LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7024. Woensdag ID Januari. Avond-editie. A" PRIJS DEZER COURANT: ▼bar Leiden per 8 nmndea1.16. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deie Courant wo-rdt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: V«n 1—6 regels f LOB. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letten naar plealsroirate. Voor bet incasse ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Vergadering vat» den Gemeenteraad van Leiden, •op Donderdag 11 Jan. 1883,des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een leerares in de gymnastiek aan de openbare scholen voor lager en middelbaar onder wijs. (237) 2°. Idem van een lid der commissie voor de bewaarscho len. (240) 3°. Idem van twee leden der Commissie voor het Mu seum. (241) 4®. Verzoek van P. Fontein Jr. om een stoep te leggen. (236) 5°. Idem van N. J. Goedeljee om een trottoir te leg gen. (236) 6°. Idem van C. Van Hoeken tot wegneming van een ge deelte berm aan den Hoogen Rijndijk en van eeu boom. (238) 7°. Idem van F. Dirksen om restitutie van b6taald school geld. (239) 8°. Voordracht tot het instellen van eene rechtsvordering tegen den voormaligen pachter van het Zijlhek en diens borgen. (243) 9°. Verzoek van A. Van der Poel, om een stoep te leg gen. (2) 10®. Idem van G. Rijke Van der Henst, om een brug te leggen. (2) 11°. Voordracht betrekkelijk de verbouwing van het lokaal der Jongensschool 2de klasse op het Pieterskerkhof. (1) 12®. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1882. (3) LEIDEN, O Januari. In de maand Dec. zijn binnen deze gemeente geboren 147 kinderen, al9: 69 zoons en 78 dochters, waaronder ia begrepen 1 tweelinggeboorteover leden 106 personen (waaronder 11 elders woon achtig), als: 26 mannen, 15 vrouwen, 36 zoons en 29 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7; gehuwd 14 paren. Heden had de aanbesteding plaats van den tweeden wintertuin, welke nu in het Café „Die Porte von Cleve" op de Breestraat zal komeD. De heeren Blansjaar, Reeberg, Van Dam en Speet, dezelfden die den wintertuin op de Oude Vest gebouwd hebben, waren ook nu de minste inschrijvers. Hen twijfelt dus geenszins of het werk is in goede handen. "Weldra wacht ons een ware kunstavond. In de Stadszaal alhier zal nl. den SOsten dozer ton behoeve der watersnoodlijdenden een buitengewoon concert plaats hebben, waarop zich zullen doen hooren Fraulein Kempner en de heer Behrens, beiden van de Hoogduitsche Opera te Rotterdam. Bovengenoemde artisten zijn te gunstig bekend dan dat het noodig is hier over hen verder uit te wijden, zoodat wij niet twijfelen of de zaal zal goed gevuld zgn, ten eerste om het liefdadig dool en ten tweede omdat men ons verzekert dat er een kunstavond zal te genieten zijn, zóó als hier maar zelden voorkomt. Bij de gisteren gehouden openbare verkooping ▼an cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prijzen f 36.00, f 17.50, f 4.00 en f 1.75; de laagste f 34.00, f 17.50, f 3.50 en f 1.75. Het verbouwen van het Café Kuijer aan het Veeneind te Hilversum is aangenomen door den heer J. W. H. Neutenboom te Leiden voor ƒ11,111. Tot 1 eeraar aan de Hoogere Burgerschool te Warffam is benoemd de heer P. C. Koot, te Gouda. Aan den heer I. Brevée, leeraar aan de H. B.