LEIDSCII DAGBLAD. i\°. 7026. Vrijdag 12 Januari. A°. 1883. Avond- editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- eu Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 18 regel® 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incaasee» ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. LEIBEN, 11 Januari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste bus- lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 13den Januari a. s., des morgens te elf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk des morgens te 7.54 bezorgd zijn. Gedurende de eerste helft der maand Dec. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Klaas O verwijk, J. Tenbrink, wed. Brands, wed. Ter Wiessen, AlphenElzenschen, Klijn, De Laggon, mej. H. W. E. Lubken, W. Crama, mevr. Ur, Amsterdam; W. Verhaar, Baarn; Th. Van Gink, Gouda; mej. Straak, 's-Gravenhage; W. Van "Wee- ren, Haarlem; mej. Van Haameren, Haarlemmer meer; wed. Van der Eiden, Leeuwarden; C. Loef, Leiden; Van der Kamp, Utrecht; K. Van Leeuwen, Waalwijk; mej. S. Timmermans, niet vermeld. Brief kaarten T. Van Gelder, AmsterdamP. Hoefnagel, Haarlem; mej. N. C. Giezen, RotterdamN. Kleijn- hans, niet vermeld. De Staatscourant van heden bevat een uit treksel uit het verslag omtrent 's Rijks Museum van Oadheden te Leiden, over het laatst verstreken studiejaar van September 1881 tot 16 Sept. 1882. Met ingang van den 15den Jan. a. s. hebben bp het 4de regiment infanterie de volgende mnta- tiën plaats: De kapitein J. F. Roels, commandant der lste comp. 5de bat. te Gouda, is benoemd tot kapitein voor speciale diensten en gaat als zoodanig over by den staf van het reg. te Leiden. De lste luitenant H. F. Potter van de 3de comp, lste bat te Delft is overgeplaatst by de 2de comp. 5de bat. to Gouda. De luit. C. Bakker gaat van de 2de comp. 8sto bat. te Gouda over by de 3de comp. van dat bat. Op de aanstaande quartet-soiree te 's-Hage, waar Beethovens laatste qnartet voor het eerst zal worden uitgevoerd, zal de heer Euderlé uit Leiden do pianopartij spelen van bet trio van Bronsart. Gedurende het afgeloopen jaar werden in de gemeente Katwijk geboren: 301 kinderen, als: 145 van het mannelijk en 156 van het vrouwelijk ge slacht, waaronder begrepen zijn 6 tweelinggeboorten. Door den dood ontvielen 121 personen, als: 65 man nen en 56 vrouwen, aan de gemeente. Als levenloos werden aangegeven 8 kinderen, nl. 6 van het man nelijk en 2 van het vrouwelijk geslacht. Gehuwd zijn 46 paren, alstusschen jonkmannen en jongo- dochters 38, jonkmannen en weduwen 1, weduw- naren en jongedochters 2 en weduwnaren en wedu wen 5. Het Staatsblad bevat in No. 221 de wet van 18 Dec. j.l., houdende goedkeuring van den onder- handschen verkoop van een party duingrond te Katwijk aan Zee aan de gemeente Katwijk. Zooals nader blijkt, kannen de verlofgangers der militie te land vrijelijk en zonder eenige be- moeielykiDg ter zake van hunnen militieplicht, hun beroep vau visscher uitoefenen. Alleen voor de reizen ter haringvangst, waarvoor zij gedurende ongeveer drie achtereenvolgende maanden afwezig blijven, moeten zij verlof buitenslands vragen, dat hun dan voor zes maanden kan worden verleend. De Koniog lieeft gisteren een onderhond ge voerd met zyn secretaris voor de zaken van het Groothertogdom Luxemburg. Het kerkbestuur der Israëlietische gemeente te Rotterdam heeft voor hare quitantiëa tot invor dering der kerkelijke belasting aan Z. M. vrijdom van zegelrecht aangevraagd. De Amsterdamsche kerkeraad heeft in begin sel besloten ook in een week-avondbeurt de doop- bediening te doen plaats hebben, om tegemoet te komen aan het bezwaar van sommige ouders, die er tegen hebben om op den rustdag naar de kerk te laten rijden. By de directie der Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij bestaat het plan om tusschen Haar lem en de hoofdstad een stoomtramdienst te openen, die met den a. s. zomerdienst in werking zal treden, en, in verband met den spoordienst, zoodanig zyn geregeld, dat er, van den vroegen morgen tot laat in den avond, elk half uur gelegenheid zal zijn om van Amsterdam naar Haarlem en omgekeerd te kunnen komen. Er zijn thans, voor de uitbreiding van haar net, ca. 40 nieuwe machines in aanmaak. In de wachtkamer 2de kl. van den Ooster spoorweg te Utrecht waren eergisteravond eeno menigte belangstellenden en vrienden van dr. H. F. Jonkman bijeengekomen, die met den trein van 6.18 de reis naar de Transvaal aanvaardde, ten einde van hem afscheid te nemen. De beste wen- schen werden den heer Jonkman toegebracht, en bij het vertrek van den trein werd een laid „hoezee" aangeheven. To Dordrecht is overleden do heer Claas Visscher Moulin, oud-commisaris van politie aldaar. Hij werd geboren te Kampon den 31sten Mei 1796 en genoot er zijne opleiding aan de La'ynsche school, met het voornemen in de rechten te studeeren. Uit liefde voor den militairen stand gaf hij daaraan echter geen gevolg, maar nam in 1813 vrijwillig deel aan den tocht Daar Waterloo en Frankrijk, waarvoor hij later het Zilveren Krnis ontving. Na terugkomst in het vaderland on afdanking der troe pen nam hy andermaal dienst als vrijwilliger bij het 3do reg. kurassiars, klom daarbij tot den rang van