gemeente verlieten; - 7 kinderen van hot manne lijk en 6 kinderen van het vrouwelijk geslacht werden levenloos aangegeven. Er hadden 23 huwe lijksvoltrekkingen plaats. De bevolking bedroeg op 31 Deo. 1882: 1628 mannen en 1813 vrouwen, to taal 3441 zielen. Door de Rijnbrug over de Nieuwe Vaart, tegen over de Gouwesluis te Alphen aan den Rijn, pas- aeerden in den loop van het jaar 1882: van Am sterdam 4911 binnenschepen met een gezamenlijken tonneninhoud van 532,561, en 15 houtvlotten ter gezamenlijke grootte van 2310 vierk. M.; naar Ara- sterdam 4563 binnenschepen met een gezamenlijken tonneninhoud van 528,489, en 22 houtvlotten, ge zamenlijk groot 5055 vierk. M. Hieronder is niet begrepen de scheepvaartbeweging tusschen de Gouwe sluis en 's-Molenaarsbrug, die in nog veel aanzien lijker cijfers zou zijn uit te drukken, als men nagaat dat de Rijnbrug in de kom van het dorp Alphen dagelijks gemiddeld 75 schepeB, d. i. 27,375 schepen per jaar, doorlaat. Als een bewijs van het groot incompleet aan luitenants bij de infanterie dient dat bij de acht regimenten infanterie niet minder dan 95 luits. ontbreken. Volgens aanschrijving van het ministerie van marine mogen voortaan alle onderofficieren, uitmun tende door goed gedrag, en alle korporaals, tam boers, pijpers en minderen van het corps mariniers, welke ten minste 6 jaar dienst hebben en een uit stekend gedrag, zich in het huwelijk begeven. De Koning en de Koningin waren gisteravond met gevolg in den Haagschen schouwburg aanwezig tot bij woning van de eerste opvoering aldaar van Het tooneelspel „Lodewijk de Elfde" door de leden der Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel. In den ouderdom van 79 jaar is te Brussel overleden baron Henri d'Anethan, onder de regeering van Koning "Willem I ambtenaar bij het departement van binnenlandsche zakeB. In 1830, na de omwen teling, was hij secretaris van het voorloopig bewind en werd daarna eerst adjunct-secretaris, vervolgens secretaris bij het kabinet des Konings, welke be trekking hij tot zijn dood heeft waargenomen. Z. M. heeft A. L. Van der Niepoort, ontvan ger der invoerrechten, accijnzen en van den waar borg op de gouden en zilveren werken te Maas tricht c. a., benoemd tot ontvanger der directe be lastingen te Groningen; - aan N. F. Stades mot 1 Maart a. s. op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-School te Leeuwarden; - aan J. W. W. Dautzenberg vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande; - K. J. A. G. baron Collot d'Escury, met 16 Januari a. 8., benoemd tot schoolopziener in het arrondis sement Axel; - bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gez. 2de kl. den student voor genoemden dienst (arts) R. Van der Veer. Gemengd Nicutvs. Hedenmorgen is uit het Levendaal het lijk opgehaald van een 13-jarig meisje, genaamd S. B., dat gisteravond omstreeks halfzes door mej. P., wonende aan genoemde gracht en bij wie het dienstbaar was, tot het doen van een paar bood schappen was uitgezonden. Aan een spoeltrap heeft het wellicht een emmertje, dat het bij zich had, willen omspoelen, en is ze toen in het water gevallen. Het lijk werd onder toezicht der politie naar de ouderlijke woning in de Nonnensteeg overgebracht. Tegen zekere P. W. is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een kistje sigaren, ten nadeele van de winkelierster mej. P. aan de Haarlemmerstraat alhier. Op de Oude Vest ontstond gister avond in het huis van den heer v. D. een begin van brand, welke echter spoedig door de bewoners en de buren in zijn voortgang werd gestuit. In de vorige week zijn te Leiden 4 ge vallen van pokken voorgekomen; verder nog te Rotterdam 18, te Katwijk 5, te Delfshaven 4 en te Charlois 3 gevallen. Naar men zegt, is eenigen tijd geleden zekere R., arbeider te H., getrouwd met eene vrouw die p. m. 40,000 bezit. Dat huwelijk is dooreen makelaar tot stand gebracht, waarvoor hij van R. f 1000 belooning zou ontvangen. Toen de makelaar zich om zijne belooning aanmeldde, werd hij even wel van de deur gewezen. Ondank is 's werelds loon In 1882 werd te Haarlemmermeer aan gifte gedaan van 176 gevallen van mazelen, 