LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7005. Viijdag 15 December. A°. 1882. Avon <1-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40, Alzoodwlfjka Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ABTERTENTIEKl Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$; Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassea* ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofliciëol© Kennisj^evingon. Burgemeester en "Wethouders van Leiden, Gezien het adres van HENRICUS WILHELMUS LIBER- TUS DAS, vleeschhouwer, wonende alhier, waarbij hij ver zoekt, het achtergedeelte van het perceel aan de Doeza- straat N°. 8, tot slachtplaats te mogen inrichten Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 28slen December aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Dec. 1882. E. EIST, Secretaris. LEIB1SN, 14 December. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. C. Yan Dijk, offieior van gezondheid bij het Oost- Indische leger, geb. te Leiden, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met acadomisch proefschrift, get.; „Wondbohandeling met jodoform." Yoor de door de afdeeling Leiden en Omstre ken van de Neder!andsche Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantenkunde in Maart van het volgende jaar (dag en plaats zullen nader worden bekend gemaakt) te honden tentoonstelling van „Primula's" (sleutelbloem), wordt in het programma de inzending van 25 verschillende nummers gevraagd en worden 10 zilveren en 20 bronzen medailles als prijzen uitgeloofd. lecter, die lid ven een tuinbouwmaat- schappij of vereeniging is, kan inzenden en mede dingen. Ten gevolge van het besluit der Tweede Kamer zal Leiden een goed gebouw krijgen voor ontleedkunde op zieken toegepast (pathalogisch anatomisch laboratorium), - een besluit dat zoowel voor Leidens universiteit als voor den betrokken hoogleeraar zeer belaugwekkend en aangenaam is te noemen. Gedurende de eerste helft der maand Nov. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Berger, mej. A. Glazenmaker, mej. F. J. Eroyn, Amsterdam; A. A. Jens, Gorichem; Snel, W. Yan den Bosch, Bendes, 's-Gravenhage; mej. C. Yan den Wonert, Haarlem; mej. Deur, Leiden; W. Smit, Nieuwediep; J. F. De Grient Drem, Oot- marsum; wed. Van den Berg, Rotterdam; J. F. Yisser, Steenwijk; Boogart, Utrecht; J. C. Polia, Zalt-Bommol, J. v. d. Schalk, Zwolle. Briefkaarten W". Van den Bosch, 'a-GravenhageJ. M. De "Waard, BuitendijkPander, Leiden. Tot onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school te Goudswaard is benoemd mej. L. Kluit, aldaar. De onlangs te Aalsmeer opgetreden commissie voor het oprichten eener bewaarschool is reeds zoover gevorderd, dat in de kom van het dorp een ge bouw is aangekocht, hetwelk tot dat doel zal in gericht worden. Door 84 in het koffiehuis „de Beurs" te Hoofddorp opgokomen belangstellenden is besloten een adres aan den gemeenteraad van Haarlemmer meer te zonden, waarbij wordt verzocht torng te komen op het besluit tot verhooging van hgt school geld voor meer uitgebreid lager onderwijs, welk adres bovendien ter onderteekening door de ge meente zal circuleeren. Yoor de verkiezing van drie notabelen der Hervormde gemeente te Zoetermeer en Zegwaard op den 12den dozer zijn uitgebracht 127 stemmen, waarvan 23 van onwaarde. Gekozen werden de heeren A. J. Van Reeuwijk, P. Korevaar en H. Evyenhoek, respectievelijk met 103, 76 en 62 stemmen. De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd den heer P. Timmers en toegelaten voor het eerste gedeelte den heer S. Lijkles, beiden doctorandus. Naar de N. R. C. verneemt, bestaat het voor nemen bij het centraal-comité in zake do „Addor", om, in verband met de belangrijke rom die ont vangen is ten behoeve dor nagelaten betrekkingen, een blijvend fonds uit die gelden te stichten, ten einde daaruit later bij vrijvalling van renten op andere menschlievende wijze te kunnen beschikken. In April a. 8. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adcpirantcu voor do betrekking van surnumerair bij de posterijen, waartoe 15 plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór Maart a. s., bij een op zegel geschreven request, tot den minister van waterstaat te wenden. Omtrent de Nederlandsche Noordpool-expe- ditie meldt do heer Yolck dat de gekoesterde hoop aangaande het eerstdaags ontvangen van brieven onzer in het ijs overwinterende landgenooten in rook vervlogen is. Verwarring in data schijnt aan leiding tot een onjuist bericht te hebben gegeven. Het is nu zoogoed als zeker dat de „Varna" en de „Dymphna" in de nabijheid van Waigatz over winteren, althans wanneer zij niet met het ijs om de Oost zijn gezet. Eon onderzoek naar do plaats van hun verblijf is dus zeer gewenscht en men is dan ook ijverig bezig met een onderzoekingstocht te organi8eeren. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Dinsdag te Pudang en heeft denzelfden dag de reis voortgezet; de „P. Caland" is dien dag van Rotterdam te Nieuw-York aange komen; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag Dungeness. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. W. Vau de Poll, gew. rechter in de arr.