LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 14 December. N°. 7004. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURAST: foor Leiden per 8 maanden1,19. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Groot ere letter» naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden ves tigen de aandacht van de ingezetenen dezer gemeente op art. 28 der Algemeene Politieverordening van den 6den November 1879, voor de gemeente Leiden, waarbij wordt bepaald „dat het besproeien der straat bij vriezend weder is verboden", terwijl bij art. 40 dier verorde ning overtreding van die bepaling wordt gestraft met eene geldboete van drie tot Tijf gulden. Leiden, Be Burgemeester voornoemd, 13 Dec. 1882. DE KANTER. LEIDEN, 13 December. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn uitgebracht 29 geldige stemmen. Gekozen is de heer "W. F. Yan Hartrop Tz. mei 18 stemmen, terwijl de heer F. J. Los er 11 bekwam. Naar aanleiding der gisteren door ons meege deelde opgave van het aantal studenten aan onze hoogeschool, wenschen wij nog eenige opmerkingen to maken, deze opgave vergelijkend met die van den Almanak van December 1881. Wij zien dan: 1881. 1882. Letteren 60 69 dus 4- 9 Medicijnen. 224 242 „4-18 Philo8ophïe 42 42 gelijk Theologie 35 28 7 Rechten 449 400 49 Totaal. 810 781 29hiervan zijn ledenv.h.S.-C. 672 554 —118. Gaan wij de oorzaken van deze veranderingen na, dan vinden wij in het verhoogd cijfer der medische studenten nog de nawerking der nieuwe wet op de artsen, waardoor zij die geene gymnasiale opleiding genoten, toch voor arts kunnen studeeren. Deze stijging is nog eenige jaren te wachten. De daling bij de faculteit der rechtsgeleerdheid is voor een groot deel enkel voor dit jaar een gevolg van de overgangsbepaling, waardoor velen nu nog een jaar op de gymnasiumbanken zijn teruggehouden. Daar de medici niet alle van een gymnasium komen en de overgroote meerderheid der gymnasiasten dus in de rechten gaan studeeren, moet hierin het ver schil het sterkst worden gevoeld. De stijging in de litterarische faculteit is voor een deel toe te schrijven aan de nog steeds heerschende behoefte aan gym- nasiaalleerarende daling bij de theologen aan het steeds sterker worden der confessioneele richting in do kerk. - Ten slotte de daling in het aantal leden van het corps. In 1881 waren 83 pet., thans 71 pet. der studenten leden van het corps. De oorzaak hiervan is dat thaDS het corps eene jaarlijksche contributie heeft, die eerst in 1881 is ingevoerd en toen dus nog niet sterk had geïnfluenceerd. Nemen wij dit alles in aanmerking, dan zien wij dat de jongste opgave geenszins onrustbarend noch voor de academie, noch voor het corps kan worden geacht. Bij het op den llden en 12den dezer te Mep pol gehouden examen voor apothekersbediende zijn geëxamineerd zes candidaten, afgewezen vier, toege laten de heer W. Lansberg, van Utrecht, en mejuf frouw H. G. Yan Campen, van Leiden. Het hoofdbestuur der Yereeniging van gepen sioneerde onder-officieren en minderen van het Ne- derlandsche leger, heeft zich per adres tot de Tweede Kamer gewend 'met hot verzoek dat het der Kamer moge behagen hare medewerking te schenken en zelfs daarbij het initiatief te nemen om den militai ren bèneden den rang van officier en gepensio neerd vóór de wet van 29 Mei 1877 (Stbl. No, 114), alsnog eene toelage of bijslag op hun pensioen te verleenen, onder eerbiedige opmerking dat die verhooging of bijslag den Staat geen blijvenden last veroorzaakt, doch van jaar tot jaar door af- Bterven zelfs zeer snel vermindert en binnen betrek kelijk korten tijd geheel ophoudt; - of bijaldien dit verzoek wegens onoverkomelijke bezwaren niet voor inwilliging vatbaar blijkt, alsdan aan genoemde Yereeniging een jaarlijksche subsidie te verleenen opdat de regeering met de natie medewerke om den meest hulpbehoevenden onder de oud-gepensioneer den eene tegemoetkoming te verschaffen, die zij zoozeer behoeven en ook zoozeer verdienen. *8 Rijks middelen hebben gedurende do maand Nov. 11. opgebracht f 9,848,713, tegen f 10,145,810 in November 1881, en gedurende de eerste elf maanden van 1882 f 96,180,872, tegen f 96,641,334 in hetzelfde tijdvak van 1881. Het 11/12 der raming bedraagt f 92,795.728. De minister van waterstaat heeft bepaald dat hét goedkeuringsmerk voor maten, gewichten en gasmeters, gedurende het jaar 1883 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter S in den gewoüen drukvorm, schuin ge steld; bij den ijk van gasmetersde koninklijke kroon. Tot lid van deu Raad der gemeente Bode graven is gekozen de heer D. Yan Donk met 98 van de 179 uitgebrachte geldende stemmen. De heer L. Yan der Giesen bekwam er 81. Tot onderwijzeres aan de 2de openbare school te Bodegraven is benoemd mej. G. Yan Groos, te Boskoop. Ds. S. De Waard te Westzaan heeft het be roep naar de Doopsgezinde gemeente te 's-Hage aangenomen. