LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7014. Donderdag 528 December. A0. 1882. Avond-eclitie. Nieuwjaarswenschen PBIJS DEZEB COURANT: Toot Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174* Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ran buiten da atad wordt/0.10 berekend. Evenals vorige jaren worden onze atadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek Adver- tentiën van allerlei aard te plaateen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te brengen naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. Inzending uiterlijk tot Zaterdag-middag 12 uren. Officiëele KennisgeTingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1S8I (Staatsblad No. 102) tot herziening van de artt. 264, 265 en 266der Gemeentewet; Doen te weten dat het 2de suppletoire kohier der pi. dir. belasting, dienst 1882, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente (Gnanciëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat elke aange slagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, Op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 's Raads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting lot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Dec. 1882. E. KIST, Secretaris. EEIDEN, 27 December. Het Kerstfeest der hier bestaande Zondag scholen werd zoowel in de Zaal Noordeinde als in de Stadszaal op beide dagen des avonds gevierd. Op dat van het Nederlandsch Protestantenbond werd dr. J. Knappert, naar aanleiding van zijn vertrek naar Amsterdam, door de leerlingen als een bewijs van waardeering hunner onders voor hetgeen hij sedert het 15-jarig bestaan der school had gedaan, een fraai buffet aangebodeD. Prof. Buys alhier, die met 1 Januari 25 jaren secretaris van het College voor de Zeevisscherijen geweest zal zijn, heeft van dat college als blijk van erkentelijkheid een prachtigen zilveren beker ontvangen. De beker rust op twee ineengestrengelde dolfijnen; er bevinden zich twee medaillons op, waarvan het eene een loggerschip voorstelt en het andere een toepasselijk opschrift draagt. Op het deksel bevindt zich een visschersmeisje, in zee sta rende, met de eene hand boven de oogen, terwijl de andere een vischnet vasthoudt. Ds. J. D. B. Brouwer alhier komt voor op een zestal voor predikant te Wageningen. De heer P. L. Dessens, kapelaan alhier, is door den bisschop van Haarlem benoemd tot hoog leeraar in de Liturgie aan het Seminarie te Warmond. De heer P. De Carpentier Wildervanek alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Hazerswonde (dorp). Dezer dagen is alhier opgericht eene afdee ling van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium", met 51 leden. Wij vestigen de aandacht op een heden onder de advertentiën voorkomend bericht der Holland- sche Spoorwegmaatschappij betreffende eene ver lenging van geldigheid der retourbiljetten op aan staanden ond- en nienwjaarsdag. Bij do heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 36.00, ƒ18.50, 3.80 en 1.90; de laagste 36, 18.50, 3.70 en 1.85. Tot tijdelijken directeur der Eijnlandsche Stoomtramwegmaatschappij is benoemd heer G. Van Beusichem, chef dier Maatsohappij. Zaterdag-avond is te 's-Hage plotseling over leden mr. Jolle Albertus Jolles, raadsheer in den Hoogen Baad der Nederlanden. Nadat hij verschil lende rechterlijke betrekkingen had vervuld, werd hij eerst tot minister voor de zaken van den Her vormden eeredienst enz. en later tot minister van justitie benoemd. Na zijne aftreding als minister van justitie en voor zijne tweede benoeming als raadsheer in den Hoogen Baad, was hij gedurende een korten tijd lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Hij was versierd met het ridderkruis der orde van den Nederiandschen Leeuw. Geboren te Amsterdam den 28sten December 1814, mocht hij alzoo den onderdom van 68 jaar niet ten volle bereiken. Zijn stoffelijk overschot werd hedenmiddag onder toevloed van een talrijke schare op „Eik-en- Duinen" op plechtige wijze ter aarde besteld. De zoogenaamde Chineesche huizon, genaamd „Peking" en „Canton", met bijbeboorende uitge strekte gronden onder Baarn, en het landgoed „Ewijkshoeve" onder Zeist, alle bezittingen van wijlen prins Hendrik der Nederlanden, zijn dezer dagen voor een gezamenlijk bedrag van circa 2 ton gouds in andere handen overgegaan. De gemeenteraad te Venr heeft besloten eene leening van 15,000 aan te gaan tot dekking van de kosten voor het bonwen eener nienwe school. De heer Van Sypesteyn, ond-gonvernenr van Suriname, heeft dezer dagen op het Loo aan den Koning en de Koningin overhandigd het geschenk van de kolonie Suriname aan Z. M. bij gelegenheid van zijn huwelijk. Het stoomschip „Voorwaarts", den 21sten dezer van Amsterdam te Marseille gearriveerd, heeft blijkens van daar ontvangen bericht, op reis eenige schade aan de schroef bekomen en zon heden, Woensdag, dokken om dit te voorzien; do „Noord- Holland", van Botterdam naar Java, vertrok Maan dag van Marseillede „Maas" is dien dag van Bot terdam te Nienw-York aangekomen; de „C. Fel- linger", van Batavia naar Amsterdam, is dienzelfden dag te Marseille aangekomen en moet drie dagen quarantaine honden. Z. M. heeft jhr. mr. J. M. A. Van Panhnys, met 1 Jan. 1883, benoemd tot commissaris des Konings in de provincie Groningen, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Groningen; - benoemd tot officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Breda, mr. C. H. B. Boot, thans snbstitunt-officier van justitie bij de arrond.