op het geheele proces. Wat de experts betreft, ves tigde de redenaar op de tegenstrijdigheden der Ter- klaringen de aandacht, volgens welke de indrnkin het bloed of ran Armands voet 6f van Leons knie afkomstig wezen kon. De experts voor het schrift noomde de redenaar in het algemeen een geesel voor de rechtspleging, en hg toonde met eene reeks van vroegere gevallen aan, dat op hunne verkla ringen volstrekt niet kon worden afgegaan. In een der aangevoerde processen hadden b. v. de experts eenstemmig het echte schrift valsch en het valsche eoht verklaard. Een hunner had zich dit zoo aan getrokken, dat hij van verdriet gestorven was. Hg eindigde met te zeggen: Yolgen8 de beschul diging zijn Leon en Armand medeplichtig en wat bewijst, zijn de brieven, de telegrammen en bloedvlek. Maar van dat alles blijft thans niet9 over. Ook hg is dus overtuigd, dat de jury niet kan veroordeelen. In de avondzitting was de advocaat-generaal, de heer Van Maldeghem, aan het woord. Deze hield zjjne beschuldiging op alle punten vol, t. w., dat de beweegredenen tot den moord bij Armand zijn geweest de woede, de wraak en de liefde, en be toogde dat, ten aanzien van mevrouw Bernays, de verdediging tegen vrindmolens heeft geschermd. Bij Armand bestond, volgens hem, een bovenmatige hartstocht, niets meer. De verdediging verlangt dat die hartstooht zal bewezen worden, maar hartstoch ten van dien aard spreiden zich niet in het volle daglicht ten toon. Men heeft bij Armand een haar lok van mevrouw Bernays gevonden, welke door haar is herkend; zij voegde er bij, dat Armand dien had afgeknipt in het bijzijn van zijn dochtertje Mariette, later dat Marietta dien had afgeknipt. Overigens kwam de spreker terug op verschillende punten, reeds van vroeger bekend. Gisteren zette hij zijne repliek voort, waarbij Leon een paar malen den spreker uitlachte en het publiek hem dit later zelf deed. Leon draaide toen het hoofd naar het publiek en wierp een onbeschaamden, uitdagenden blik op de lachers. [Zie verder de telegrammen.] Hedenmorgen om halftien zou de heer Lejeune voor het laatst het woord voeren. De beslissing der recht bank van gezworenen wordt tegen den avond te ge- moet gezien. Blijkens berichten uit Triest is Oberdank, de jonkman, die bij 's keizers bezoek aldaar bommen in de straat heeft geworpen, ten gevolge waarvan twee personen gedood werden en die verdacht werd den keizer te hebben willen dooden, opgehangen. Hij onderging zijne straf niet alleen zonder eenige aandoening te laten blijken, maar hij rookte zelfs sigaretten terwijl hij naar het schavot gebracht werd, en hij zag het publiek lachend onder de oogen. Hij weigerde geestelijke hulp. BUITENLAND. Frankrijk. De koorts en de ingewandspijn, waaraan de heer Gambetta leed, hebben opgehouden. In den gisteren gehouden ministerraad ver- eenigde de heer Gróvy zich met het plan der Ton kin-expeditie, door den minister Jaurdguiberry voor gesteld. Het krediet zal 11 millioen bedragen. De heer Duclerc zou des avonds de ministers ontvangen en zijn goedkeuring verleenen. Prins Krapotkine is gevangengenomen omdat bij de huiszoeking papieren gevonden zijn, waaruit zijne deelneming aan de Fransche anarchistische beweging blijkt. Hij zal in de eerste helft van Jan. voor de Fransche correctioneels rechtbank van Lyon verschijnen, wegens pogingen tot omverwerping der maatschappelijke orde en anarchistische woelingen. Men herinnert zich dat de ex-keizerin Eugénie haar proces tegen de stad Marseille had gewonnen. Thans heeft zij aan Rouher geschreven dat zij, nu haar recht erkend is, de terreinen, waarover het geschil liep, met de gebouwen die Napoleon IH daarop liet oprichten, aan de stad afstaat. Dat is een cadeau van ongeveer 3 millioen fr. De algemeene raad van het departement der Seine heeft in zijne zitting van den 18den dezer eene motie aangenomen, de regeering aan sporende om krachtdadig voortgang te maken met het plan van een nieuwen spoorweg door den Sim- plon, ten einde te verhinderen dat de Duitsche industrie de Fransche in Italië verdrong. Verschei dene afgvaardigden moeten overeengekomen zijn, eene motie ten gunste daarvan in de Kamer voor te stellen. De heer Menabrea heeft gisteren zijne geloofs brieven aan den president der Republiek