waarvan de agent voorloopig zgn dienst niet kan waarnemen. Proees-verbaal wordt tegen deze fnrie opgemaakt. Ten behoeve der Scheveningsche we duwe, wier man met den jongaten storm den dood op zee gevonden heeft en die daardoor voor een 10- tal kinderen te zorgen heeft, hebben de leerlingen van de sohool aan het Plantsoen alhier een bedrag van ongeveer 16 aan vrijwillige giften bijeenverzameld. De vorige week zijn te Rotterdam elf gevallen van pokken voorgekomen en te Leiden twee in een gezin waar in November ook één ge val voorkwam. De welbekende Hagenaar Theodoras Schiffel, de concurrent van Maria De Leenw in zake overtredingen der drankwet, is zoek. Wegens dron kenschap tot 11 dagen gevangenisstraf veroordeeld, heeft hij zich verwijderd en verzoekt de justitie zijn opsporing en aanhouding. Naar wij vernemen, is de detacheoring te Schoveningen van een wachtmeester en vier maré- ohaussées vooral geschied met het oog op de veilig heid der visschersvloot en het aanmonsteren van de manschappen voor de visscherij. Voorloopig is bepaald dat deze maréchaussees dezen winter te ScheveDingen zullen blijven. Te Delft zijn oenige Vlaardingsche bomschuiten aangekomen, die daar, wegens gebrek aan plaatsruimte in de haven te VI aardingen, zullen overwinteren. De overgang van Ven us is te En schedee door den directeur der Twentsche industrie- en handelsschool, dr. A. J. Van Deinse, en anderen gedurende een half unr waargenomen. Alleen de eerste aanraking werd gemist. De inwendige aan raking werd waargenomen zonder spoor van een zoogenaamden drup, die vroegere waarnemers wel eens gehinderd heeft. Ook was de omtrek der pla neet, buiten de zonneschijf, duidelijk waar te nemen. Ëemt te drie uren werd de zon door wolken bedekt. Amsterdam schjjnt toch eindelijk een vasten circus te krijgen. De heer Carré heeft de terreinen van den steenhouwer Hesseling, ge legen naast zijn cirous en achter het badhuis en de daarnaast liggende huisjes langs de vaart loopende, aangokocht, met het plan daar de stallen te bou wen, zoodat do zaal en het tooneel van den nieuwen circus zich kunnen uitstrekken tot aan het water dat de terreinen van den Stads-Timmertuin scheidt. Ook is een kleine oppervlakte van dit water voor den bouw noodig, waaromtrent de heer Carré met de gemeente in onderhandeling is. Zooals bekend, kan de heer Carré geene vergunning meer krijgen om in het houten gebouw voorstellingen te geven. De gezondheidstoestand van het vee was geduronde de maand November in Zuid-Holland t/Z. Maas en Lek en Zeeland, vrij voldoende. Te Lexmond Btierf één en te Leerdam twee runderen aan miltvuur. Te Westdorpe werd een aan dolheid lijdende herdershond, waarschijnlijk uit België af komstig, afgemaakt, na vooraf eene boerenknecht gebeten en eene kip verscheurd te hebben. Vier gebeten honden te Zuiddorpe en twee te Koewacht zijn tevens onschadelijk gemaakt. Men zegt dat er door een t wist tuBschen echtelieden te Amsterdam iets is nitgelekt omtrent het verdrinken van een nachtwacht, een paar jaar geleden, over welke gebeurtenis iets geheimzinnigs lag. De politie zou man en vrouw in hechtenis heb ben genomen. De justitie te Rotterdam zoekt nog altijd naar de voorwerpen, die juffrouw Struik den zoon des heeren Bosch uit de handen heeft gerukt. Ook bp een kruier te Amsterdam is huiszoeking gedaan, zonder resultaat. De politie heeft door de waakzaamheid van een bewoner der Tweede Spaarndammerstraat te Amsterdam, de hand gelegd op drie personen, verdacht van diefstal of medeplichtigheid daaraan van zakken haver, gerst en boonen, ter waarde van f 2000. Door Kralingsche en Rotterdamsche politie-agenten is te Capelle a/d. IJsel van zgn bed gelicht zekere R. V., verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan twee diefstallen, te Kralingen en te Rotterdam gepleegd. Hij werd nog in het be zit gevonden van de ontvreemde voorwerpen. De graanhandelaar B. De W., die te Leeuwarden van de trappen van de beurs is ge vallen, is aan de gevolgen overleden. Twee boerenknechts van den landbou wer N., te Westenholte, namen Maandag-avond oen pot doovekolen mede om hun slaapvertrek te verwarmen, met het gevolg dat men den volgenden morgen een hunner dood en den ander bewuste loos vond. Te Herwgnen is het water zééver ge vallen, dat alle woningen buitendgks er van bevrgd zgn. Te 's-Hertogenbosch valt het water zeer lang zaam. De overlaat RossumSt.