5 van typhus en februs typhoïdea, en 1 geval van diph- therites. Het zeldzame feit heeft zich te A m- sterdam voorgedaan dat een militair ter zake van bedelarij is aangehouden. Het was op het Sophia- plein. Een infanterist vroeg daar aan een voorbij ganger om een aalmoes, voorgevende reisgeld noodig te hebben om naar zijne garnizoensplaats terug te keeren. Gisteren zette te Overschie eenjon- getje van 3% jaar een op het vuur staanden koffie ketel aan den mond en dronk daaruit. Het kind bekwam hevige brandwonden en was reeds des avonds een lijk. De fraaie boerderij van den heer Fa- ber te Donkerbroek is eene prooi der vlammen geworden. Al het vee, 30 stuks, huisraad, boeren gereedschappen enz. zijn omgekomen of in de asch gelegd. Oorzaak onbekend. Alles moet verzekerd zijn. De stationsportier te Alkmaar, wien door een looomotief de beenen werden afgereden, is aan de gevolgen overleden. De politie te Hildesheim (Hannover) heeft 100 mark uitgeloofd voor het ontvangen van berichten omtrent het verblijf eener jonge dame uit Rotterdam, die sedert 22 Dec jl. uit Hildesheim verdwenen is, na daar acht weken bij een oom ge logeerd te hebben. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden werd gisteren door den heer Guichard, als oudste van jaren, ge opend. Hij verkondigde don lof van Gambetta en wees op de diensten, welke door dezen staatsman in oorlog- en vredestijd bewezen zijn. Zijn dood is een groot verlies voor de Republiek, maar deze laatste is onvergankelijk. Hij deed een beroep op de eendracht onder de republikeinen. Zijne rede werd toegejuicht. - Bij de daarop gevolgde ver kiezing van een voorzitter der Kamer, werd de heer Brisson met 280 van de 319 uitgebrachte stemmen als zoodanig herkozen. In den Senaat hield de president, die ook als oudste van jaren de zitting opende, een lofrede op Chanzy en Gambetta. De Senaat heeft de samenstelling van zijn bureau tot morgen, Donderdag, uitgesteld. De te Lyon aangeklaagde 46 anarchisten protes teerden gezamenlijk tegen de kwellende maatregelon, die tegen hen genomen waren. De procureur-gene raal bestreed dat. De antwoorden van vele der be schuldigden waren zeer heftig; sommigen legden eeno soort van revolutionaire geloofsbelijdenis af; ze erkenden met woord en geschrift socialistische propaganda gemaakt te hebben, doch ontkenden deel te hebben genomen aan eene samenzwering. Zij verklaarden met den aanslag in het Restaurant du Theatre te Bellecour in geenerlei betrekking te staan. Prins Krapotkine antwoordde op de hem gedane vragen met nadruk dat hij steeds voor de anarchis tische partij gewerkt had. Hij ontzeide aan een Fransch hof het recht om zjjne daden te beoordeelen. „Toen de anarchistische partij tusschen de keus werd gesteld om óf te verdwijnen, óf dynamiet te gebruiken, hebt gij in Frankrijk gejuicht toen Vera Sassoelitsch daarvan gebruik maakte." De president van het hof en het openbaar ministerie kwamen hiertegen op, want de partij predikte den moord. Prins Krapotkine antwoordde dat Sassoelitsch door de jury werd vrijgesproken. Hij erkende de anar chistische beginselen in de te Lyon gehouden bijeen komst verkondigd te hebben. De president las verscheidene brieven voor, waar uit bleek dat Krapotkine met verscheidene anar chisten uit de omstreken van Lyon in betrekking stond. Het verhoor was om 10 min. over vieren afgeloopen. In de nabijheid van het gerechtshof waren sol daten, politiebeambten en gendarmes opgesteld. Duitschland. In den Rijksdag heeft prins Von Bismarck gis teren medegedeeld dat de keizer, om te toonen dat in den nood van enkele deelen des rijks door allen gedeeld wordt, uit de rijkskas 600,000 mark heeft toegestaan en den rijkskanselier opgedragen met de uitreiking den meesten spoed te maken. (Leven dige algemeene bijval.) Deze wenscht zich daartoe te verstaan met de afgevaardigden der noodlijdende streken en hun de som ter hand te stellen. Hij wenschte dat ook die uit den Elzas, die niet om hulp hebben gevraagd, zich daarbij zouden aan sluiten. Hij noodigde die van Beieren, Baden, Wur- tewberg, Hessen en Pruisen uit gisteravond te negen uren bij hem te komen, ten