LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7020. Vrijdag 5 Januari. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toar Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Alzoüderlyke hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESt Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.171» Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. OfHeiëelo KennisgeTingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz., welke ov'er het afge- loopen jaar 1882 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uit0. Januari e. k-, ter Gemeente-Secretarie (afdec- ling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Januari 1888. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der ver ordening, regelende de invordering der plaatselijke belas- Iting op de Honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den Gemeente ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1883 kosteloos ten kantore van den ontvanger verkrijg baar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 «Januari. Aangezien ods is gebleken dat nog vele per sonen meenen dat er voor qnitanties van f 100, f 200 enz. een hooger zegel noodig zon zijn, achten wij het niet ovorbodig nogmaals in herinne ring te brengen dat quitanties aan een vast recht van 5 ets. onderworpen zijn, onverschillig welk bedrag. »Ook zijn sommigen van meening dat er geen zegel noodig iB wanneer de levering in het jaar 1882 heeft plaats gehad; het is echter duidelijk dat de levering niets met het quitantie-zegel te maken heeft. Postwissels zijn aan het zegelrecht niet onder worpen. Naar wij vernemeD, zijn de onderofficiers- vereenigingen van schutterij en infanterie alhier „Pugno Pro Patria" en „Door Vriendschap Ver- eenigd", voornemens een liefdadigheidsvoorstelling te geven ten voordeele van de nagelaten betrek kingen van de in den November-storm omgekomen vi8scher8 van Katwijk, Noordwijk en Scheveningen. De intoekenlijsten zullen onzen stadgenooten worden aangeboden en men hoopt dat op hnn weldadig heidszin ook thans niot tevergeefs een beroep zal worden gedaan. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijn], stoomtram aangeboden tot f 100; de aandeel en spoorweg Leiden-Woerden noch aange boden noch gevraagd; de aand. Rjjnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet. en gevraagd tot 45 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 115 pet. en aangeboden tot 118 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij noch aangeboden noch gevraagd. Ds. J. Verhoef, predikant te Bodegraven, is beroepen naar Buitenpost. Door het kiescollege te Nieuwveon is aan den heer L. A. Van Langeraad, candidaat, toezegging van beroep gedaan. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Bergen-op-Zoom is benoemd mej. J. W. A. Gom- bert, te Bodegraven. Ia de gemeente Haarlemmermeer werden ge durende het jaar 1882 geboren: 846 jongons en 321 meisjes, te zamen 667, waaronder 16 twee linggeboorten, terwijl 184 mannen en 143 vrouwen, te zamen 327, zijnde 1 op de 44 zielen, door den dood aan de gemeente ontvielen. Als levenloos ge boren kwamen 21 gevallen voor; 83 huwelijken hadden plaats en geen enkel huwelijk werd door echtscheiding ontbonden. - In de gemeente vestig den zich gedurende dien tijd 440 mannen eu 399 vrouwen, totaal 839, waartegenover staat dat 540 mannen en 554 vrouwen, totaal 1094, do gemeente metterwoon verlieten. - Op 31 December 1882 be stond de bevolking uit 7539 maQnen en 6946 vrou wen, te zamen 14,485, terwijl op donzelfden datum van het vorig jaar 7477 mannen en 6923 vrouwen, te zamen 14,400 personen, in de gemeente woon achtig waren. - De gezindheden zijn als volgt ver deeld: Ned.-Hervorraden 9448, Roomsch-Katholie- kon 4065, Christelijk Gereformeerden 708, Doops gezinden 196, Evang.-Luth. 27, Remonstranten 10J Oud-Roomschen 9, Herst. Evang.-Luth. 8, Fransch of Waakch Herv. 6, Ned.-Israëlieten 2 en Baptisten 1, terwijl 5 personen in de gemeonte gevestigd wa ren die tot geene gezindte behoorden. Men verneemt dat de Koning en de Koningin in de maand Mei a. s. opnieuw eeu bezoek aan EDgelaDd zullen brengen. Hot ruime gebouw der Groote Kerk te's-Gra- venhage was gisteravond de verzamelplaats van een groot aantal leden der Nod.-Hev. gemeente aldaar, bijeengekomen om de afscheidsrede aan te hooren van dr. J. H. Gunning Jr. vóór zijn vertrek naar Amsterdam, ter aanvaarding der betrekking van hoogleeraar in de theologische faculteit aan do universiteit aldaar, nadat hij vóór 22 jaren den toen verscheiden herder ds. Molenaar was opge volgd. De redenaar koos tot tekst de woorden van vers 10 van Mattheus VI: „Uw koninkrijk kome." Hij schetste naar aanleiding van die woorden den door hem verrichten arbeid in de gemeente en zag met blijdschap terug op den dag toen hij hij haar zijn intrede deed. Toen hij nu voor de laatste maal den kansel verliet, werd hem op de wijze van Gezang 96 een voor deze gelegenheid vervaar digd lied door de gemeonte toegezongen. In verband met de verlenging van de Billi- ton-conces8ie is gemeld dat de 800 aandeelen van wijlen Prins Hendrik na diens dood aan den Ko ning zijn overgegaan. Aan den schrijver derHaag- sche kroniek in de N. Gr. Crt., - wiens mededoe- lingon evenwel steeds