-Andries is nog met 53 centimeter overstroomd, die te Bokhoven werkt gemiddeld met 96 centimeter, die te Baardwgk met 32 centimeter. De buitengewone rivier-corresponden tie werd gisteren langs allo rivieren opgeheven, de dgkpesten zijn ingetrokken, en de ambtenaren van den waterstaat keeren naar hunne standplaatsen terug. Ken boer, die van Hergenrath naar Aken wandelde, vond Zaterdag morgen in de nabg- heid van Grundhaus een kar waaruit bloed vloeide. Dit trok zgne opmerkzaamheid en terstond onder zocht hg het voertuig, waarin hg een man vond uitgestrekt, wiens hoofd een menigte wonden ver toonde en die nog zacht stennde. Snel besloten nam hg de kar mede naar Aken, en gaf haar daar aan hel bureel van politie over. Het ongelukkig slacht offer had geen geld bg zich en was waarschijnlijk ook van zgn horloge beroofd, daar het bandje nog aanwezig was. Men vermoedt den dader op het spoor te zijn. Uit Nieuw-York wordt bericht dat ver scheiden personen in de Yereenigde Staten doodge vroren zijn. In eene spoorwegtunnel bg Portland in Oregon heeft Donderdag 11. eene ontploffing van bnskruit plaats gehad, ten gevolge waarvan vier Chineezen omkwamen en zes anderen doodelgk ge wond werden. Volgens nadere berichten omtrent den overval der Indianen in den Mexicaanscben Staat Chihuahua heeft een bende van 5000 Apachen Casas Grandes aldaar overrompeld, 75 blanken omgebracht, verscheidene vrouwen en meisjes, benevens veel vee, medegevoerd. Er waren onmiddellgk troepen ter vervolging uitgezonden, doch men vreesde dat de Indianen reeds te ver vooruit waren om hen nog te kunnen inhalen. Volgens eene depeche uit Kingstown (Jamaica) is de handelswijk dier stad eergisteren door brand vernield. De schade wordt op 6 millioen pd. Bt. geschat. Honderden personen zgn van dak beroofd. Ten gevolge van het verbranden der maga zijnen van levensmiddelen heerscht er groot gebrek. Gisteren is een gedeelte vanhetdepar- tement van oorlog te Madrid door brand vernield, alsmede de boekerij en een deel van het archief. Twintig personen zijn gewond, sommigen ernstig. De koning en alle autoriteiten waren op de plaats des onheils tegenwoordig. BUITENLAND. Frankrijk. Tot executeurs heeft Louis Blanc benoemd de heeren Hédouin en Charles Edmond. Zjjn universeel erfgenaam is zgn neef Jattiot, verbonden aan de Gobelins-fabriek. Het is bekend dat hg zgn biblio theek vermaakte aan de stad Parijs; aan de „Assis tance publique" vermaakte hg een kapitaal, waar van de rente elk jaar zal dienen voor spaarboekjes voor verlaten kinderen. De uitvaart van den afgevaardigde Louis Blanc heeft gisteren onder een overgrooten toeloop van belangstellenden plaats gehad. Door den heer Edmond werd aan het graf eene toespraak van Victor Hugo voorgelezen. Volgens de „Petite France", het orgaan van Wilson, hebben de besprekingen tnsschen Léon Say en Chanzy over de opvolging van Grévy plaats ten huize van Rothschild. Volgens de Spaansche bladen zal Frankrgk 900,000 fr. uitkeeren voor de slaohtoffers te Saida. Duitschland. In het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de regeerings-commissaris op eene vraag betreffende den aanleg van het kanaal tusschen den Rgn en de Maas geantwoord, dat de onderhandelingen met Nederland nog hangende waren en de regeering dienaangaande op het oogenblik nog niets kon mede* dealen. In een opstel over het Duitsoh-Oostenrgksche verbond onderzoekt de „Nat. Zeitung" in hoever dit bondgenootschap tot de handhaving van den Europeeschen vrede heeft bggedragen. Véér alles heeft het, naar de meening van genoemd blad, een bond tusschen Oostenrijk en Frankrgk onmogelijk gemaakt. Alle andere groote mogendheden staan thans geïsoleerd en de nauwe aaneensluiting tusschen Duitschland en Oostenrijk heeft tot