LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 27 December. N°. 7013. A0. 1882. Eerste Blad. PB1JS DEZEE COURANT: foor Leiden per 8 maanden...1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers... a 0.05. Dexe Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESt Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17* Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incassee» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN. Bij dit- nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zittingen van Donderdag 7 en 14 December, bladz. 97 en 98. Oflleiëelo Kennisgovlngen. Be Burgemeester ran Leiden brengt ter algemeene ken nis, dat het Bureau Tan den Burgerlijken Stand op den eersten en tweeden Kerstdag, Maandag 25 en Dinsdag 26 December a. suitsluitend zal geopend zijn -van 12 tot 2 uren des namiddags. Leiden, 23 Dec. 1882. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Eene Kerstoverdenking. „Vrede op aarde!" Welke liefelijke denkbeelden verbinden zich aan dat ééne woord: vrede! Hoe blij zijn de krijgers als na een verwoeden oorlog dat woord door hen wordt vernomen. Zij kunnen vreder naar hnnne familie en vrienden terngkeeren en aanschouwen de blijdschap op hnn gelaat, dat zij niet in den krijg gevallen zijn, maar zich nog n het land der levenden bevinden. Menig ouderen- piar treurt over het verlies van hun dierbare pan- deD, die hen voor altijd verlieten en wier stoffelijk overblijfsel door hen niet eens meer aanschouwd werd. Hoewel zij ook deelen in de vreugde, dat de vrede wedergekeerd is, toch bloedt hun het harte over de teedere banden, die de wreedo oorlog heeft verscheurd I Zelfs als de terugkeerenden de over winning meebrengen, is zij niet zelden met pijnlijke gewaarwordingen gepaard. En die de nederlaag leden, welke verwoestingen moesten hun oogen aanschouwen. Wat jaren van vlijt en inspanning tot stand braohten, ligt vernield. Hoeveel Bchade en verdriet wordt geleden! Kan bet wel ver wonderen dat elk mensch hoopt dat de vrede lang, zeer lang moge duren! Wij ook hebben dankens- stof, dat hij in hot jaar, dat bijna ten einde spoedt, niet binnen onze landpalen verstoord werd, ja daar buiten, althans in ons werelddeel, behouden bleef. Waar, in andere streken der aarde, de zwaarden werden gewet om menschen te verderven, zal de historicus de oorzaken van de oorlogen, die gevoerd zijn, hebben op te sporen en het oordeel over de daden van hen die den krijg hebben uitgelokt en niet voorkomen hebben, met geheele onpartijdigheid moeten uitspreken! Wee den machtigen, wier werk het is geweest dat de menschenslachterjj weder plaats greep. Hebben wij ons te verblijden dat wij met andere mogenheden in goede verstandhouding leven, toch zonden wij te kort doen aan de inniger beteekenis, die het woord vrede hebben kan, zoo wij ook hierbij niet eene wijle vertoefden. Hebt gij vrede, wie gij ook zijn moogt, die de heilzame lessen die u werden gegeven, in den wind sloegt en de hope uwer ouders teleurstelde door uw liohtzinnig gedrag? Zoo gij tot inkeer komt, znlt gij die welmeenende vraag zelf ontkennend moeten beantwoorden. Vrede is uw deel, joBgeling of jonge dochter, die n be- vlijtigde uw ouders tot vreugde te verstrekken. Zij danken den Hemel, dat gjj het pad der deugd betreedt en hun het leven door uw vlijt en goed gedrag veraangenaamt. En uwe ouders verheugen zich dat de vrede in hun huisgezin woont. Voor dien liefeljjken bode ontsloten ze zoo gaarne hunne huizen, omdat zij het wisten dat hij de onafscheidelijke metgezel is van het genoeglijk huiselijk leven. Waar