was er opnieuw aanvoer van duinwater naar de woningen der ingezetenen. Zij die niet de noodige voorzorg hadden in acht genomen om het kraantje steeds gesloten te honden, ondervonden dit, gelijk men denken kan, op minder aangename wijze. Door den heer A. Wery, directeur van een honden- en apentheater, werd gisteravond in de zaal van het logement „Leeuwenhoek" te Zwam- merdam een voorstelling gegeven met zijn gedres seerde apen, honden en ponnys, zoomede in gym nastiek, koorddansen enz., welke voorstelling aan het vrij talrijk opgekomen publiek een zeer genoeg- 10ken avond verschafte. De baron en baronesse Sloet Tot Oldruitenborgh in het Korte "Voorhout te 's-Hage, zullen 24 dezer een gekostumeerd bal geven voor de leden der diplomatie en der hofhouding. Door den waterschout te Schevenin- gen is reeds de equipage van de 27ste schuit aan gemonsterd. - Door den wachtmeester der marechaus sees, aldaar gestationeerd, is proces-verbaal opgemaakt tegen een jongen, die zich aan verschillende dief stallen, zooals touw van schepen, moet schuldig gemaakt hebben. Bij den feilen brand in de stoommeel- fabriek van de heeren Merkelbach en Co. te Moer- djjk, gemeente Klunderfc, zijn al de voorhanden ge reedschappen en koopmansgoederen, waaronder voor een waarde van meer dan f 25,000 aan granen, meel en afval, door het vuur vernield. Gebouw en inboedel waren verzekerd bij de Rotterdamsche Maatschappij voor f 97,000. Men vermoedt dat de brand is veroorzaakt door het warm loopen eener as in het bovengedeelte der fabriek. Het O. M. bij het hof te Arnhen, heeft tegen Derkje Vermeer wegens opzettelijke vergif tiging van haar stiefkind, eene levenslange gevan genisstraf geëischt. Dezer dagen werd door een der kassiers te Dordrecht bij de politie aldaar kennis gegeven dat de postbode op Alblasserdam C. L., volgens diens verklaring ongeveer veertien dagen geleden des avonds, op weg naar Dordt, op den dijk zou zijn gevallen, waarbij hem zijne portefeuille uit den zak viel. Hij zon toen de portefeuille opgeno men en eerst later bemerkt hebben dat eene som van ruim duizend gulden aan bank- en ander papier, het bedrag van eene party wissels, welke hij voor een drietal kassiers had geïncasseerd, daaruit was gegleden. Zeker kwam het verdacht voor dat de verliezer daarvan aan niemand kennis had gegeven en bij een nader ingesteld onderzoek bleek dat het gansche verhaal gelogen was en L: de geheele som van tijd tot tijd ten eigen bate had aangewend. Het steeds groeiend tekort had hij telkens weten verborgen te houden door de langst in zijn bezit zijnde wissels af te rekenen met gelden die hij van jongere wissels had ontvan gen. Thans is hij tor beschikking van den officier van justitie naar de cellulaire gevangenis te Dor drecht overgebracht. De 40-jarige waschv rouw S. De te Groningen is in hare woning in een gangetje in de Tuinstraat des morgens dood op den vloer gevon den, ten gevolge van misbruik van sterken drank. Luidens de jongste berichten zijn de Rijn en de Maas zoowel hier te lande als in Duitsch- land en België tot staan gekomen of vallende. Des niettemin is de toestand er allertreurigst. Te Deventer b. v. komen steeds lieden die hunne woningen moeten verlaten, in de stad de wijk nemen. Reeds gisteren liet de commissie voor den watersnood voor ruim 80 noodlijdenden koken, terwijl er op den middag een 50-tal in oen gemeentegebouw (een openbare lagere school) dat daarvoor goed is inge richt, waren opgenomen. Dit getal is sedert drie uren in den namiddag zeer toegenomen. Bij voortduring komen ook hartverscheurende be richten uit Duitschland. Te Mulheim zaten op Nieuw jaarsdag 6- a 7000 menschen op de bovenverdiepin gen; onder anderen in één huis 69, waarvan 48 kinderen. Vele anderen moesten naar hunne zolders de wijk nemen. Te midden van dien droeven toestand deden zich herhaaldelijk gevallen van brand voor. Zoo kon te Grevenbicht de landbouwer J. W., die op de bovenverdieping huisvestte, met groote moeite zijne vrouw en twee kinderen, één van 2 jaar en één van 14 dagen oud, in eene roeiboot redden; daarna volgde nog eene koe, doch een rund kwam in de vlammen om. Ook de geheele wintervoorraad en huismeubelen werden vernield. De Pruisische minister van