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam is beroepen ds. G. H. Yan Kasteel, pred. te Kollnm. In de gisteravond gehouden zittiDg der Tweede Kamer hield de heer Borgesius vol dat alle libe ralen de zuinigbeidsleuzo der overzijde beschouwen als eene valsche leuze. Hij had den minister niet een renegaat genoemd, maar hield vol dat deze van zienswijze veranderd is op onderwijsgebied. De minister van binnenlandsche zaken, het ge sprokene beantwoordende, erkende de gebreken der wet op het hooger onderwijs, maar wees op de moeilijkheid om een der bestaande universiteiten op te heffen. Die opheffing zou in dit geval gepaard moeten gaan met eene geheel nieuwe regeling van het medisch onderwijs. Eene wijzigiDg van het eind examen der gymnasia is bij den minister in overwe ging. Bij het middelbaar onderwijs huldigde hij ook het beginsel van eerbiediging van ieders godsdien stige begrippen. Wat de wet op het lager onderwijs betreft, hij had het besluit omtrent den school- bonw reeds vereenvoudigd, maar zou nog verder moeten gaan. Wijziging der schoolwet was van deze regeering niet te verwachten; maar tegenover den heer Borgesius verzekerde hij èn in zijne Nuts- rede èn steeds te zijn toegedaan geweest het be ginsel dat het openbaar onderwijs nog niet gemist kan worden, daar 400,000 kinderen de openbare school bezoeken; maar ook steeds liefde te hebben toegedragen aan het bijzonder onderwijs overeen komstig Thorbecke's lessen. Als wapen tegen de kerk wil hij het openbaar onderwijs niet gebruiken. Het algemeen onderwijsdebat is gesloten. Heden zijn de artikelen aan de orde. Het aan de Tweede Kamer aangeboden ont werp van wet tot onteigening voor den aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede: ge deelte tusschen de sluis tot nheiding vanYechten Vaartschen Rijn bewesten Utrecht en do Lek, bevat het volgend eenig artikel: „Wij verklaren dat het algemeen nut de ont eigening vordert, ten name van den Staat, van de eigendommen in de gemeenten Utrecht, Ouden Rijn, Jutfaas en Vreeswijk, noodig voor het graven van een/kanaal, aanvangende in de gemeente Utrecht bij den Groenendijk, verder den Leidschen Rijn krui sende en bewesten de Kroeselaan, zuidwaarts bui gende door den polder West Raven tot in den Vaartschen Rijn, ongeveer tegenover het huis „de Liesbosch", van daar den Vaartschen Rijn volgende tot ongeveer het huis „de Wiers", en verder be westen het dorp Vreeswijk door den polder Zand- veld buigende tot in de rivier de Lek." De heer Van Asch Van Wijck, lid der Tweede Kamer, behoort tot de mede-voorstellers van de amendementen op hoofdstuk Y, waarbij o. a. de weglating van verhoogde kosten voor de Utrechtsche universiteit is voorgedragen, ten einde de vraag omtrent het behoud der drie Rijkshoogescholen niet te praejudicieeren. Te gelijk is dezelfde heer tot candidaat gesteld v«or het lidmaatschap van den Utrechtschen gemeenteraad. Hij wordt nn in het Utr. Dbld. zeer aangevallen om dat voorstel, waarin een poging wordt gezien om „de welvaart, den bloei en het bestaan van Utrecht te niet te doen", zoodat elk kiezer van Utrecht, die hem zon stemmen, „een zelfmoord" zou plegen. De heeren Yan der Kaay en De Beaufort hebben voorgesteld om ort. 158 van het Vde hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1883 te verminde ren met f 5000. Het doel van dat amendement is op deze begrooting geen jaarwedde uit te trekken voor een hoofddirecteor bij 's Rijks Museum te Amsterdam. De Vestibule van het Museum Boymans te Rotterdam zal weldra eene geheelo verandering ondergaan. Er zullen fresco-schilderingen aange bracht worden, waarvan de schetsontwerpen thans gereed zijn. In het plafond zullen in een groot midden de verschillende zinnebeelden der knnst, als de Faam, Pictura, Mercurius, benevens do stede maagd met het wapen van Rotterdam, afgebeeld worden. In de vier hoeken van het plafond zullen de wapens der familie Boymans, van Rotterdam, van Zuid-Holland en van de Schilderkunst prijken ook de wanden zullen beschilderd worden. De ont werper dezer fraaie schotsen is de kunstschilder Jacob Smits, aan wien ook de uitvoering is opge dragen. Vermoedelijk zal met primo Januari met het werk een begin gemaakt worden. Door de afdeeling Rotterdam van het Ned. Protestantenbond is besloten een weekblad uit te geven en is in de vergadering voor de oprichting daarvan een krediet toegestaan. Door den minister van waterstaat is met 1 Jan. a. s. 1°. aan P. De Kiewit op verzoek eervol ontslag verleend als opzichter van den waterstaat 3de kl.; 2° benoemd tot opzichter van den water staat 3de kl. J. Bos, thans opzichter 4de kl., en tot opzichter van den waterstaat 4de kl. J. Bouterse, thans buitengewoon opzichter. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan M. Bruining op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Groenloo c. a., behoudens aanspraak op pensioen; - benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen: A. G* Yan Oldenbarneveld genaamd Witte Tnllingb, J. W. Nortier, J. A. Jansen, J. W. Krol, E. Yan dor Wal, P. G. Koeken, J. C. Singels, J. J. Bijsierus Heemskerk, J. J. Van nouweninge, D. Zwaanshals, J. A. C. De Bruyn, J. Moulijn, J. J. Van MunDekrede, J. Yan Nijmegen Schonegevel en J. H, M. Banning* Gemengd Nieu"vv s. Gisteravond werd de assistentie der politie ingeroepen ten huize van Kasteelen, aan het Levendaal, alwaar diens 30-jarige dochter in be schonken toestand zoodanig opspeelde, dat eenige buurvrouwen haar moesten vast houden. Toen de agent S. de woniug binnenkwam, rukte zij zich los, vloog op den agent toe en bracht hem een hevigen slag op het rechteroog toe, ten gevolge

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1