in het belang der veiligheid ia, niet onthouden. Met genoegen merkten we op dat de noodtrap der gaanderij was opgeruimd, zoodat men ook aldaar een vrijen uitgang had (doch thans moest de gang het mot verschillende voorwerpen ontgelden), als mede dat voor de deuren aan de Fransche kerk en de brandkranen personeel aanwezig was. Dat men nu ook in het andere niet achterblijve! Gemengd Nieuws. Morgen, 12 Januari, zal het 76 jaar geleden zijn dat de woningen op de Ruïne en om streken door het springen van het kruitschip ge heel vernield werden. Velen vonden onder die in gestorte gebouwen en buizen een vreeselijken dood, doch weer anderen mochten nog zoo gelukkig zijn er gezond en wel of verminkt onder vandaan ge haald te worden. Dit was ook het geval metMag- dalena De Vroede, die zich op dien noodlottigen dag in de naaischool op de Langebrug bevond. Een meisje, dat haar arm omkneld hield, blies onder de puinhoopen den laatsten adem uit en in haar doods angst hield zij den arm van haar vriendinnetje, thans de ruim 92-jarige wed. Knotter, zoo stevig vast, dat nu nog de litteekens zichtbaar zijn. Zij is de eenige der geredden die nu nog overgebleven is. De op eens ingevallen vorst heeft reeds de meeste binnenwateren in de provincie Groningen doen bevriezen. De kleine scheepvaart is daardoor gestremd. Reeds wordt op verschillende plaatsen van het schaatsenrijden een druk gebruik gemaakt, ook alhier buiten de voormalige Koepoort op de vroegere buitenplaats „Vreewijk". Tot op heden is te Katwijk aan Zee door den waterschout aangemonsterd de bemanning van 13 bomschuiten. Als een merkwaardig bewijs voor de gunstige werking der drankwet kan dienen dat in de gemeente Aarlanderveen, waar voor het dienst jaar 1881—82 als tapper gepatenteerd waren 53 personen, het aantal „vergunningen" thans is ge daald tot 13, zijnde 2 boven het wettig maximum. Dit gunstig resultaat is uitsluitend het gevolg van de heffing van het vergunningsrecht naar het maxi mum van f 25, en het laat zich aanzien dat op 1 Mei a. s. nog meer kleine kroeghouders daarvoor bezwijken zullen. Het volgend aardig verhaaltje uit den huiselijken kring onzer koninklijke familie wordt uit Den Haag aan het „D. Montagsbl." geschreven Onze jeugdige Koningin bemint behalve haren echtgenoot ook de schoone kunsten en heeft het vooral in de schilderkunst tot eene bewonderens waardige hoogte gebracht. Zoo verraste zij den Koning bij gelegenheid van het Kerstfeest met een prachtig, door haar zelve beschilderd, porselein ser vies. De Koning was met dat onverwacht geschenk zoo in zijn schik, dat hij geen woorden vond om zijne gemalin te danken, en nog dienzelfden avond droeg hij de zorg voor het kunstvol geschenk op aan zijn vertrouwden kamerdienaar. „Dit servies", zeide de Koning, „is voor mij het kostbaarste kleinood onder al mijne kunstschatten en de ongelukkige, die er een stuk van mocht breken, wordt oogenblikkelijk uit mijn dienst ont slagen Eenige dagen gingen voorbij, tot op zekeren morgen de arme kamerdienaar met de ontsteltenis op het gelaat een oogenblik gehoor bij de Koningin verzocht, om haar te melden dat hij het ongeluk had gehad de suikervaas van het kostbaar servies te breken en dat hij nu vreesde uit zijn dienst weggejaagd te worden. Vriendelijk wist de Koningin hem echter te troosten en beval den ontstelden bediende haar een fleschje aan te geven met een welbekende lijm, die in Frankrijk onder den troost- vollen naam „Ne pleurez plus!" (schrei maar niet meer) verkocht wordt. De Koningin voegde nu zelve de gebroken stuk ken weer samen en zoo pronkte de vaas dienzelfden morgen nog op de vorstelijke ontbijttafel. Terwijl de Koning zijn Souchonthee dronk, stond de Koningin echter plotseling op, nam de gelijmde vaas in de hand en liet ze met alle teekenen van de hoogste ontsteltenis op den grond vallen. „Majesteit", zeide de Koningin, op de scherven der kostbare vaas wijzende, „ben ik nu ook uit mijn ambt ontslagen?" „O", zeide de Koning, die de geheele toedracht der zaak terstond doorzag, glimlachende „gij zijt een engel.ne pleurez plus Een werkman, bezig met het afgraven v«£ <L& Hoogesluia te Amsterdam, is van een der bogen