N\ 7019. Donderdag 4 Januari. A*. 1883. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD PBIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vtn 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17f.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- reo builen de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 3 Januari. Ia het afgeloopen jaar zijn aan het Rijkste legraafkantoor alhier 32,407 regeerings- en bijzon dere telegrammen verzonden en 35,839 ontvangen, te zarnen 68,633 met inbegrip der diensttelegrammen. Gedurende de afgeloopen maand December werden per Rijalandschen stoomtram vervoerd 12,288 personen met eene opbrengst van f 2084.8172, zijnde f 7.86 per dag en per KM., tegen een vervoer van 9141 personen met eene opbrengst van f 1462.691/, in de maand Novomber. Alzoo ten gevolge der op 1 December ingevoerde dienstregeling een vermeer derd vervoer van 101 personen daags, of 3147 over de geheele maand, met eene hoogere ontvangst van f 622.12. - Sedert 1 Januari 1882 zijn vervoerd 274,838 personen, met eene totaal opbrengst van f 42,048.19. In de maand December werden per Leidschen paardenspoor vervoerd 16,730 personen. Het totaal vervoer over het afgeloopen jaar geeft het cijfer aan wan 314,674. De buitengewone voorstelling van gisteravond in den schouwburg was meer vroolijk dan wel kuDstig. Hiervan zal niemand een verwijt maken. Het begin des jaars is aan wenschen gewijd, en dan moet men niet ernstig gestemd zijn of worden, althans niet in een komedie. Daar had ook de heer "Willem Yan Zuylen voor gezorgd. Immer9, het opgevoerde blijspel: „Op spelden zitten", is eon stuk met zulk een onzinnige intrige en znlk een onmogelijke ontknooping, dat men trots de dwaze dingen die den hoorder en toeschouwer worden opgedischt, toch nog moet lachen. Als zoodanig was. dit stuk dan ook een uitmun tende inleiding tot de aartsvaderlijke „Bruiloft van Kloris en Roosje", hot oude landspel dat men telken jare met zijne eigenaardige boerenbruilofts- tafereelen, ouderwetsche zeden en gewoonten gaarne ziet terugkeeren en waarin de nienwjaarswenschen van Thomasvaer en Pieternel ook ditmaal niet ont braken, al muntten zij niet boven die van vroeger door geest en humor uit. Toch werd de voordracht zoowel als het stuk zelf daverend toegejuicht, zoo mede de vertooners om hun spel. Parterre en galerij waren goed bezet; de beide overige rangen minder. Bij de gehouden aanbesteding voor grint ten dienste der gemeente 's-Gravenhage was minsto inschrijver de heer J. Yan Leeuwen, te Leiderdorp, voor f 3, en voor de levering van schelpkalk had den de heeren Yan Houten en Zillesen te Leider dorp, benevens de heer W. Swaneveld voor f 0.64 ingeschreven. De gemeenteraad van Stompwijk heeft besloten dat op de beide openbare scholen der gemeente herhaling8onderwij8 zal worden gegeven, en als onderwijzers daarvoor de beide hoofden dier scholen benoemd. De Kamerheer-Ceremoniemeester maakt be kend, ingevolge de bevelen des KoniDgs, dat het Hof heden den halven ronw heeft aangenomen voor den tijd van een week, wegens het overlijden van Zijne Hoogheid den Hertog Bernard Eric Freund van Saxen-Meiningen. Naar de N. R. C. verneemt, heeft de Prins van Oranje Zaterdag den koopprijs voor het paleis op den Kneuterdijk laten betelen. De zaak is daar mede afgedaan. Ten behoeve der buitengewone riviercorres pondentie zijn de tijdelijke Rijks-telegraafkantoren te Asperen, Pannerden en Yreeswijk heropend. Bij het departement van koloniën is het na volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, van 2 dezer, ontvangen: „Op 29 December werd in Atjeh een transport door talrijke benden aangevallen. Yan Atjehsche zijde gewaarschuwd, had de militaire commandant afdoende maatregelen genomen. Met grooten moed tastten onze troepen den overmachtigen vijand aan, die op de vlucht sloeg, 18 dooden in onze handen latende. Aan onze zijde sneuvelde 1 mindere militair en werden 22 mindere militairen en 2 dwangarbeiders gewond. De vervolging wordt voortgezet." St.-Crt In eene te Amsterdam gehouden vergadering der vereeniging „Willem Barendsz" is medegedeeld dat de commissie de „Barendsz" in het voorjaar naar het Koorden wenscht te zenden, om zoo ver in de Kara-zee bij Waaigat, als wind en open water dit veroorloven, naar onze aldaar ingevroren landgenooten uit te kijken. Zij vraagt daarvoor geldelijke bijdragenook kleine giften worden dank baar aangenomen. Blijvend helpt men de „Barendsz" het best door een jaarlijkscho gift tot wederopzeg ging te beloven, of voor f 25 lid der Yereenigiog te worden. Kaar men uit Laag-Soeren aan de A. C. mededeelt, is de qnaestie omtrent het bestaan van „Bethesda" thans beslist. Die heilzame inrichting, waar zoovele lijders baat en herstel vonden, zal in stand worden gehouden en weder opgedragen aan de curatoren. Het bericht werd vooral te Laag-Soe ren met blijdschap ontvangen en het uitsteken der vlag was van die blijdschap het teeken. Het stoomschip „P. Caland", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Wight. De officieren van administratie der lste en 2de kl. W. F. E. Le Rütte en H. J. Yan der Meer, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den 