LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Maandag 18 December. A0. 1882. Eerste Blad. i\\ 7007. PBIJ8 DEZER COURANT Toot Lei des per t maanden,l.lê. F«Beo per post.1.40. Aftoodcrl^ke Nommera.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ8 DES ABTBRTEirriBHi Van 1—6 r«|els 1.04. leden regel Bear (Mffc Gnxrtere letten naar pbatarsisrte. Voor het ren baitea de stad wardt 0.10 berekend. l>ï E Xommer bestaat uit TWEE BLADEN. Nogmaals de Staatsloterij. Er zijl zoo eenige traditioneel© op- en aanmer kingen es klachten, die telken jare bij de behan deling der verschillende hoofdstukken ran de Staats- begrooting met zoo eentonige regelmatigheid terug komen, dat men er reeds vooraf een lijstje Tan zon knnnen opmaken, een herhaling, die natuurlijk niet bijdraagt om de belangstelling in de debatten te yerhoogen. Zoo moet, wanneer de wet op de middelen aan de orde komt, het steeds opnienw de in de oogen van enkoien zoo hoogst afkeurenswaardige Staatsloterij ontgelden. Onze lezers weten welke zienswijze wij in deze zijn toegedaan. Zonden wij ook al de laatsten zijn •m, wannoer er geen Staatsloterij bestond, te advi- seeren dat zij in het leven moest worden geroepen, - nn zij or eenmaal, of liever reeds zoolang is, en, wat meer zegt, de gewoonte om in de loterij te spelen ons Tolk in merg en been zit, nu zonden wij het hoo;»t onraadzaam achteo, indien zij werd afgeschaft. Gelukkig blijkt uit hetgeen de minister van finan ciën in zjjn memorie van antwoord omtrent de wot op de middelen in dat opzicht meedeelt, dat er by de Begeering nog volstrekt geen voornemen bestaat tot die afschaffing over te gaan, en voorts dat in grijpende wijziging van de inrichting der Staats loterij niet onmiddellijk is te verkrijgen en deze dan ook voorshands niet in hot plan der Re- geering ligt. Wel daarentegen is zij er op bedacht de loterij meer prodnetief voor de staatskas te maken, door ■1. den prijs dor loten voor de collecteurs, thans f 60, te verhoogen, terwijl die voor het publiek, tbans f 89, onveranderd zon blijven. In dien zin is by den Raad van State om advies een ontwerp van een kon. besluit ingodiend. Dat de collecteurs wel iets van hun wiust knunen missen, blijkt zonneklaar uit de bij de ministeriëele mededeeling gevoegde lijst, aanwijzende de verhou ding, in welke de afgifte der loten is Terdeeld. Onder de collecteurs bomt een firma voor, gebrs. Polak Daniels te 's-Oraveohage, aan welke ni9t minder dan 3128 loten per loterij worden toegewe zen. Op ieder lot nu verdient deze firma bruto f 9; dat geeft voor één loterij f 28,152 en, daar er rnim drie loterijen in een jaar vallen, een jaar- ljjksche winst van rnim f 81,456, in een ronde som dns zoowat f 90,000, minns de onkosten, die zeker niet groot zijn, daar met het cijfer der bevolking de vraag naar loten aanhondend stijgt, zoodat aan hnn plaatsing al heel weinig moeite en kosten ver bonden zijn. Stel echter, dat die kosten per lot de helft der f 9 bedragen, dan maakt genoemde firma per jaar nog een winst van minstens f 50,000. Al betreft het aangehaalde voorbeeld nu do firma die bet grootste aantal loten omzet, dit neemt niet weg dat over het algemeen op de gemakkeljjb verdiende winsten der collecteurs wel iets kan worden gekort. Die prysverhooging voor de collecteurs zal vol gens het ontworpen kon. besluit alleen der schat kist ten goede komen, want een ingrijpende wijzi ging van de inrichting der Staatsloterij ligt voors hands niet in het plan der Regeering. In zooverre knnnen de voorstanders der Staatsloterij met die nieuwe bevoordeeling van de schatkist instemmen, als zij daarin een waarborg te meer zien voor het voortbestaan der loterij. Immers het argument, dat tot dasver steeds heeft