met groote voorzichtigheid moeten worden opgenomen, - is nu verzekerd dat Z. M. de hem toebehoorendo 800 aandeelen ten verkoop uit handen heeft gegeven. De Amsterdamsche BeursbelastiDg heeft geen invloed op het Beursbezook. Het was gisteren niet minder vol dan anders, en in de gereserveerde ruimte niet voller, omdat de schipperij in de voor ieder toegankelijke ruimte post heeft gevat, waar ze vroeger ook stond. Er zijn tot dusver ruim 3200 kaarten afgegeven, dus ruim f 80,000 is in de gemeentekas gevloeid. Aan den maatregel om tegenwoordig precies kwart voor tweeën het extra- kwartje aan den ingang te gaan vorderen, is gis teren krachtig de band gehouden. Yan de gelegen heid voor niet-bela8tingbetalenden om in de afge sloten ruimte te komen, tegen betaling, is betrek kelijk weinig gebruik gemaakt. (Hbl.) De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel goedgekeurd om de Blauwbrug een sieraad van bouwkunst te doeu worden en aan de verbou wing f 300,000 ten koste te leggen. Dr. Berns richtte een interpellatie tot B. en Ws. over den toestand der gasthuizen, waarbij de directenr-geneesheer, dr. Thijssen, in een zeer ongunstig daglicht werd gesteld. In naam der beleedigde burgerij en van de mis handelde patiënten eischte de interpellant, dat de directeur zal worden ontslagen. Voordat de vergadering overging in comité-gene raal is door het raadslid Bake aan het Dagelijksch Bestuur de vraag gedaan, of voor het bouwen eoner nieuwe beurs een prijsvraag zal worden uitgeschre ven, waarop door den burgemeester bevestigend is geantwoord. De heer D. Beeckman, predikant bij de Ned.- Herv. gemeente te Breda, herdacht gisteren den dag waarop hij vóór 25 jaren zijn dienstwerk aanvaardde. De waardige man ontving bij die gelegenheid, in zonderheid van zijne gemeenteleden en leerlingen, menig sprekend bewijs van genegenheid en waar deering; doch ook van andere zijden ontbraken die bewijzen niet. Zoo betuigde oen groot aantal zijner buren, waaronder velen niet tot genoemd kerkge nootschap behooren, hunne deelneming in het door hem gevierd wordende herinneringsfeest door het uitsteken der vaderlandsche vlag. Dit mag dan ook gezegd worden dat de heer Beeckman, ofschoon nog slechts drie jaren in die gemeente werkzaam, ia hooge mate de algemeene achting heeft verworven. Eene wel ernstige, maar milde evangelieverkondi- ging, gepaard aan welwillendheid en hulp\aardig heid jegens elk en oen iegelijk, mogen ongetwijfeld1 als oorzaken daarvan worden beschouwd. Door den minister van waterstaat is aan het personeel van de Rijks-telegraaf ter kennis gebracht dat met ingang van 1 Januari 11. iu alle ofti iëele stukken de nieuwe spelling naar Do Vries en Te Winkel zal worden gevolgd. De Prins van Oranje heeft het beschermheer schap der Nederlandsche nationale vereeniging van werklieden nedergelegd. De afdeoling Beverwijk der Tuinbouw veroeni- ging heeft besloten tot de oprichting van een proef tuin, waardoor men hoopt dat het belang van den tuinbouw in het algemeen en van de zaadhande laars in hot bijzonder zal bevorderd worden. Het aantal vacaturen, nu reeds bestaande of op handen door het vertrek der beroepenen naar elders, heeft 1 Januari 269 bedragen. Het grootste aandeel levert Friesland met 53 en Zuid-Holland met 52 vacante gemeenten. Van de 138 ringen zijn er slechts 27 geheel voltallig of zien hunne vac. uren weldra vervuld. In No. 54 van de „Haagsohe Penkrasser." be spreekt de heer J. A. De Bergh de circulaire van den geneeskundigen raad van Zuid-Holland ij: zake de verspreiding van besmetting door doctoren en de nieuwe organisatie van de gemeente-secrotariq te 's-Hage. Glanor heeft in het licht gegeven een nieuw blijspel in oen bedrijf: „De ware Jozef". -De heer L. Van Deijssel heeft een tooneelspel vervaardigd, getiteld„Wederzien." Het Internationaal Hygiënisch congres te Gö- Dève heeft een prijs van 50 guinjes uitgeloofd voor het best gekeurde geschrift over de „oorzaak van blindheid en de verpleging van blinden." De prijs zal worden toegekend op het congres dat in Sept. 1884 in Den Haag zal worden gehouden. In het verkeer met Groot-Britannië zijn, te rekenen van 1 Jan. 11., briefkaarten met betaald antwoord toegelaten. Onder do aandacht van gegadigden wordt ge bracht dat art. 11 der „Algemeene bepalingen be treffende de aanbesteding en de levering van benoo- digdheden ten behoeve van 's Rijks overzeesche bezittingen" in verband met de nieuwe bepalingen omtrent de rechten van zegel en van registratie gewijzigd is. Nadere aanwijzingen zijn te verkrijgen bij het Departement van Koloniëu (Bureau F.) Het stoomschip „Maas" is gisterochtend van Nieuw-Vork naar Rotterdam vertrokkende „Noord- Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok Dins dag-morgen van Suez. Z. M. heeft den heer L. Polo De Bernabé, laatstelijk secretaris bij het Spaausche gezantschap te 's-Gravenhage, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; - H. Rozenheek, te's-Graven- hage, voor het jaar 1883 benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-school te Heerenveen; - P. C. Koot, te Gouda, voor het jaar 1883 benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-school te Warffum.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1