overhan digd. Hg zeide: „Mijne zending heeft voornamelijk ten doel om de goede betrekkingen te versterken en te handhaven tusschen twee landen, die zoo vele belangen gemeen hebben. Ik zal zooveel mogelijk trachten de oprechte vriendschap tusschen de twee natiën te bevorderen, te meer omdat onder mijne dierbaarste herinneringen als Italiaansch soldaat de deelneming behoort aan den schitterenden veldtocht, welke in alle Italiaansche harten een gevoel van dankbaarheid heeft nagelaten". De president antwoordde: „Niets kan mij aange namer zijn dan, als ambassadeur van den koning van Italië, generaal Menabrea te ontvangen, wiens verdiensten en aanspraken op het vertrouwen van zjjn souverein sedert lang bij mij bekend zijn. De gemeenschap van oorsprong, de verbroedering op het slagveld en de gelijkvormigheid der nationale be langen schrijven u, gelijk ge zegt, voor om de banden van vriendschap tusschen onze beide landen nauwer aan te halen. Gij zult, ik houd mij daarvan verzekerd, u met goed gevolg van die vaderlands lievende taak kwijten en kunt op onze medewerking en sympathie rekenen". Duitsehland. De „Nat. Zeitang" meldt dat het bij de voorge nomen troepenverplaatsing aan de Pruisisch-Rus- 8ische grenzen geldt eene sterke bezetting van het grensgebied met infanterie, eventueel ook met artil lerie. Men is verder voornemens kazernementen op te richten en een tweede spoor op verscheidene oostelijke lijnen te leggen. De internationale tentoonstelling van schoone kunsten, die den volgenden zomer te Munchen ge houden zal worden, is opengesteld voor alle werken van kunst en nijverheid, die zich door inderdaad artistieke ontwerping en uitvoering onderscheiden, met uitzondering van copieëD, photografieën en an dere reproductiën langs mechanischen weg. Ook zijn voorwerpen uitgesloten, die reeds op vroegere ten toonstellingen te Munchen voorkwamen. Eene inter nationale jury zal gouden medailles 1ste klasse en 2de klasse toekennen. Er zal gelegenheid zijn tot verkoop van het ingezondene, terwijl ook vele voor werpen voor eene loterij aangekocht zullen worden. Op de tentoonstelling van 1879 werd voor 640,000 franken verkocht. Prins Frederik Karei van Pruisen zal des avonds van den 26sten dezer, met zijne vier bege leiders, de sedert lang ontworpen reis naar Palestina en Egypte aanvaarden. Egypte. De „Gazette Egyptienne" zegt dat het budget voor de gendarmerie 177,000 Egyptische ponden zal bedragen voor 5000 man, waarvan 2000 bereden manschappen. De Egyptische politie, ter sterkte van 2000 man, zal eene uitgave van 130,000 pond verei8chen en als volgt verdeeld wordente Alexan- drië 366 Europeanen en 434 inlanders, te Caïro hetzelfde aantal, te Port-Said 100 Europeanen en 100 inboorlingen, te Ismailia en Suez elk 50 Euro peanen en 50 Egyptenaren. Generaal Wood is gisteren te Alexandrië aangskomen. Telegrammen ROME, 21 December. De kamer der afgevaardig den heeft, met 301 tegen 74 stemmen, het regee- ringsvoorstel betreffende den parlementairen eed aan genomen. AGRAM, 21 December. De „Agramer Zeitung" meldt uit Serajewo dat weldra eene bijna algemeene amnestie verleend wordt aan de personen, die wegens deelneming aan den opstand in Bosnië en de Her- zegowina gekerkerd zijn. PARIJS, 21 December. In den hedenavond ge houden kabinetsraad is in beginsel het expeditie plan naar Tonkin definitief goedgekeurd. BRUSSEL, 21 December. Zaak Peltzer. De advo caat-generaal Van Maldeghem heeft zijne repliek heden ten einde gebracht. Hij hield vol dat er voor bedachte rade bestond en zoowel Armand als Leon schuldig waren. Hij bezwoer de jury zich niet te laten verteederen en vroeg de veroordeeling, om het slachtoffer te wreken. BRUSSEL, 22 December. In zijne repliek heeft de advocaat Picard getracht de beschuldiging der deelneming van Armand aan de misdaad te ontzenu wen. Hij rechtvaardigde de pogingen van Armand om zijn broeder te redden; eene handeling van dezen aard kan niet als medeplichtigheid beschouwd worden. De verdediger deed een heftigen aanval op de geneeskundige experts. De president van het hof riep hem tot de orde, wat tot heftig rumoer onder de menigte aanleiding gaf. De president dreigde daarop de zaal te doen ontruimen. De menigte verdrong zich letterlijk in do