Gemengd IV 1 O Tl w s. De gisteren door den notaris Samson, in het logement „de Benrs" te Haarlemmermeer, geveilde boerderij, groot rnim 60 hectaren, aan den Sloterweg, Sectie M M, Kavels 22—24, heeft opge bracht 59,846. Kooper is de heer Wentink te Schalkwijk. De mazelenepidemie te Scheveningen begint in de laatste dagen sterk te verminderen. Een bediende van een make1 a ar te Amsterdam werd Woensdag belast met het ontvan gen van f 1200 in geld bij de Twentsche Bank- vereeniging. Hij laat zich met het geld waohten. De politie tracht hem op het spoor te bomen. Eenige leerlingen der Rijksland bouwschool te Wageningen hebben 182 ingezameld voor de in 1884 te Arasterdam te honden internatio nale landbouwtentoonstelling. Men schrijft aan de N. R. Crt. nit Naaldwijk van 28 dezer: Gisteren brandde de boerenwoning van Jacob Meurs, landman aan do Heul (onder deze gemeente) tot aan den grond af. Yan de levende have kwamen tweo paarden en eene koe in de vlammen om. Als een bijzonderheid kan vermeld worden dat een kat in het leven bleef door zich onder het lijk van een paard tegen de vlammen te beschermen. De kantonrechter te Zntfen heeft twee gemeente-veldwachters nit Laren veroordeeld tot geldboeten, wegens openbare dronkenschap. Onder reserve deelt men aan het Utr. Dbl. mede dat het bosch tusschen Baarn en Soestdijk allerwaarschijnlijkst nietgesloten zal worden. CoBsenheim, thans in handen der Rot- terdamsche politie, met een belangrijk deel der diamanten welke door Jannetje Struik waren ver duisterd, is, volgens hetzelfde blad, geen vreemde ling bij de justitie. Ruin, twintig jaar geleden maakte hij een nogal treurige figuur voor het hof van Arnhem, toen hij zich had te verantwoor den wegens het koopen van gouden voorwerpen, welke onder meer door een destijds beruchte bende waren gestolen. - Binnenkort zou hij een magazijn van gouden en zilveren werken op den Nieuwendijk te Amsterdam openen. Eene oude vronw, die in de Yisscher- steeg te Utrecht op visite was, is door den hoofd bewoner, zekeren H., nit het huis geworpen, waar door zij zoo onzacht met de straatsteenen kennis maakte, dat zij onder heelkundige behandeling moest gesteld worden. Gisteren had de feestelijke opening plaats van den stoomtram van Rotterdam naar Hillegersberg; deputation van de beide gemeente besturen, van de polderbesturen en tal van andere genoodigden waren aanwezig. Te Hillegersberg was een feestelijke versiering aangebracht. De prijs van 500 voor een school- en leesboek over de zuivelbereiding, door de Buma- etichting uitgeschreven, is toegewezen aan de hoof den van scholen te Bootgum en Leeuwarden, de heeren Yan der Maen en Boersma. De berichten, welke omtrent den hoo- gen stand van het water uit verschillende plaatsen tot ons komen, worden steeds van ernstiger aard. Te Maastricht staan de Koe-, Ridder- en Kleine Looierstraat blank. In laatstgenoemde straat wordt de gemeenschap met kar en paard onderhouden. Het park staat bijna geheel onder water. De Maas en de Jeker hebben zich daar vereenigd. De toe stand is zorgwekkend. Uit Grave wordt gemeld dat de Beersche Maas weer is begonnen te werken. Te Venloo is de Maasstraat onder geloopen. De slnizen van Den Bosch zijn gisternamiddag gesloten. De bemaling wordt er heden hervat. Ook uit Roer mond wordt een onrustbarende was van Maas en Roer bericht. De bp Deventer nauwelijks van onder het water te voorschijn gekomen landerijen worden weder geïnun deerd, zoo ook die om Nijmegen, zoodat men er vreest dat vele wintergewassen verloren zullen zijn. De rivier de Waal spoelt vóór de stad reeds nu over de geheelo Waalkade tusschen de Grootestraat en het Yeer; de voormalige Steenen Kraan staat wederom als een vuurtoren midden in de golven. Zoo de was aanhoudt, gaan de bewoners aan de Waalzyde opnieuw een benarde toekomst te gemoet. Ook Breda heeft weder van het hooge water te lijden. De rivier de Mark is sedert de laatste dagen schrikbarend gewassen, en reeds stroomt het water door de laaggelegen gedeelten der stad, waarvan de bewoners