LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7022. ?£aandag 8 Januari. A0. 1833. Tweede. Blad. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. F~cnco per post.1.40. Alzonderljjke Nommers... 0.05. Ofllciëelo Keünisgevingen. liostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Weihouders der gemeente Leiden her inneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kosteloozc vaccinatie en revaccinatie voor onvermo- genden, in het lokaal der Stadswaag, bij voortduring is openges'eld, en wel op Maandag 8, Dinsdag 16, "Woensdag 24 Januari, Donderdag Zaterdag 10, Maandag 19, Dins dag 27 Februari, Woensdag 7, Donderdag 15, Zaterdag 24 Maart, Maandag 2, Dinsdag 10, Woensdag 18, Donderdag 26 April, Zaterdag 5, Maandag 14, Dinsdag 22, Woensdag 30 Mei, Donderdag 7 Juni a. s. en zoo vervolgens met eene tns-chenruimte van achtof als die dag op een Zon dag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namid dags te een Uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Januari. Onder overlegging van het rapport van den voorzitter der commissie van fabricage op de ver zoeken van A. Yan der Poel om voor zijn pand aan do Haarlemmerstraat een stoep, on van G. Rijk- Van der Henst om over do sloot aan den Heeren singel een brug te mogen leggen, geven B. en Ws. in overweging do gevraagde vergunningen onder de voorgestelde voorwaarden te verleenen. De opbrengst over de maand December van den spoorweg Leiden—Woerden bedroog 8246,64y2 tegen 8674.02'/, in December 1881. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6070 volwassen personen en van 10—15 kinderen. Naar Hoofddorp is beroepen ds. J. G. Brui- ning, pred. te Vreeswijk. De Koning en de Koningin hebben gister avond de voorstelling van de Amstordamsche af- deeling van de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" wederom bijgewoond. Opgevoerd werd het tooneolspel „Lady Tartuffe". Op de tweede uitgifte der 4| pets.-obligatie- leening dor Amstordamsche Omnibus-Maatschappij, ten bedrage van 500,000, is ingeschreven voor 2,247,000. In deze maand of de volgende, wordt de componist Joh. Brahms weder te Amsterdam ver wacht. Het stoomschip „C. Fellinger", van Batavia, laatst van Marseille, naar Amsterdam, is 4 Januari Sagrès gepasseerd; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gistermiddag te Colombo. De minister van binnenlandsche zaken breDgt ter kennis dat de commissie belast in 1882/83 met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester zal zitting honden op Dinsdag 23 Januari 1883 en volgende dagen te Amsterdam, alsmede dat het Nederlandsch museum voor Ge schiedenis en Kunst te 's-Gravenhago op 15 Jan. a. 8. gesloten wordt. Z. M. heeft benoemd met 1 Febr. a. s.tot directeur van het postkantoor te Doom, W. Hovens Gróve, thans commies der posterijen 3de kl.tot commies der posterijen 3de kl. D. Van der Hoek, commies 4de kl.tot commies der posterijen 4de kl. E. W. M. Lagerwey, thans surnumerair der poste rijen; - den officier van gezondheid lste kl. bij de marine F. H. L. Roessingh Van Iterson, arts, be noemd tot ridder der orde van den Nederlandschon Lesnw; - aan den eervol ontslagen commies ter provinciale griffie van Drente, G. Sluis, een pen sioen ten laste van de Staat verleend ten bedrage van 1352 'sjaars. Gemengd Nieuw Het is heden twintig jaren geleden dat hier ter stede werd opgericht de tooneelvereeniging „Harmonie", welke door de reeks voorstellingen, gedurende dat tijdperk voor de leden met hunne Daze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. dames