gegoldende Staat kan bij de tegen woordige minder gunstige financieels omstandigheden de baten der Staatsloterij niet wol missen, zal in het vervolg, bij oen verhooging dier baten, nog meer gewicht in de sehaal leggen. Toch mag men vragen, of van die eventueel verhoogde baten niet althans een deel ton goede zou kannen komen aan de deelnemers van do Staatsloterij. De kansen op winst bij do Nedorland- sohe Staatsloterij zijn - het is bekend genoeg - vrij ongunstig in verhouding tot die in vele boiten- landscho loterijen. Daarin is ongetwijfeld de roden te zoeken dat de loten dezer laatste in ons land nog steeds gereeden aftrek Tinden. Een vergelijking van de kansen verlokt menigeen tot deelneming aan die nitheemsche kaasondernemingen. En dat is te bejammeren. Vooreerst gaat zoo doende veel geld het land nit, dat anders onze eigen Staatsloterij ten bate zou komen, wat zeker verreweg te verbiezen zou zijn, als er, gelijk werkelijk het geval is, nn toch eenmaal gespeeld wordt. Bovendien wordt daardoor menigeen de dupe van do mindere soliditeit van vele dier loterijen. kien werpe ons niet tegen dat door vermeerdering van hot aantal prijzen de verlokking ooi te spelen des te grooter zon worden. Ieder, die een lot neemt, doet dat Datnurlijk in de hoop Tan er een grooteren of kleineren prijs op te zullon trekken. En niemand zal het zeker een ongeluk noemen, wanneer aan den een of andor zulk een bnitenkanejo ten deel valt. Het geld, uit de lotorij getrokken, kan even nuttig worden besteed of op even verstandige wijze worden belegd als b. v. hot geld, dat men nit een erfenis bekomt, ook eeu toevallige, een bijkomende bate, waaraan niemand zeker eeno ongnnstige be- teekenis zal hechten. Reen, het kwaad der loter.j is niet hierin gele gen dat men oon prijs trekt of althans eenige kans daarop heeft, maar wel hierin dat men al te harts tochtelijk of boven zjjn krachten speelt. Dat nn geschiedt bij ons Nederlanders in den regel niet. De werkman speelt zijn twintigje roet zjjn buurman samen, zonder dat het hem oen harde teleurstelling is als bij een niet krijgt; maar zoolang zijn nommer er nog in was, ziet ge, je kunt het nooit weten. Die hoop, hoe zelden ook verwezenlijkt, zonden wij den minder dcor de fortnin bedeelde niot gaarne zien ontnemen en daarom deed het ons genoegen uit de memorie van antwoord omtrent de wet op de middelen te zien dat er aan opheffing niet ge dacht wordt, wel aan een wijziging ten bate der schatkist, die het om bovengenoemde redenon eohter naar onze meoning niet onbillijk zon zijn ten dcelo ook ten goede te doen komen aan de deelnemers. Waar de Staat controle uitoefent op de loterij en aam de spelers een zekeren waarborg verleent, is het billijk dat ook de schatkist er voordeel van trekt, maar daarom behoeft ook het belang der deelnemers niet over het hoofd te worden gezien. De Staatsloterij moet niet lonter worden beschouwd als een middel om geld te slaan voor de schatkist, maar ook en vooral om op Boliden grondslag en niet al te ongunstige voorwaarden aan minder door de fortnin begunstigden de 'cans te verschaffen hun nit een stoffelijk oogpunt dikwijls lang niet benij denswaardig lot te verbeteren, door deelneming aan een geldloterij op de woinig hartstochtelijke wijze, waarop dat in ons land geschiedt. LEIBEW, 16 December. Heden is aan de universiteit alhier de heer V. G. A. Boll, geb. te Gorkum, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisoh proefschrift, get.: „Eenige opmerkingen over aanneming van schenkingen. Art. 1721 en 1722 B. W." Den bezoekers van de gewone Volksbijeen komsten was in de jongste samenkomst een buiten gewoon genot bereid, hetwelk ook vele andere be langstellenden naar de Stadszaal