binoenlandsche zaken beeft öen bedrag van een half million mark be schikbaar gesteld om in de eerste behoeften der noodlijdenden in de Rijnprovinciën te voorzien. Door overstrooming van den Rijn is de spoor- weglyn Boxtel"Wezel gestremd. Het spoorwegver keer met Ludwigshaven en Mannheim is weder geopend. In depeches uit Genève wordt gemeld dat een deel Yan den spoorweg Parijs—Lyon nabij de grenzen is weggespoeld. Particuliere berichten uit goede bron geput en te Weenen ontvangen, laten geen twijfel meer, of graaf von Wimpffen, gezant van Oostenrijk- Hongarije te Parijs, heeft in een vlaag van waanzin den zelfmoord gepleegd. De laatste regels in de door hem nagelaten brieven worden aangemerkt als het bewijs, dat de zenuwenoverspanning, waarin hij reeds eenige dagen voorafaverkeerde, gevoegd bjj het bestaan van een hem folterend idéé fixe, tot volkomen krankzinnigheid oversloeg. Al de geruchten betreffende andere redenen die hem tot de daad dreven, zooals huiselijke twisten enz., zijn uit de lucht gegrepen. De financiën van den overledene benevens zijne andere particuliere zaken waren in zeer goede orde. Twee vrienden, S. en B., hadden te Parijs den eersten Kerstdag op juist niet ingetogen wijze doorgebracht en besloten den avond te slijten in den schouwburg der Porte-Saint-Martin. Ieder aan de zijde zijner gezellin gezeten, hadden zij de voorstel ling bijgewoond, toen bij het heengaan S., tamelijk door den wijn verhit, bij vergissing zijn arm aanbood aan de dame zijns vriends. Deze, evenmin in nuch- teren toestand, had de onboschaamdheid het meisje een klap in het gelaat toe te dienen. Een gevecht tnsschen beide vrienden was het vrij natuurlijk gevolg, waarbij B., van een zakmes gebruik makende, den ander drie wonden toebracht, waarvan een doode- lijk. Het slot van alles laat zich raden: Terwijl S. stervende naar een ziekenhuis werd vervoerd, werd B. overgebracht naar de gevangenis. Louisa Taylor, de moordenares van Plumstead, is Dinsdag-morgen te Maidstone ter dood gebracht. Ze ging onverschrokken het schavot op, maar wankelde toen haar de strop om den hals werd gedaan. Ze toonde in de laatste dagen noch berouw, noch vrees voor den dood. „Heere, ontvang mijn ziel!" waren hare laatste woorden. Te Empire, Panama, heeft een brand 150 huizen in do asch gelegd. De schade wordt op 25,000 pd.' st. geschat. Een boot met 30 gevangenen in Noord- Carolina een rivier opvarende, is gezonken; 18 van de opvarenden verdronken. "Waarschijnlijk komt de zaak-Peltzer niet voor het begin van Maart voor het Belgische hof in cassatie. BUITENLAND. Frankrijk. In eene vereenigde zitting van de linkerzijde der Kamer is besloten de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Gambetta en corps bij te wonen. Voordat het lijk wordt opgenomen, zullen de leden der republikeinsche meerderheid zich om de katafalk verzamelen en zal nit hunnen naam eene redevoering gebonden worden. De heer Ferry be dankte voor de keuze, welke op hem als redenaar gevallen was, en zeido dat die eer aan den heer Bri88on toekwam. Gambetta's vader drong er op aan dat zijn zoon te Nizza begraven zon worden, en wellicht wordt hot lijk derwaarts overgebracht. Morgen echter zal het op Père-Lachaise worden bijgezet; de lijk stoet zal van het Palais-Bourbon vertrekken, waar heen het lijk gisteren werd overgebracht. Te Ville d'Avray, waar Dinsdag de lijkschou wing plaats vond, was de toevloed van vrienden en belangstellenden dien dag buitengewoon groot. Namens de familie ontving hen de heer Leris, de zwager van Gambetta. Na de schouwing werd het lijk onmiddellijk gebalsemd, in de kist gelegd en naar eene kamer gebracht, waar het met de Fransche driekleur en onder bloemen en kransen bedekt, voor niemand meer zichtbaar was. Er werd echter toegang verleend aan allen, die den overledene in zijne woning de laatste hulde wilden bewijzen, en omstreeks vierduizend personen maakten tnsschen vier uren en halfzeven van die gelegenheid gebruik. Woensdag werd het publiek toegelaten. Een der eersten, die te Ville d'Avray kwamen, was de heer Clcmenceau, de afgevaardigde, die Gambetta de laatste jaren fel bestreed en door velen beschouwd wordt als de man, die thans het invloedrijkste lid der republikeinsche