J. J. F. Dhont, militair paardenarts te Breda. - Ben aanvang werd gemaakt met de voorstellen betreffende de regeling van het lager onderwijs, welke beden zullen worden voortgezet. „Lili" is volgens het Hbl. het beste van de drie stnkken waarin mevr. Judic tot dusver te Amsterdam ie opgetreden. Er is ook weer veel in, waarbij het halve woord voor een goed verstaander veel tebe- teekenen heeft, dat met heele woorden moeielijker op het tooneel zou zijn uit te drukken, en aan bouffonnerieën ontbreekt het niet. Het geheel echter is, men vergere hot woord waar het een arbeid der heeren Hennequin en Milland geldt, degelijker dan de inhoud der andere atukken. „Lili" komt voor in drie phasen van haar levenals aohttienjarigo maagd, smoorlijk verliefd op een trompetter die haar niet hebben wil; als gehuwde vrouw van 28 jaren den tot officier bevorderden trompetter terugziende, die haar dan wel zou willen hebben; als grootmoeder den tot generaal opgeklommen trompetter opnieuw ontmoetende, die haar de hand komt vragen harer kleindochter voor zijn neef. Judic vertoont zich in alle drie de phasen, speelt ten slotte voor grootmoeder en kleindoohter te gelijk, en men weet dan waarlijk niet, wie men liever zou vindon, de oude ot de jonge. Yoor dit laatste bedrijf werd de allerliefste aotrice dan ook door het talrijke publiek, dat de zaal vulde, met een Btorm van toejuichingen tereoht beloond, en in de overige tooneelen handhaafde zij haar roem van eenig in haar genre te zijn. Met fraaie bloemen vereerd, herhaaldelijk teruggeroepen, enkele conpletten gebisseerd, do zaal vol,de lievelinge der Parijzenaars kan tevreden wezen „chez C68 Hollandais", die voor haar genie niet zoo ge makkelijk ontvlambaar zijn. Te Niouwediep is binnengekomen het schroef- stoomschip 4de kl. „Bonaire", commandant de luit. ter zee 2de kl. jhr. H. M. Van der Wjjek. Het stoomschip „Prinses Marie" kwam gister middag tegen 12 uren in het spoorwegbasBin te Amsterdamde „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Noord-Holland", van Botterdam naar Java, vertrok gisternamiddag te halfdrie van Southampton de „Jason", van Amsterdam naar Nieuw-Vork, was gistermiddag 12 n. 40 m. in hot Eng. Kanaal. De minister van financiën maakt bekend dat op den lsten Dec. 11. een bodrag van ƒ25,000,000 aan schatkistpromessen in omloop was, - zoomede dat op Vrijdag den 22sten Dec. a. s., van des voor middags 10 tot des namiddags 2 uron, ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam, kunnen worden ingeleverd inschrij vingsbiljetten tot het bekomen van Bchatkistpromes- sen, die tot een bedrag van f 10,000,000 zullen worden uitgegeven. Door den miDister van binnenlandsche zaken is voor het jaar 1883 benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland dr. C. P. Pons Koolhaas, te 's-Gravenhage. Door Z. M. is aan den heer C. C. Jasper, gewezen bouwkundige voor den dienst der bebake- ning en kustverlichting bij het dep. van marine in N.-Indië, laatst met verlof hier te lande, op ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met toekenning van pensioen. Gemengd Niouws. Zekere A. L., koetsier te Haarlemmer meer, gisteren een paard aan de hand wegbrengende, moest de dartelheid van het beest duur betalen. Het paard steigerde en trapte hem met de hoef van een der voorpooton tegen 't hoofd, zoodat hij onmiddellijk tegen den grond viel. De dokter, juist ter plaatste tegenwoordig, verleende onmiddellijk hulp en bevond dat L. eene wond aan het hoofd had, welke zonder bijkomende ongunstige omstan digheden wellicht spoedig genezen zal zijn. Op de weekmarkt te Hoofddorp (Haar lemmermeer) waren gisteren aangevoerd 5 paarden, 2 koeien, 49 schapen en 18 biggen. Eene vrouw, die in de Schoolstraat te 's-Hage werd overreden, is in het gasthuis aan haar daarbij bekomen wond - een sohedelbreuk - overleden; Men bericht uit Scheveningen dat de „Marx" gisteravond te 5 uren 40 min. in zee is ge komen en naar Maassluis vertrokken. Te Botterdam is eene gehuwde vrouw, genaamd B., wonende in de Halvemaanstraat, terwijl zij bezig was de bedden op te schudden, door een beroerte getroffen en onmiddellijk dood gebleven. Naar „De Tijd" verneemt, zal een per ceel aan den Singel bij den Blauwburgwal te Am sterdam herschapen worden in een hotel van den eersten rang, „hotel de