htj balling is, is de liefde gevloden, maar waar deze bestaat, gevoelen de ouders zich in hun kroost gelukkig. Vrede, is hij ook uw deel, gij rader of moeder, die uw Terheven plichten verzaakt J en uw kroost niet tot een waar voorbeeld zijt? Hoe men ook over de kindergedichtjes van mr. H. Van Alphen moge denken, hetzij men ze prijst of wel vele er van om den preektoon laakt, daarin zullen allen het wel eens zijn, dat hij volkomen gelijk heeft aiB hij zegt dat het goede voorbeeld deB ouders een machtigen invloed heeft op het hart hunner kinderen. En voegen wij er gernst bij, dat deze vaak letten op kleinigheden, die de aandacht van volwassenen ontgaan, waarom dubbele voor zichtigheid in woorden en uitdrukkingen als men zioh bij hen bevindt, wel aan te bevelen is. Ja, het is een waarheid dat de vrede al meer en meer zal veld winnen, naarmate hij in aller huizen woont en de goede geest, die van hem nitgaat, in alle betrekkingen des maatschappelijken levens door dringt. Partijen mogen blijven, ze zullen nimmer knnnen ontaarden in partijschappen, zoo heilloos dat zij, gelijk ook onze geschiedenis zoo overtui gend heeft bewezen, den vrede verbannen en het lieve vaderland aan den rand des afgronds brengen. Moge de Hemel ons daarvoor steeds behoeden en allen, hoe verschillend ook van richting of zienswijze zij ook zijn, niet ophouden elkaar te waardeeren. Die waardeering is toch mogelijk zonder verzaking van beginsel, indien verdraagzaamheid on welwillend heid blijven bestaan. Wie toch moet niet verblijd zijn als hij aanschouwt dat de vrede het doelwit is van alle zonen van hetzelfde vaderland 1 Ja, waar dat streven bij de volken wordt waargenomen, zal ook de vrede hoe langer hoe meer bevestigd worden en het „vrede op aarde!" een rein akkoord zijn met de werkelijk heid. Moge dat aller toeleg worden! LEIDEN, 33 December. De alhier zitting houdende commissie, belast met het afnemen van het practisch apothekersexamen, vermeld in Art. 11 der Wet van 25 December 1878, heeft in hare zitting van heden bevorderd tot apotheker de hoeren: M. A. Koepman, geb. te HellevoetsluisC. Van Wisselingh, geb. te Utrecht; A. J. Wijnne. geb. te Groningen, en P. Denijs, geb. te Alkmaar. Prof. H. G. Van de Sande Bakhnyzen alhier is in de November-vergadering der Royal Astrono mical Society te Londen benoemd tot „Foreign Associate" van dat genootschap. De heer J. Groeneveld, landmeter 3de klasse te Arnhem, is naar Winschoten overgeplaatst en de landmeter 1ste kl. C. A. Heykoop van Win schoten naar Leiden. „Eene bede om hulp" wordt in een in dit nummer voorkomende advertentie gedaan voor eene weduwe met vier zeer jeugdige kinderen, die door den dood van hun man en vader hulpeloos zijn achtergebleven. Zeker wordt die bede niet tevergeefs gedaan en zal menigeen - vooral bij het naderen van het Kerstfeest - iets naar vermogen afzonderen Toor de hulpbehoevend achtergeblevenen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6178 volwassen personen en van 10—17 kinderen. De minister heeft ook gunstig beschikt op het adres van eenige ingezetenen van Zoeterwonde(Hooge Rijndijk) en Leiderdorp, om den Zondag-avond dienst der postboden te doen vervallen. Tot direotenr dor Zuider-Stoomtram-Maat- schappij is benoemd de heer C. F. Loder, civiel ingenienr en adjnnct-inspecteur bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. In de zitting der Tweede Kamer van gister avond antwoordde de minister van waterstaat op de vragen van de heeren Dirks en Gleichman, dat van de verbinding van de Gouwe met den Ouden IJsel