bereids hunne woningen ontruimd heb ben, terwijl in de fabriek der firma Backer en Rueb de arbeid gestaakt is. Ook het Yalkenberg is, bniten het hooger gelegen voetpad, overstroomd. Yoor de berichten uit het buitenland zie men de telegrammen. Geveilde pcrcoelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Vrijdag 29 Dec. 11., ten overstaan van den notaris J. W. J. Pape, resideerende te WarmondDrie huizen, erven, tuin en bouwland, bouwterreinen, gelegen even buiten de voormalige Marenpoort, onder de gemeente Leiderdorp, gemerkt Nos. 17 en 18, Sectie A, Nos. 593, 1751, 2332 en 1750, benovens drie perceelen weiland in den grooten Stadspolder, onder Leiderdorp, Sectie A, Nos. 29, 30 en 31, koopers W. J. Zwetsloot onder Oegstgeest, en H. J. Yisser onder Zoeterwoude, te zamen voor ƒ26,474. BUITENLAND. Franhrjik. In de begrootingscommissie heeft de minister Tirard medegedeeld dat de meerderheid der ministers in den gisteren gehouden Raad zich had vereenigd met de vermindering van 1 millioen, door den Senaat in het krediet voor de scholen gebracht. - De min. v. ond. Dnvanx verklaarde dat hij met de min derheid gestemd had en zijne meening handhaafde dat de bedoelde reductie moest verworpen worden. De commissie besloot in dien geest. De Kamer van Afgevaardigden heeft insgelijks beraadslaagd over de wijzigingen tot vermindering van het krediet voor de scholen. De minister Tirard zeide dat hy het met den heer Duvanx over het besluit der begrootingscommissie niet eens was, en de regeering dus zich met de reductie vereenigde. De heer Duvaux trad daarop in eene verklaring van zijne houding. Voor den Senaat verdedigde hij het krediet, doch tegenover do bedenkingen van den heer Tirard liet hy de beslissing aan de Kamer over. - De Kamer vereenigde zich daarop met het door den Senaat gewijzigde cijfer. De Senaat heeft tevens het gewone en buitengewone budget, zoomede het voor de bezetting van Tunis gevraagde krediet van 25 millioen, goedgekeurd. Groot-Britannlü. By eene proclamatie der koningin wordt het Par lement tegen 15 Februari bijeengeroepen. By de terechtstelling van drie der moorde naars van een huisgezin in Maamtrasna, die ver leden week heeft plaats gehad, is Myles Joyce, één dor drie, tot het laatst toe blijven betuigen dat hy onschuldig was. Ook zyne twee lotgenooten, die hunne eigene schuld hadden bekend, hadden dat verklaard. De terechtstelling heeft niettemin plaats gehad. Een zeer treurig incident is daarbij geweest, dat - door eene onhandigheid, naar het schijnt, van Marwood, den beul - Myles Joyce by de ophan ging niet zoo onmiddellijk dood is geweest als de beide anderen. Men herinnert zich dat de moordenaars door vijf mannen waren aangegeven, die hen in den nacht van den moord van verre gevolgd waren en den moord hadden zien bedrijven. De regeering heeft onder hen de uitgeloofde belooning van 140 pd. st. verdeeld. Ook is hun van regeeringswege eene voortdurende bewaking der politie aangeboden, om hen te beschermen tegen eventueele wraakneming van de geheime genootschappen, of het noodige geld om te emigreeren. Maar zij hebben beide de aanbiedingen geweigerd. Het proces van den beeldhouwer Belt tegen den heer Lawes, wegens laster, is gisteren geëindigd. De jury heeft ten gunste van Belt beslist. Lawes iB tot eene schadevergoeding van 5000 pd. et. ver oordeeld. Italië. De Senaat heeft het handels- en scheepvaart- verdrag met België goedgekeurd. Gistermiddag werd een steen geworpen tegen het rijtuig van den Oostenrijkschen ambassadeur, toen hij van het Vaticaan terugkeerde. Niemand werd gekwetst. De schuldige werd gevat. Hy ver klaarde onmiddellijk dat de ellende hem gedreven had en hij niet wist wat hij deed, zelfs niet eens dat het 't rijtuig van den ambassadeur waB, hetwelk door den steen getroffen werd. Italië telt 32,593 monniken en nonnen, die toelagen krijgen ten bedrage van 10,697,156 lires. 