en voor verschillende liefdadige doeleinden gegeven, zich een gunstigen naam heeft weten te verwerven. Morgenavond zal dit feit in de Stadszaal feestelijk worden gevierd, bij welke gelegenheid, blijkens de ons gezonden uitnoodiging, zullen worden opgevoerd twee blijspelen: „De schoonvader of de man van den blauwen brief" en „Eene kleine ver gissing", het eene van J. Hubertus Janssen en het andere van Antonie. Vóór den aauvang van het bal zal een tombola worden gehouden on door het eere lid den beer P. Meeuwsen is een feestzang vervaar digd, welke door het lid van verdienste den heer J. Van Berk el Bz. op muziek is gebracht. Wegens diefstal van een stuk gordijn- goed, voor een winkel aan de Haarlemmerstraat uitgestald, is aangehouden zekere alhier niet te huis behoorende C. T. K en ter zake van bedelarij C. A. v. d. Z. Beiden zijn na opgemaakt proces verbaal naar de gevangenis te's-Hage overgebracht. Vóór een paar dagen zijn te 's-Hage aangehouden enkele valsche kaartspelers, die bereids ook Leiden met een bezoek hadden „vereerd". Ze werden toen tot tweemaal door de politie aangehouden, waarna ze aan het geheele personeel werden vertoond, ton gevolge wharvan ze do kaus om hier een goe den slag te slaan zeker verkekon zagen, althans men hoorde hier niet meer van hen. In het jongste nommor van den„Neder- landsohen Spectator" komt een artikel voor van Arnold Ising, dat zeker velen, ook vele Hagenaars zelveD, met groote verbazing zal hebben vervuld. Het bevat namelijk nauwkeurige mededeelingen om trent het Bosch, waaruit blijkt dat dit tot zelfs in de zestiende eeuw nog slechts bestond uit hier en daar begroeide duinen, afgewisseld door vlakten, waarin alleen biczen en braamstruiken opschoten. Eerst in 1533 werden de woeste plekken mot eist beplant. Uit do oude rekeningen gaat Ising na hoe geleidelijk het Bosch ontstond en zich uitbreidde en verfraaid en verbeterd werd en met groote zorg werd verpleegd, totdat eindelijk vóór een goede vijftig jaar de vijvers werden aangelegd en ten ge volge daarvan hot moerassig gedeelte verdween. Dit is nu do ware geschiedenis van het Bosch, dat door sommigen - wij zouden bijna zeggen ook door 999 van de 1000 Hagenaars - voor het over blijfsel van een woud nit don tijd der Kaninefaten werd gehouden. In zake de millioenenjuffrouw kan nog gemeld worden dat zij tijdens haar verblijf te Haar lem van iemand in drie keeren een som van f 24,000 heeft weten ter leen te krijgen. De leener gaf het geld op een gewone quitantie zonder eenigen waar borg en waarin alleen stond vermeld dat bij de ontvangst der erfenis ƒ100,000 zonden worden terug gegeven. Om baar geld te krijgen, had hij zijne eigendommen moeten verhypothekeeren. Te Zntfen heeft zich een huzaar, aldaar in garnizoen, een kogel door het hoofd geschoten. Misbruik van sterken drank schijnt de aanleidende oorzaak geweest te zijn. Op Tessol zijn ongeveer 6000 vaten petroleum aangespoeld. Nog steeds spoelen vaten op 't strand. De rechtbank te Zwolle heeft den 8choolmeester8-jas8endief Stokvisch tot 2 jaren ge vangenisstraf en 3 boeten, elk van 25, veroordeeld. Bij gebrek aan beter is te Rolde (Drente) tot onderwijzer een vrij bejaard man benoemd, die vanwege de gemeentein het armen-werkhuis werd onderhonden. Hot hof te Arnhem heeft AntoonVrede- goor wegen8 doodslag op den veldwachter Steen deren veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf. Van het Loo wordt gemeld dat in den nacht van 29 op 30 Dec. H., 86 jaar ond, zijne woning verliet en nog niet is