de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Botterdam kan worden verwacht en dat hij voornemens is de beslissing der Staten van Koord en Zuid-Holland, zoo noodig in buitengewone ver gaderingen, in te roepen. Nog deelde hij mede dat een wetsontwerp betref fende de verbetering van het kanaal van Ter Neu zen in gereedheid gebracht is. De heer Dirks wenschte maatregelen ter voor koming van ongelukken ah onlangs op den Holl. Spoorweg bij Vogelenzang plaats vonden, b. v. door het opleggen der verplichting tot het maken van een hulpspoor bij vernieuwing of herstelling van den weg. De heer Van Nispen hield vol dat op een ge deelte van den Rijnspoorweg vermolmde dwarslig gers aanwezig wareD, doch weet aan dien slechten toestand niet het jongste spoorwegongeval op die lijn. De minister was van dezelfde meening. Hij herin nerde dat het spoorweg-ongeluk te Vogelenzang hoofdzakelijk aan verzuim was te wijten. De Staatsspoorweg-begrooting is met 53 tegen 7 stemmen aangenomen, nadat de minister had mede- gedoeld nog niet in staat te zijn zijne voornemens kenbaar te maken omtrent de overdracht van de exploitatie van don Centraalspoorweg aan andere Maatschappijen. Do heerVan Kerkwijk wenschte geen overdracht, dan met toestemming der regeering. De begrooting voor het departement van water staat, handel en Dijverheid werd aangenomen met algemeene stemmen. De minister gaf nog kennis van zijn beslnit om den dienst der pakketpost met 1 April a. s. tot al de kantoren des lands uit te breiden. Het wetsontwerp tot verhooging van een voor schot uit 's Rijks schatkist aan de Indische geldmid delen, bestreden door de heeren Van Delden en Kenchenius als onnoodig, nadat onder de Indische middelen voor 1883 een voorschot van 36 millioen uit de kas van het Moederland is gegeven, werd aan genomen met 33 tegen 18 stemmen. De gemengde commissie voor de stenographic uit de beide Kamers der Staten-Generaal maakt bekend dat de jaarlijk6ehe (vijftiende) „Cursus van Stenographie'' den 29sten Januari 1883 zal geopend worden. Inliohtingen zijn te verkrijgen bij den heer C. A. Steger, eersten stenograaf, De Ruyterstraat 14, te 's-Hage. De Koning en de Koningin zullen Vrijdag 29 December te 's-Hage terugkomen. Den eersten Kerstdag zal een godsdienstoefening gehouden worden in de kapel op het Loo onder leiding van ds. Bourlier. In No. 53 van de „Haagsche Penkrassen" be spreekt de heer J. A. De Bergh de overbrenging van besmetting door boeken en couranten, eon „chassecorps" voor tramwagens en redding van dren kelingen. Door de commissie voor het geneeskundig staatsexamen zijn tot artB bevorderd de heeren M. J. Hengeveld en M. M. Jung; en toegelaten voor het 1ste gedeelte de heeren W. W. Van der Vegt en P. Versteegh, allen cand.-artsen. Aan de rijks-universiteit te Utrecht zijn thans ingeschrevenvoor de faculteit der godgeleerdheid 158 studenten, rechten 135, wis- en natuurkunde 51, letteren 21 en geneeskunde 179, tezamen 544. De gemeenteraad van Rotterdam heeft, na twee zittingen aan de gas-quaestie gewijd te hebben, met achttien tegen zeventien stemmen zich vereenigd met het amendement van den heer Van Raalte om de quaeatie van eigen exploitatie aan te houden en eerst met de Nieuwe Gasfabriok te onderhandelen over den aankoop van die fabriek. Voor de slachtoffers van de „Adder"-ramp is te Paramaribo 903.08 bijeengebracht. Tot directrice in de cellulaire gevangenis voor vrouwen te Dordrecht is aangesteld mej.M. C. Van Gogh, thans adjnnct-directrice in het tuchthuis voor VTOuwen to 's-Bosch.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1