Goinengd Nieuws. Gomoonrse» es wedstrijden zjnhoelaa- ger zoe meer au de erde van den dag; reeds nn worden vele preparatieven gemaakt om - „ijs en weder dienende" - hardrijderijen op schaatsen te honden. Itoeht de winter ons nog een goede spiegelgladde baan bezorgen, dan zal er hier ter stede eene hard- rjjderj plaats hebben, die nog niet is geweest.' De Btadeatea-jjsolub alhier heeft nl. het initiatief gesomen en de andere stndenten-ijsclnbs hier te lande nitgenoodigd eventueel hnn beste rijders hier heen af te raardigen om zoo een hardrijderij onder Nederlaadsohe stndeaten-ijselnbs plaats te doen hebben. Bik der rereenigingen zal minstens 5 a 6 leden afvaardigen, ran elke vereeniging sal een gelijk getal aan dea strijd deelnemen, die z66 zal gearrangeerd worden dat steeds leden ran versohil- lende vereenigingen tegen elkaar in het Btrijdperk zullen komen. De prijs zal bestaan nit een gouden medaille; bovendien znllen zilveren en bronzen medailles en nog andere voorwerpen als premiSn worden uitgereikt. Bij de znstervereenigingen, die thans te Groningen en Utrecht bestaan (in Delft en Amsterdam zijn geen etudenten-jsclubs), is het plan met ingenomenheid ontvangen, zoodat, alt het weer meewerkt, ook op dit gebied oen studenten - conconrs zal plaats grijpen. De heer Sondermann met zijnoschoone verzameling kanarievogels is alhier weder aange komen. Wij kunnen bij ondervinding getuigen dat zijne beestjes werkelijk goed zingen en kondigen zijn bezoek daarom met genoegen aan. Van een drenkeling, die gisteravond aan den Zoeterwoudschen weg was te water ge raakt, mocht het, aan het commissariaat van politie alhier gebracht, niet meer gelukken de levensgees ten op te wekken. Hij blies er den Iaatsten adem nit. „Janos" - verdere omschrijving vanzijn persoon ia overbodig, daar hij de eer geniet door bijna alle stadgenooten gekend fe worden, - logeert, zooals velen zeker wel weten, meestal in een schnit in het Utreohtsohe veer. Gisteravond nn, toen hij zich weder wilde nederleggen om van de zorgen des daags uit te rusten, stapte hij mis en lag in plaats van in „bed" in het kende water. Op zijn hulpge roep schoten een paar agenten toe, die, bijgestaan door eenige ooggetuigen, hem behouden op den vasten wal brachten. Hij moest nn echter nog in zijn nat pak een bijna nachtelijke - het was al bij halftwaalf - wandeling maken naar het politiebureel, om daar zijn pluüje te laten drogen. Begaan met zijn lot, had men hem reeds vooraf van een paar droge kleodingstnkkon voorzien. Gisternacht is de Leidsche pakschuit, geladen met fusten jenever, in de Schie aangevaren door een Westlandsohe schnit, ten gevolge waar van de pakschuit is gekanteld, doordien de ladiDg naar eene zijde overzakte, en gezonken. Door de duisternis, maar meer nog door het mistige weder, was het den knecht, die op de pak schuit op den uitkijk stond, onmogelijk de West landsohe schnit op te merken voor zij in de on middellijke nabijheid was, waardoor het ongeval on mogelijk kon worden voorkomen. De schipper en een zijner knechts zijn door tij dig van de schait te springen er met den schrik en een nat pak afgekomen, doch de andere knecht, A. Zagwjn, die te water geraakte en een fast mot jenever, dat van den opperlast van de schuit rolde, op zijn lichaam kreeg, is daardoor zoodanig ge kwetst, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. (S. C.) Door de duisternis misleid, geraakte gisteravond te Roelofarendsveen een meisje, dat een der aldaar eigenaardige bruggetjes wilde overgaan, te water. Op haar aDgstig hulpgeschrei schoten onmiddellijk eenige buren toe. Het mocht evenwel den heer G. v. d. M. na veel moeite gelukken, haar behouden aan wal te halen, zoodat zij dit onvrij willige koade bad, behondenB een nat pak en den schrik, met geen noodlottig gevolg genomen heeft. Te Woerden brak er brand nit in eene kuiperij. De oorzaak is onbekend; het perceel is geheel uitgebrandde nabijstaande perceelen zijn door doeltreffende maatregelen behouden. Daartoe droegen de militairen met hunne doelmatige spnit het meest bij. De mazelen-epidemie te Scheveningen, die in het laatst der vorige week Bterk afnemende was, is in de laatste dagen weer sterk toegenomen; er komen nn weder bijna geregeld 20 nieuwe ge valles f»r dag. voor. Een onbekend, bijna geheel ongekleed man wierp zieh gistermorgen tnsschen Zevenaar ea El tea op de rails, toen er een trein in aantoeht was. Hg werd geheel vermorzeld. Toor het Hof te Arnhem is behandeld de zaak van den brievenbesteller Langenbach en diens hnisvrouw, beschuldigd van het wegnemen en het verduisteren van goldswaardige papieren. Toor den man is 10 jaar, voor de vronw 2 jaar celstraf ge nacht. De heer Gamel seint aan den heerTolek te Utrecht dat de Deensche gezant te St.