l'Europe", dat reeds in het begin van Jan. zal worden geopend. Bjj den hotel- nood, die in 1883, ter gelegenheid van de koloniale tentoonstelling, dreigt, is deze onderneming zeker van een glansrijk debuut. De schipbrug te Deventer is weer ge legd, zoodat de gemeenschap weder naar alle zijden hersteld is. Uit Hoorn wordt gemeld dat de ziekte en sterfte onder do schapen de prijzen aanmerkelijk doet rijzen. In de Beemster zijn eergisteren 20 scha pen verkocht voor den betrekkelijk kolossalen prjjs van f 1300. Gisterochtend is te Beekbergen afge brand de landbouwerswoning van S. Kapel. Er is bijna niets gered. Oorzaak vooralsnog onbekend. In de gemeente Borger viel oen vrouw in hot vuur. Zij is reeds onder hevige folteringen bezweken. Het Belgische gouvernement heeft f 250,000 aangevraagd ten behoevo van de Bel gische inzendingen op de a. s. tentoonstelling te Amsterdam. In een dorpje bjj Lippstadt in Dnitseh- land is het volgeude ontzettende geval voorgekomen. Een grondbezitter, die een aardig bedrag voor ver kocht hout ontvangen had, sloot bij zijn thuiskomst zjjn ontvangst in een kast en ging daarop naar de herberg, om onder oen glaB bier van de vermoeie nissen des daags uit te rusten, terwijl hij zijn twee zoontjes van zeven en negen jaren thuis liet. Kort nadat de vader vertrokken was, kwam in het ver trek, waarin de twee jongens zich bevonden, met een vreeselijk gebrul en een bijl gewapend, een man binnen, wiens gezicht geheel zwart gemaakt en zelf geheel in een dierenhuid gewikkeld was. Hij vertelde den jongens dat hij de rechte duivel was en hen mede zou nemen, zoo zij hem niet zeiden, waar hun vader het geld geborgen had. Zjj wezen hem de kast aan en verborgen zich in het aangrenzend vertrek. De jongste, wien de wijze van openmaken der kast verdacht voorkwam, daar hij meende dat een dnivel het zonder breekijzer wel zou kunnen, wees zijn broeder op het geweer huns vaders, die het van de wand nam en het onmiddellijk op den duivel afschoot, welke levenloos ter aarde stortte. Thans bleek dat het de vader zelf was, die het noodig gevonden had zich zeiven te bestelen ten einde uitstel eener betaling te ver- krjjgen, waarvoor hot ontvangen bedrag niet vol doende was. Onheilspellende berichten kwamen er gisteravond omtrent een brand, welke in het oude paleis van Hampton-Court te Bichmond was uitgebroken. Het oostelijk gedeelte van het paleis zou bijna geheel in de asch zijn gelegd geworden en vele schilderijen van geschiedkundige waarde zouden zijn verbrand of sterk beschadigd. Gelukkig is echter gebleken dat de schade niet zoo groot. is. De geruchten waren zeer overdreven. Enkele boven vertrekken van pensionaires zijn gedeerd en er is eenige waterschade. Schilderijen zijn niet vernield. Hartverscheurende kreten brachten deze week do bewoners van de rue Bichelien te Parijs tot het vermoeden dat er in een huis, bewoond door zekeren Bappaport, juwelier van beroep, iets verschrikkelijks moest gebeurd zijn. Buren en voor bijgangers trachtten de deur te openen, dooh dit was onmogelijk: er moest een smid gehaald worden. En gedurende dien tijd deed zich een vreeseljjke gebeurtenis voor in het huis zelf, waar op dat oogen- blik slechts de vader met zijne eenige dochter was. Deze laatste was een beeldschoon 18-jarig meisje, dat aller aandacht trok. Zij was het, die de hartver scheurende kreten deed hooren. Eindelijk vernam men niets meer en de diepe stilte maakte de om standers nog ongeruster. Met behulp van een breek ijzer ging ten laatste de deur open en eenige oogen- blikken later aanschouwde men een vreeselijk tooneel. Het jonge meisje lag dood op haar bed uitgestrekt, de keel opengesneden en badende in haar bloed. Toen men den vader niet zag, ging men in een ander vertrek en vond hem daar in ellendigen toe stand. De ongelukkige had zich een kogel door het hoofd geschoten en lag met het bovenlijf tegen den schoorsteen aangeleund. Ook bij was reeds een lijk. Bappaport leefde gescheiden van zijne vrouw, wiens verblijfplaats men niet weet. Men hoopt deze echter te -woten te komen van den eenigen zoon, die zich te Parijs op een school bevindt. Met veel omzichtig heid bracht men den 15-jarigen knaap van den vreeselijken slag die hem getroffen had in kennis. Do gouvernante, die er in huis woonde, hield ziels veel van het