2den luit. J. M. L. Bellaard, van het 5de reg. inf., in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië; - H. J. Yan Ebben- horst Tengbergen, ontvanger der directe bel. en acc. te Montfoort c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Blokker c. a. Gemengd Niouws. In de laatste dagen hebben kwaadwil lige jongens bij ingezetenen alhier zoogenaamde voetzoekers in de brievenbus geworpen na ze eerst aangestoken te hebben, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Thans heeft zich te Amsterdam het geval voorgedaan, dat door eene bijna zelfde han deling een woning en magazijn geheel zijn uitge brand, waarbij de bewoners zich met moeite over de daken moesten redden. Niet genoeg kan den ouders alzoo worden aangemaand hunne kinderen op het gevaarlijke en strafbare van zulke handelin gen te wijzen. Hedenmiddag om twaalfuronontsnapte op de Sint-Jacobsgracht een paard aan de handen van zijn geleider. Het werd echter aan de voor malige Koepoort door eenige personen gegrepen, zonder dat ongelukken waren voorgevallen. In de vorige week zijn door de pokken aangetast te Rotterdam 7 personen, te Leiden 5 en te Katwijk 66a persoon. Aan mazelen zijn te Scheveningen in die week drie personen overleden. Yolgens den Haagschen correspondent van de „Prov. Gr. Crt." zal de heer Puls boven het Fransch koffiehuis op het Plein te 's-Hage een Panopticum oprichten. De eerste kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak van den heer Wamstee- ker, die tot eene verzekering van een bedrag van f 1400, deel uitmakende van een vordering, groot f 68,000, op de beruchte millioenenjnffronw Jan netje Struik, een arrest had gelegd op eenige haar toebeboorende goederen, onder berusting van den heer Werker, eigenaar van het Bible-hotel. Nadat het gelegd beslag van waarde was verklaard, heeft de heer Werker verklaring afgelegd nopens die goederen, en daaruit bleek dat daartoe o. a. be hoorden een brandkast, een klok in den vorm van een bij, een zijden kostuum en een paar handrin- gen, waarvan de bekende heer Anthony Hoetink eigenaar beweerde te zijn. De rechtbank beeft den heer Werker overeenkomstig zijne verklaring ver oordeeld, om die goederen aan den heer Wamstee- ker af te geven, mits deze hem zijne kosten vergoede. De beschuldigde Consenheim, thans voorloopig te Rotterdam in arrest, in de zaak der „millioenen- juffrouw", heeft, toen hem bekend werd dat hij naar de rechtbank verwezen was, gepoogd zich het leven te benemen. De werklieden aan de scheepstimmer werven te Scheveningen hebben hun arbeid gestaakt naar aanleiding van een loonsverlaging. Yan Merkelbach's bazaar, bestaande uit twee naast elkander gelegen perceelen aan den Nieuwendijk te Amsterdam, is het grootste deel der benedenverdiepingen uitgebrand. Als oorzaak wordt opgegeven dat een jongen die eenig klein vuurwerk kocht, de gemeene aardigheid had een zoogenaamd rotje aan te steken en dit brandende achter de toonbank te werpen, hetwelk echter in de lade, gedeeltelijk gevuld met vuurwerk, terecht kwam. Een der bedienden heeft die nog brandend op straat gebracht, waarbij hij zich deerlijk bezeerde, doch de vonken waren links en rechts gespat, zoodat in een oogenblik alles in lichterlaaie stond en de inwonenden zich door het vlieringluik hebben moe ten redden. De schade bedraagt f 75,000. Een kat kwam in de vlammen om. In de Lindonstraat te Amsterdam viel gisteren een omstreeks 7-jarig knaapje met een pot vuur om en werd dientengevolge zoodanig met brand wonden overladen dat het naar het gasthuis werd vervoerd en kort daarna overleed. Door een raam op te schuiven wist te Arnhem een onbekende zich gisternacht van een goeden voorraad eetbare winkelwaren te voorzien, zonder zijn adres achter te laten. - Aldaar werden in het afgeloopen jaar 1027 gevallen van openbare dronkenschap geconstateerd. KOLONIËN. BATAVIA, 30 November. Een correspondentie uit Atjeh aan de „Sara. Crt." bevat het volgende: Eenige dagen geleden trachtten een achttal Atjehers te Indrapoeri een toko of liever gezegd Chineesche] warong bij nacht te plunderen. Zij werden echter gesnapt en allen neergeschotendat zijn er voor 't civiel bestuur alweer 8 man van dat volkje minder te besturen; zulke voorvallen zijn gelukkig te noemen, evenals het niet genoeg te loven is dat de maraudeurs in de civiele gevangenis nogal dikwjjls de beri-beri krijgen en dan gewoonlijk den dood vinden, dien zij wellicht reeds voor jaren geleden als zeeroover hadden verdiend. Yan desertie hoort men (uitgezonderd van de pradjoerits) niet meer gewagen; doch nu vertoont zich een ander kwaad. Uit de kazerne der inl. compagnie van het 11de bat. te Gedab zijn onlangs twee geweren met patrooDzakker- des nachts spoor loos verdwenen, zonder dat de ml. militair (corridor- wacht) er iets van bemerkt had. Of daar roet onder loopt? "Wat zal ik u zeggen, we hopen dat het bij dit eene geval zal blijven. En nu krijgen we een tooneeltje eerstdaags te aanschouwen, dat onder den civielen gouverneur nog niet is vertoond. Er worden over eenige dagen twee minder bevriende kwaadwillig slechtgezinde maraudeurs opgeknoopt en dt een dertigtal van

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1