partij zal worden. Hij zeide, voor het lijk staande: „Vele woorden zeggen hier nietsmen kan alleen verklaren dat het een groot ongelnk is." De „Justice", het blad van den heer Clémenceau, spreekt in zeer waardeerende woorden over Gambetta en betreurt het dat een man van zijne gaven aldus onverwacht, nog in de volle kracht zijns levens, is weggenomen. Het voornemen bestaat een inschrijving te openen voor een nationaal gedenkteeken ter eere van Gambetta. Het gemeentebestuur van Parijs is voornemens een aantal werklieden op stadskosten naar de ten toonstelling te Amsterdam te zenden. Het zal zich ten aanzien der keuze verstaan met de syndicale kamers van werklieden. Groot-BritannlA De kardinaal Maccabe verklaart voor volko men ongegrond het bericht van de „Standard", be treffende eene briefwisseling tnsschen hem en kar dinaal Jacobini over de diplomatieke betrekkingen tnsschen Engeland en het Vaticaan. De „Pali Mall Gazette" deelt mede dat lord Enfield zijn ontslag heeft gevraagd als vice-minis ter voor Indië. Dit was noodig, wegens de benoe ming van Lord Derby, lid van het Hoogerhnis, tot minister voor Indië. Nu moet een lid van het Lager huis tot die betrekking benoemd worden. Uit Dublin wordt gemeld dat de heer Phil- pin, redacteur en eigenaar van de „Tuam News" te Galway, tot twee maanden dwangarbeid is ver oordeeld, omdat hij artikelen heeft opgenomen, die de strekking hadden om den landheeren vrees aan te jagen. Prins Albert Victor, zoon van den Prins van Wales, zal als gewoon soldaat bij de Schotsche garde in dienst treden. Zijn vader wil dat hij alle rangen van het leger doorloope. - Volgens „Daily News" heeft de hertog van Connaught niet van zijn Indische reis en brigade-commando afgezien. In een correspondentie uit Maritzburg aan de „Daily News" wordt de vrees geuit, dat de bepa lingen, omtrent den terugkeer van Cetewayo ge maakt, den Engelschen invloed op de Zoeloes zeer zullen verzwakken en dat het zeer waarschijnlijk is dat ze weder steun zullen gaan zoeken bij de Hollanders. Voor het eerst sedert zijne gevangenzetting zal Tichborne - of liever Thomas Castro - heden zijne zoons in de gevangenis mogen zien. Rusland. De regeering heeft met eenige aannemers een contract gesloten voor het maken van de vesting werken van Warschau, die zes millioen roebels zullen kosten. Naar men zegt, hebben de vertegenwoordigers van de Russische regeering in het buitenland last ontvangen, aan de regeeringen, bij wie zij geaccre diteerd zjjn, mede te deelen dat de Russische regeering in de laatste dagen des afgeloopen jaars er in geslaagd is „de laatste nihilistische comité's" te ontdekken en hunne leden in hechtenis te nemen. In het geheele uitgestrekte gebied van het Russische rijk zouden nu geene nihilisten meer zijn en de naar het buitenland gevluchte leden dezer anar chistische secte hadden geene verbindingen meer met hun vaderland. De czaar zou na dezen geluk kigen uitslag van de werkzaamheid der politie en justitie spoedig weder zijn gevestigd verblijf in de hoofdstad nemen. - Een Petersburger berichtgever der „Allgemeine Zeitung" laat niet na, zijnen twijfel aan de echtheid van dit bericht te uiten, en meent dat men in elk geval, al bestaat deze circulaire, de daarin vervatte voorstelling van den toestand te optimistisch moet achten. Te Berlijn zijn zelfs particuliere berichten uit St.-Petersbnrg ontvangen, volgens welke de keizer verleden Zondag in zijne slaapkamer een brief vond, welke van het revolutionnair comité afkomstig was en waarin op hervormingen aan gedrongen wordt. Genoemd comité gaat daarbij zoover te verklaren dat de omwentelingspartij in Rusland thans de macht en de middelen in handen heeft om de hervormingen af te dwingen. Dat hierin grootspraak gelegen is, zal wel geen betoog behoeven. Telegrammen. ROME, 4 Januari. Het officiëele blad zegt dat de regeering, in aanmerking nemende de vernieuwde manifestatiën, gedaan met het doel stoornis te bren gen in de goede betrekkingen tnsschen Italië en andere mogendheden, aan de prefecten de onlangs hun gegeven voorschriften in herinnering gebracht heeft en hen voor de stipte naleving er van ver antwoordelijk stelt.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2