-rechtb. to Tiel, ten bedrage van f 1630 'sjaars; - aan den arts dr. Karl Rudolf Kühne, geboren te Zörbig, onder de gowono voorwaarden, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen- R. Broere, hoofd eener open bare lagere school to Tholen, met 15 Febr. a. 8., benoemd tot onderwijzer bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; - benoemd bij het personeel van dea geneeskundigen dienst der land macht tot off. van gez. 2de kl., den student voor den genoemden dienst (arts) J. J. Yan Driel. Gemengd Nieuws. Het bedrag van ongeveer zestien guided, door de leerlingen der lagere school aan het Plant soen alhier bijeengebracht, is voorde twee Noord - wijksche weduwen en hare tien kinderen, wier man nen en vaders met eene Scheveningsche visschuit in den laataten storm zijn omgekomen. Waarom deze weduwen noch uit het Scheveningsche noch uit het Katwijk-Noordwijksche fonds voor de nagelaten be trekkingen van verongelukte visschers kunnen onder steund worden, is reeds duidelijk vermeld in de advertentie, die eergisteren in ons blad daarover voorkwam. Goed voorgaan doe ook in deze goed volgen! De heer Vlaanderen te Katwijk aan Zee blijft zich voor de ontvangst van giften - welke men ook op do Hoogewoerd 26 alhier bij zijn zoon kan bezorgen - bereid verklaren, evenals de heeren Le Poole en Eigeman, aan wier goeden wil we onder dezelfde advertentie mede niet meenden te mogen twijfelen. Hedenmorgen is door de politie alhier aangehouden J. H., die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een meertonw, dat hij bij een uit drager verkocht heeft, alwaar het ook in beslag genomen is. Hedenmorgen omstreeks halfnegen is al spelende in het water der Oranjegracht gevallen een jongetje genaamd C. H., oud 7 jaar, dat ech ter spoedig door een voorbijganger op het droge werd gebracht. Door tegenwoordigheid van geest eener dienstbode te Oegstgeest is eeEe boerderij, geheel met riet overdekt, van een wissen ondergang gered. Te huis komende, zag zij op zolder den schoorsteen, waarin zich een gat bevindt voor het rooken van vleesch, in lichterlaaie staan. Dadelijk riep zij om water. Toen de huisgenooten, die door schrik over bluft waroD, niet spoedig genoeg aan haar geroep gevolg gaven, haalde zij zelve water en bloschte den brand. De assurantie-maatschappij is haar daar door veel verplicht. In de plaats van de zeven veronge lukte SohevoniDgsche bomschuiten werden bij de scheepmakerijen te Scheveningen geen nieuwe be steld. De readers geven al meer on meer do voor keur aan loggers; in do laatste dagen werden er te YlaardiDgen en te Maassluis vijf a zes besteld voor rekening van Scheveningsche reeders. Over het algemeen is het vertrouwen dat men te Sche- veDingen stelde in de zeewaardigheid der bomschuiten, zeer goschokt na de verliezen van den Octnber- stormde loggers keerden toch alle behouden terug. Ook moet niet worden uit het oog verloren, dat èn het aanhoudend stranden èn het knagen van den paalworm de Scheveningsche schepen op achtjarigen leeftijd reeds onbruikbaar maken, terwijl een logger twintig a dertig jaren oud kan worden. Het is dan ook geen wonder dat do bevolking van Scheveningen veel heil verwacht van eeu haven. Scheepmakers, vrachtrijders, neringdoenden enz. zien met vrees de naaste toekomst to geraoet. Gisternamiddag to twee uren is do „Marnix" vlot gekomen. Het schip is twee scheepslengten gezakt en zou heden waarschijnlijk in zee gaan. Naar men verneemt, washetnommer, waarop de hoogste prijs van f 150,000 in de op 1 dezer getrokken Rotterdamscho Schouwburg-loterij is govalleD, niet verkocht en dus nog in het bezit der bankiers, zoodat dit bagatelletje niet behoeft te worden uitgekeerd. Een aardig buitenkansje! Ten gevolge van een twist in huis, is te Amsterdam een vrouw uit een bovenraam gespron gen. Zwaar verwoud werd zij naar het gasthuis gebracht. Men deelt aan het Hbl. mede dat de heer Carré er toch weer in geslaagd is van B. en "Ws. van Amsterdam vergunning to verkrijgen om, behoudens ettelijke voorzorgsmaatregelen, in het bestaande houten gebouw voorstellingen te geven en dat de heropening op 1 Februari a. s. zal geschieden. Naar men zegt, moeten bij don kruier to Amsterdam, bij wien huiszoeking is gedaan, ge wichtige papieren zijn gevonden, die eenig meerder licht zouden geven in de geheimzinnige zaak der millïoenen-juffrouw. Men kwam tevens tot de weten schap dat bij dien kruier een koffer is geborgen geweest, waarin vele zaken van waarde waren en die door hem naar elders werd verzonden. Naar dien koffer wordt thans onderzoek gedaan. Waar schijnlijk daarmede in verband, zijn ook teGorkum huiszoekingen gedaan. Een klerk bij de telegraphie, wonend© op do Rozengracht te Amsterdam, heeft zijn con- tubernaal, een kantoorbediende, voor een waarde van 300 gulden bestolen. De dader bevindt zich in verzokerde bewaring. Door do Hollandscho IJzeren-Spoor- wegmaatschappij zijn, over hare verschillende lijnen, op 4 en 5 December (St.-Nicolaas) 11.18066 pakjes vervoerd, waarvan 5371 uit Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1