LEIDSCH DAGBLAD! N°. 7018. Woensdag 3 Januari. A0. 1883. Avt>ii (1 - e (1 itie PBIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIE»! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- reo bniten de stad wordt/0.10 berekend. Officieel© Hennisgevingcii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1883, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1864, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren: op Maandag den 8sten Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 9den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den lOden Januari, voor de bewoners van w\jk VI, op Donderdag den llden Januari, jroor de bewoners van wyk VII, op Vrijdag den 12den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, den Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Weihcuders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Januari 1883. LEIDEN, 2 Januari. Naar wij van goederhand vernemeD, zal de lie dertafel „Leidens Mannenkoor" den 17den dezer eene eerste uitvoering geven, waarbij behalve de belangstellende leden met hunne dames ook enkele ingezetenen zullen uitgenoodigd worden. Mejuffrouw A. Yan der Veen, te Leiden, is benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool te Brielle. Aan de Gemeente waag alhier zijn gedurende het jaar 1882 gewogen: 18,181/, en 5389/16 vaten boter, te zamen 415,510 kilogr., 61,400 kilogr. kaas en 2045 stuks vette varkens. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 34.00, 17.50, f 4.10 en f 1.80; de laagste f 34, f 17.50, ƒ3.50 en f 1.75. De bij het 4de reg. nieuw benoemde kapt. J. F. C. W. Adels wordt ingedeeld bij het 5de bat. van dat regiment te Gouda. De minister van oorlog heeft een contract gesloten met de IJsol-Stoomtramwegmaatschappij tot vervoer van militairen enz. Naar men verneemt, zullen de Koning en de Koningin niet, zooals het plan was, den 4den dezer een bezoek brengen aan Soestdijk, maar op den 20sten. De Koningin en Prinses Hendrik woonden Oudejaarsavond met talrijk gevolg het dankuur in de Duit8ch Evangelische Kerk bij. - De Koningen de Koningin hebben gister voormiddag in de Waal- sche Kerk de godsdienstoefening bijgewoond bij den aanvang des jaars gehouden, onder voorgang van den predikant Bourlier. Prinses Hendrik was tijdens het biduur op Nieuwjaarsdag in de DuitBche Kerk tegenwoordig. Prinses Hendrik legde gisteren te 12 oren haar nieuwjaarsbezoek ten Hove af. Nadat H. K. H. naar haar paleis was teruggekeerd, verleenden HH. MM. de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie aan de Hofdames en aan de groot-officieren, de civiele en militaire leden van het Koninklijk Huis, alsmede aan Zr. Ms. geneeskundigen dienst. Tevens ont vingen HH. MM. de a4jndanten en kamerheeren, verbonden aan de huizen van den Prins van Oranje en Prinses Hendrik. De ministers, uitmakende Zr. Ms. Regeering, de vice-president van den Raad van State, de president van de Tweede Kamer, de direc teur vau het kabinet des KoniDgs, de secretaris van Z. M. voor de zaken van het Groothertogdom Luxemburg, graaf De Yillers, waren insgelijks op deze andientie tegenwoordig. Bij koninklijk beslnit zijn, nit overweging der noodzakelijkheid om in het jaar 1883 eenige troepen- gedeelten van het leger te verplaatsen, de volgende garnizoensveranderingen gelast: Op 1 Mei: lste reg. inf. 5de bat. van Hoorn naar Helder; 2de reg. inf. 5de bat, staf, lste en 4de comp. van Grave naar 's-Bosch; 5de bat, 2de en 3de comp. van Nijmegen naar's-Boach5de reg. inf. 5de bat. van 's-Bosch naar Utrecht; 6de reg. inf. 3de bat. van Geortruidenberg naar Breda, 5de bat. van Breda naar Geortruidenberg; 7de reg. inf. 2de bat. van Amsterdam naar Hoorn, 4de bat. van Helder naar Amsterdam. Op 1 Jan.: 2de reg. huz. hoofdadm. van Yenloo naar Haarlem. Op 1 Mei: 3de reg. huz. hoofdadm. van 's-Hage naar Leiden. Op 1 Mei: 2de reg. vesting-artill. 6de comp. van Naarden naar Amsterdam, 9de comp. van Amster dam naar Naarden. Naar het Weekblad van het Recht" ver neemt, heeft mr. J. A. Yan Emden, president van het Hof van Justitie in de kolonie Suriname, dezer dagen zijn eervol ontslag aan den Koning verzocht De Haarlemsche Couraüt meldt in hare cor respondentie nit Parij9: Naar ik verneem, is uw landgenoot, de heer Cd. Busken Huet, in navolging van hetgeen onlabgs door Yictor Cherbuliez ge schied is, bezig stappen te doen bij de Fransche regeering, ten einde de erkenning te verkrijgen van zijne Fransche burgerschapsrechten als afstamme ling van een réfugié van 1685. Het stoomschip „Drente'*, van Java naar Rot terdam, is Zaterdag-namiddag van Port-Saïd ver trokken; de „In8nlinde" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de „C. Fellinger", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Marseille; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zondag van Southampton; de „Limburg", van Rotterdam naar Java, arriveerde gistermorgen te Southampton. De gewone andientie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft J. Yan dor Wijk, te Veendam, voor het jaar 1883 benoemd tot leeraar aan de R. H. Burgerschool te Leeuwarden; - den klerk bij de directie der marine te Amsterdam M. H. Van Hengelaar bevorderd tot adjunct-commies. Gemengd IN" I u w s. Tnsschen Leiden en Haarlem vervoerde de Noord-Zuid-Holl. Stoomtramweg-Mij. gedurende de maand December 20,407 reizigers, met eene op brengst van f 4376.43. Een treurig uiteinde was oudejaars avond aan een jong paar in Den Haag beschoren. Op de Groote Markt struikelde de jonkman, in zijn val zijne gezellin medesleopende, juist op het oogen- blik dat een tweespan in hun nabijheid was, dat beiden overreed. Den jongeling werden dientenge volge beide beenen gebroken, terwijl ook het meisje werd gewond. Te Rotterdam zijn in de vorige week aangegeven 113 gevallen van mazelen. In de zaak der millioenenjn ff rouw heeft ook te Montfoort, op last van den rechtercommis saris, mr. A. E. Croockewit te Rotterdam, een huiszoeking plaats gehad, op grond van een vroe ger door haar aan een ingezetene van die gemeente gebracht bezoek. De man, die eenigen tijd geleden niteen pakhuis aan de Reguliersgracht te Amsterdam eenige balen suiker door middel van braak heeft gestolen, en deswege door de rechtbank tot twee jaar celstraf is veroordeeld, heeft zich dezer dagen in de cellu laire gevangenis door ophanging van het leven bsroofd. In een twist in de O.-Z.-Armsteeg aldaar is gis teravond een jonkman door een messteek onder het hart getroffen. Hij werd in het gasthuis opge nomen en overleed aan de gevolgeD. De dader is in hechtenis. De gewezen on der-adjudant der veld artillerie Holst, die, wegens het ongeval hem bij de exercitiën dezen zomer overkomen, gepensioneerd werd, is thans onder behandeling van professor Donders, in het gesticht voor ooglijders te Utrecht opgenomen. Er bestaat hoop dat hot ééne oog zal behouden blijven. Een inwoner van Leuven, Jules De Brnyn, onlangs overleden, heeft aan de liefdadig heidsinstellingen van die stad de belangrijke som van 1,200,000 fr. vermaakt. Ook zijn jachtopziener werd niet vergeten; deze bekwam een pachthoeve ter waarde van 60,000 fr. Naar men beweert, zijn genoemde gestichten de rijkste van geheel België; acht jaar geleden werden de inkomsten uit hare landerijen, bosschen enz. op 1,400,000 fr. per jaar ge schat, wat tegen een interest van 2 pet. berekend, een kapitaal vertegenwoordigt van 70 millioen fr. Uit Amerika wordt het overlijden bericht van den bekenden jockey Watson Patrick. Bij verschillende wedrennen verdiende de man meer dan vijf millioen gulden en toch stierf hij arm en berooid in een ziekenhuis te Nieuw-York. Op de Saksische grenzen hebben eenige arbeiders een gouden visch opgegraven, waar- vaD de innerljjke metaalwaarde op 10,000 mark wordt geschat. Bovendien heeft het voorwerp een aanzienlijke kunstwaarde, daar het van oud Grieksch maaksel is. Versnelde methode van zelfmoord. - Een rentenier van Vitry-le-Frangois, in een hotel te Parijs afgestapt, heeft zich van het leven beroofd door, in eon leuningstoel gezeten, een karabijn tnsschen zijn voeten t9 plaatsen en een revolver in de hand te nemen, waarna hij beide wapens, waarvan hij den loop in den mond had gebracht, te gelijk afschoot. Yan het hoofd was dan ook zoo goed als niets meer over. In de Sint-Nicolaa8kerk te Parijs riep een vrouw tot een priester, die een huwelijk inze gende: „Gij 8ohenkt uw zegen aan een onwaardige, die beloofde mij te zullen trouwen, nadat hij mij had verleid." Er ontstond een hevige opschudding, te meer daar de braid onder het slaken van een doordringenden kreet zich in do armen van een der bloedverwanten stortte. Eerst nadat de rustverstoor- ster was verwijderd, kon de plechtigheid onder een niet zeer aaDgenamen indruk worden vervolgd, waarna de geheele trouwpartij naar het commis sariaat van politie trok om getuigenis af te leggen. In hot vervolg zal men de brandkasten niet alleen tegen vuurgloed en nederstorton in een diepte, maar ook tegen de werking van ontplofbare stoffen bestand moeten maken. Te Lodelinsart heb ben eenige dieven door middel van dynamiet de deur eener brandkast in een glasmagazijn doen openspringen. De ontploffing bracht echter zooveel personen op de been, dat de indringers het hazen pad moesten kiezen, voordat zij zich van iets kon den meestermaken. Dezer dagen ontving dejustitiete Pa rijs een ongeteekenden brief, waarin werd meege deeld dat een slagersknecht, tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld, een ander in zijne plaats had doen opsluiten. Bij onderzoek bleek inderdaad, dat een 24-jarig jonkman zich onder den naam van

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1