opperwachtmeester, en verliet dat regiment bij zijne benoeming in 1828 tot oommissaris van politie te Leiden, welke betrekking hy 23 jaren vervulde. In 1851 benoemd als commissaris van po'itie en waterschout te Dordrecht, bekleedde hij dit ambt tot 15 Sept. 1875, toen hij, op het daartoe door hem gedaan verzoek, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag verkreeg. De heer J. Koch te Zevenhuizen is op een jaarwedde van f 800 aan de openbare school te Urk tot onderwijzer benoemd. - Bij de Nederl. Herv. gem. te Zevenhuizen is beroepen ds. T\ Zuidema te Eext. Het stoomschip „Castor" vertrok gistormiddag na ordelijke inscheping der landverhuizers, van Am sterdam met bestemming naar Nieuw-York; de „Koningin Emma" vertrok gisteren van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en ging terstond het Kanaal in. Het stoomschip „Pollux" is gisteren van Am- terdam te Nieuw-York aangekomen; de stoomsche pen „Prins Hendrik", van Amsterdam, en de „Ma dura", van Batavia, arriveerden hedenmorgen te Marseille; de „Prins van Oranje", van Batavia, pas seerde hedenmorgen Dungeness. Z. M. heeft prins Mirza Malcom Khan, buiten gewoon ambassadeur in bijzondere zending van den shah van Perzië by het Nederlandsche hof, benoemd tot grootkruis der orde Yan den Nederlandschen Leeuw; - aau den kapt. dor infanterie by de land macht in West-Indië E. Ten Broeke, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst met den lsten der maand, volgende op die waarop gemeld besluit te zijner kennis zal worden gebracht. De uitvoering van de Amsterdamsche Orkest- Yereeniging onder directie van den heer Joh. M. Coenen, oogstte gisteravond zeer veel lof in. Het programma vertoonde een keur van stukkenhet was dan ook niet te verwonderen dat de sympathie door Leidens ingezetenen getoond, zeer groot was. De symphonic No. 4 van Schumann, dat groot- sche werk, werd zeer goed gespeeld; enkel had de vioolpartij een weinig krachtiger kunnen zyn. Wat betreft het concert van Bach voor twee vio len - dat vooral getuigde vele technische bezwaren te bezitten, - dit werd over het geheel zeer goed vertolkt door de heeren Kes en Tak. Wat zouden wij ook anders hebben kannen verwachten van een talent als de heer Kes, die zich nog niet lang geleden hier ter stede heeft doen hooren. Jammer was het dat de tweede viool niet krachtig genoeg harmonieerde met de eerste. Beschouwen we echter de moeielijkheden aan dit zoo klassieke stuk ver bonden, dan zwaaien we allen lof toe aan de beide heeren. Yoor menigeen echter viel het moeielijk het concert te begrijpen en de heer Kes zou nog meer applaus hebben gekregen hadde hij iets anders voor gedragen. Eene lieve verschijning was die van mejuffrouw Louise H. Yerhulst. Deze jonge talentvolle dame droeg een keur van solostukjes voor, waarin zy blijken gaf meesteres te zijn over hare stem. Zij klonk melodieus, lieflijk en vol, maar nog meer kracht en voordracht zou niet onwenschelijk zyn. Het „Yolksliedchen" van R. Schumann werd heer lijk gozoDgen, en het stukje dat zy ten beste gaf, gecomponeerd door haren vader, was zeer geestig. We hopen haar nog meermalen op Leidens Toon kunstconcerten te mogen hooren, en roepen haar dus een tot weerziens toe. Do ouverture „zu Sakuntala" was schoon; het eigenaardige der Oosterscho muziek werd zeer nauw keurig teruggegeven. Een woord van lof komt den dirigent hiervoor toe. Het vorspiel „zu Parsifal" beviel minder, hetgeen goedgemaakt werd door den heer Bosmans in zijn „andante aus die Geschöpfe des Prometheus"zyne talenten schitterden wederom in voordracht en uitvoering. De ouverture „Tannhaaser", een meesterstuk van Wagner, liet niets te wenschen over. Een woord van dank en hulde aan den heer Coenen die ge toond heeft wat oen orkest onder zijne leiding vermag Voor commissarissen der Maatschappij voor Toon kunst was het ongetwijfeld mede een bijzondere vol doening de Stadszaal zoo buiteDgewoon gevold te zien, maar nog grooter zal ze geweest zyn toen zij kon den opmerken boe bijzonder voldaan over het ge- notene de leden met hunne dames huiswaarts keerden. Ook met ons was dit het geval. Nochtans mogen we niet nalaten hier een paar aanmerkingen, ofschoon niet op het concert zelf betrekking hebbende, in herinnering te brengen, daar ze voor de bezoekers van het gebouw van groot gewicht zijn. In de eer ste plaats is de huidige toestand van de jassen- kamer onhoudbaar. Men is er als 't ware opeen gehoopt zonder dat men er bijna een heenkomen kan vinden. De uitgangen zyn er bovendien met verkeerd uitslaande deuren, hetgeeu by het ont staan van een mogelijk gevaar schromelijke gevol gen zou kunnen hebben. Tevens bleek opnieuw in welk een onvoldoenden toestand de koffiekamer verkeert. Gelukkig had de pachter de voorzaal ook thans als zoodanig inge richt. Wen8chelijk ware het dat er nu eindelijk eens iemand kwam die in een en ander verbetering bracht. Yeel is er dat veranderd moet en kan wor den, hoe uitmuntend de zaal zelve ook zij. Het zal natuurlijk geld kosten, maar waar zoovele duizenden worden uitgegeven voor een gymnasium en een hoogere burgerschool voor meisjes, daar mag men het allernoodzakelijkste aan wat elders nattig oa

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1