-school en het Gymnasium te Winschoten, is op verzoek tegen 1 Maart eervol ontslag verleend. Bij de nieuwe verdeoling des Rijks in kiesdis tricten i3 door den minister van binnenlandsche zaken gestreefd naar een evenredig gelijke ver tegenwoordiging van de politieke meeningen der kiezers. De min. acht het niet wenschelijk eene proefaeming te doen met het stelsel tot verdeeling van het Rijk in weinige, b. 5 districten en tot invoering van het kiesstelsel Hare. Hij geeft de voorkeur aanhot stelsel van enkelvoudige dis tricten, waardoor zjj, die in een meervoudig dis trict minderheid zouden zijn gebleven, kans hebben meerderheid te zijn in een der enkelvoudige dis tricten. Yoorts verwacht hij van indeeling in enkele districten vergemakkelijking van het onderling over leg der kiezers en eene afzonderlijke vertegenwoor diging van belangrijke steden. Op grond dat het organisch karakter de gemeen tensplitsing voor de Kamer-verkiezing verhindert, zijn Amsterdam, Rotterdam, 's-Graveohage en Utrecht in het wetsontwerp meervoudige districten gebleven. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Overijsel en Limburg hebben verklaard zich te vereenigen met het stelsel van enkele districten, behalve voor gemeenten, waarvan de bevolking veel meer dan 45,000 zielen bedraagt. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant zijn in beginsel voor enkele kies districten, doch betwijfelen of het wenscbelijk is in do bestaande indeeliDgen ingrijpende wijzigingen te brengen. Gedeputeerde Staten van Zeeland ver klaren zich voor dubbele districtende Gedeputeerde Staten van de overige provinciën hebben zich over deze vraag niet uitgelaten. Volgens de nieuwe kiestabel zal het hoofd kies district Leiden bestaan nit de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Het nieuwe hoofdkiesdistrict Warmond zal om vatten de gemeenten: Warmond, Hillegom, Noord- wjjkerhout, Lisse, Noordwijk, Sassenheim, Voorhout, Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Alkemade, Valken burg, Wassenaar, Zoeterwoude, Voorschoten, Veur en Stomp wijk. Het hoofdkiesdistrict Alphen: De gemeenten Alphen, Leimuïden, Rijnsaterwoude, Nieuwveen, Zevenhoven, Ter Aar, Woubrugge, Nieuwkoop, Ouds hoorn, Koudekerk, Aarlanderveen, Hazerswoude, Zwammerdam, Bodegraven, Rietveld, Barwouts- waarder, Boskoop, Benthuizen, Waarder, Reeuwijk, Lange Rnige Weide, Papekop, Hekendorp en Oudewater. Gouda: de gemeenten Gouda, Zoetermeer, Zeg waard, Moerkapelle, Waddingsveen, Bleiswijk, Zeven huizen, Berkel, Bergschenhoek, Moordrecht, Hille- gersberg, Nieuwerkerk aan den IJsel en Capelle aan den IJsel. Delft: de gemeenten Delft, Nootdorp, Wateringen, Pijnacker, Vrijenban, Hof van Delft, 's-Gravenzande, Naaldwijk, De Lier en Schipluiden. Het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer wordt op geheven en een nieuw hoofdkiesdistrict Heemstede ingesteld, bevattende de gemeenten Heemstede, Wijk aan Zee en Duin, Beverwijk, Velzen, Bloemendaal, Zandvoorfc, SioteD, Bennebroek, Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn. Door den minister van oorlog is bepaald dat de milicien-verlofgangers, die het beroep van vis- scher uitoefenen, dit jaar slechts voor 6 maanden van den dienst worden vrijgesteld. Vorige jaren genoten zij vrijstelling voor een geheel jaar. Door den waterschout te Scheveningen worden pogingen aangewend om voor de visschers weder dezelfde milde bepaling van voorheen te verkrijgen. Mr. K. A. Meeussen, oud-lid van de Tweede Kamer en van den Raad van State, is ernstig ziek. De Koning, Groothertog van Luxemburg, heeft aan de firma J. M. Van Kempen en Zoon te Voor schoten eene hoogst merkwaardige opdracht gedaan. De Groothertog zal, als blijk van waardeering voor de sympathie, ondervonden van de bevolking van dat land, aanbieden een prachtig gedreven be ker, voorstellende vier gewichtige feiten uit de histo rie van het Groothertogdom, o. a.: 1°. de inwijding van de kerk van het dorp Hamm, op