dezen toestand bggedragen. Niettemin erkent het blad, dat de voor naamste oorzaak, waardoor een Europeesche oorlog onmogelgk werd gemaakt, in den inwendigen toe stand van Frankrgk en Rusland moet gezocht worden. De Duitsche pers hondt zich algemeen zeer levendig met de „Zalm-quaestie" bezig vandezgde welke als officieus geldt. Het gerucht verspreidt zich dat het Haagsche Kabinet de opheffing van de kust- vaartwet verlangt en daarvoor eene overeenkomst betreffende de zalmvisscherg wil aangaan. Het Berlgnsche Kabinet keurt deze schikking niet goed. De waarheid van dit berioht kan de corres pondent van het Rott. Nbl. niet constateeren; daar entegen verneomt hg van goede zgde, dat Zwit serland te Berlgn aandringt om eindelgk met Neder land tot een overeenkomst te komen: anders levert Zwitserland geen zalmbroeisel meer. Groot-BritaunlS. De speciale correspondent van de „Daily News" in Ierland is van oordeel, dat er zeker dezen winter wel gebrek zal worden geleden, maar dat er geen hongersnood te vreezen valt. Een telegram uit Maritzburg aan de „Daily News" meldt dat de Natalsche bladen het plan der Transvaalsche regeering om een beroep te doen op den heer Gladstone, goedkeuren. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Cairo geseindMen verwacht hier algemeen dat eerstdaags een besluit van den khedive zal verschgnen, waarbij Arabi en de andere veroordeelde pacha's gedegra deerd en hunne goederen verbeurd verklaard worden. Telegrammen. BERLIJN, 12 December. Ter vervanging van den heer Labouchere is de staatssecretaris Van Weede hier aangekomen. Betreffende de schadeloosstellingen van de in Egypte wonende Europeanen, die door den roof en de plunderingen schade geleden hebben, zgn de onder handelingen zoover gevorderd, dat eene bgeenroe- ping van eene internationale commissie ophanden is, tot welke ook kleinere staten, als Zwitserland, wiens onderdanen ook nadeel geleden hebbon, zullen wor den toegelaten. Tot het zich verschaffen van geld is door Egypte in principe besloten tot het aangaan van eene leening, voor welke Engeland eventueel tot zekere grens borg spreekt, doch hierover bestaan nog bezwaren. WINDSOR, 12 December. De koningin heeft heden de Madagascarsche gezanten ontvangen. LONDEN, 13 December. Volgens bericht uit Buenos-Ayres van 15 November jl. werd toen het sluiten van den vrede tusschen Chili en Bolivia ver wacht. De politieke toestand van Uruguay baart be kommering. De „Times" meldt uit Durban van gisteren „Cetewayo heeft gisteren de voorwaarden betreffende de reorganisatie van Zoeloeland onderteekend. Een Engelsch oorlogsschip zal hem in de eerste dagen van Januari naar Port-Durnford brengen, waar hij door Engelands resident met een militaire eerewacht ontvangen en Baar Ulundi begeleid zal worden. - Naar men verneemt, is door Montsiva aan de Trans vaal te kennen gegeven, dat hg de overeenkomst, waarbg hg zgne onderwerping heeft aangeboden, intrekt. - De gevechten tusschen Mapoch en de Boeren houden aan." DUBLIN, 13 December. De behandeling van den eisch der regeering dat het parlementslid Healy en de landleager Davitt waarborgen voor goed ge drag zullen geven, is voor onbepaalden tgd uit gesteld. ST.-PETERSBURG, 13 December. De „Nowoje Wremia" meldt dat in het verslag der commissie voor de Jodenquaestie de noodzakelgkheid wordt betoogd om tot een telling der geheele Jodenbevol- kiag in Rusland over te gaan. LEIDEN, 13 December, De verwachting voor morgen is: zmdelgke of zuidoostelgke wind, goed weer, verhooging van temperatuur. Blgkens eene in dit nommer voorkomende advertentie wacht den bezitters van een kaart voor de Yolksbgeenkomsten een aangename avond. Donderdag-avond toch zal als spreker optreden de heer F. Haversmidt, uit Schiedam, die zioh door al hetgeen hij reeds geschreven heeft een grooten naam heeft verworven. Dat ieder die naar „Piet Paal- tjens" gaat zioh zal amnseeren, is zeker niet te betwijfelen. De Koning heeft op voordracht der jury over de tentoonstelling in „Arti" bekroond: lo. met de

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2