LEIDSCH DAGBLAD. iV. 7026. Maandag 15 Januari. A0. 1883. Tweede Blad. PBIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Alzo&derltjko Nommers.t 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIESI Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocatsaa» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. De verwachting voor morgen is: ooste lijke wind, toenemende vorst. Het veldys vermaak om de stad heeft zich thans ook tot de raamlanden buiten de voor malige Hoogewoerdspoort uitgestrekt. Van een met verscheidene kisten be laden en door een paard getrokkeD wagen brak hedennamiddag op de Beestenmarkt nabij de Morsch- straat de as, waarvan het gevolg was dat het voer tuig kantelde, de kisten op de straat terechtkwamen en deze zich grootendeels over de rails van hun inhoud ontdeden, waardoor voor den tram een opont houd van ongeveer drie kwartier ontstond en de passagiers in andere wagens moesten overstappen. De4 2-jarigeschipperA. S. h ad het onge luk gisteravond in den Onden Rijn, waar zijn schuit lag en daarop willende stappen, doch dit niet ter juister plaatse doende, te water te gerakenhij werd echter door eenige voorbijgangers, zonder letsel te hebben bekomen, uit zijne onaangename en wel wat al te frissche positie gered. De wachtkamer te Katwijk-binnen van don stoomtram is verplaatst naar een huis, gelegen tegenover het logement „De Roskam". Een knaapje van tien jaren werd sedert eenige dagen te 's-Hage gemist. De ouders kwamen al leen te weten dat de jongen zich tegen hun wil met schaatsen op het broze ijs had gewaagd, zoodat hun niets anders overbleef dan het vermoeden dat hun kind verdronken was. Groot was de verbazing toen de jongen heden in het ouderlijk huis werd teruggebracht, laatstelijk komende uit Hilversum, alwaar hij zwervende door den veldwachter was opgenomen. Het raadsel van zijne verdwijning word tevens opgelost. Uit vrees voor eene kastijding niet huis waarts durvende keeren, besloot de 10-jarige dreumes de wijde wereld in te gaan. Het gebrek aan reis geld was voor hem geen beletsel. In de nabijheid van het Rijnspoorstation kroop hij in een goederen wagen, verborg zich daar in een klein hoekje, dat hem minstens een etmaal tot verblijf- en slaapplaats diende. Te Utrecht overnachtte het ventje in zijn verplaatsbaar logement en toen hij den wagen had verlaten bevond hij zich te Hilversum, van waar hij naar Den Haag werd teruggezonden. Hoe deze jeugdige gratis-reiziger het gedurende den zwerftocht met zijn maag gesteld heeft, kwam men niet te weten. Toen de heer C. Kook te Nieuwkoop dezer dagen van de eendeüjacht terugkeerde, hoorde hij op korten afstand beweging in het riet. In de meening een roerdomp voor te hebben, brandde hij los en - twee volwassen otters, lengte 1,30 M., sprongen doodelijk getroffen boven water. Het ge lukkig schot bezorgde hem een voordeeligen dag. In een der groote stallen van de Rij tuigmaatschappij aan den Overtoom te Amsterdam is de vloer van een havenzolder ingestort. Gelukkig bevond er zich niemand op of onder. Een voorbeeld dat ook in eene ons allen bekende gemeente wel navolging verdient. - Het bestuur van de nieuwe exploitatie der buffetten in het Paleis voor Volksvlijt heeft aan alle bedienden vilten schoenen verstrekt om gedurende de muziek uitvoeringen hun geloop niet meer hinderlijk te doen zijn. Meer gelijk dan eigen. - Zekere R. te Amersfoort ontving op Nieuwjaarsdag bericht, uit Den Haag, dat zijn zoon aldaar was opgevischt. In allerijl begaf hij zich derwaarts. Het lijk was reeds door het meisje van den overledene en nog drie andere personen herkend. Men wachtte nu nog slechts op de getuigenis van den vader om den dood van J. J. R. te constateeren. Ook de vader herkende het lijk van zijn zoon, hoewel het hem oenigszins vreemd voorkwam dat zijn zoon, die in Duitschland werkzaam was, in Den Haag werd op gevischt. Na afloop der begrafenis keerde de be droefde vader huiswaarts. Eenige dagen later ont ving hij een brief uit Duitschland, waarin zijn dood gewaande zoon hem mededeelde dat hij levend en welvarend in Duitschland werkzaam was. In de heden gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Noord-Zuid -Hollandsche Stoomtram weg-Maatsch. (Leiden-Haarlem) bracht de president mr. H. Gode- froy verslag uit, waaruit bleek dat de toestand der Maatschappij zeer ongunstig was. Men zag hare toekomst donker in. Het voorstel tot het verleenen van ontslag aan den directeur werd tot een volgende vergadering aangehouden. Verschil van zienswijze deed mr. Godefroy zijn ontslag nemen. Tot commissarissen werden benoemd de heeren mr. Th. De Haan Hugenholtz te Haarlem, J. J. Van Heeckeren te Sas3enheim, J. A. "Watering, W. M. Van der Tak en A. Fock te Amsterdam, die de benoeming aannamen. Hunne voorgangers hadden collectief hun ontslag genomen. Op een vraag van één der aanwezigen over den toestand der obligatieleeniog, antwoordde de voor zitter dat alle obligation op 29 na zijn uitgegeven. Door een onbekende oorzaak zijn te Woensel vier arbeiderswoningen afgebrand. Het pand, in eigendom toebehoorende aan do kinderen van Hapert te Woensel, was verzekerd. Slechts van één der bewoners was de inboedel verzekerd. Vol wassenen en kinderen konden zich nog bijtijds red- den, hoewel sommigen bijna geheel