het einde der XlVde eeuw; 2°. de aanbieding door ridder Van Pallandt, op perkamerheer van Jean 1' Aveugle, hertog van Luxemburg, van de brieven van fundatie der al oude 8chietvereeniging„La Compagnie des Francs Archers du Luxembourg 3°. do belegering van Luxemburg, tijdens Lo- dewijk XTV, in 1672, door Vauban 4. eene episode nit de geschiedenis van dat land uit de XVHde eeuw. (IV. R. C Dr. H. F. Jonkman, die deze week naar Zuid-Afrika vertrekt over Engeland, had Zaterdag een samenkomst aan het ministerie van binnenland- sche zaken. Des avonds werd hem to Amsterdam een diner aangeboden door het bestnur van de Nederlandsche Zuidafrikaan sche Vereeniging. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Jannari Kaap St.-Vincent; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zondag te Southampton. Z. M. heeft mr. J. P. N. Ermerins benoemd tot burgemeester van Zierikzee; - aan dr. H. Ja- pik80 machtiging verleend om tegelijk met zijn ambt van leeraar aan de Rijks H. B.-school to Middelbnrg, dat van leeraar aan de middelbare meisjesschool aldaar te bekleeden. Gemengd Nieuws. Weder was gisteren voor de zonen van Laurens Jansz. Coster de dag aangebroken, waarop zij volgens oud gebruik feest vieren in den volsten zin des woords: d© eerste Maandag nl. na Drie koningen, de z. g. Koppermaandag. Hadden zij zelf reeds den geheelen dag in op gewekte en feestvierende stemming kunnen door brengen, des avonds onthaalden zij ook hunne vrou wen en meisjes op een aangenaam uurtje. Om zeven uren toch zou in de Stads-zaal de opvoering plaats hebben van twee blijspelen, afgewisseld door feestliederen en gevolgd door een bai. Te halfacht werden de patroons, donateurs en verdere genoodigden, waaronder de wethouder Bool werd opgemerkt, door de zaal geleid, onder de tonen van een Typographen-feestmarscb, uitgevoerd door muzikanten van het 4de reg. inf. Daarna nam de presidont der Vereeniging het woord om den aanwezigen welkom te heeten op het feest en den leden aan te sporen tot eensgezindheid en onder linge vriendsohap, welke steeds voor den bloei eener Vereeniging noodig zijn. Ook werd de eere-president der vereeniging, de heer T. Copier, die immer met ijver en ambitie zijne moeilijke betrekking had waargenomen, niet vergeten. De tegenwoordige president maakte tevens bekend dat hij door vertrek naar elders zijne betrekking moest neerleggen, echter niet zonder een gevoel van leedwezen, daar zijne medeleden hem steeds gesteund en geholpen hadden. Hij rekende echter nog op hunne voortdurende vriendschap. Van den beschermheer, den heer De Laat De Kanter, was berioht ontvangen dat hij door ongesteldheid niet op het feest kon tegen woordig zgn. Een laid applaus viel den spreker na aflocp zij oer openiogsrede ten deel. Vervolgens deed de secretaris over het afgeloopen jaar verslag, waaruit bleek dat de Vereeniging zich nog steeds in een goed ledental mag verheugen en dat de fioanciëele omstandigheden geen reden tot klagen gaven. Enkele donateurs waren door den dood of door vertrek naar elders der Vereeniging ontvallen, doch gelukkig waren weer nieuwe krachten aangekomen om de opengevallen plaatsen aan te vullen. Na het zingen van eenige feestliederen ging men over tot de opvoering van „Een nieuwe manier van poffen", welk stukje over het algemeen zeer goed gespeeld werden veel stof tot lachen gaf. Vooral droeg hiertoe 4® rol van ^en waard "Watervrees veel bij. Ook het tweede stakje: „Kleine tegenspoeden des levens", liet voor dilettanten weinig of niets te wenschen over en vooral Katrijn, de dienstbode van.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1