neergestort in een met steenen beladen schuit. De ongelukkige is met verbrijzelden schedel wegge bracht. In de balzaal bij Couturier te Amster dam wordt hedenavond door de Nederlansche hoofd commissie voor de koloniale tentoonstelling een cour met damos gegeven, ter eere van de Fransche com missie die gisteren daar ter stede is aangekomen. De heer Werker, eigenaar van het „Bi ble-Hotel" te Amsterdam, is gisteren door den rech ter van instructie te Rotterdam, mr. Croockewit, gehoord in zake de millioenenjuffrouw. Uit de met zooveel zorg gevoerd wordende instructie moet nl. gebleken zijn dat op enkele avonden als bij Janne tje Struik de geldschieters met hunne vrouwen gasten waren, de portier van dat hotel in last had haar te komen roepen, met de boodschap dat nota ris Yan Houten er wa9. Na zulk een boodschap verontschuldigde Jannetje zich bij haar gasten, ging de kamer uit en vertoefde dan een half uurtje in een andere kamer. Wanneer zij dan in haar ver trekken terugkeerde, had zij altijd veel nieaws te vertellen over de mededeelingen haar door den notaris aangaande den stand der uitbetaling van de erfenis gedaan. Ter nadere inlichting omtrent deze feiten en betreffende de leef wij ze van de millioenenjuffrouw in het „Bible-Hotel" is de heer Werker thans te Rotterdam gehoord. Een meisje te Utrecht, dat geld naar de spaarbank ging brengen, is in de gang van dat gebouw een beursje met f 32.25 ontstolen. Een waggon met wilde herten zal uit Frankrijk komen, aangekocht door den Koning en bestemd voor de bosschen van het koninklijk domein het Loo, om aldaar in de vrije natuur te worden losgelaten; eveneens worden eerlang tamme herten van Zr. Ms. domein Soestdijk naar het Loo vervoerd, om ook aldaar in de bosschen te worden losgelaten. In „brieven uit Leeuwarden", voorko mende in het Friesch Volksblad, wordt gemeld dat uit den boedel van den eervol ontslagen notaris Z. 10 pet. aan de schuldeischers is uitbetaald als eer ste termijn. Te Berkel en Rodenrijs nam een 9-ja- rige knaap een geladen geweer van eene aan den weg staanden kar, met het ongelukkig gevolg dat het schot afging en den vader zoodanig in de borst trof dat deze onmiddellijk overleed. De man laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Zaterdag-avond jl. zijn te Gladbach twee moorden gepleegd. Een jongeling heeft men het hoofd verbrijzeld in een huis, waar in Dec. te voren een zelfde feit plaats had, en een vrouw is op straat de hals afgesneden. In beide gevallen volgde de dood onmiddellijk. De eerste moord wordt aan dronkenschap toegeschreven. De vermoedelijke daders zijn gearresteerd. In de voorstad Saint-Germain, Pa rijs, woonde een gewezen koopman Coquet met zijne vrouw. Verleden Zondag waren beiden uitge gaan. Tehuis komende vond de vrouw hare kamer geheel in wanorde en het bleek, dat alles wat er zich van waarde in bevond, het geheele vermogen der echtelingen, ten bedrage van 200,000 fr., ge stolen was. Geene enkele deur was opengebroken en de concierge verklaarde geene verdachte personen bespeurd te hebben. Men schrijft uit G e n u a a a n d e „Ita lia" dat een bom is geworpen in do kerk „Delia Consolazione", terwijl deze gevuld was met geloo- vigen. De schrik, dien de ontploffing teweegbracht, was onbeschrijfelijk. Vele vrouwen vielen in zwijm de priester slaagde er in de menigte gerust te atollen. Aan de „Standard" wordt uit Kopen hagen geseind dat de koningin van Zweden aan eene ernstige maagkwaal lijdt. Te Parijs is een 86-jarige man Fougie in een loge van het „Théatre Franyais" doodge bleven ten gevolge van een beroerte. BUITENLAND. Frankryk. De heer Léon Renault vertrok naar Nizza om den vader van Gambetta te bewegen het lijk te Parijs ter aarde te doen bestellen, maar de 74- jarige man blijft bij zijn besluit. Men zegt dat Gam betta indertijd zijn wensch te kennen gaf te Nizza te worden begraven. De kosten van het overbrengen van het lijk zullen 5000 fr. bedragen; een afzon derlijke trein, bestaande uit 7 waggons, zal daarvoor worden gebruikt. - Mon verwachtte te Nizza nog een deputatie uit Elzas en van de leden van de Kamers, die trachten zou den ouden Gambetta van besluit te doen veranderen. Bij