'Alirliije. De Porte heeft eene nota van Engeland, betref fende de Donau-conferentie, ontvangen. Er zullen drie punten behandeld worden, als: lo. verlenging van de volmacht der eerste Bonau-commissie; 2o. wijziging van de bevoegdheid der commissie, waarbij hare volmacht tot Ibraïla wordt uitgestrekt; 3o goedkeuring van het voorstel-Barrère door de mo gendheden, die dan de aanneming daarvan aan Rumenië zullen opleggen. Aleko-pacha, gouverneur-generaal van Oost Rumelië, heeft zijne betrekkingen met den Rus sischen consul afgebroken. Telegrammen. PARIJS, 28 December. De commissie uit den Senaat, welke belast was met het onderzoek van het door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp tot wyziging van het eedsformulier heeft met 5 tegen 4 stemmen besloten te adviseeren tot verwerping van het tegenvoorstel door den oud-minister Humbert ingediend. Deze wil nl. aan al len, die geroepen worden tot het afleggen van den eed de kens laten tusschen het gewone kerkelijk godsdienstig formulier, en dat hetwelk door Kamer is vastgesteld, het leekon- of wereldlijke formulier. John Lemoinne, lid van genoemde com missie, behoort tot de minderheid en hoopt dat haar preadvies geen ingang zal vinden bij de meer derheid van den Senaat. PARIJS, 28 December. De toestand van den heer Gambetta wekt opnieuw bezorgdheid. Het bestaan van een abces is geconstateerd, en vier geneeshee ren begaven zich hedennamiddag naar de "Villa d'Avrav, om te onderzoeken of het abces zou kun nen doorgestoken worden, zoodat er eene afleiding naar buiten kon worden verkregen. (Tweede depeche). Bij het consult, dat heden namiddag op de Yillo d'Avray door vier genees heeren gehouden is, bleek dat een abces in de ingewandsstreek bestaat. Eene operatie is onnoodi gevonden. De prins van "Wales heeft bericht over den toe stand van den zieke gevraagd en de hoop op beter schap geuit. KEULEN, 28 December. De Rijn stijgt voort durend; vele straten staan hier onder water. Yan politiewege is bekend gemaakt dat alh roeibooten ter beschikking van den havencommi6sari gesteld moeten worden zoolang de werven onde water staan. Eigenaais _n rüeiüooten mogen hnnn: vaartuigen slechts met cone bijzondere machtigin van den huvencommissaris verhuren. In Nouwied heerscht een algemoone paniek, daai de catastrophe nog grooter dreigt te worden da in November. MANNHEIM, 28 December. De Neckar heeft o| dit oogenblik den hoogsten stand, dien zy ooit i deze eeuw bereikte; de Neckardijk is bezwekei Uren ver in hot rond is de stad door water omringt Elk oogenblik kan een doorbraak van den Rijndij verwacht worden. BERLIJN, 28 December. De Ryn en nevenr vieren zijn van het meer van Constanz tot Kenle voortdurend Bnel wassende. Vele bruggen zyn vei nield en op verscheidene plaatsen dijken doorgt broken. Het spoorwegverkeer ondervindt veelvuldig stoornis. Te Loerrach, in Baden, is de brug ingi stort, waarby twintig personen te water geraakte: Slechts weinigen werden gered. Volgens officieel bericht uit Karlsruhe, staan all rivieren in Baden reeds hooger dan in de vorig maand. LONDEN, 29 December. Volgens de „Times heeft lord Kimberley, minister van koloniën, aa de regeering van de Transvaal te kennen gegeve dat de Britsohe regeering niet kan voldoen aan h verzoek om herziening van de conventie. Hetzelfde blad meldt dat het voornemen besta: Zoeloeland in twee deelen te splitsen. Over h eene gedeelte, grenzende aan de rivier Tngiia, zi John Dunn, over het andere een ander opperhooi het bewind voeren. In elk der twee deelen zal es Britsche resident gevestigd zyn. PARIJS, 29 December. De toestand van dl heer Gambetta is niet van verontrustender aard. Ml uitzondering van eenige zenuwachtigheid bracht Ij een goeden nacht door. De geneesheeren geloovJ dat zijne ziekte van langen duur zal zyn. ALEXANDRDC, 29 December. De international commissie is het eenB geworden over de wijze vu raming der schade, door brandstichting en plu? dering hier veroorzaakt. Zij zal onverwijld tot reg' ling der schadevergoeding overgaan. LEIDEN, SC December, De verwachting voor morgen iskrachtige wid van znid tot west, buiig weder, regen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2