-Peters- burg van zijn Zweedechen oollega aldaar heeft ver nomen, dat de man, die op 30 Oot.jl. het telegram aan de „Novoje Yremja" zond, omtrent het vergaan van een stoomschip (de „Dymphna") bij Vaigatz, nu heeft verklaard dat nadere informatiën bij do Sarno- jeden te Hezen aan het licht hebben gebracht dat het bedoeld wrak niet vaneen stoomschip, maar van een zeilschip was. De gemeenteraad van Yerseke heeft, door den grooten nood gedrongen, voor den tijd van 3 maanden tot onderwijzer aldaar benoemd iemand van 52 jaar, vroeger onderwijzer, catechi seermeester, evangelist enz. en tegenwoordig brood- depothonder. Door het springen van een stoomketel ia een stoomzagerij in Illinois werden 8 personen gedood en 3 gewond. Toor den snltan van Tnrkije is een ge- pantserd rijtuig vervaardigd, dat dezer dagen in gebruik is genomen. Het werd in het bjjzijn des saltans ineengezet, omdat de boheerscher der ge- loovigen de zekerheid moest hebben dat er geen helsche machines in waren verborgen. Zooals reeds gemeld is, werd Dinsdag ochtend vroeg een vleugel van het prachtige paleis „de Buena Tista" te Madrid, thans door het minis terie van oorlog gebruikt, door een allerhevigsten brand vernield. Ongelnkkig is de geheele boekerij, omstreeks 8000 doelen bevattende, met origineele depeches o. a. van den hertog van Wellington als opperbevelhebber der verbonden legers in Spanje, verloren gegaan. Ongeveer twintig soldaten en spuitgasten werden meer of minder ernstig gekwetst. De brand te Kingstonstrektezich uit van den hoek van Weststreet bijna tot East- street. De Port-Koyalstreet brandde geheel af met de werven aan den zuidkant. De Koloniale Bank werd slechts voor een deel vernield. Men zegt thans dat de schade niet meer dan 300,000 pd. st. bedraagt. Te Mórignac bij Bordeaux zijn de eehtgenooten Lessalle, 75 en 76 jaar ond, in hunne woning vermoord gevonden. Zekere Barrau, met hunne dochter gehuwd, is met zijne vrouw in hech tenis genomen. Het schijnt dat Rappaport in onmin leefde met zijne dochter, omdat deze op hot tooneel wilde gaan. De vader wilde dat niet gedoogen; de dochter ontviog bezoeken, maar deze stonden in verband met hare theater-plannen. Eergisteren wer den vader en dochter ter aarde besteld. Bij de begrafenis van den vader was niemand tegenwoordig, doch bij die van den dochter, behalve de moeder in een rijtuig gezeten, een zoer talrijke menigte. BUITENLAND. FranUr|)k. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de behandeling van hot buitengewone budget voortge zet. De beer Hérisson trad in een beschouwing van de cijfers, door den heer Magnin aan de begroo- tings-commissie over de openbare werken opgegeven en welke hij op 9150 millioen raamde. Zij, die dit cjjfer tegen de bestaande instellingen exploiteeren, noemde hij tegenstanders van het staatscrediet. Gemor rechts.) Hij betoogde verder de noodzake lijkheid om de strategische en spoorlijnen te vol tooien. Hij wenschte dat de Kamer zioh tegen de beperking der openbare werken verklare en beriep zich op hot gevoelen van de heeren De Freycinet en Léon Say. - De heer Ronssean zeide dat de kosten der openbare werken de krachten van den Staat niet te boven gaan. Hij bestreed de veront rustende geruchten, die onder het publiek verspreid zijn. - De heer Ribot antwoordde dat men zieh ook voor +e gunstige voorstellingen behoort te wachten en omzichtigheid in het ondernemen van nieuwe werken moet in acht nemeo. Hij was voor de goed keuring der van regeeringswege voorgestelde cijfers. - De heer Wilson zeide dat het tekort op de staats- begrootiug slechts schijnbaar is, want er wordt voor amortisatie 150 millioen uitgetrokken, in plaats van 