N°. 70 Ï0. Donderdag 21 December. A0. 1882. Eerste Blad. Avond-editie. Premie LEIDSCH DAGBLAD. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per post.1.40. Afzoadcrl(jka Nommers.0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBÏJS DEB ADTEHTENT1EX: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Groot ere letters naar plaatsruimte, Voor het ineaasee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. I)!t Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Voor hen, die heden niet in de gelegen heid waren het premieboekwerk van Ten Kate aan ons Bureel af te halen of te doen afhalen, zal het ook morgen ver krijgbaar zijn althans voor zoover de voor raad dan nog strekt. Officieele Kennisgevingen. JAGT. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 12den December 1882, n°. 115; Gelet op art. li der Wet vau den 13den Juni 1857 [Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jagt op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Zatur- dag den 30sten December aanstaande met zonsondergang, met uitzondering van het in art. 15 sub lelt. g dier wet bedoeld jagtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 24sten Maart 1883. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandse/ie Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris «les Konings voornoemd, FOCK. 's Gravenhagen 15 December 1882. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan P. C. VERPOORT en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een slachterij in het perceel in de Valkesteeg N°. 12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Dec. 1882. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van de firma "VERVOORT en VAN CRANENBURGH, alhier, houdende verzoek om vergunning tot het doen verplaatsen van een zwavel/iuisje van het voor- gedeelte harer fabriek aan het Rapenburg naar de open plaals aan de Vlielzijde. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 2den Januari aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Dec. 1882. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door HELENA JOHANNA MOLE NAAR, huisvrouw van GERRIT LUGTIGHEID, een ver zoekschrift is ingediend om vergunning voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Zijd gracht N°. 42. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Dec. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEA', 20 December. Bescheidenheid is een deugd. Ze geeft menig een de aangenaamste verrassing. Hoe dikwijls is dit niet reeds geblekenZoo ook nu. De Muziek school der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst kondigt een openbare les aan, - en wat krijgt men er voor in de plaats? Een concert als 't ware, zelfs met een zdó uitgebreid programma als maar zelden het geval is en waarin tegelijkertijd denoo- dige verscheidenheid was gebracht. Men hoorde er solo- en koorgezang, piano-, viool- en violoncel-spel. Een orkest van leerlingen boorde men er de „Fidelio"-ouverture van Beethoven uit voeren. Geen wonder dan ook dat we aangaande de 62 nommers, waaruit het programma bestond (twee waren er om bijzondere redenen afgevallen), niet in bijzonderheden zullen treden, daargelaten de vraag of het er hier wel de geschikte plaat6 voor zou zijn. Men gaf slechts „een openbare les", waarmede de in zeer talrijken getale opgekomen ouders, voogden en verdere belangstellenden zich van de vorderingen en bekwaamheden der leerlin gen konden overtuigen. Ze zullen zeker voldaan zijn huiswaarts ge keerd. Immers, daverde de zaal niet telkens van de toejuichingen, welke het jonge volkje ten deel viel, ook al nam dit daarin zelf een niet gering werkdadig aandeel? Met welk een aandacht volgde men b. v. niet de piano-uitvoering van Mendelssohn's „Hochzeit-mar8ch", Schulhoff's „Mazurka", Schu- mans „Arabeske", den wals van Chopin en Wag ners „Tannhauser-marsch", alsmede Goltermanns „Nocturne" voor violoncel en Krentzers viool-concert, de liederen van Schubert, Brahms en Rubinstein, maar bovenal de aria's uit „Figaro's Hochzeit" en de „Elias", en Hillers duet voor sopraan en alt, waarvan de uitvoerders en uitvoersters veel doen beloven, evenals die der zang- en ensemble-klassen. In waarheid, men heeft opnieuw reden om over de vruchten van het onderwijs, aan de Muziek school gegeven, bijzonder tevreden te zijn, en zeer zeker is 't de wensch van allen dat deze inrichting steeds een sieraad van de stad onzer inwoning zij en blijve. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende do afgeloopen week de oprichters- aan- deelen Rijnl. stoomtram aangebeden tot f 100; de aandeelon spoorweg Leiden-Woerden noch aange boden noch gevraagd; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet. en gevraagd tot 45 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 115 pet., aangeboden tot 120 pet. en verhan deld tot 117 pet de aand. Leidsche Duinwater- maatschappij noch aangeboden noch gevraagd. Gisteren heeft dr. J. Knappert, benoemd ker kelijk hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam, zijn ambt aanvaard door het uitspreken eener rede in het gebouw Felix Meritis overdo Nederlandsch- Hervormde kerk in het licht van haar Protestantsch beginsel. Het aan den gemeenteraad van Haarlemmer meer gerichte adres, houdende verzoek om het besluit tot verhooging van het schoolgeld voor meer uitgebreid lager onderwijs in te trekken, is van 523 handteekeningen voorzien. Tot derden klerk ter secretarie van Haar lemmermeer is benoemd H. J. Menlemans, thans klerk ter secretarie te Utrecht. Voor het beroep naar Rijn sater woude is be dankt door ds. J. W. A. Wolderingh Jz., pred. te St.