tributes, en gaf zich voor de hervatting dor zitting na de pauze aan allerlei luidruchtigheden over. Op het plein voor het paleis van justitie werd de menigte elk oogenblik grooter. Na den heer Picard zal advocaat Lejeune het woord nog voeren. Men verwacht de uitspraak te acht uren. LONDEN, 22 December. De „Daily News* meldt uit Pietermaritzburg van gisteren: „Kruger heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij zijn ver trouwen in Gladstone te kennen geeft en de hoop uit dat de conventie gewijzigd zal worden." BERLIJN, 22 December. De „Nordd. Allg. Ztg." zegt heden: Bij sommige dagbladen van Weenen bestaat de neiging om de militaire en staatkundige beschouwingen der „Köln. Ztg." te bezigen, als waren zij eene waarschuwing van den rijkskanse lier, gericht aan een of ander adres in Oostenrijk- Hongarije. Daartegen zij opgemerkt dat in de re- geeringskringen hier niets bekend is, wat zulk eene opvatting zou kunnen steunen. Hier is volkomen vertrouwen niet slechts in de tegenwoordige, maar ook in de toekomstige staat kunde van Oostenrijk-Hongarije. De staatkunde der beide rijken berust op wederkeerig vertrouwende betrekkingen tusschen Duitsehland en Oostenrijk en tusschen Duitsehland en Rusland zijn het uit vloeisel van de historisch politische betrekkingen en van de gezindheid der vorsten. Door dagblad artikelen kan daarin geene verandering worden gebracht. LHIDEN, SS December, De verwachting voor morgen is: zuidelijke wind, minder gunstig weer. De minister van binnenlandsche zaken heeft een model vastgesteld dat aan B. en Ws. van alle gemeenten zal worden toegezonden, voor de opgave van het getal der gedurende het afgeloopen jaar verleende en ingetrokken vergunningen, van den daarvoor betaalden prijs, alsmede van de in de ge meente bestaande inrichtingen, waar, krachtens ver gunning, sterke drank in het klein wordt verkocht. Deze circulaire strekt om die opgaven in gelijken vorm te doen plaats hebben en strekt tot uitvoe ring van art. 12 der drankwet. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over het hoofdstuk "Waterstaat is heden het amendement- Rutgers met 49 tegen 15 stemmen aangenomen om f 40,000 te schrappen op den post voor reis- en verblijfkosten, ten einde de Regeering te nopen tot tariefsherziening. Bij den post voor den Rotterdam- schen Waterweg is verworpen met 59 tegen 20 stemmen het amendement van den heer A. Van Dodem om 2l/z millioen te schrappen, maar aange nomen met 56 tegen 23 stemmen het amendement- Wichers om V/2 millioen te schrappen ten einde eene verhooging van het Noorderhoofd niet te doen plaats hebben, in afwachting eener beslissing om trent het aanhangige ontwerp. Op den post voor het Merwede-kanaal werd verworpen met 48 tegen 29 stommen het amendement-Dirks om 2 millioen te schrappen, in afwachting eener beslissing omtrent het onteigeningsontwerp. Hedenavond voortzetting. Het „Nederlandsche Gasthuis voor Ooglijders" te Utrecht heeft dezer dagen o. a. ontvangen f 600 van den Koning, f 400 van de Koningin en f 200 van Prinses Marianne. Deze met nog andere aan zienlijke giften, welke te 's-Hage werden ontvangen, ziju bestemd voor den herbouw van genoemd Gasthuis. Aan de universiteit te Utrecht zijn tot adsis- tenten benoemd de heeren H. J. Hamburger, docts. in de scheikunde bij de physiologie; J. C. J. Van der Hagen, candidaat in de geneeskunde bij de pathologie, en G. A. F. Molengraaff, candidaat in de wis- en natuurkunde bij de botanie. Naar de heer Volck mededeelt, heeft men - op de belofte der Russische regeering om zich zooveel mogelijk op de hoogte te stellen van den toestand der Pool-expeditieschepen in de Kara-zee - in Dene marken, met het oog op het nog zeer ongunstige jaargetijde en het algemeen gevoelen dat de vaar tuigen veilig zijn, besloten om de onderzoek-expe- ditie uit te stellen tot een beter daartoe geëigend tijdstip. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Port-Saïd en vertrok denzelfden dag; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille; de „Leerdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, arriveerde dien dag te Brou wershaven; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok heden van Marseille.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2