de voortzetting van het rechtsgeding te Lyon tegen de anarchisten heeft de president der rechtbank medegedeeld dat hij een dreigbrief ont vangen had. De heer Gaulthier De Rumilly, die bij de opening van de nieuwe zitting als oudste in jaren den Senaat presideerde, werd 8 Dec. 1793 geboren ea is dus zijn 90ste jaar ingetreden. Hij is nog zeer kras. De heer Guichard, die de Kamer opende, is ruim 79 jaar oud. Volgens de „Justice" heeft het Iersche Par lementslid Mac-Donald 5000 pond sterling aange boden voor eene voorloopige invrijheidstelling van prins Krapotkine. Het Parket te Lyon zou deze borgstelling aangenomen, maar de prins zelf haar geweigerd hebbeD, verklarende, dat hij in het lot zijner mede-beklaagden wilde deelen. De heer Manoir, algemeen secretaris van het Aardrijkskundig Genootschap te Parijs, heeft be richten uit Bolivia ontvangen, volgens welke ver scheidene reisgenooten van dr. Crevaux, die men vermoord waande, nog in leven zijn en bij de Toba-Indianen gevangen gehouden worden. De desbetreffende brief is in handen des ministers van buitenlandsche zaken gesteld, opdat deze zoo spoe dig mogelijk maatregelen tot bevrijding dier onge- lukkigen moge nemen. O os tcm*.-Hoiigf.-Z>Xona.i*cliie. In de gisteren gehouden zitting van het Volks huis heeft de minister voor de middelen van open baar verkeer, in antwoord op eene interpellatie van den heer Moscary, verklaard dat alle maatregelen tot reddiDg van menschenlevens en have, te Raab zelfs vóór de overstrooming, getroffen waren, en dat overigens het gevaar reeds vermindert. De minister Tisza heeft verklaard dat hij de noodige sommen heeft beschikbaar gesteld om de door den waters nood uit hunne woningen verdreven ingezetenen van voeding en huisvesting te voorzien; dat overi gens ook de particuliere liefdadigheid reeds hulp vaardig optreedt, en dat volgens officiëele berichten 10,000 personen van huisvesting zijn beroofd, door dien 300 a 400 huizen overstroomd en ten deele verwoest zijn. Spanje. In de Cortes werd de regeering gisteren over de aanleiding tot de jobgste ministeriëele crisis geïnter pelleerd. De regeering antwoordde dat het nieuw gevormde kabinet de politiek van het vorige volgen zal De liberale bladen laten zich over het ministerie welwillend uit, dat de geestverwanten dos heeren Canovas en die van maarschalk Serrano bestrijden zal. In den Senaat zeide de heer Sagasta dat het nieuwe kabinet de hervormingen zal invoeren, welke door de oppositie zijn voorgesteld, ten einde te ge raken tot de vorming van een dynastieke linker zijde, en aldus met de conservatieven twee monar chale partijen in het leven te roepen. De heer Orovio ondervroeg den minister over de oortaak der crisis, met name wat den verkoop der staatsbosschen be treft. De interpellatie werd uitgesteld. Ook verklaarde de heer Sagasta Camacho's fioan- ciëel plan te zullen volgen, hetwelk voor 1883 een overschot op de uitgaven ten gevolge zal hebben. Hij voegde er bij dat de betaling van den coupon verzekerd was, zonder dat de staatsbosschen be hoefden verkocht te worden. De heer Orovio, oud-minister van financiëD, zeide het tegendeel te zullen bewijzen. Op Nieuwjaarsdag heeft te Madrid de eerste Israëlietische en burgerlijke huwelijksplechtigheid, sedert de verdrijving der Joden vóór twee eeuwen, plaat# gehad. De rabbijn van Arcachon was er op zettelijk voor overgekomen. Telegrammen. ROME, 10 Januari. De nieuwe nuntius voor Madrid zal Zaterdag naar Spanje vertrekken. NIEUW-YORK, 10 Januari. Een der grootste hotel# van Milwaukee is afgebrand en 75 personen, meest logeergasten, hebben daarbij het leven verloren. COLOMBO, 10 Januari. Arabi-paeha is heden met zes andere ballingen van Suez alhier aangekomen. BERLIJN, 10 Januari. In de gisteren gehouden vergadering van de begrootings-commissie des Rijks- dags, heeft de minister van oorlog op eene vraag van den heer Rickert betreffende de vermeerdering der artillerie verklaard dat de regeering op dit oogenblik in dezen geene nieuwe maatregelen beoogt. De minister wist wel dat in vele kringen, ook bij de militairen, sterk aangedrongen werd op zulk

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2