teruggekeerd. Alle PBIJS DEB ABYER7ENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^* Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incusee» ron buiten de 6tad wordt 0.10 berekend. nasporingen der politie zijn tot heden vruchteloos. In het Mallegat nabij den Trokdam onder 's-Gravendeel is eene roeiboot, waarin zich acht personen bevonden, werkzaam bij de heeren Bos in de Dordsche Kil, tegen eene schroefboot gevaren, ten gevolge waarvan het ranke vaartuig omsloeg en allen te water geraakten. Een hunner, nalatende eene vrouw met 6 kinderen, is bij dit ongeval verdronken. De zeven anderen hebben zich op do schroefstoomboot gered. Te Deventer zijn gisternacht al de wij ken buiten den Noordorberg ondergeloopen, zoodat het water over den straatweg stroomt. Het aantal vluchtenden is buitengewoon groot en men zag menige moeder half gekleed met hunne zuigelingen op don arm en hunne andere kinderen aan de hand tot aan de knieën door het water baden om in de stad eene wijkplaats te zoeken. De echtgenooten tracht ten zooveel mogelijk te redden. In de buitenwijken heerscht dan ook groote ellende. Te Katerveer is de IJsel sedert gistermorgen weder gewassenhet water staat er van dijk tot dijk allo tusschen de dijken gelegen steenfabrieken en huizen staan onder water. De overtocht geschiedt alleen met de roeibooten. Bij Little Ridean, in den Amerikaan- schen staat Ontario, heeft een Engclschman, die 6edert kort op een hoeve in dienst was, de oudste dochter en de moeder met een touw vorworgd. Daarop greep hij eene bijl, zocht den pachter op de hoeve en verbrijzelde hem het hoofd, evenzoo aan een van diens zonen, die te bed lag. Een twee den zoon wondde hij, maar aan dezen en de twee andere dochters gelukte het hem te ontsnappen. Hij zelf nam daarop de vlucht en was nog niet ge vangengenomen. "Waarschijnlijk is hij waanzinnig. Telegrammen KAAPSTAD, 5 Januari. Cetewayo is naar Zoe- loeland vertrokken. NIEUW-YORK, 5 Januari. De burgemeester deze stad heeft bevolen dat de vlaggen van alle openbar gebouwen alhier morgen te halver stok znllen ge- heschen worden, ter nagedachtenis aan Gambetta. PARIJS, 5 Januari. Léon Say is door een hovi- gen aanval van jicht aangetast. Zjjn toestand moet zelfs aan zijne vrienden bezorgdheid inboezemen. KEULEN, 6 Januari. Do Rijn valt langzaam. Ia het naburige Worringen werkt men met allo inspanning aan het versterken van den dijk. RANGOON, 6 Januari. Eene rijstfabriek, twee mijlen van hier, is door eene gewapende roovers- bende overvallen. PARIJS, 6 Januari. De lijkwagen is hedenmorgen om halftien op de Quai, tegenover de Colonnade, voorgebracht. Zes pikeurs te paard in zwart en wit kostuum, gaan den wagen vooraf, die getrok ken wordt door zes paarden. Aan de vier hoeken is reukwerk ontstoken. Do lijkkist is bedekt met zwart fluweel, waarover do omfloerste driekleur is aangebracht, benevens twee levende palmtakken, met kransen van roode immor tellen. Het platvorm is onder bloemen bedolven. Voor den lijkwagen ziet men nog drie groote wagens, beladen met kransen. Een menigte andere kransen werd aan stokken gedragen. Allo regi mentsvaandels zijn met krip omfloerst. Het weder is prachtig. Wel 40,000 personen vol gen den lijkstoet en overal waar deze passeert be vindt z;ch een dichte menigte, zelfs op standboel- den, balustrades, lantaarnpalen en in boomen en boven de huizen. De muziekcorpsen spelen de „Marseillaise". De verwachting voor morgen is: oostelijke wind, kalm, betrokken weder.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1