meisje, doch weet geen reden voor don moord op te geven; men denkt aan een ar aval vau waanzin. Des naehts was zij eohter niet in huis en toen zjj des morgens aankwam, scheen bet alsof ze van sehrik hare zinnen zou verliezen. Volgens een ander bericht had de dochter een betrekking aangeknoopt met een rijken Spanjaard en had de vader die zelfs aangemoedigd, meenende dat de Spanjaard met zijne dochter zon trouwen. Toen het bleek dat hiervan niets zou komen, werd de vader wanhopig. Op zijne schrijftafel vond men een brief, lnidende: dat de ondankbaarheid van zijne dochter hem tot zelfmoord had gedreven. Een warm bewonderaar van den ler- schen volksleider Davitt heeft het beetd van dien heer, dat bjj madame Tussaud staat, versierd met een fraaien diamanten ring. Te golijk met do berichten van 3trenge koude uit Amerika, komen ook uit het noorden van Europa tijdingen van gelijken aard. Uit Noorwegen sohrijft men dat dit jaar de winter bijaoodor vroeg en met vollen ernst is ingetreden; reeds had men op verschillende plaatsen in het begin van deze maand 20 gr. C. vorst en iB de scheepvaart dan ook reeds gedurende eenige weken gestremd. Zooals ge- woonljjk bjj vroeg invallende winters het geval is, verwacht men ook dit jaar een omslag in het we der, en hoewel het mogeljjk is dat het ijs tegen het einde van het jaar nog eens opengaat, is in deze voorspellingen niet veel vertrouwen te stellen. Uit Madrid wordt per telegraaf gemeld dat aldaar sedert drie dagen de sneeuw drie voet hoog op de straten ligt. Sedert 1865 had men er niet de felle konde van thans gehad. De thermometer wees zes graden vorst aan. BUITENLAND. Franlrrjjk. In de gisteren door de Kamer van Afgevaardig den gehouden zitting verklaarde de min. van fin. dat in het budget voor een bedrag van 104 millioen ter amortisatie is uitgetrokken. Een tekort op dc begrooting bestaat niet. De Staat betaalde 1425 millioen aan de Fransche Bank en meor dan 297 millioon voor aflossing van leeningen. Pretest rechts.) De minister voegde er bij dat, indien met den aan leg van spoorwegen wordt voortgegaan, ook als waarborg de uitgifte van 3-pcts.-amortisable zal voortgezet worden. De schulddelging gaat 2 milliards te boven. Toejuiching- De heer Allain-Targé be streed in eene schitterende rede het amendement van den heer Soubeyran, strekkende om het krediet voor don aanleg van spoorwegen met 95 millioen te verminderen. Hij gispte het stelsel van Léon Say, wien hij het mislukken van de uitgifte der 3-pcts.-amortisable wijt. Hot buitengewone budget mag niet met een tekort sluiten. Hij schreef het. verzet tegen de openbare werken, volgens het plan van den heer Do Ereycinot, toe aan het afzien van de overeenkomst met de Orleans-Spcorwegmaat- schappij. Hjj spoorde de Kamer aan, den minister te ondersteunen tegen de groote financiëele maat schappijen, die door brochures de publieke opinie op een dwaalspoor brengen en haar opzetten tegen ministers, die met nadruk den Staat en de schatkist verdedigen. Herhaalde toejuiching.) De begrafenis van Louis Blane droeg een officieel karakter; senatoren, afgevaardigden en gemeente raadsleden, benevens een groot aantal deputaties, volgden den lijkwagen. Na Martins rede had er een opschudding plaats een der deputaties wilde diohter bjj het graf staan, hetgeen onmogelijk wasde prefect van politie Cames- casse verzocht de heeren te blijven waar zij waren, maar zij drongen toch vooruit en in het gedrang viel de prefect van de Seine met zijn secretaris generaal op de doodkist. Ten slotte werd de orde hersteld. Men schat het aantal personen, die op de been waren, op 150,000. Duitschland. De Eijksdag heeft gisteren het voorstel verwor pen der socialisten, houdende verklaring dat voor het uitschrijven van den kleinen Btaat van beleg te Berijjn, Hamburg en Leipzig geen voldoende grond bestaat. De vergadering besloot het memo randum over de uitvoering der socialistenwet voor kennisgeving aan te nemen. Namens de progressisten verklaarde de heer Eichter dat hjj voor het voorstel der socialisten zou stemmen. De heer Windthorst zeide dat het. centrum bedoeld memorandum, zonder laking of goedkeuring der daarin voorkomende fei ten, voor kennisgeving aannam en tegen het voor stel der socialisten was.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2