- reehtbank te Maastricht; - aan mr. Th. Ph. baron Mackay, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Winterswijk; - tot leeraren aan de B. H. B.-S. te Middelburg benoemd: H. Snijders en M. J. Van Dngteren, thans tijdelijke leeraren aan die school; - op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan P. H. C. Van Noorden als majoor- commandant van het 9de bat. rustende schutterij in Znid-Holland en benoemd bij het 7de bat., tot lsten luit. I. Sterner, thans 2den lnit.; tot 2den luit. J. Weeda, Bohutter; 9de bat., tot majoor-com mandant B. TisBot, kapt.; 11de bat., tot 2den lnit. J. De Geus, schutter. Gemengd Nieuws. Gedurende de beide Kerstdagen zijn aan het station van de Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij alhier 2860 plaatskaarten naar de verschillende stations in beide richtingen afgegeven. Aan het Bijks Telegraafkantoor werden 111 tele grammen ontvangen en 108 verzonden. Hedenmorgen om tien uren had de 23- jarige schipper J. v. K. het ongeluk, toen hij bezig was in den kelder van het „Café Suisse" op de Breestraat vaten bier te verwerken, met den rechterduim tnssehen een vat en den muur bekneld te geraken, ten gevolge waarvan het voorste lid van dat lichaamsdeel werd afgereten. De schip per begaf zioh onmiddellijk ter geneeskundige hulp naar het academisch ziekenhuis. Van twee personen, die op de Lange- gracht twist hadden en daarbij handgemeen wer den, kreeg de een, doordien hij in den strijd tegen den grond geraakte, eene kleine verwonding aan het hoofd, doch kon, na een paar nren aan het bureel van politie te hebben vertoefd, weder huis waarts keeren. Van een moord of aanslag daartoe, zooals de in de stad loopende geruchten zonden doen vermoeden, is dus geen Bprake. Maandag-avond omstreeks vijf nren is te Haarlemmermeer afgebrand het huis bewoond door den klompenmaker van Zeelt, Bietland nabij Sloten. Men zegt dat de hond de petroleumlamp zou hebben omvergeloopen. AlleB was tegon brand schade verzekerd. In de vorige week zijn voorgekomen te Botterdam 9 gevallen van pokken, te Leiden 1, te Katwijk 1 en Ter Aar 2. In dezelfde week zijn te Scheveningen zeven personen aan mazelen overleden te Botterdam werden 62 gevallen van mazelen aan gegeven en te Oud-Beierland 10, waarvan 2 met doodelijken afloop. Gisternacht kregen twee mannen in de Badhuisstraat te Scheveningen met elkander een twist, die zoo hoog liep dat de een zijn mes trok en den ander daarmede een vrij ernstige snede in den hals toebracht. Tegen den dader is onmiddellijk proces-verbaal opgemaakt. Te Haarlem heeft eene gasontploffing plaats gehad ten huize van den broodbakker H. Voorn in de Damstraat, in het woonvertrek achter den winkel, ontstaan door lekkage aan een schnif- omament. In het benedenhuis zijn allo glasrniten verbrijzeld; van de winkelramen is zelfs geenernit heel gebleven. Een begin van brand werd dadelijk gebluscht; gelukkig bekwam niemand letsel. Op last der justitie is te Botterdam opnieuw een huiszoeking bewerkstelligd ten hnïze van Van Zutphen aan de Leuvehaven aldaar met het bijzonder gunstig gevolg, dat verborgen gevon den is het door misdrijf verkregen halssnoer met diamanten in zake de zoogenaamde „millioenenjuf- fronw." Ook zijn op dien dag in een verdacht koffiehuis aan het Steiger in beslag genomen twee armbanden met diamanten, een van welke een waarde van p. m. ƒ40,000 vertegenwoordigt, welke beide armbanden men in dat huis voor p. m. ƒ500 verkocht had. Ia eerstgemelde woning werden voorts nog gouden ringen met diamanten en eenige andere voorwerpen van waarde in beslag genomen. Dit onderzoek heeft geleid tot de voorloopige aanhouding van zes personen. Drie van hen zijn naar de eelgevangenis overgebracht. De inspecteurs-rechercheurs Batelt en Diederiks te Amsterdam hebben ook de hand gelegd op zeke ren C-, wonende op de St.-Anth.-Breestraat aldaar, bij wien gevonden zijn 35 brillonten en 1 Baffier Tan 36,000, alles behcorende aan de heeren Bosch Zoon, die gistermiddag bij den heer Steenkamp, hoofdcommissaris, ontboden werden en bovenge noemde jnweelen als de hunne erkenden. Op ver zoek der Botterdamsche politie is Consenheim naar Botterdam vervoerd. Uit Eindhoven meldt men dat de kanaal dijk is doorgebroken. Het gat is spoedig gestopt. Te Nijmegen is eene bejaarde vrouwin hare woning van een trap gevallenze bleef op de plaats dood. Voor het hof van assises te York ver klaarde een der toekomstige gezworenen dat hij bezwaar had tegen het afleggen van den eed. Op zijn bepaalde weigering om tot de eedsaflegging over te gaan, antwoordde de voorzitter, de heer Wightmann: „Zeer goed, dan verlaat gij de bank der gezworenen en neemt hier deze plaats in voor

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1