunne biljetten hadden ingevuld op oud zegelpapier. Hot rijk heeft bij

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1