ontkleed. Een aangrenzende schuur is gespaard gebleven. Doordien het water nu ook vóór den dam in de Meipoort te Nijmegen is weggevallen, breekt men dezen dam op het oogenblik af, en zal men weldra van die zijde weder het veer kunnen bereiken. Er zijn opnieuw een paar stegen droogge- loopen. Ook is de gemeenschap aan den Lindeoberg langs de Veldhuizen weder herstold, doch de huizen van de Waalkade staan nog zeer diep in het water. Men neemt maatregelen om het ingedrongen water, bij blij venden val der rivier, van achter de dammen in de nog overstroomde straten uit te pompen, ten einde alzoo de huizen spoediger geheel watervrij te maken, dan anders het geval zou zijn. De verzakking in den leidam en den Ketel (Gelder- schen IJsel) strekt zich thans reeds uit over eene lengte van 92 meters. Te Hamburg vierde voor eenige weken de heer G. Neidlinger zija 25-jarig jubileum als generaal gevolmachtigde der Singer Manufacturing Co. te Nieuw-York, voor Duitschland, Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Rusland, Oos ten rijk-Hongarije en het Balkan-Schiereiland. Bij deze gelegenheid werd bekend dat de Singer-Maat schappij alleen in genoemde landen 509 filialen ge vestigd heeft, alwaar 3547 personen werkzaam zijn. Er zal dus wel moeilijk eene tweede industriëele onderneming te vinden zijn, die zoo over de ge- heele wereld verspreid is, als deze Maatschappij. Te Londen is zekere Mary Baster van gebrek en koude gestorven. Men vond haar op den vloer van hare kamer, die geen deur of raam had. De huisheer had beide laten wegnemen omdat hij geen huur kon krijgen. Mary Bastor was half be wusteloos; haar weinig huisraad was reeds in be slag genomen evenals het gereedschap van den schoenmaker, die de kamer met haar deelde. De laatste woordeD die Mary sprak, waren„Geef mij tijd". De jury voor de lijkschouwing gaf in krach tige woorden hare verontwaardiging te kennen over het gedrag van den huisheer. De 20-jarige Caroline Smith en de 12- jarige Hannah Bailey, in dienst bij den predikant Sadler te Glossop, werden *6 morgens dood in haar bed gevonden. Beiden waren volkomen wol geweeBt en er was niets van vergiftigen aard in het hnis. Men denkt dat ze gestikt zijn. Het hnis van Sadler namelijk grenst aan het kerkje en een zekere hoe veelheid zwaveldamp van de cokes, die gebruikt werd om het kerkje te verwarmen, was door den muur in het slaapkamertje gedrongen. Ook in Oo8tenrijk-Hongarije daalt het water, maar do stad Raab (in Hongarije aan den Donau en de Raab gelegeD) is den 9den dezer toch nog door eene overstrooming geteisterd. Des nachts te 3 uren werden de bewoners door de stormklok gewekt en er ontstond eene algemeene vlncht en verwarring. Zesduizend menschen moesten zich uit de benedenstad redden, hetgeen gelukkig zonder verlies van menschenlevens geschiedde. Den volgen den middag braken ook de dijken door, die de voor stad beschermden. Het water baande zich met zulk eene kracht een weg door de stad, dat het kerkhof vernield werdgeraamten en lijken dreven door de straten. De ingevallen vorst deed het water spoedig bevriezen, maar het ijs was niet sterk genoeg om menschen te dragen en het werd dus zeer moeielijk den hulpbehoevenden ondersteuning te brengen. Velo dorpen in den omtrek werden geheel overstroomd en het aantal ingestorte huizen is zeer groot. De bevolking dezer plaatsen vluchtte mede naar de stad,, zoodat hier bijna geene plaats meer was om allen te herbergen. De Fransche kolonel Brisacier hadzijn dochter uitgehuwelijkt aan een handelaar te Havre. Korten tijd na het eindigen der wittebroodsweken begon de jeugdige echtgenoot zijne wederhelft zicht baar te verwaarloozenmen zag hem in den schouw burg in verdacht gezelschap. Naar aanleiding van dat wangedrag diende de kolonel hem in een koffie huis een oorveeg toe, en het kwam tusschen schoon vader en schoonzoon tot een duel, dat den laatste het leven kostte. „En nu is uw dochter weduwe", voerde een vriend den oud-gediende tegemoet. „"Welnu, wat hindert dat?" luidde het antwoord. „Ik hoop dat haar tweede man zich beter zal ge dragen." BUITENLAND. Franlirflk. In het anarchisten-proces te Lyon is het getuigen verhoor afgeloopen. Daarna legde de commissaris der centrale politie een verklaring af, waaruit bleek dat te Lyon eene vereeniging van anarchisten was opgericht, dat zij eene aanmerkelijke uitbreiding had gekregen en met de anarchisten te Genève, inzonder heid met prins Krapotkine, in verbinding stond. De Senaat heeft de heeren Peyrat, Humbert en Calmon tot zijne vice-presidenten benoemd. De verkiezing van den vierden vice-president is tot hedett uitgesteld. Het gerucht dat China een gezantschap naar Hue zou afvaardigen, wordt gelogenstraft. De be trekkingen tusschen Frankrijk en China zijn uit muntend. China verlangt dat Frankrijk de zee- rooverij in Tonking zal uitroeien, en zal eventueel daaraan de behulpzame hand bieden. Uit Marseille wordt bericht dat aan den ingang van het bureel van een der couranten en aan hot Italiaansch consulaat wederom biljetten waren aan geplakt, bedreigingen bevattende tegen de Italiaanscha regeering. De Oostenrijksche regeeriDg wil de zaak in de doos doen; twee telegrammen, uit Marseille aan een Weener blad gezonden, werden in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1