lokte. Do heer F. Haversmidt, van Schiedam, als schrijver meer algemeen bekend onder den naam van Piet Paal- tjens, trad er als spreker op. Hij handhaafde ten volle zijn naam als geestig en boeiend spreker en schrijver. Op zeer onderhoudende wijze werden door hem achtereenvolgens een drietal novellen voorgedragen, het eerste getiteld „Twee broeders", waarin eeist de verwjjdering of de verdeeldheid tnsschen Kees Groen en zijn aanzienlijken broeder, den heer Groon Van Sneekerveen, en daarna de ver zoening der beide broeden op meesleepende en vaak treffende wijze wordt geschetst. Het meer dan ge woon talrijk publiek, ditmaal van allen rang en stand, volgde dan ook den begaafden spreker met onver deelde aandacht, terwijl bij het einde een storm van lnido toejuichingen losbrak. Na eene korte paoze vervolgde de spreker met de novelle: „Hoe mjjn oom Fabins aan zijne vronw kwam", terwijl hij besloot met de voordracht van,Lonw de lieger" (leugenaar). Ook deze beide voordrachten werden met de meeste aandacht gevolgd en aan het slot met luiden bijval begroet. Voorzeker heeft do heer Haversmidt bij zjjn talrijk en gemengd audito rium den gonstigsten indruk achtergelaten en bij allen, zonder onderscheid, den wenech naar herha ling van een dergelijken genotvollen avond doen rijzen. Gedurende deze week zijn dageljjks in het Werkhuis alhier opgenomen van 53—76 volwassen personen en van 9—13 kinderen. De begrooting voor Marino is gisteravond door de Tweede Kamer aangenomen met 35 tegen 12 stommeD. Alleen werd daarop aangenomen eea amendement van den heer Wiahers om aan hot hoofd van het corps offioieren van administratie der zeemacht te stellen een hoofdinspectenr mot den rang van kapitein ter zee. De voorstellen van den heer De Casembroot om de opleiding van scheeps volk aan den wal te doen plaats hebben, werden ingetrokken na toezegging des ministers om eene commissie te benoemon tot onderzoek van de wijze van opleiding. Dezer dagen komt tot stand de verdeeiing van de nalatenschap van prins Hendrik der Neder landen tnsschen HDs. wettige erfgenamen. In het aandeel van den Koning komen o. a. de Lnxem- burgsehe Domeinen en het Koninklijk Paleis en Domein van Soestdijk. In het aandeel van mevrouw do groothertogin van Saksen zijn begrepon de Posen- sche Domeinen en het Paleis in het Voorhout te 's-Hage, thans bewoond door movronw de prinses Hendrik en waarvan het voortdurend gebruik aan H. K. H. blijft afgostaan. Het uitvoerend comité voor de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel Tentoonstelling, te Am sterdam in 1883, heeft de algemeene bepalingen voor do Tuinbouwtentoonstellingen bekend gemaakt, waaruit blijkt dat zullen gebonden worden eene doorloopende tentoonstelling, welke op zijn laatst geopend zal worden op don 15den Mei 1883 eo ge sloten op den algemeenen sluitingsdag, en zes tjjdelijke tentoonstellingen, welker dnnr op een maand is bepaald en waarvan de datnms der opening en sluiting nader znllen bekend gemaakt worden. Gisteren (zijnde jnist 225 jaren na de inwij ding van het Diaconieweeshnis der Nederduitscb Hervormde gemeente) werd het nieuwe gebouw, bestemd voor de meisjes en kleine jongens, gelegen aan de Stadhouderskade, hoek Tesselschadestraat, te Amsterdam, op plechtige wijzo is gobrnik gestold. Nadat de bijeenkomst met gebed_ en gezang was geopend, werd door een der regenten van het wees huis, den heer J. Ph. Mevnink, eene rede uitge sproken, waarin de geschiedenis der stichting werd medegedeeld. Vervolgens werden door de weezen liederen gezongen, bijzonderlijk voor deze gelegen heid door ds. J. P. Hasebroek vervaardigd. Nadat nog enkele toespraken door sommige kerkeraads-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1