-Jansga en Delstrabuizen. De minister van waterstaat heeft het verzoek van eenige ingezetenen van Pynacker ingewilligd, om, uithoofde van het weinige gebruik dat daarvan gemaakt wordt, den postbode van Delft op Pijnacker des Zondags van zijn tweeden loop naar en van die plaats te ontheffen. Bij de faculteit der geneeskunde aan de uni versiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het theoretisch geneeskundig examen volgens de wet van 25 Dec. 1878 afgelegd door de heeren W. W. Van der Vegt, P. Versteeg en J. M. Selhorst, studenten in de geneeskunde. Door den minister van binnenlandsohe zaken zijn vier studenten in de godgeleerdheid en een in de rechtsgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht voor het jaar 1883 gerechtigd verklaard tot het genot voor een vijfde gedeelte van de ter be schikking van den Koning staande inkomsten der vikariën, gevestigd in de St.* Joris kerk te Amersfoort. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië is, by telegram van 18 dezer, aan het departement van koloniën bericht, dat in stede van den heer A. Pruys Van der Hoeven, die pensioen had aan gevraagd, tot gouverneur van Atjeh en onderhoo- righeden benoemd is de heer P. F. Laging Tobias, tot dusver resident van Palembang. De oud-gouverneur van Suriname, jhr. Van Sijpesteyn, zal heden op het Loo door den Koning in gehoor ontvangen worden en ten hove dineeren. Amsterdam heeft een bezoek gehad van den heer Scié Tamine, attaché by het Chineosche ge zantschap te Parijs. Hy was in nationaal kostuum. De heer Wiggers Van Kerchem Sr., oud- president der Javasche Bank, heeft in een adres aan de Tweede Kamer het denkbeeld ontvouwd om, in afwachting van de wijziging van het octrooi der Nederlandsche Bank, na afloop van het tegen woordige, reeds thans nit die instelling voor 1883 een groote bate voor de schatkist te trekken, door het kapitaal der Bank nit te breiden van 16 tot 24 millioen, en die 8 millioen meer h pari met een bijdrage in het reservefonds aan den Staat te doen toekenneD, welke de nieuwe aandeelen dan in het openbaar zal verkoopen en de winst als extra-bate zal genieten, gelyk de Staat in 1863 op 1000 aan- Jpeelen 8 ton heeft verdiend. De minister van binnenlaudsche zaken heeft goedgevonden met wijziging der beschikking van 6 Februari 1878, het hoofdkiesdistrict 's-Graven- hage, met ingang van 1 Januari 18S3, te verdoe len in de volgende onderkiesdistricten: lo. onder kiesdistrict 's-Gravengagehet zuidwestelyk deel der gemeente 's-Gravenhage; 2o. onderkiesdistrict 's-Gravenhagehet zuidoostelijk deel der gemeente 's-Gravenhage3o. onderkiesdistrict's-Gravenhage het noordelijk deel der gemeente 's-Gravenhage. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Ryks schatkist by de Nederland sche Bank, op 16 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip by de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 5,427,460.82. Onze landgenoot, de te Brussel verblyf hou dende veeschilder J. H. L. De Haas, is door den koning van Spanje benoemd tot commandeur met de ster der orde van Isabella la Catolica. De definitieve opbrengst der in Angnstus 11. gehouden collecte voor de Scholen met den Bijbel is naar de „Standaard" mededeelt, f 104,577.68'/2, dat is ruim f 8000 meer dan het vorige jaar. Het „Rott. Nbl." meldt dat aan de gevangenis voor jeugdige vrouwelyke veroordeelden, teveDs huis van verbetering en opvoeding te Montfoort, tot direo- trice is benoemd mej. Meywert en tot adjunct- directrice, tevens onderwijzeres, mej. Enderlé. Beidon zijn thans in gelyke betrekking werkzaam te Dor drecht. Tevens wordt verzekerd dat mej. Boon, de tegenwoordige directrice te Montfoort, bedankt zon hebben voor eene ondergeschikte betrekking te 's-Bosch. Het stoomschip „Leerdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisterochtend Lizard. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mr. J. F. A. Leesberg, op zijn verzoek, met 1 Februari 1883 eervol ontslag verleend als notaris te 's-Gravenhage; - benoemd tot controleur van het buitengewoon zegel te 's-Gra- venhage en van het algemeen zegel kantoor J. E. Simon, thans controleur bij den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Alk maar - met 1 Febr. 1883, benoemdtot directeur van een der Rijkstelegraafkantoren G. Yan Diermen, thans telegrafist der 2de kl. by de Rijkstelegraaf; tot directeur van het postkantoor te Dongen A. L. E. Sassen, thans directeur van het postkantoor te Klundert.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1