95 millioen, waartoe men zich verbonden had. Hjj zeide dat het geld der belastingschuldigen good besteed wordt. - Heden voortzetting. In de eonloirs der Kamer was gisteren het ge rucht in omloop, dat de heer Jaurfguiberry verledea Zaterdag in den ministerraad zijn ontslag als minis ter van marine had aangeboden, omdat de heer Grlvy eenige aanmerkingen maakte op het dbor den minister gevraagde krediet voor de Tonkin expeditie. Eene officieuze mededeeling van Havai spreekt echter dit gerucht tegen. Donderdag is te Riom het proces tegen de 23 wegens de ongeregeldheden te Montceau-lea- Mines aangeklaagde personen hervat. Dui tsohlaad. Naar de „Nordd. Allg. Zeit." verneemt, gaat de regeering om met het plan, ten einde van sommige Fransche artikelen hoogere rechten te heffen, met name van moneseerende wijnen en zoogenaamde „articles de Paris." Het blad geeft als reden op dat de Franschen tegenwoordig, waar het slechts eenigszins mogelijk is, hnn afkeer toonen van Duit- sche artikelen en de Dnitsche regeering dns tegen over hen niet bij de gematigde bepalingen van het tarief blij reu kan. Het Duitseh-Spaan8ch handelsverdrag is ver lengd, totdat de Spaansche kamors een beslnit zul len genomen hebben over het haar aangeboden ont werp tot verlenging voor den tijd van twee maande». Do groothertog en de groothertogin van Baden zijn laatstleden Dinsdag te Eerlijn aangekomen e» door dea keizer, den kroonprins en de kroonprinses met de prinsessen Victoria en Sophie, prins Wilhelm en prinses Wilhelm ontvangen. De keizerljjke fami lieleden znllen vrij voltallig het Kerstfeest te zamen vieren. Naar men in de half-officiëele „Provinzial-Cor- respondenz" leest, is da gezondheidstoestand der keizerin, die den 7den dezer nit Coblenz te Berlijn is tornggekomen, naar omstandigheden niet ongunstig en wordt die voortdurend beter. H. M. heeft sedert hare terugkomst bozooken ontvangen en herhaal delijk nit rijden kuDnen gaan. Groot-Tïrltannlü. Den 13den December was het vijftig jaren ge leden, dat de heer Gladstone zijne parlementaire loopbaan begon. Hij werd op 13 December 1832 te Newark voor het eerst als lid van het Lagerhuis gekozen. Er werd hem Woensdag 11. een adres aan geboden, geteekend door de vertegenwoordigers van 223 liberale vereenigingen. Van alle zijden werden hem dien dag gelukwenschen toegezonden. De khedive van Egypte en de Grieksche regeering waren onder hen, die hem een lang telegram va» gelnkwensching zonden. Op onderscheidene plaatsen in den lande werd door liberale vereenigingen het jubilé van den merkwaardigen staatsman gevierd. De bladen geven allerlei beschouwingen over zijne loopbaan. De dertiende December was ook de vjftigste ver jaardag van de Reform-Act. Na eene nienwe gereohteljke behandeling van de zaak van Higgins, die beschnldigd was van den moord van de deurwaarders Hnddy, maar over wien één lid der jury weigerde het doodvonnis uit te spreken, is thans door de jury eenparig het dood vonnis geveld. In Engeland zijn eigendommen in de doode hand, die jaarlijks verscheiden millioenen pd. st. opbrengen. De „Daily Nowb" verneemt dat een adre3 tot de regeering zal worden gericht om aan te drin gen op het heffen van successierechten. Luxemburg. In de laatstleden Dinsdag gehouden zitting der Kamer is het verslag der centrale afdeeling over de begrooting voor 1683 ingediend. De heer Mongenast, directeur-generaal der financiën, gaf een overzicht van den financiëelen toestand des lands. In 1881zeide hij, bedroegen de ontvangsten 831,740, in 1882 bedragen zj 615,335 fr. meer dan de uit gaven, te zamen 1,447,075 fir. De verliezen, ten ge volge van het faillissement der Nationale Bank ge leden, beliepen 3,407,309 fr., de aangegane leeniog had 2,955,000 fr. opgebraoht. Het overschot moest dus met ongeveer 500,000 fr. worden verminderd, maar andere nog te verwachten baten konden er bij gerekend worden, zoodat het in elk geval meer dan 1,233,000 fr. bedragen zou. Op dit overzicht volgde eene discussie over 's lands financiëelen toestand, welke slechts door enkele leden ongunstig werd geacht. Woensdag is een begin ge maakt met de behandeling van de artikelen der begrooting.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2