einde over het besteden van de som in vertrouwelijk overleg te treden. Verder behandelde de Rijksdag de interpellatie betreffende den invoer van Amerikaansch varkens- vleesch. De heer Richter betoogde dat het verbod van invoer door niets gerechtvaardigd wordt èn nadeelig voor het land zou zijn. De Bondscommis- saris Marcard verklaarde dat de zaak voor den Bondsraad aanhangig washet voorloopig onderzoek was nog niet afgeloopeD, zoodat nog geen besluit kon genomen worden. Mocht het verbod uitgevaar digd worden, dan zou de Rijksdag daarvan medo- deeling ontvangen. Spanje. Het ministerie is nu aldus samengesteldSagasta, president; Armijo, buitenlandsche zaken; Pallon, binnenlandsche zaken; Martinez Campos, oorlog; Giron, justitie; Pelago Ouesta, financiën; Arias, marine en koloniën; Gamazo, oponbare werken. Zij zouden gisteren te drie uren den eed afleggen en heden in de Cortes verschijnen. De wijziging van het ministerie is in zeer liberale richting geschied. De heer Pelago heeft een lang onderhoud met den heer Camacho gehad, wiens economisch en finan cieel plan hij volgen zal. Telegrammen. WASHINGTON, 9 Januari. De Senaat heeft de wet op de vervanging van den president aange nomen. De wet schrijft voor dat, indien de presi dent of de vice-president sterft of, wegens onge schiktheid voor zijne betrekking, moet worden ont slagen, de leden van het ministerie, volgens eene vastgestelde rangorde, in de eerste plaats de secre taris van staat, in deze betrekkingen zullen opvol gen. Mocht het Congres niet bijeen zijn op het tijdstip der opvolging, noch binnen 30 dagen bijeen moeten komen, dan moet de nieuwe president het binnen 20 dagen samenroepen. PEST, 9 Januari. De overstroomingen nemen in omvang toe. De Raab i9 buiten zijne oevers getre den. Yele huizen zijn verwoest en vele personen verdronken. MADRID, 9 Januari. Het nieuwe kabinet zal de vroegere fusie tusschen de centralisten en de con- stitutioneelen handhaven. Het is van meening dat de hervormingen, door de geavanceerde partijen voorgesteld, volkomen overeen to brengen zijn met den monarchalen regeeringsvorm onder koning Alfonsus. Het zal verzoenend tegenover alle partijen optreden en trachten de republikeinen tot de monarchie over te halen. DURBAN, 9 Januari. Uit de Transvaal wordt gemeld dat in een gevecht tusscheu de Boeren en Mapoch de eersten tot den terugtocht gedwongen zijn. BERLIJN, 10 Januari. Op de samenkomst bij prins Bismarck werd gisteravond besloten van do door den keizer aangewezen 600,000 mark aan Hessen, de Pfalz en Pruisen ieder 100,000 mark, aan den Elzas, Baden en Beieren ieder 40,000 mark, en aan Wurtemberg 20,000 mark dadelijk uit te reiken. Het overblijvende wordt als reserve gehouden en de volgende week verdeeld. De bespreking, waar aan de Elzassers met alle vertegenwoordigers der oeverstaten van den Rijn en den Main deelnamen, duurde tot middernacht. LEIDEN, ÏO Januari. De verwachting voor morgen is: oostelijke wind. Volgens een telegram nit Kienw-York kan stormachtig weder verwacht worden in Engeland, noordelijk Frankrijk enz. tusschen heden en den loden met stormvlagen nit het Noorden en sneeuw balen. Gisteravond hield de heer H. Pierson in de Stads- zaal zijne aangekondigde rede over gezag en vrij heid van een anti-revolutionair standpunt beschouwd. Hij begon met hulde te brengen aan de vrijheid van het woord in Nederland. Daarna sprak hij over gezag, dat hij verdeelde in niet-zedelijk en zedeljjk gezag en verdedigde daarna de stellingen, dat het niet-zedelijk gezag op kracht berust en tot dwang ljjdt, dat het geestelijk gezag op geestelijke meer derheid berust en tot vrijheid voert en dwang niet meer berustende op geestelijke meerderheid op ty- rannie uitloopt. Vervolgens, ging spr. voort, is gelijkheid een onding, daar God zelf ongelijkheid heeft gewild; dat smalen op titels en grootheid ophondt bij zelf- bezit enz. Hij schetste het ontstaan der Staten met „de helft -t- 1 - theorie," en verklaarde eindelijk dat hij de geestelijke meerderheid - waarin het in alles vóór alles op aankomt - van den Staat gaarne

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2